Moby: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
d wystarczy spojrzeć niżej i je policzyć...
d lekka aktualizacja
Linia 6: Linia 6:
<center>
<center>


<big>'''Moby przyjazne'''</big>
=== Moby pasywne ===
 
Moby przyjazne nie atakują gracza i sprzyjają mu.
 
{| style="background:none;border:none;" align="center"
|- align="center"
|scope="col" width="68"| [[Plik:SnowGolemFace.png|link=Bałwan]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:BlackCatFace.png|link=Kot]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:WolfFaceTamed.png|link=Pies]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:HorseFace.png|link=Koń|Koń]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:DonkeyFace.png|link=Osioł|Osioł]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:MuleFace.png|link=Muł|Muł]]
|- align="center"
| [[Bałwan]]
| [[Kot]]
| [[Pies]]
| [[Koń]] <small><br>(także nieumarły)</small>
| [[Osioł]]
| [[Muł]]
|}
 
{{Anchor|Moby pasywne}}<big>'''Moby pasywne'''</big>
 
Moby pasywne nie atakują gracza.
Moby pasywne nie atakują gracza.
{| style="background:none;border:none;" align="center"
{| style="background:none;border:none;" align="center"
|- align="center"
|- align="center"
Linia 36: Linia 13:
|scope="col" width="68"| [[Plik:Squidface.png|link=Kałamarnica]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:Squidface.png|link=Kałamarnica]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:CowFace.png|link=Krowa]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:CowFace.png|link=Krowa]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:RabbitFace.png|link=Królik|Królik]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:ChickenFace.png|link=Kurczak]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:ChickenFace.png|link=Kurczak]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:VillagerHead.png|link=Mieszkaniec wioski]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:VillagerHead.png|link=Mieszkaniec wioski]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:BatFace.png|link=Nietoperz|64px]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:BatFace.png|link=Nietoperz]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:OcelotFace.png|link=Ocelot]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:SheepFace.png|link=Owca]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:SheepFace.png|link=Owca]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:PigFace.png|link=Świnia]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:PigFace.png|link=Świnia]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:RabbitFace.png|link=Królik|Królik]]
|- align="center"
|- align="center"
| [[Grzybowa krowa]]
| [[Grzybowa krowa]]
| [[Kałamarnica]]
| [[Kałamarnica]]
| [[Krowa]]
| [[Krowa]]
| [[Królik]]
| [[Kurczak]]
| [[Kurczak]]
| [[Mieszkaniec wioski]]
| [[Mieszkaniec wioski]]
| [[Nietoperz]]
| [[Nietoperz]]
| [[Ocelot]]
| [[Owca]]
| [[Owca]]
| [[Świnia]]
| [[Świnia]]
| [[Królik]]
|}
|}


{{Anchor|Moby neutralne}}<big>'''Moby neutralne'''</big>
=== Moby neutralne ===
 
Neutralne moby nie będą atakować gracza jeśli ich nie sprowokujemy.
Neutralne moby nie będą atakować gracza jeśli ich nie sprowokujemy.
{| style="background:none;border:none;" align="center"
{| style="background:none;border:none;" align="center"
|- align="center"
|- align="center"
|scope="col" width="68"| [[Plik:EndermanFace.png|link=Enderman]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:EndermanFace.png|link=Enderman]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:SpiderFace.png|link=Pająk]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:SpiderFace.png|link=Pająk]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:WolfFace.png|link=Wilk]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:ZombiePigmanFace.png|link=Zombie pigman]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:ZombiePigmanFace.png|link=Zombie pigman]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:Vg face.png|link=Żelazny golem|64px]]
|- align="center"
|- align="center"
| [[Enderman]] <sub></sub>
| [[Enderman]]
| [[Pająk]]  <br><sup>(w świetle słonecznym)</sup>
| [[Pająk]]  <br><sup>(w świetle słonecznym)</sup>
| [[Wilk]]
| [[Zombie pigman]]
| [[Zombie pigman]]
| [[Żelazny golem]]
|}
|}


{{Anchor|Moby agresywne}}<big>'''Moby agresywne'''</big>
=== Moby agresywne ===
 
Agresywne moby atakują gracza.
Agresywne moby atakują gracza.
{| style="background:none;border:none;" align="center"
{| style="background:none;border:none;" align="center"
|- align="center"
|- align="center"
Linia 85: Linia 52:
|scope="col" width="68"| [[Plik:ChickenJockeyFace.png|link=Kurzy jeździec]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:ChickenJockeyFace.png|link=Kurzy jeździec]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:MagmaCubeFace.png|link=Kostka magmy]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:MagmaCubeFace.png|link=Kostka magmy]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:KillerRabitFace.png|link=Królik#Rodzaje]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:WitherSkeletonHead.png|link=Mroczny szkielet]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:WitherSkeletonHead.png|link=Mroczny szkielet]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:CaveSpiderFace.png|link=Pająk jaskiniowy]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:CaveSpiderFace.png|link=Pająk jaskiniowy]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:SpiderFace.png|link=Pająk]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:SpiderFace.png|link=Pająk]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:SpiderJockeyFace.png|link=Pajęczy jeździec]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:SpiderJockeyFace.png|link=Pajęczy jeździec]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:WitherJockeyFace.png|link=Witherowy jeździec]]
|- align="center"
|- align="center"
| [[Creeper]]
| [[Creeper]]
Linia 95: Linia 62:
| [[Kurzy jeździec]]
| [[Kurzy jeździec]]
| [[Kostka magmy]]
| [[Kostka magmy]]
| [[Królik#Rodzaje|Królik zabójca]]
| [[Mroczny szkielet]]
| [[Mroczny szkielet]]
| [[Pająk jaskiniowy]]
| [[Pająk jaskiniowy]]
| [[Pająk]] <small><br>(w ciemności)</small>
| [[Pająk]] <small><br>(w ciemności)</small>
| [[Pajęczy jeździec]]
| [[Pajęczy jeździec]]
| [[Witherowy jeździec]]
|}
|}
{| style="background:none;border:none;" align="center"
{| style="background:none;border:none;" align="center"
|- align="center"
|- align="center"
|scope="col" width="68"| [[Plik:WitherJockeyFace.png|link=Witherowy jeździec]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:BlazeFace.png|link=Płomyk]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:BlazeFace.png|link=Płomyk]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:SilverfishFace.png|link=Rybik cukrowy]],
|scope="col" width="68"| [[Plik:SilverfishFace.png|link=Rybik cukrowy]],
Linia 110: Linia 77:
|scope="col" width="68"| [[Plik:WitchFace.png|link=Wiedźma]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:WitchFace.png|link=Wiedźma]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:ZombieFace.png|link=Zombie]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:ZombieFace.png|link=Zombie]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:Elder_GuardianFace.png|link=Starszy Obrońca|Starszy Obrońca]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:Elder_GuardianFace.png|link=Starszy Strażnik]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:GuardianFace.png|link=Guardian|Guardian]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:GuardianFace.png|link=Strażnik]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:EndermiteFace.png|link=Endermite|Endermite]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:EndermiteFace.png|link=Endermite]]
|- align="center"
|- align="center"
| [[Witherowy jeździec]]
| [[Płomyk]]
| [[Płomyk]]
| [[Rybik cukrowy]]
| [[Rybik cukrowy]]
Linia 120: Linia 88:
| [[Wiedźma]]
| [[Wiedźma]]
| [[Zombie]]
| [[Zombie]]
| [[Starszy Obrońca]]
| [[Starszy Strażnik]]
| [[Guardian]]
| [[Strażnik]]
| [[Endermite]]
| [[Endermite]]
|}
|}
{{Anchor|Bossy}}<big>'''Bossy'''</big>
Najsilniejsze i wyjątkowe moby w grze mające pasek życia na górnej części ekranu.


=== Moby oswajalne ===
Moby, które możemy oswoić
{| style="background:none;border:none;" align="center"
{| style="background:none;border:none;" align="center"
|- align="center"
|- align="center"
|scope="col" width="68"| [[Plik:WitherFace.png|link=Wither|Wither]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:HorseFace.png|link=Koń|Koń]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:EnderdragonFace.png|link=Smok Kresu|Smok Kresu]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:MuleFace.png|link=Muł|Muł]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:DonkeyFace.png|link=Osioł|Osioł]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:OcelotFace.png|link=Ocelot]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:WolfFace.png|link=Wilk]]
|- align="center"
|- align="center"
| [[Wither]]
| [[Koń]]
| [[Smok Kresu]]
| [[Muł]]
| [[Osioł]]
| [[Ocelot]]
| [[Wilk]]
|}
|}


<!-- tymczasowe ukrycie sekcji
=== Moby użyteczne ===
{{Anchor|Planowane}}<big>'''Planowane'''</big>
Moby, które mogą sprawić nam pożytek
 
Moby zaplanowane do najbliższych części gry.
 
{| style="background:none;border:none;" align="center"
{| style="background:none;border:none;" align="center"
|- align="center"
|- align="center"
|scope="col" width="68"| [[Plik:HorseFace.png|link=Koń|Koń]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:SnowGolemFace.png|link=Bałwan]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:DonkeyFace.png|link=Osioł|Osioł]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:Vg face.png|link=Żelazny golem]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:MuleFace.png|link=Muł|Muł]]
|- align="center"
|- align="center"
| [[Koń]] <small><br>(także nieumarły)</small>
| [[Bałwan]]
| [[Osioł]]
| [[Żelazny golem]]
| [[Muł]]
|}
|}
-->
</center>
</center>


== Planowane, nieużywane, usunięte i potencjalne moby ==
== Bossy ==
Bossy mają bardziej skomplikowane ataki i ruchy. Oznaczają koniec gry. Mają więcej życia, a przy nich pojawia się pasek życia. Upuszczają szczególne przedmioty, których nie da się zdobyć w inny sposób.
 
<center>
<center>
 
=== Bossy ===
{{Anchor|Planowane}}<big>'''Planowane moby'''</big>
 
Planowane moby znajdą się w grze.
{| style="background:none;border:none;" align="center"
{| style="background:none;border:none;" align="center"
|- align="center"
|- align="center"
 
|scope="col" width="68"| [[Plik:WitherFace.png|link=Wither|Wither]]
|scope="col" width="68"| [[Plik:EnderdragonFace.png|link=Smok Kresu|Smok Kresu]]
|- align="center"
|- align="center"
 
| [[Wither]]
| [[Smok Kresu]]
|}
|}
</center>


 
== Nieużywane lub usunięte moby ==
 
<center>
{{Anchor|Niewykorzystane moby}}<big>'''Niewykorzystane moby'''</big>
=== Nieużywane moby ===
 
Nieużywane moby w kodzie gry, ale nie są aktualnie używane. Nadal jest możliwe zespawnowanie ich komendą <code>/summon</code>, ale nie mają AI.
Niewykorzystane moby znalazły się w kodzie gry, ale nie są obecnie używane.
 
{| style="background:none;border:none;" align="center"
{| style="background:none;border:none;" align="center"
|- align="center"
|- align="center"
Linia 183: Linia 150:
|}
|}


{{Anchor|Usunięte moby}}<big>'''Usunięte moby'''</big>
=== Usunięte moby ===
 
Usuniętych moby nie ma aktualnie w grze, ale mogą być znalezione w starszych wersjach gry
Usunięte moby znalazły się w grze, ale zostały później usunięte.
 
{| style="background:none;border:none;" align="center"
{| style="background:none;border:none;" align="center"
|- align="center"
|- align="center"
Linia 203: Linia 168:
| [[Pigman]]
| [[Pigman]]
|}
|}
</center>
</center>
=== Potencjalne moby ===
Moby, które zostały wspomniane i być może pojawią się w przyszłości.
* '''[[Pigman]]i''' mają zostać dodani zamiast [[zombie pigman]]ów .<ref>http://www.reddit.com/r/Minecraft/comments/s2oqp/i_am_erik_broes_aka_grum_developer_of_minecraft/c4aoa5d</ref>
* '''[[Czerwony smok|Czerwone smoki]]''' były wspominane w wielu postach Notcha jednak nie pracuje nad nimi. Jeb nie mówił nic o ich aktualnym stanie rozwoju.
* Dinnerbone napisał na Reddicie, że chciałby dodać '''pandy''' i testuje je.<ref>http://www.reddit.com/r/Minecraft/comments/s0pqt/i_am_nathan_adams_aka_dinnerbone_developer_of/c4a5sxc</ref>
== Błędy ==
* Niektóre moby po wejściu na [[płot]] zaczynają się kręcić np. [[Zombie]].
* Podczas jazdy konnej głowa może się znaleźć w jakimś bloku i jeśli to będzie blok solidny - gracz zacznie się dusić.
== Przypisy ==
== Przypisy ==
<references/>
<references/>

Wersja z 17:53, 19 kwi 2015

Moby to żyjące i poruszające się byty. Są to zwierzęta, potwory i NPC, jakie znajdziemy w Minecrafcie. Aktualnie w grze jest 40 mobów. Każdy z mobów jest dotykany niebezpieczeństwami środowiska tak jak gracz, wliczając w to możliwość płonięcia, fizykę, utonięcie, uduszenie (pod piaskiem czy żwirem) oraz upadek z wysokości. W tym samym czasie na mapie może być ponad 200 wrogich mobów oraz 15 neutralnych. Moby mogą być spawnowane poprzez jaja spawnujące w trybie kreatywnym, spawnery mobów w lochach lub naturalnie zespawnowane. Dzięki mobom rozgrywka jest bardziej intensywna. Po zginięciu, upuszczają przydatne w grze elementy. Mogą one zobaczyć gracza z odległości 16 metrów, z wyjątkiem Ghasta który dostrzega gracza z ponad 100 metrów, zombie, widzącego gracza z 40 metrów i Endermana, wyczuwającego gracza z 64 metrów. [1]

Termin "mob" jest skrótem od słowa "mobile" i jest to kontrolowana przez komputer sztuczna inteligencja poruszająca się po świecie gry na warunkach jakie nadał jej programista. Jednakże, przy użyciu specjalnych programów można zmieniać warunki funkcjonowania danego NPC.

Aktualne moby

Moby pasywne

Moby pasywne nie atakują gracza.

Królik
Grzybowa krowa Kałamarnica Krowa Królik Kurczak Mieszkaniec wioski Nietoperz Owca Świnia

Moby neutralne

Neutralne moby nie będą atakować gracza jeśli ich nie sprowokujemy.

Plik:ZombiePigmanFace.png
Enderman Pająk
(w świetle słonecznym)
Zombie pigman

Moby agresywne

Agresywne moby atakują gracza.

Creeper Ghast Kurzy jeździec Kostka magmy Królik zabójca Mroczny szkielet Pająk jaskiniowy Pająk
(w ciemności)
Pajęczy jeździec
,
Witherowy jeździec Płomyk Rybik cukrowy Slime Szkielet Wiedźma Zombie Starszy Strażnik Strażnik Endermite

Moby oswajalne

Moby, które możemy oswoić

Koń Muł Osioł
Koń Muł Osioł Ocelot Wilk

Moby użyteczne

Moby, które mogą sprawić nam pożytek

Bałwan Żelazny golem

Bossy

Bossy mają bardziej skomplikowane ataki i ruchy. Oznaczają koniec gry. Mają więcej życia, a przy nich pojawia się pasek życia. Upuszczają szczególne przedmioty, których nie da się zdobyć w inny sposób.

Bossy

Wither Smok Kresu
Wither Smok Kresu

Nieużywane lub usunięte moby

Nieużywane moby

Nieużywane moby są w kodzie gry, ale nie są aktualnie używane. Nadal jest możliwe zespawnowanie ich komendą /summon, ale nie mają AI.

Gigant Nieumarły koń
Gigant Nieumarły koń

Usunięte moby

Usuniętych moby nie ma aktualnie w grze, ale mogą być znalezione w starszych wersjach gry

Człowiek Rana Steve Czarny Steve Beast Boy Pigman
Człowiek Rana Steve Czarny Steve Beast Boy Pigman

Przypisy