Bloki: Różnice pomiędzy wersjami
| [wersja nieprzejrzana] | [wersja nieprzejrzana] |
Nie podano opisu zmian |
|||
| Linia 1: | Linia 1: | ||
{{budowa}} | |||
[[Grafika:Template1.png|350px|thumbnail|right|Typy bloków]] | [[Grafika:Template1.png|350px|thumbnail|right|Typy bloków]] | ||
'''Blok''' jest podstawową jednostką z której zbudowany jest w [[Minecraft|Minecrafcie]] świat. Tworzą razem z [[byty|bytami]] całe otoczenie i mogą być wydobywanie i przetwarzane przez [[gracz]]a na wiele sposobów co stanowi istotę gry. Większość bloków jest statyczna, lecz istnieją również bloki ruchome, takie jak [[woda]], [[lawa]], [[ogień]] oraz [[portal]]. | '''Blok''' jest podstawową jednostką z której zbudowany jest w [[Minecraft|Minecrafcie]] świat. Tworzą razem z [[byty|bytami]] całe otoczenie i mogą być wydobywanie i przetwarzane przez [[gracz]]a na wiele sposobów co stanowi istotę gry. Większość bloków jest statyczna, lecz istnieją również bloki ruchome, takie jak [[woda]], [[lawa]], [[ogień]] oraz [[portal]]. | ||
| Linia 15: | Linia 16: | ||
Wyjątkiem jest [[piasek dusz]], który spowalnia gracza gdy na nim stanie. Wejście na niego powoduje nieznaczne opadnięcie w dół, co czyni go tylko w połowie solidnym blokiem. Postawienie go na [[lód|lodzie]] lub w wodzie wzmacnia efekt spowolnienia. Jego wysokość wynosi 7/8 normalnego bloku, nie jest więc blokiem solidnym. | Wyjątkiem jest [[piasek dusz]], który spowalnia gracza gdy na nim stanie. Wejście na niego powoduje nieznaczne opadnięcie w dół, co czyni go tylko w połowie solidnym blokiem. Postawienie go na [[lód|lodzie]] lub w wodzie wzmacnia efekt spowolnienia. Jego wysokość wynosi 7/8 normalnego bloku, nie jest więc blokiem solidnym. | ||
== | ==Bloki generowane naturalnie== | ||
Spis bloków: [[ID|ID bloków]] | Spis wszystkich bloków:[[ID|ID bloków]] | ||
Te bloki występują naturalnie na mapie: | |||
{| style="background-color: #FFF; float: left; margin:2px; border: 1px solid silver; text-align: center;" | |||
! Ikona !! Id !! Blok | |||
|- | |||
| height="27px" | || <span style='color:light blue'>00</span> || [[Powietrze]] | |||
|- | |||
| height="27px" | [[File:Kamień.png|25px]] || 01 || [[Kamień]] | |||
|- | |||
| height="27px" | [[File:Trawa.png|25px]] || 02 || [[Blok trawy]] | |||
|- | |||
| height="27px" | [[File:Ziemia.png|25px]] || 03 || [[Ziemia]] | |||
|- | |||
| height="27px" | [[File:Bruk.png|25px]] || 04 || [[Bruk]] | |||
|- | |||
| height="27px" | [[File:Skała macierzysta.png|25px]] || 07 || [[Skała macierzysta]] | |||
|- | |||
| height="27px" | [[File:Woda.png|25px]] || 09 || [[Woda]] | |||
|- | |||
| height="27px" | [[File:Lawa1.png|25px]] || 10 || [[Lawa]] | |||
|- | |||
| height="27px" | [[File:Sand2.png|25px]] || 12 || [[Piasek]] | |||
|- | |||
| height="27px" | [[File:Żwir.png|25px]] || 13 || [[Żwir]] | |||
|- | |||
| height="27px" | [[File:Ruda złota.png|25px]] || 14 || [[Ruda złota]] | |||
|- | |||
| height="27px" | [[File:Ruda żelaza.png|25px]] || 15 || [[Ruda żelaza]] | |||
|- | |||
| height="27px" | [[File:Ruda węgla.png|25px]] || 16 || [[Ruda węgla]] | |||
|- | |||
| height="27px" | [[File:WoodAnimation.gif|25px]] || 17 || [[Drewno]] | |||
|- | |||
| height="27px" | [[File:Leaves.gif|25px]] || 18 || [[Liście]] | |||
|- | |||
| height="27px" | [[File:Ruda lazurytu.png|25px]] || 21 || [[Lazuryt (ruda)]] | |||
|- | |||
| height="27px" | [[File:Piaskowiec.png|25px]] || 24 || [[Piaskowiec]] | |||
|- | |||
| height="27px" | [[File:TallGrass.gif|25px]] || 31 || [[Wysoka trawa]] | |||
|- | |||
| height="27px" | [[File:Shrubs.gif|25px]] || 32 || [[Uschnięty krzew]] | |||
|- | |||
| height="27px" | [[File:Yellow Flower.png|25px]] || 37 || [[Mniszek lekarski]] | |||
|} | |||
{| style="background-color: #FFF; float: left; margin:2px; border: 1px solid silver; text-align: center;" | |||
! Ikona !! Id !! Blok | |||
|- | |||
| height="27px" | [[File:Poppy.png|25px]] || 38 || [[Mak]] | |||
|- | |||
| height="27px" | [[File:Brązowy grzyb.png|25px]] || 39 || [[Brązowy grzyb]] | |||
|- | |||
| height="27px" | [[File:Czerwony grzyb.png|25px]] || 40 || [[Czerwony grzyb]] | |||
|- | |||
| height="27px" | [[File:Mossycobblestone.png|25px]] || 48 || [[Bruk z mchem]] | |||
|- | |||
| height="27px" | [[File:Obsidian.png|25px]] || 49 || [[Obsydian]] | |||
|- | |||
| height="27px" | [[File:Monster Spawner.gif|25px]] || 52 || [[Spawner potworów]] | |||
|- | |||
| height="27px" | [[File:Chest.gif|25px]] || 54 || [[Skrzynia]] | |||
|- | |||
| height="27px" | [[File:Ruda diamentu.png|25px]] || 56 || [[Ruda diamentu]] | |||
|- | |||
| height="27px" | [[File:Ruda czerwonego kamienia.png|25px]] || 73 || [[Ruda czerwonego kamienia]] | |||
|- | |||
| height="27px" | [[File:Snieg blok.png|25px]] || 78 || [[Śnieg]] | |||
|- | |||
| height="27px" | [[File:Ice.png|25px]] || 79 || [[Lód]] | |||
|- | |||
| height="27px" | [[File:Kaktus.png|25px]] || 81 || [[Kaktus]] | |||
|- | |||
| height="27px" | [[File:Glina.png|25px]] || 82 || [[Blok gliny]] | |||
|- | |||
| height="27px" | [[File:Bamboo.png|25px]] || 83 || [[Trzcina cukrowa]] | |||
|- | |||
| height="27px" | [[File:Pumpkin.png|25px]] || 86 || [[Dynia]] | |||
|- | |||
| height="27px" | [[File:BrownMushroomCap.png|25px]] || 99 || [[Wielkie grzyby|Wielki brązowy grzyb]] | |||
|- | |||
| height="27px" | [[File:RedMushroomCap.png|25px]] || 100 || [[Wielkie grzyby|Wielki czerwony grzyb]] | |||
|- | |||
| height="27px" | [[File:Melon pre.png|25px]] || 103 || [[Arbuz (blok)]] | |||
|- | |||
| height="27px" | [[File:Winorosl.png|25px]] || 106 || [[Pnącze]] | |||
|- | |||
| height="27px" | [[File:Grzybina1.png|25px]] || 110 || [[Grzybnia]] | |||
|- | |||
| height="27px" | [[File:Lilia1.png|25px]] || 111 || [[Lilia]] | |||
|- | |||
| height="27px" | [[File:End Portal Frame.png|25px]] || 120 || [[Rama portalu Kresu]] | |||
|- | |||
| height="27px" | [[File:Cocoa Plant.gif|25px]] || 127 || [[Roślina kakao]] | |||
|- | |||
| height="27px" | [[File:Ruda szmaragdu.png|25px]] || 129 || [[Ruda szmaragdu]] | |||
|} | |||
Dodatkowo, w [[wioska]]ch, można znaleźć [[szyba|szybę]], [[deski]], [[biblioteczka|biblioteczki]], a nawet [[płyta naciskowa|płytki naciskowe]] i [[płot]] (użyte razem wyglądają jak stół). Jednak płot i deski można znaleźć także w [[opuszczona kopalnia|opuszczonych kopalniach]]. | Dodatkowo, w [[wioska]]ch, można znaleźć [[szyba|szybę]], [[deski]], [[biblioteczka|biblioteczki]], a nawet [[płyta naciskowa|płytki naciskowe]] i [[płot]] (użyte razem wyglądają jak stół). Jednak płot i deski można znaleźć także w [[opuszczona kopalnia|opuszczonych kopalniach]]. | ||
| Linia 56: | Linia 119: | ||
W [[Nether]]ze można znaleźć dodatkowo [[netherrack]], [[glowstone]] , [[piasek dusz]], [[Netherowa cegła|netherową cegłę]] i [[płot z netherowej cegły]] oraz mob spawner [[Blaze]]'ów. | W [[Nether]]ze można znaleźć dodatkowo [[netherrack]], [[glowstone]] , [[piasek dusz]], [[Netherowa cegła|netherową cegłę]] i [[płot z netherowej cegły]] oraz mob spawner [[Blaze]]'ów. | ||
W początkowej darmowej wersji [[Survival]]u gracz rozpoczynał z 10 blokami [[TNT|dynamitu]] oraz mógł uzyskać [[ziemia|ziemię]], [[bruk]], [[drewno]], [[złoto (blok)|złoto]], [[żelazo (blok)|żelazo]], [[schodek|schodek z kamienia]], oraz białą [[wełna|wełnę]] z [[Owca|owcy]] | W początkowej darmowej wersji [[Survival]]u gracz rozpoczynał z 10 blokami [[TNT|dynamitu]] oraz mógł uzyskać [[ziemia|ziemię]], [[bruk]], [[drewno]], [[złoto (blok)|złoto]], [[żelazo (blok)|żelazo]], [[schodek|schodek z kamienia]], oraz białą [[wełna|wełnę]] z [[Owca|owcy]] | ||
==Błędy== | ==Błędy== | ||
Wersja z 16:50, 2 sty 2014
| Artykuł w budowie! Trwa budowa strony Bloki.
Jeśli chcesz, możesz pomóc przy jej tworzeniu.
|
Blok jest podstawową jednostką z której zbudowany jest w Minecrafcie świat. Tworzą razem z bytami całe otoczenie i mogą być wydobywanie i przetwarzane przez gracza na wiele sposobów co stanowi istotę gry. Większość bloków jest statyczna, lecz istnieją również bloki ruchome, takie jak woda, lawa, ogień oraz portal.
Powierzchnia bloku złożona jest z 16x16 pikseli.
Rozmiar
Każdy blok ma szerokość i wysokość jednego metra. Odległość ta jest przedstawiana i analizowana na ekranie statystyk. Istnieją co prawda bloki wizualnie mniejsze, np. przycisk, ale gra postrzega je wciąż jako jednometrowy obiekt, przez co nie pozwala umieścić dwóch przycisków na jednym polu. Istnieją rownież większe bloki kombinowane składające się z dwóch rzeczywistych bloków, np. łóżko lub drzwi.
Solidność
Bloki dzielą się na solidne i niesolidne
- Bloki solidne - to takie, przez które gracz nie może przejść. Większość typów bloków jest solidna. Przykładami solidnych bloków są kaktusy, drewno, bruk, trawa, piasek itd. Drabina także jest blokiem solidnym ponieważ można na niej stanąć. Każdy solidny blok z wyjątkiem skały macierzystej da się zniszczyć i zebrać.
- Bloki niesolidne - to takie, przez które gracz lub inny mob może bez problemu przejść. Blokami takimi jest większość roślin np. wysoka trawa, pnącza lub zboże jak również niesolidnymi mogą być bloki innego rodzaju np. pajęczyna lub znak. Woda i lawa są również niesolidne co pozwala na pływanie.
Wyjątkiem jest piasek dusz, który spowalnia gracza gdy na nim stanie. Wejście na niego powoduje nieznaczne opadnięcie w dół, co czyni go tylko w połowie solidnym blokiem. Postawienie go na lodzie lub w wodzie wzmacnia efekt spowolnienia. Jego wysokość wynosi 7/8 normalnego bloku, nie jest więc blokiem solidnym.
Bloki generowane naturalnie
Spis wszystkich bloków:ID bloków
Te bloki występują naturalnie na mapie:
| Ikona | Id | Blok |
|---|---|---|
| 00 | Powietrze | |
| 01 | Kamień | |
| 02 | Blok trawy | |
| 03 | Ziemia | |
| 04 | Bruk | |
| 07 | Skała macierzysta | |
| 09 | Woda | |
| Plik:Lawa1.png | 10 | Lawa |
| 12 | Piasek | |
| 13 | Żwir | |
| 14 | Ruda złota | |
| 15 | Ruda żelaza | |
| 16 | Ruda węgla | |
| Plik:WoodAnimation.gif | 17 | Drewno |
| Plik:Leaves.gif | 18 | Liście |
| 21 | Lazuryt (ruda) | |
| 24 | Piaskowiec | |
| Plik:TallGrass.gif | 31 | Wysoka trawa |
| Plik:Shrubs.gif | 32 | Uschnięty krzew |
| Plik:Yellow Flower.png | 37 | Mniszek lekarski |
Dodatkowo, w wioskach, można znaleźć szybę, deski, biblioteczki, a nawet płytki naciskowe i płot (użyte razem wyglądają jak stół). Jednak płot i deski można znaleźć także w opuszczonych kopalniach.
W Netherze można znaleźć dodatkowo netherrack, glowstone , piasek dusz, netherową cegłę i płot z netherowej cegły oraz mob spawner Blaze'ów.
W początkowej darmowej wersji Survivalu gracz rozpoczynał z 10 blokami dynamitu oraz mógł uzyskać ziemię, bruk, drewno, złoto, żelazo, schodek z kamienia, oraz białą wełnę z owcy
Błędy
Kiedy postawi się jakikolwiek blok w jakiejkolwiek wersji Minecrafta, używając bardzo słabego komputera możliwe jest, że przy pojedynczym wciśnięciu przycisku myszy zostaną postawione dwa bloki zamiast jednego. Natomiast jeżeli będzie się chciało zniszczyć jeden blok - zostaną zniszczone dwa. To samo dzieje się też z drzwiami. Osoby, które posiadają nadzwyczajnie słaby komputer mogą zaobserwować to zjawisko jeszcze lepiej - zostaną postawione lub zniszczone trzy bloki. Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest zmiana ustawień w grze na słabsze (np. większa mgła), albo ściągnięcie odpowiedniej modyfikacji takiej jak np. Optifine gdzie dużo łatwiej można zmieniać ustawienia gry.
| Geografia | |||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Niebo | |||||||||||||||||
| Wymiary | |||||||||||||||||
| Typy świata |
| ||||||||||||||||
| Układy generowane |
| ||||||||||||||||
| Stworzone | |||||||||||||||||
| Materia | |||||||||||||||||
| Muzyka | |||||||||||||||||
| Pogoda | |||||||||||||||||
| Usunięte |
| ||||||||||||||||
