Piasek: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Nie podano opisu zmian
Thn70 (dyskusja | edycje)
Nie podano opisu zmian
Linia 21: Linia 21:
|idsłowne=sand
|idsłowne=sand
}}
}}
{{BlockSprite|27}}'''Piasek''' (ang. Sand) oraz {{BlockSprite|15}}'''Czerwony piasek''' (ang. Red Sand) – naturalnie występujący [[bloki|blok]].
{{BlockSprite|27}}'''Piasek''' (ang. ''Sand'') oraz {{BlockSprite|15}}'''czerwony piasek''' (ang. ''Red Sand'') – naturalnie występujące [[bloki]].


== Otrzymywanie ==
==Otrzymywanie==
=== Wydobywanie ===
===Wydobywanie===
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
|-
|-
! Blok
!Blok
! Twardość
!Twardość
! Narzędzie
!Narzędzie
! colspan=9 | Czas niszczenia (w sekundach)
! colspan="9" |Czas niszczenia (w sekundach)
|-
|-
|rowspan=2 | {{BlockLink|Piasek}}<br>{{BlockLink|Czerwony piasek|Piasek}}
| rowspan="2" |{{BlockLink|Piasek}}<br>{{BlockLink|Czerwony piasek|Piasek}}
|rowspan=2 style="vertical-align:center" style="text-align:center" | 0,5
| rowspan="2" style="text-align:center" |0,5
|rowspan=2 style="text-align:center" | [[Plik:Łopata.png|25px|link=Łopata]]  
| rowspan="2" style="text-align:center" |[[Plik:Łopata.png|25px|link=Łopata]]
| style="text-align:center" | Ręka
| style="text-align:center" |Ręka
| style="text-align:center" | Drewniana
| style="text-align:center" |Drewniana
| style="text-align:center" | Kamienna
| style="text-align:center" |Kamienna
| style="text-align:center" | Żelazna
| style="text-align:center" |Żelazna
| style="text-align:center" | Diamentowa
| style="text-align:center" |Diamentowa
| style="text-align:center" | Złota
| style="text-align:center" |Złota
| style="text-align:center" |Netherytowa
|- style="text-align:center"
|- style="text-align:center"
| {{tc|tak|0,75}}  
| {{tc|tak|0,75}}  
Linia 46: Linia 47:
| {{tc|tak|0,2}}
| {{tc|tak|0,2}}
| {{tc|tak|0,15}}
| {{tc|tak|0,15}}
| {{tc|tak|0,1}}
| {{tc|tak|0,1}}
| {{tc|tak|0,1}}
| {{tc|tak|0,1}}
| {{tc|tak|0,1}}
|}
|}


=== Naturalne generowanie ===
===Naturalne generowanie===
Piasek jest powszechnie występującym blokiem w [[Świat (wymiar)|świecie]] gry. Generuje się m.in. na [[Biom#Pustynia|pustyni]], [[biom#plaża|plaży]], oraz przy [[biom#rzeka|rzekach]].
Piasek jest powszechnie występującym blokiem w [[Świat (wymiar)|świecie]] gry. Generuje się m.in. na [[Biom#Pustynia|pustyni]], [[biom#plaża|plaży]] oraz przy [[biom#rzeka|rzekach]].


Czerwony piasek naturalnie generuje się jedynie na [[biom#mesa|mesie]] i jej wariantach.
Czerwony piasek naturalnie generuje się jedynie na [[biom#mesa|mesie]] i jej wariantach.


Piasek może wygenerować się w skrzyni w [[piramida|piramidzie]] (59% szans) w ilości 1-8.
Piasek może wygenerować się w skrzyni w [[piramida|piramidzie]] (59% szans) w ilości 1–8.
== Zastosowanie ==
 
=== [[Crafting|Wytwarzanie]] ===
=== Szczotkowanie [[Pędzel|pędzlem]] ===
{| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee" cellpadding="5"
Po wyszczotkowaniu bloku [[Podejrzany piasek|podejrzanego piasku]] zmienia się on w blok zwykłego piasku.
|-align="center"
 
==Zastosowanie==
===[[Crafting|Wytwarzanie]]===
{| style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee" cellpadding="5" border="1"
|- align="center"
!Składniki
!Składniki
!Wejście » Wyjście
!Wejście Wyjście
|-align="center"
|- align="center"
|'''Piasek/<br>Czerwony piasek'''
| '''Piasek/<br>czerwony piasek'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A2= Piasek; Czerwony piasek |B2= Piasek; Czerwony piasek
|A2= Piasek; Czerwony piasek |B2= Piasek; Czerwony piasek
|A3= Piasek; Czerwony piasek |B3= Piasek; Czerwony piasek
|A3= Piasek; Czerwony piasek |B3= Piasek; Czerwony piasek
|Output= Piaskowiec;Czerwony piaskowiec
|Output= Piaskowiec;Czerwony piaskowiec
}}
}}  
|-align="center"
|- align="center"
|'''[[Proch]]<br>+<br>Piasek/<br>Czerwony piasek'''
|'''[[Proch]]<br>+<br>Piasek/<br>czerwony piasek'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Proch |B1= Piasek; Czerwony piasek |C1= Proch
|A1= Proch |B1= Piasek; Czerwony piasek |C1= Proch
Linia 77: Linia 83:
|Output= TNT
|Output= TNT
}}
}}
|-align="center"
|- align="center"
|'''Piasek<br>+<br>[[Żwir]]<br>+<br>[[Barwniki|Barwnik]]'''
|'''Piasek<br>+<br>[[Żwir]]<br>+<br>[[Barwniki|Barwnik]]'''
|{{Grid/Crafting Table
| {{Grid/Crafting Table
|A1= Żwir |B1= Piasek |C1= Żwir
|A1= Żwir |B1= Piasek |C1= Żwir
|A2= Piasek |B2= Biały barwnik;Błękitny barwnik;Brązowy barwnik;Czarny barwnik;Czerwony barwnik;Fioletowy barwnik;Jasnoniebieski barwnik;Jasnoszary barwnik;Karmazynowy barwnik;Jasnozielony barwnik;Niebieski barwnik;Pomarańczowy barwnik;Różowy barwnik;Szary barwnik;Zielony barwnik;Żółty barwnik|C2= Piasek
|A2= Piasek |B2= Biały barwnik;Błękitny barwnik;Brązowy barwnik;Czarny barwnik;Czerwony barwnik;Fioletowy barwnik;Jasnoniebieski barwnik;Jasnoszary barwnik;Karmazynowy barwnik;Jasnozielony barwnik;Niebieski barwnik;Pomarańczowy barwnik;Różowy barwnik;Szary barwnik;Zielony barwnik;Żółty barwnik|C2= Piasek
Linia 86: Linia 92:
}}
}}
|}
|}
=== [[Przetapianie]] ===
===[[Przetapianie]]===
{| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee" cellpadding="5"
{| style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee" cellpadding="5" border="1"
|-align="center"
|- align="center"
!Składniki
!Składniki
!Wejście » Wyjście
!Wejście Wyjście
|-align="center"
|- align="center"
|'''Piasek/<br>Czerwony piasek'''
|'''Piasek/<br>czerwony piasek'''
|{{Grid/Furnace
|{{Grid/Furnace
|Input=Piasek; Czerwony piasek
|Input=Piasek; Czerwony piasek
Linia 100: Linia 106:
|}
|}


=== [[Rolnictwo]] ===
===[[Rolnictwo]]===
Na piasku i czerwonym piasku można sadzić [[trzcina cukrowa|trzcinę cukrową]], [[kaktus]]y oraz [[uschnięty krzew|uschnięte krzewy]].
Na piasku i czerwonym piasku można sadzić [[trzcina cukrowa|trzcinę cukrową]], [[kaktus]]y oraz [[uschnięty krzew|uschnięte krzewy]].
=== Zachowanie ===
===Zachowanie===
Na piasek oddziałuje grawitacja. Jeśli 2 sztuki spadającego piasku wylądują na głowie [[Moby|moba]] lub [[gracz]]a, zaczną go dusić póki gracz/mob nie ucieknie spod owych bloków, co może być wykorzystywane w różnych pułapkach. Jeśli spadający piasek wyląduje na niepełnych blokach (poza [[półblok|płytami]] i [[schody|schodami]]) zniszczy się.
Na piasek oddziałuje grawitacja. Jeśli 2 sztuki spadającego piasku wylądują na głowie [[Moby|moba]] lub [[gracz]]a, zaczną go dusić, póki gracz/mob nie ucieknie spod owych bloków, co może być wykorzystywane w różnych pułapkach. Jeśli spadający piasek wyląduje na niepełnych blokach (poza [[półblok|płytami]] i [[schody|schodami]]), zniszczy się.


== Historia ==
==Historia==
{{Historia|c}}
{{Historia|c}}
{{Historia||0.0.14a_01|Dodano piasek. ([[Plik:Stary piasek.png|30px]])|Zachowuje się podobnie jak żwir, jednak gdy zniszczy się blok pod nim, to piasek zaraz pojawia się na miejscu zniszczonego bloku, co wygląda nienaturalnie.}}
{{Historia||0.0.14a_01|Dodano piasek ([[Plik:Stary piasek.png|30px]]).|Zachowuje się podobnie jak żwir, jednak gdy zniszczy się blok pod nim, to piasek zaraz pojawia się na miejscu zniszczonego bloku, co wygląda nienaturalnie.}}
{{Historia|i}}
{{Historia|i}}
{{Historia||0.31|snap=11 styczeń 2010|Wyspy mają więcej piasku.}}
{{Historia||0.31|snap=11 styczeń 2010|Wyspy mają więcej piasku.}}
Linia 126: Linia 132:
{{Historia||1.1|snap=12w01a|Przywrócono pojawianie się piasku na plażach.}}
{{Historia||1.1|snap=12w01a|Przywrócono pojawianie się piasku na plażach.}}
{{Historia||1.4.2|snap=12w38a|Piasek wydaje dźwięki, gdy się po nim chodzi.}}
{{Historia||1.4.2|snap=12w38a|Piasek wydaje dźwięki, gdy się po nim chodzi.}}
{{Historia||1.7.2|snap=13w39a|Dodano czerwony piasek. ([[Plik:Czerwony piasek.png|30px]])}}
{{Historia||1.7.2|snap=13w39a|Dodano czerwony piasek ([[Plik:Czerwony piasek.png|30px]]).}}
{{Historia||1.8|snap=14w27b|Dodano możliwość tworzenia [[czerwony piaskowiec|czerwonego piaskowca]] z czerwonego piasku.}}
{{Historia||1.8|snap=14w27b|Dodano możliwość tworzenia [[czerwony piaskowiec|czerwonego piaskowca]] z czerwonego piasku.}}
{{Historia||1.9|snap=15w44a|Piasek można znaleźć w [[skrzynia]]ch [[piramida|piramidy]].}}
{{Historia||1.9|snap=15w44a|Piasek można znaleźć w [[skrzynia]]ch [[piramida|piramidy]].}}
{{Historia||1.10|snap=16w20a|Od teraz poniżej lewitującego piasku wytwarzać się będą specjalne cząsteczki.|Zostało to zaimplementowane z [[Pocket Edition]].}}
{{Historia||1.10|snap=16w20a|Od teraz poniżej lewitującego piasku wytwarzać się będą specjalne cząsteczki.|Zostało to zaimplementowane z [[Pocket Edition]].}}
{{Historia||1.14|Obydwa rodzaje piasku można kupić od [[wędrowny handlarz|wędrownego handlarza]], czyniąc je odnawialnymi.}}
{{Historia||1.14|Obydwa rodzaje piasku można kupić od [[wędrowny handlarz|wędrownego handlarza]], czyniąc je odnawialnymi.}}
{{Historia|pa}}
{{Historia| |1.19.4|Piasek można uzyskać po wyszczotkowaniu bloku [[podejrzany piasek|podejrzanego piasku]] pędzlem.|snap=23w07a}} {{Historia|pa}}
{{Historia||0.1.0|Dodano piasek.}}
{{Historia||0.1.0|Dodano piasek.}}
{{Historia||0.3.0|Z piasku można robić piaskowiec.}}
{{Historia||0.3.0|Z piasku można robić piaskowiec.}}
Linia 143: Linia 149:
{{Historia|foot}}
{{Historia|foot}}


== Ciekawostki ==
==Ciekawostki==  


*Czasami zdarza się, że piasek nie spadnie jeżeli został naturalnie wygenerowany. Zniszczenie lub postawienie piasku lub żwiru w pobliżu spowoduje zasypanie się piasku. Zdarza się to najczęściej na pustyniach.
*Czasami zdarza się, że piasek nie spadnie, jeżeli został naturalnie wygenerowany. Zniszczenie lub postawienie piasku lub żwiru w pobliżu spowoduje zasypanie się piasku. Zdarza się to najczęściej na pustyniach.
*Piasek ma podobną teksturę co pasek szybkiego wyboru [[Ekwipunek|ekwipunku]].
*Piasek ma podobną teksturę co pasek szybkiego wyboru [[Ekwipunek|ekwipunku]].


== Galeria ==
==Galeria==


<gallery>
<gallery>
Latajacypiasek.png|Latający piasek.
Latajacypiasek.png|Lewitujący piasek
PiasekCząsteczki.png|Cząsteczki pojawiające się pod lewitującym piaskiem.
PiasekCząsteczki.png|Cząsteczki pojawiające się pod lewitującym piaskiem
</gallery>
</gallery>



Wersja z 20:19, 28 mar 2023

Ten artykuł dotyczy piasku. Zobacz też inne znaczenia tego pojęcia.


Piasek


Typ

Naturalny

Narzędzie

Odnawialne

Tak

Możliwość grupowania

Tak, 64

Fizyka

Tak

Przezroczystość

Nie

Emisja światła

Nie

Twardość

0.5

Odporność na eksplozje

2,5

Palność

Nie

Rzadkość

Pospolita


BlockCSS_new.png/27Piasek (ang. Sand) oraz BlockCSS_new.png/15czerwony piasek (ang. Red Sand) – naturalnie występujące bloki.

Otrzymywanie

Wydobywanie

Blok Twardość Narzędzie Czas niszczenia (w sekundach)
BlockCSS_new.png/1167 Piasek
BlockCSS_new.png/1163 Czerwony piasek
0,5 Ręka Drewniana Kamienna Żelazna Diamentowa Złota Netherytowa
0,75 0,4 0,2 0,15 0,1 0,1 0,1

Naturalne generowanie

Piasek jest powszechnie występującym blokiem w świecie gry. Generuje się m.in. na pustyni, plaży oraz przy rzekach.

Czerwony piasek naturalnie generuje się jedynie na mesie i jej wariantach.

Piasek może wygenerować się w skrzyni w piramidzie (59% szans) w ilości 1–8.

Szczotkowanie pędzlem

Po wyszczotkowaniu bloku podejrzanego piasku zmienia się on w blok zwykłego piasku.

Zastosowanie

Wytwarzanie

Składniki Wejście → Wyjście
Piasek/
czerwony piasek















Proch
+
Piasek/
czerwony piasek














Piasek
+
Żwir
+
Barwnik











Karmazynowy cement















Karmazynowy barwnik










Przetapianie

Składniki Wejście → Wyjście
Piasek/
czerwony piasek





Drewno dębu
2

2
Wiadro z lawą

Rolnictwo

Na piasku i czerwonym piasku można sadzić trzcinę cukrową, kaktusy oraz uschnięte krzewy.

Zachowanie

Na piasek oddziałuje grawitacja. Jeśli 2 sztuki spadającego piasku wylądują na głowie moba lub gracza, zaczną go dusić, póki gracz/mob nie ucieknie spod owych bloków, co może być wykorzystywane w różnych pułapkach. Jeśli spadający piasek wyląduje na niepełnych blokach (poza płytami i schodami), zniszczy się.

Historia

Classic
0.0.14a_01Dodano piasek ().
Zachowuje się podobnie jak żwir, jednak gdy zniszczy się blok pod nim, to piasek zaraz pojawia się na miejscu zniszczonego bloku, co wygląda nienaturalnie.
Indev
0.3111 styczeń 2010Wyspy mają więcej piasku.
29 syczeń 2010Z piasku można konstruowaćTNT.
Infdev
27 luty 2010Piasek został usunięty, ze względu na przeprowadzanie testów mapy.
13 kwiecień 2010Ponownie dodano piasek.
18 czerwca 2010Piasek opada realistyczniej.
Piasek, który spadł na niesolidny blok, niszczy się, ale nic nie upuszcza. Zostało to naprawione w późniejszej aktualizacji.
Java Edition Alpha
1.0.4Bloki, na które oddziałuje grawitacja, postawione bezpośrednio na śniegu pojawiają się o blok wyżej i nie spadają.
1.0.5Powyższy błąd został naprawiony.
Beta
1.2Nowy blok, piaskowiec, jest tworzony z piasku.
Od teraz na SMP, na piasek oddziałuje grawitacja.
1.3Pod piaskiem generuje się piaskowiec.
1.8Ze względu na zmiany w generatorze terenu piasek nie pojawia się na plażach.
Pełna wersja
1.0.0Beta 1.9-pre5Delikatnie zmieniono teksturę piasku z na .
1.112w01aPrzywrócono pojawianie się piasku na plażach.
1.4.212w38aPiasek wydaje dźwięki, gdy się po nim chodzi.
1.7.213w39aDodano czerwony piasek ().
1.814w27bDodano możliwość tworzenia czerwonego piaskowca z czerwonego piasku.
1.915w44aPiasek można znaleźć w skrzyniach piramidy.
1.1016w20aOd teraz poniżej lewitującego piasku wytwarzać się będą specjalne cząsteczki.
Zostało to zaimplementowane z Pocket Edition.
1.14Obydwa rodzaje piasku można kupić od wędrownego handlarza, czyniąc je odnawialnymi.
1.19.423w07aPiasek można uzyskać po wyszczotkowaniu bloku podejrzanego piasku pędzlem.
Pocket Edition Alpha
0.1.0Dodano piasek.
0.3.0Z piasku można robić piaskowiec.
0.4.0Z piasku można robić TNT.
0.6.0Od teraz na piasek działa grawitacja.
0.8.0build 8Piasek, który spadł na niesolidny blok, niszczy się.
0.9.0build 1Dodano czerwony piasek.
Console Edition
TU1CU11.00Dodano piasek.
TU31CU191.23Dodano czerwony piasek.

Ciekawostki

  • Czasami zdarza się, że piasek nie spadnie, jeżeli został naturalnie wygenerowany. Zniszczenie lub postawienie piasku lub żwiru w pobliżu spowoduje zasypanie się piasku. Zdarza się to najczęściej na pustyniach.
  • Piasek ma podobną teksturę co pasek szybkiego wyboru ekwipunku.

Galeria