Złoże szmaragdu: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Ffbot (dyskusja | edycje)
d change pt-br to pt
Rozwinięcie sekcji →‎Występowanie: , →‎Wydobywanie: , →‎Historia: i →‎Ciekawostki: . Poprawki w sekcji →‎Przetapianie: .
Linia 1: Linia 1:
{{DisambigR|rudy szmaragdu|Szmaragd (ujednoznacznienie)}}{{Rozszerz}}
{{DisambigR|rudy szmaragdu|Szmaragd (ujednoznacznienie)}}
{{Blok
{{Blok
|wygląd=Ruda_szmaragdu.png
|wygląd=Ruda_szmaragdu.png
Linia 15: Linia 15:
|wersja=12w21a
|wersja=12w21a
|idsłowne=emerald_ore}}
|idsłowne=emerald_ore}}
'''Ruda szmaragdu''' (ang. ''Emerald Ore'') – blok dodany w [[Historia_wersji/Nieoficjalne_wersje#12w21a|12w21a]], oficjalnie w {{verlink|1.3.1}}. Rudę szmaragdu można zniszczyć tylko żelaznym i diamentowym [[kilof]]em. Po zniszczeniu wypada jeden [[szmaragd]], jeśli kilof nie posiada [[zaklinanie|zaklęcia]] ''Fortuna''.
'''Ruda szmaragdu''' (ang. ''Emerald Ore'') – jedna z najrzadszych rud w grze Minecraft, dodana w wersji [[Historia_wersji/Nieoficjalne_wersje#12w21a|12w21a]], oficjalnie w {{verlink|1.3.1}}. Rudę szmaragdu można zniszczyć tylko żelaznym i diamentowym [[kilof]]em. Po zniszczeniu wypada jeden [[szmaragd]], jeśli kilof nie posiada [[zaklinanie|zaklęcia]] ''Szczęście''.


== Występowanie ==
== Występowanie ==
Podobnie jak [[ruda złota]] znajduje się na poziomach od 30 do poziomu [[skała macierzysta|skały macierzystej]]. Sposób generowania się rud szmaragdów jest dość specyficzny, gdyż są generowane jedynie w [[biom]]ie ekstremalnych wzgórz. Rudy szmaragdów możemy znaleźć z podobną częstotliwością jak [[ruda złota|rudę złota]] i [[ruda lazurytu|rudę lazurytu]]. Zawsze występują pojedynczo.
Ruda szmaragdu generuje się na [[wysokości]] od 4 do 32 w ilości od 0 do 8 bloków na [[chunk]], jednak wyłącznie w chunkach obejmujących biom [[Góry|gór]] oraz jego odmiany. Ruda szmaragdu generuje się wyłącznie, gdy w miejscu jej generacji jest [[kamień]]. Rudy szmaragdów możemy znaleźć z podobną częstotliwością jak [[ruda złota|rudę złota]] i [[ruda lazurytu|rudę lazurytu]]. Prawie zawsze występują pojedynczo, jednak ekstremalnie rzadko można znaleźć dwie rudy szmaragdu obok siebie.


== Wydobywanie ==
== Wydobywanie ==
Rudy szmaragdu nie można wydobyć kilofami oznaczonymi w poniższej tabelce kolorem czerwonym.
Ruda szmaragdu może być wydobyta tylko [[Żelazny kilof|żelaznym]] lub [[Diamentowy kilof|diamentowym]] kilofem. Po wydobyciu żelaznym lub diamentowym [[Kilof|kilofem]] ruda upuszcza od 3 do 7 punktów [[Doświadczenie|doświadczenia]], a po wydobyciu innym narzędziem - od 5 do 7 punktów doświadczenia.


{|class="wikitable"
W celu wydobycia rudy szmaragdu bez upuszczania szmaragdu należy użyć [[Kilof|kilofu]] z [[Zaklęcia|zaklęciem]] ''Jedwabny dotyk''.
 
{| class="wikitable"
|-
|-
! Blok
! Blok
! Narzędzie
! Narzędzie
! colspan=9 | Czas niszczenia (w sekundach)
! colspan="9" | Czas niszczenia (w sekundach)
|-
|-
|rowspan=2 | {{BlockLink|id=252|Ruda szmaragdu}}
| rowspan="2" |{{BlockLink|id=252|Ruda szmaragdu}}
|rowspan=2 style="text-align:center" | [[Plik:Kilof.png|25px|link=Kilof]]  
| rowspan="2" style="text-align:center" |[[Plik:Kilof.png|25px|link=Kilof]]
| style="text-align:center" | Ręka
| style="text-align:center" | Brak
| style="text-align:center" | Drewniany
| style="text-align:center" | Drewniany
| style="text-align:center" | Kamienny
| style="text-align:center" | Kamienny
Linia 48: Linia 50:
== Zastosowanie ==
== Zastosowanie ==
=== [[Przetapianie]] ===
=== [[Przetapianie]] ===
{| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; border-collapse: collapse; background-color: #eee" cellpadding="5"
Przetopienie rudy szmaragdu wydobytej kilofem z [[Zaklęcia|zaklęciem]] ''Jedwabny dotyk'' jest możliwe, jednak daje tylko 1 punkt doświadczenia na każdą przetopioną rudę.
|-align="center"
{| style="border-collapse: collapse; border-color: #555; border-collapse: collapse; background-color: #eee" cellpadding="5" border="1"
|- align="center"
! Składniki
! Składniki
! Wejście » Wyjście
! Wejście » Wyjście
|-align="center"
|- align="center"
| [[Ruda szmaragdu]]
|[[Ruda szmaragdu]]
|{{Grid/Furnace
|{{Grid/Furnace
|Input= Ruda szmaragdu
|Input= Ruda szmaragdu
|Output= Szmaragd
|Output= Szmaragd
|Fuel= Węgiel, Dębowe deski, Drewno dębu, Sadzonka, Patyk, Wiadro z lawą |FA= 1,1,1,2,2,1
|Fuel= Węgiel; Węgiel drzewny; Dębowe deski; Drewno dębu; Sadzonka,2; Patyk,2; Wiadro z lawą; Blok suszonych wodorostów }}
}}
|}
|}


== Historia ==
== Historia ==
{{Historia|w}}
{{Historia|w}}{{Historia||1.3.1|snap=12w21a|Dodano rudę szmaragdu. ([[Plik:Ruda_szmaragdu_12w21a.png|32px]])}}{{Historia||1.3.1|snap=12w21b|Zmieniono teksturę rudy szmaragdu z [[Plik:Ruda_szmaragdu_12w21a.png|32px]] na [[Plik:Ruda_szmaragdu przed Texture Update.png|32px]].}}{{Historia||1.3.1|Zamiast żył rud szmaragdu w ilości od 1 do 8 generują się pojedyncze bloki rud szmaragdu.|Zmieniono teksturę rudy szmaragdu widzianej w [[Ekwipunek|ekwipunku]].|snap=12w22a}}{{Historia||1.13|Zlikwidowano ID numeryczne rudy szmaragdu, które wynosiło 129.|snap=17w47a}}{{Historia||1.14|[[Plik:Ruda szmaragdu.png|32px]] Zmieniono teksturę rudy szmaragdu.|snap=18w43a}}{{Historia|pa}}{{Historia||0.9.0|Dodano rudę szmaragdu. Możliwe było jej wydobycie również kamiennym [[kilof]]em.|snap=build 1}}{{Historia||0.12.1|Ruda szmaragdu upuszcza po wydobyciu od 3 do 7 kul [[Doświadczenie|doświadczenia]].|Ruda szmaragdu wydobyta [[kilof]]em z [[Zaklęcia|zaklęciem]] ''Jedwabny dotyk'' upuszcza samą siebie jako przedmiot.|Ruda szmaragdu wydobyta [[kilof]]em zaklętym na ''Szczęście'' może upuścić więcej niż jeden szmaragd. |snap=build 1}}{{Historia|Bedrock Edition}}{{Historia||1.2.0|Nie można już wydobyć [[szmaragd]]u kamiennym [[kilof]]em.|snap=beta 1.2.0.2}}{{Historia|k}}
{{Historia||1.3.1|snap=12w21a|Dodano rudę szmaragdu. ([[Plik:Ruda_szmaragdu_12w21a.png|30px]])}}
{{Historia||xbox=TU14|xbone=CU1|ps=1.04|Dodano rudę szmaragdu.|wiiu=Patch 1}}{{Historia|New Nintendo 3DS Edition}}{{Historia||0.1.0|Dodano rudę szmaragdu.}}
{{Historia|||snap=12w21b|Zmieniono teksturę rudy szmaragdu z [[Plik:Ruda_szmaragdu_12w21a.png|30px]] na [[Plik:Ruda_szmaragdu.png|30px]].}}
{{Historia|k}}
{{Historia||xbox=TU14|xbone=CU1|ps=1.00|Dodano rudę szmaragdu.}}
{{Historia|foot}}
{{Historia|foot}}


Linia 72: Linia 71:
*Tekstury [[ruda lazurytu|rudy lazurytu]], rudy szmaragdu i [[ruda kwarcu|rud kwarcu]] są unikatowe w porównaniu do rud innych minerałów.
*Tekstury [[ruda lazurytu|rudy lazurytu]], rudy szmaragdu i [[ruda kwarcu|rud kwarcu]] są unikatowe w porównaniu do rud innych minerałów.
*Tekstury rudy rubinu nie zostały usunięte z folderów gry. Można je znaleźć w folderze <code>/lang</code>.
*Tekstury rudy rubinu nie zostały usunięte z folderów gry. Można je znaleźć w folderze <code>/lang</code>.
*W wersji gry {{Verlink|12w22a}} ruda szmaragdu miała początkowo nie generować się naturalnie z uwagi na dużą ilość pożaleń graczy na temat częstotliwości jej występowania. Dopiero po przeanalizowaniu większej ilości odpowiedzi od społeczności gry [[Jeb]] zadecydował o pozostawieniu naturalnego generowania rudy szmaragdu, przy czym jej częstotliwość zmniejszono do obecnej. Przed wersją {{Verlink|12w22a}} ruda szmaragdu generowała się w żyłach od 1 do 8 bloków.
*Kopiąc tunel pod górami o podłożu na wysokości 10, szansa natrafienia na rudę szmaragdu jest dwa razy mniejsza niż szansa znalezienia bloku [[Ruda diamentu|rudy diamentu]].


== Galeria ==
== Galeria ==

Wersja z 16:42, 12 cze 2019

Ten artykuł dotyczy rudy szmaragdu. Zobacz też inne znaczenia tego pojęcia.


Złoże szmaragdu
Ruda szmaragdu
Typ

Ruda

Narzędzie


Odnawialne

Nie

Możliwość grupowania

Tak, 64

Fizyka

Nie

Przezroczystość

Nie

Emisja światła

Nie

Twardość

3

Odporność na eksplozje

15

Palność

Nie

Rzadkość

Pospolita


Ruda szmaragdu (ang. Emerald Ore) – jedna z najrzadszych rud w grze Minecraft, dodana w wersji 12w21a, oficjalnie w 1.3.1. Rudę szmaragdu można zniszczyć tylko żelaznym i diamentowym kilofem. Po zniszczeniu wypada jeden szmaragd, jeśli kilof nie posiada zaklęcia Szczęście.

Występowanie

Ruda szmaragdu generuje się na wysokości od 4 do 32 w ilości od 0 do 8 bloków na chunk, jednak wyłącznie w chunkach obejmujących biom gór oraz jego odmiany. Ruda szmaragdu generuje się wyłącznie, gdy w miejscu jej generacji jest kamień. Rudy szmaragdów możemy znaleźć z podobną częstotliwością jak rudę złota i rudę lazurytu. Prawie zawsze występują pojedynczo, jednak ekstremalnie rzadko można znaleźć dwie rudy szmaragdu obok siebie.

Wydobywanie

Ruda szmaragdu może być wydobyta tylko żelaznym lub diamentowym kilofem. Po wydobyciu żelaznym lub diamentowym kilofem ruda upuszcza od 3 do 7 punktów doświadczenia, a po wydobyciu innym narzędziem - od 5 do 7 punktów doświadczenia.

W celu wydobycia rudy szmaragdu bez upuszczania szmaragdu należy użyć kilofu z zaklęciem Jedwabny dotyk.

Blok Narzędzie Czas niszczenia (w sekundach)
BlockCSS_new.png/252 Ruda szmaragdu Brak Drewniany Kamienny Żelazny Diamentowy Złoty
15 15 15 0,75 0,6 15

Zastosowanie

Przetapianie

Przetopienie rudy szmaragdu wydobytej kilofem z zaklęciem Jedwabny dotyk jest możliwe, jednak daje tylko 1 punkt doświadczenia na każdą przetopioną rudę.

Składniki Wejście » Wyjście
Ruda szmaragdu
Ruda szmaragdu



Drewno dębu2
2
2
2Wiadro z lawą

Historia

Pełna wersja
1.3.112w21aDodano rudę szmaragdu. ()
12w21bZmieniono teksturę rudy szmaragdu z na .
12w22aZamiast żył rud szmaragdu w ilości od 1 do 8 generują się pojedyncze bloki rud szmaragdu.
Zmieniono teksturę rudy szmaragdu widzianej w ekwipunku.
1.1317w47aZlikwidowano ID numeryczne rudy szmaragdu, które wynosiło 129.
1.1418w43a Zmieniono teksturę rudy szmaragdu.
Pocket Edition Alpha
0.9.0build 1Dodano rudę szmaragdu. Możliwe było jej wydobycie również kamiennym kilofem.
0.12.1build 1Ruda szmaragdu upuszcza po wydobyciu od 3 do 7 kul doświadczenia.
Ruda szmaragdu wydobyta kilofem z zaklęciem Jedwabny dotyk upuszcza samą siebie jako przedmiot.
Ruda szmaragdu wydobyta kilofem zaklętym na Szczęście może upuścić więcej niż jeden szmaragd.
Bedrock Edition
1.2.0beta 1.2.0.2Nie można już wydobyć szmaragdu kamiennym kilofem.
Console Edition
TU14CU11.04Patch 1Dodano rudę szmaragdu.
New Nintendo 3DS Edition
0.1.0Dodano rudę szmaragdu.

Ciekawostki

  • Tekstury rudy lazurytu, rudy szmaragdu i rud kwarcu są unikatowe w porównaniu do rud innych minerałów.
  • Tekstury rudy rubinu nie zostały usunięte z folderów gry. Można je znaleźć w folderze /lang.
  • W wersji gry 12w22a ruda szmaragdu miała początkowo nie generować się naturalnie z uwagi na dużą ilość pożaleń graczy na temat częstotliwości jej występowania. Dopiero po przeanalizowaniu większej ilości odpowiedzi od społeczności gry Jeb zadecydował o pozostawieniu naturalnego generowania rudy szmaragdu, przy czym jej częstotliwość zmniejszono do obecnej. Przed wersją 12w22a ruda szmaragdu generowała się w żyłach od 1 do 8 bloków.
  • Kopiąc tunel pod górami o podłożu na wysokości 10, szansa natrafienia na rudę szmaragdu jest dwa razy mniejsza niż szansa znalezienia bloku rudy diamentu.

Galeria