Związki chemiczne: Różnice pomiędzy wersjami
| [wersja nieprzejrzana] | [wersja nieprzejrzana] |
d zmiana strzałki |
Dodanie tabelki po prawej stronie, ułożenie związków alfabetycznie |
||
| Linia 1: | Linia 1: | ||
{{Budowa}}{{Ekskluzywne|Education|Bedrock}} | {{Przedmiot|odnawialne=Nie|łączenie=Tak, 64|multiplewersja=Education Edition 1.0.27|grid=Tlenek boru|invwygląd=Amoniak|invwygląd2=Azotek magnezu|invwygląd3=Benzen|invwygląd4=Bromek wapnia|invwygląd5=Fluorek sodu|invwygląd6=Jodek potasu|invwygląd7=Klej|invwygląd8=Lateks|invwygląd9=Luminol|invwygląd10=Ług|invwygląd11=Mydło|invwygląd12=Octan sodu|invwygląd13=Polietylen|invwygląd14=Podchloryn sodu|invwygląd15=Ropa naftowa|invwygląd16=Siarczan|invwygląd17=Siarczan baru|invwygląd18=Siarczek żelaza|invwygląd19=Wodorek litu|invwygląd20=Wodorek sodu|invwygląd21=Tlenek glinu|invwygląd22=Tlenek magnezu|invwygląd23=Tlenek sodu|invwygląd24=Nadtlenek wodoru|invwygląd25=Trójtlenek boru|invwygląd26=Chlorek ceru|invwygląd27=Chlorek potasu|invwygląd28=Chlorek rtęci|invwygląd29=Chlorek wapnia|invwygląd30=Chlorek wolframu|invwygląd31=Sól|invwygląd32=Odpady}}{{Budowa}}{{Ekskluzywne|Education|Bedrock}} | ||
'''Związki chemiczne''' to rodzaj przedmiotów stosowanych w chemii, które powstają z kombinacji różnych pierwiastków chemicznych. | '''Związki chemiczne''' to rodzaj przedmiotów stosowanych w chemii, które powstają z kombinacji różnych pierwiastków chemicznych. | ||
| Linia 7: | Linia 7: | ||
Przykład '''(Jest to [[syntezator związków]]! Nie [[stół rzemieślniczy]])''': | Przykład '''(Jest to [[syntezator związków]]! Nie [[stół rzemieślniczy]])''': | ||
{{Grid/Crafting Table|A2=Wolfram|B2=Chlor,6|Output=Chlorek wolframu | {{Grid/Crafting Table|A2=Wolfram|B2=Chlor,6|Output=Chlorek wolframu}} | ||
== Lista związków chemiczny i ich składniki == | == Lista związków chemiczny i ich składniki == | ||
| Linia 22: | Linia 22: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|{{Grid| | |{{Grid|Azotek magnezu}} | ||
| | |Azotek magnezu | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Linia 37: | Linia 37: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|{{Grid| | |{{Grid|Fluorek sodu}} | ||
| | |Fluorek sodu | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|{{Grid| | |{{Grid|Jodek potasu}} | ||
| | |Jodek potasu | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|{{Grid| | |{{Grid|Klej}} | ||
| | |Klej (cyjanoakrylan) | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Linia 54: | Linia 54: | ||
|{{Grid|Lateks}} | |{{Grid|Lateks}} | ||
|Lateks | |Lateks | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Linia 72: | Linia 67: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|{{Grid|Mydło}} | |||
|Mydło | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |||
|{{Grid|Octan sodu}} | |||
|Octan sodu | |||
| | | | ||
| | | | ||
| Linia 82: | Linia 82: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|{{Grid| | |{{Grid|Podchloryn sodu}} | ||
| | |Podchloryn sodu | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|{{Grid| | |{{Grid|Ropa naftowa}} | ||
| | |Ropa naftowa | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|{{Grid| | |{{Grid|Siarczan}} | ||
| | |Siarczan | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|{{Grid| | |{{Grid|Siarczan baru}} | ||
| | |Siarczan baru | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|{{Grid| | |{{Grid|Siarczek żelaza}} | ||
| | |Siarczek żelaza | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|{{Grid| | |{{Grid|Wodorek litu}} | ||
| | |Wodorek litu | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |{{Grid|Wodorek sodu}} | ||
| | |Wodorek sodu | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Linia 125: | Linia 125: | ||
!Składniki | !Składniki | ||
|- | |- | ||
| | |{{Grid|Tlenek glinu}} | ||
|Tlenek glinu (aluminium) | |Tlenek glinu (aluminium) | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |{{Grid|Tlenek magnezu}} | ||
|Tlenek magnezu | |Tlenek magnezu | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |{{Grid|Tlenek sodu}} | ||
|Tlenek sodu | |Tlenek sodu | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |{{Grid|Nadtlenek wodoru}} | ||
|Nadtlenek wodoru | |Nadtlenek wodoru | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |{{Grid|Trójtlenek boru}} | ||
|Trójtlenek boru | |Trójtlenek boru | ||
| | | | ||
| Linia 153: | Linia 153: | ||
!Składniki | !Składniki | ||
|- | |- | ||
|{{Grid| | |{{Grid|Chlorek ceru}} | ||
| | |Chlorek ceru | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|{{Grid|Chlorek | |{{Grid|Chlorek potasu}} | ||
|Chlorek | |Chlorek potasu | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| Linia 169: | Linia 165: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|{{Grid|Chlorek | |{{Grid|Chlorek wapnia}} | ||
|Chlorek | |Chlorek wapnia | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|{{Grid|Chlorek wolframu}} | |{{Grid|Chlorek wolframu}} | ||
|Chlorek wolframu | |Chlorek wolframu | ||
| | |||
|- | |||
|{{Grid|Sól}} | |||
|Sól | |||
| | | | ||
|} | |} | ||
| Linia 188: | Linia 188: | ||
!Nota | !Nota | ||
|- | |- | ||
|{{Grid| | |{{Grid|Cukier}} | ||
|[[ | |[[Cukier]] | ||
| | | | ||
| | |Wytwarzając z trzciny cukrowej lub butelek miodu | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| Linia 200: | Linia 200: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|{{Grid| | |{{Grid|Węgiel drzewny}} | ||
|[[ | |[[Węgiel drzewny]] | ||
| | | | ||
| | |Przepalając bloki drzewa w piecu | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
Wersja z 16:11, 24 maj 2021
| Artykuł w budowie! Trwa budowa strony Związki chemiczne.
Jeśli chcesz, możesz pomóc przy jej tworzeniu.
|
| Ten element dotyczy wyłącznie Education Edition i Bedrock Edition. |
Związki chemiczne to rodzaj przedmiotów stosowanych w chemii, które powstają z kombinacji różnych pierwiastków chemicznych.
Otrzymywanie
Związków chemicznych nie można wziąć w ekwipunku trybu kreatywnego. Można je uzyskać tylko tworząc je w syntezatorze związków. Odbywa się to poprzez wstawienie pewnej liczby pierwiastków odpowiadających wzorowi chemicznemu związku.
Przykład (Jest to syntezator związków! Nie stół rzemieślniczy):
6 |
||||
Lista związków chemiczny i ich składniki
Tlenki, nadtlenki i trójtlenki
| Ikona | Nazwa stocka związku | Składniki |
|---|---|---|
| Tlenek glinu (aluminium) | ||
| Tlenek magnezu | ||
| Tlenek sodu | ||
| Nadtlenek wodoru | ||
| Trójtlenek boru |
Chlorki
| Ikona | Nazwa zwiąku | Składniki |
|---|---|---|
| Chlorek ceru | ||
| Chlorek potasu | ||
| Chlorek rtęci | ||
| Chlorek wapnia | ||
| Chlorek wolframu | ||
| Sól |
Związki naturalne
Związki naturalne to związki, które można uzyskać w grze z (wyjątkiem wody, która można pozyskać, ale nie w tej postaci).
| Ikona | Nazwa | Składniki | Pozyskiwanie w Minecrafcie | Nota |
|---|---|---|---|---|
| Cukier | Wytwarzając z trzciny cukrowej lub butelek miodu | |||
| Torbiel z atramentem | Zabijając kałamarnice | |||
| Węgiel drzewny | Przepalając bloki drzewa w piecu | |||
| Woda |
Zastosowanie
Niektóre związki są używane jako składniki w stole rzemieślniczym lub eksperymentach na stole laboratoryjnym. Związki naturalne mają zastosowania poza chemią, szczegółowo opisane w odpowiednich artykułach:
Wytwarzanie (stół rzemieślniczy)
| Nazwa | Składniki | Wejście >> Wyjście | Zastosowania | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balon | Latek +
Dowolny barwnik + Hel + Smycz |
|
Brak | ||||||||||||
| Świetlik | Polietylen +
Nadtlenek wodoru + Barwnik + Luminol |
|
Świetlik, można aktywować przytrzymując prawy przycisk przez ok. 3 sekundy. Po aktywacji jego tekstura staje się nie wrażliwa na cienie (jak oczy Endermana) Po ok. 5 minutach przedmiot się zużywa i znika. | ||||||||||||
| Wzmocnione szkło | Tlenek glinu (aluminium) +
Szkło + Trójtlenek boru |
|
Szkło z większą wytrzymałością i większą odpornością na wybuchy. | ||||||||||||
| Wzmocnione barwione szkło | Tlenek glinu (aluminium) +
Barwione szkło + Trójtlenek boru |
| |||||||||||||
| Wzmocnione szkło +
Barwnik |
| ||||||||||||||
| Szyba ze wzmocnionego szkła | Tlenek glinu (aluminium) +
Szyba + Trójtlenek boru |
|
Szyba z większą wytrzymałością i większą odpornością na wybuchy. | ||||||||||||
| Wzmocnione szkło |
| ||||||||||||||
| Wzmocniona barwiona szyba | Tlenek glinu (aluminium) +
Barwiona szyba + Trójtlenek boru |
| |||||||||||||
| Wzmocnione barwione szkło |
|
Barwienie chlorkami
Chlorkami metali można farbować pochodnie i zimne ognie.
| Nazwa | Składniki | Wejście >> Wyjście | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Czerwone zimne ognie | Patyk +
Magnez + Chlorek rtęci |
| ||||||||||||
| Zielone zimne ognie | Patyk +
Magnez + Chlorek wolframu |
| ||||||||||||
| Niebieskie zimne ognie | Patyk +
Magnez + Chlorek ceru |
| ||||||||||||
| Fioletowe zimne ognie | Patyk +
Magnez + Chlorek potasu |
| ||||||||||||
| Pomarańczowe zimne ognie | Patyk +
Magnez + Chlorek wapnia |
|
Stół laboratoryjny
| Nazwa | Składniki | Wejście | Wyjście | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Wybielacz | 3x Woda
+ 3x Podchloryn sodu |
|
|||
| Blok ciepła | Żelazo
+ Woda + Węgiel drzewny + Sól |
|
|||
| Bomba lodowa | 4x Octan sodu |
|
|||
| Supernawóz | Amonia
+ Fosfor |
|
Wartości danych
| Nazwa | Wartości danych | Numeryczne ID | Forma | Klucz nazwy |
|---|---|---|---|---|
| Związek chemiczne | compound
|
499
|
Przedmiot | item.compound.aluminumoxide.name
|