Zaklinanie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
d Anulowanie wersji 133565 autorstwa 195.191.162.9 (dyskusja)
Dodanie zaklęcia ,,Prędkość dusz"
Linia 100: Linia 100:
|- align="center"
|- align="center"
! 7
! 7
| [[Plik:Grid_Żelazny_napierśnik.png|link=Zbroja]]
|[[Plik:Grid_Żelazny_hełm.png|link=Zbroja]] [[Plik:Grid_Żelazny_napierśnik.png|link=Zbroja]] [[Plik:Grid_Żelazne_nogawice.png|link=Zbroja]] [[Plik:Grid_Żelazne_buty.png|link=Zbroja]]
| Ciernie
| Ciernie
|Ciernie
|Ciernie
Linia 133: Linia 133:
|  +1 do zasięgu zamrażania.
|  +1 do zasięgu zamrażania.
| Gdy gracz stoi na solidnym bloku, wszystkie bloki wody na tej samej wysokości w promieniu 2+ poziom zaklęcia od bloku na którym stoi zamienią się w [[oszroniony lód]].
| Gdy gracz stoi na solidnym bloku, wszystkie bloki wody na tej samej wysokości w promieniu 2+ poziom zaklęcia od bloku na którym stoi zamienią się w [[oszroniony lód]].
|-
!10
|[[Plik:Grid_Żelazne_buty.png|link=Zbroja]]
|Prędkość dusz
|Prędkość dusz
|Umożliwia szybsze
poruszanie się na
piasku dusz.
|III
|Każdy poziom redukuje spowolnienie spowodowane przez piasek dusz o ⅓.
|1.16+
|-
|-
! colspan="8" |
! colspan="8" |
Linia 138: Linia 151:
=== Zaklęcia broni ===
=== Zaklęcia broni ===
|- align="center"
|- align="center"
! 10
! 11
| [[Plik:Grid_Żelazny_miecz.png|link=Miecz]]  
| [[Plik:Grid_Żelazny_miecz.png|link=Miecz]]  
| Ostrość
| Ostrość
Linia 147: Linia 160:
| Dodatkowe obrażenia są losowe przy każdym uderzeniu, jednak przynajmniej 0.5 serca. Miecz z tym zaklęciem nie może uzyskać dodatkowo "Pogromca nieumarłych" i "Zmora stawonogów".
| Dodatkowe obrażenia są losowe przy każdym uderzeniu, jednak przynajmniej 0.5 serca. Miecz z tym zaklęciem nie może uzyskać dodatkowo "Pogromca nieumarłych" i "Zmora stawonogów".
|- align="center"
|- align="center"
! 11
! 12
| [[Plik:Grid_Żelazny_miecz.png|link=Miecz]]  
| [[Plik:Grid_Żelazny_miecz.png|link=Miecz]]  
| Pogromca nieumarłych
| Pogromca nieumarłych
Linia 156: Linia 169:
| Dodatkowe obrażenia są losowe przy każdym uderzeniu, jednak przynajmniej 0.5 serca. Miecz z tym zaklęciem nie może uzyskać dodatkowo "Ostrość" i "Zmora stawonogów".
| Dodatkowe obrażenia są losowe przy każdym uderzeniu, jednak przynajmniej 0.5 serca. Miecz z tym zaklęciem nie może uzyskać dodatkowo "Ostrość" i "Zmora stawonogów".
|- align="center"
|- align="center"
! 12
! 13
| [[Plik:Grid_Żelazny_miecz.png|link=Miecz]]  
| [[Plik:Grid_Żelazny_miecz.png|link=Miecz]]  
| Zmora stawonogów  
| Zmora stawonogów  
Linia 165: Linia 178:
| Dodatkowe obrażenia są losowe przy każdym uderzeniu, jednak przynajmniej 0.5 serca. Miecz z tym zaklęciem nie może uzyskać dodatkowo "Ostrość" i "Pogromca nieumarłych".
| Dodatkowe obrażenia są losowe przy każdym uderzeniu, jednak przynajmniej 0.5 serca. Miecz z tym zaklęciem nie może uzyskać dodatkowo "Ostrość" i "Pogromca nieumarłych".
|- align="center"
|- align="center"
! 13
! 14
| [[Plik:Grid_Żelazny_miecz.png|link=Miecz]]  
| [[Plik:Grid_Żelazny_miecz.png|link=Miecz]]  
| Odrzut
| Odrzut
Linia 174: Linia 187:
| Nie łączy się z dodatkowym odrzutem przy ataku w trakcie biegu.
| Nie łączy się z dodatkowym odrzutem przy ataku w trakcie biegu.
|- align="center"
|- align="center"
! 14
! 15
| [[Plik:Grid_Żelazny_miecz.png|link=Miecz]]  
| [[Plik:Grid_Żelazny_miecz.png|link=Miecz]]  
| Zaklęty ogień
| Zaklęty ogień
Linia 183: Linia 196:
| Mięso zostanie upieczone jeżeli mob zostanie zabity w wyniku ognistych obrażeń. Średnio użyteczne, gdyż wszystkie [[moby]] z [[Nether]]u są odporne na ogień i lawę.
| Mięso zostanie upieczone jeżeli mob zostanie zabity w wyniku ognistych obrażeń. Średnio użyteczne, gdyż wszystkie [[moby]] z [[Nether]]u są odporne na ogień i lawę.
|- align="center"
|- align="center"
! 15
! 16
| [[Plik:Grid_Żelazny_miecz.png|link=Miecz]]  
| [[Plik:Grid_Żelazny_miecz.png|link=Miecz]]  
| Grabież
| Grabież
Linia 192: Linia 205:
|
|
|- align="center"
|- align="center"
! 16
! 17
| [[Plik:Grid_Żelazny_miecz.png|link=Miecz]]  
| [[Plik:Grid_Żelazny_miecz.png|link=Miecz]]  
| Szerokie ostrze
| Szerokie ostrze
Linia 201: Linia 214:
|
|
|- align="center"
|- align="center"
! 17
! 18
| [[Plik:Grid_Łuk.png|link=Łuk]]
| [[Plik:Grid_Łuk.png|link=Łuk]]
| Moc
| Moc
Linia 219: Linia 232:
|  
|  
|- align="center"
|- align="center"
! 18
! 19
| [[Plik:Grid_Łuk.png|link=Łuk]]
| [[Plik:Grid_Łuk.png|link=Łuk]]
| Uderzenie
| Uderzenie
Linia 228: Linia 241:
|  
|  
|- align="center"
|- align="center"
! 19
! 20
| [[Plik:Grid_Łuk.png|link=Łuk]]
| [[Plik:Grid_Łuk.png|link=Łuk]]
| Płomień
| Płomień
Linia 237: Linia 250:
|Przy pomocy strzały wystrzelonej z łuku z tym zaklęciem można aktywować TNT.
|Przy pomocy strzały wystrzelonej z łuku z tym zaklęciem można aktywować TNT.
|- align="center"
|- align="center"
! 20
! 21
| [[Plik:Grid_Łuk.png|link=Łuk]]  
| [[Plik:Grid_Łuk.png|link=Łuk]]  
| Nieskończoność
| Nieskończoność
Linia 246: Linia 259:
| Może to być szczególnie użyteczne przeciwko [[Smok Endu|smokowi Endu]]. Strzały uzyskane dzięki temu zaklęciu nie mogą zostać odzyskane, podobnie jak w przypadku strzał [[szkielet]]ów. Łuk z tym zaklęciem nie może dodatkowo uzyskać zaklęcia "Naprawa".
| Może to być szczególnie użyteczne przeciwko [[Smok Endu|smokowi Endu]]. Strzały uzyskane dzięki temu zaklęciu nie mogą zostać odzyskane, podobnie jak w przypadku strzał [[szkielet]]ów. Łuk z tym zaklęciem nie może dodatkowo uzyskać zaklęcia "Naprawa".
|- align="center"
|- align="center"
! 21
! 22
| [[Plik:Grid_Trójząb.png|link=Trójząb]]
| [[Plik:Grid_Trójząb.png|link=Trójząb]]
| Lojalność
| Lojalność
Linia 255: Linia 268:
| Trójząb z tym zaklęciem nie może dodatkowo uzyskać zaklęcia "Torpeda".
| Trójząb z tym zaklęciem nie może dodatkowo uzyskać zaklęcia "Torpeda".
|- align="center"
|- align="center"
! 22
! 23
| [[Plik:Grid_Trójząb.png|link=Trójząb]]
| [[Plik:Grid_Trójząb.png|link=Trójząb]]
| Porażenie
| Porażenie
Linia 264: Linia 277:
| Trójząb z tym zaklęciem nie może dodatkowo uzyskać zaklęcia "Torpeda".
| Trójząb z tym zaklęciem nie może dodatkowo uzyskać zaklęcia "Torpeda".
|- align="center"
|- align="center"
! 23
! 24
| [[Plik:Grid_Trójząb.png|link=Trójząb]]
| [[Plik:Grid_Trójząb.png|link=Trójząb]]
| Przebicie
| Przebicie
Linia 273: Linia 286:
|  
|  
|- align="center"
|- align="center"
! 24
! 25
| [[Plik:Grid_Trójząb.png|link=Trójząb]]
| [[Plik:Grid_Trójząb.png|link=Trójząb]]
| Torpeda
| Torpeda
Linia 282: Linia 295:
| Trójząb z tym zaklęciem nie może dodatkowo uzyskać zaklęcia "Porażenie" i "Lojalność".
| Trójząb z tym zaklęciem nie może dodatkowo uzyskać zaklęcia "Porażenie" i "Lojalność".
|-
|-
!25
!26
|[[Plik:Kusza.png|32x32px]]
|[[Plik:Kusza.png|32x32px]]
|Szybkie przeładowanie
|Szybkie przeładowanie
Linia 291: Linia 304:
|Na III-cim poziomie są nieco szybsze niż [[Łuk|łuki]].
|Na III-cim poziomie są nieco szybsze niż [[Łuk|łuki]].
|-
|-
!26
!27
|[[Plik:Kusza.png|32x32px]]
|[[Plik:Kusza.png|32x32px]]
|Wielostrzał
|Wielostrzał
Linia 300: Linia 313:
|Działa również z [[Fajerwerk|fajerwerkami]]. Kusza z tym zaklęciem nie może dodatkowo uzyskać zaklęcia "Przeszycie".
|Działa również z [[Fajerwerk|fajerwerkami]]. Kusza z tym zaklęciem nie może dodatkowo uzyskać zaklęcia "Przeszycie".
|-
|-
!27
!28
|[[Plik:Kusza.png|32x32px]]
|[[Plik:Kusza.png|32x32px]]
|Przeszycie
|Przeszycie
Linia 313: Linia 326:
=== Zaklęcia narzędzi ===
=== Zaklęcia narzędzi ===
|- align="center"
|- align="center"
! 28
! 29
| [[Plik:Grid_Żelazny_kilof.png|link=Kilof]] [[Plik:Grid_Żelazna_łopata.png|link=Łopata]] [[Plik:Grid_Żelazna_siekiera.png|link=Siekiera]][[Plik:Grid_Żelazna_motyka.png|link=Motyka]]
| [[Plik:Grid_Żelazny_kilof.png|link=Kilof]] [[Plik:Grid_Żelazna_łopata.png|link=Łopata]] [[Plik:Grid_Żelazna_siekiera.png|link=Siekiera]][[Plik:Grid_Żelazna_motyka.png|link=Motyka]]
| Wydajność
| Wydajność
Linia 322: Linia 335:
| Większość bloków pęka niemalże od razu na IV i/lub V poziomie.
| Większość bloków pęka niemalże od razu na IV i/lub V poziomie.
|- align="center"
|- align="center"
! 29
! 30
| [[Plik:Grid_Żelazny_kilof.png|link=Kilof]] [[Plik:Grid_Żelazna_łopata.png|link=Łopata]] [[Plik:Grid_Żelazna_siekiera.png|link=Siekiera]]
| [[Plik:Grid_Żelazny_kilof.png|link=Kilof]] [[Plik:Grid_Żelazna_łopata.png|link=Łopata]] [[Plik:Grid_Żelazna_siekiera.png|link=Siekiera]]
| Jedwabny dotyk
| Jedwabny dotyk
Linia 331: Linia 344:
| Nie działa na [[spawner potworów]]. Działa na [[kamień]], [[lód]], [[szkło]], [[blok trawy]], [[Grzybnia|grzybnię]], [[wielkie grzyby]], [[Skrzynia Kresu|skrzynię Endu]], [[jasnogłaz]], [[arbuz]]y, [[twarda ziemia|twardą ziemię]], [[bielica|bielicę]], [[Pszczele gniazdo i pszczeli ul|pszczele gniazdo]] oraz wszystkie [[rudy]].
| Nie działa na [[spawner potworów]]. Działa na [[kamień]], [[lód]], [[szkło]], [[blok trawy]], [[Grzybnia|grzybnię]], [[wielkie grzyby]], [[Skrzynia Kresu|skrzynię Endu]], [[jasnogłaz]], [[arbuz]]y, [[twarda ziemia|twardą ziemię]], [[bielica|bielicę]], [[Pszczele gniazdo i pszczeli ul|pszczele gniazdo]] oraz wszystkie [[rudy]].
|- align="center"
|- align="center"
! 30
! 31
| [[Plik:Grid_Żelazny_kilof.png|link=Kilof]][[Plik:Grid_Żelazna_łopata.png|link=Łopata]][[Plik:Grid_Żelazna_siekiera.png|link=Siekiera]][[Plik:Grid_Żelazny_miecz.png|link=Miecz]]
| [[Plik:Grid_Żelazny_kilof.png|link=Kilof]][[Plik:Grid_Żelazna_łopata.png|link=Łopata]][[Plik:Grid_Żelazna_siekiera.png|link=Siekiera]][[Plik:Grid_Żelazny_miecz.png|link=Miecz]]
<hr> [[Plik:Grid_Łuk.png|link=Łuk]][[Plik:Kusza.png|32x32px]][[Plik:Grid_Wędka.png|link=Wędka]]
<hr> [[Plik:Grid_Łuk.png|link=Łuk]][[Plik:Kusza.png|32x32px]][[Plik:Grid_Wędka.png|link=Wędka]]
Linia 345: Linia 358:
|
|
|- align="center"
|- align="center"
! 31
! 32
| [[Plik:Grid_Żelazny_kilof.png|link=Kilof]] [[Plik:Grid_Żelazna_łopata.png|link=Łopata]] [[Plik:Grid_Żelazna_siekiera.png|link=Siekiera]]
| [[Plik:Grid_Żelazny_kilof.png|link=Kilof]] [[Plik:Grid_Żelazna_łopata.png|link=Łopata]] [[Plik:Grid_Żelazna_siekiera.png|link=Siekiera]]
|Szczęście
|Szczęście
Linia 358: Linia 371:
|-
|-
|- align="center"
|- align="center"
! 32
! 33
| [[Plik:Grid_Wędka.png|link=Wędka]]
| [[Plik:Grid_Wędka.png|link=Wędka]]
| Morska fortuna
| Morska fortuna
Linia 367: Linia 380:
|  
|  
|- align="center"
|- align="center"
! 33
! 34
| [[Plik:Grid_Wędka.png|link=Wędka]]
| [[Plik:Grid_Wędka.png|link=Wędka]]
| Przynęta
| Przynęta
Linia 380: Linia 393:
=== Inne zaklęcia ===
=== Inne zaklęcia ===
|- align="center"
|- align="center"
! 34
! 35
| -
| -
| Naprawa
| Naprawa
Linia 394: Linia 407:
=== Klątwy ===
=== Klątwy ===
|-
|-
!35
!36
| -
| -
|Klątwa uwiązania
|Klątwa uwiązania
Linia 404: Linia 417:
Klątwa liczy się jako rzadkie zaklęcie, co znaczy, że można je znaleźć w skrzyniach, wyłowić albo wyhandlować u osadnika.
Klątwa liczy się jako rzadkie zaklęcie, co znaczy, że można je znaleźć w skrzyniach, wyłowić albo wyhandlować u osadnika.
|-
|-
! 36
! 37
| -
| -
|Klątwa znikania
|Klątwa znikania

Wersja z 07:25, 19 cze 2020

Interfejs stołu do zaklinania. Na górze: bez przedmiotu. Na dole: z przedmiotami i możliwymi zaklęciami.

Zaklinanie (ang. Enchanting) – mechanizm w grze korzystający ze stołu do zaklęć, polega na dodawaniu specjalnych bonusów przedmiotom, takim jak bronie, narzędzia, zbroje i książki. Zaznaczyć trzeba iż zaklęcia nie działają na nożyce oraz krzesiwa. Do zaklinania przedmiotów oprócz stołu do zaklęć wymagane są również poziomy doświadczenia i lazuryt, każde zaklęcie kosztuje gracza liczbę poziomów równą poziomowi zaklęcia. Zaklęty przedmiot poza bonusem do jednej z kilku kategorii, zyskuje również podświetlenie. W wersji 1.4.6 dodano zaklęte książki.

Poziomy zaklęć

Aktualnie poziomy zaklęć oscylują między 1 a 30 poziomem. Poziom zależy w dużej mierze od obecności wokół stołu do zaklęć biblioteczek. Aby otrzymać największą wartość zaklęć należy stworzyć pokój, w którym wokół stolika stoi 15 biblioteczek. Od snapshota 12w22a maksymalny poziom został zmieniony na 30. Na poziomie 30 gracz ma duże szanse na otrzymanie dwóch lub nawet trzech ulepszeń. Maksymalny poziom można modyfikować poprzez stawianie na bokach biblioteczek np. pochodni bez konieczności niszczenia samych biblioteczek.

Instrukcja

Aby zakląć przedmiot należy:

  1. wybrać przedmiot z ekwipunku (jeżeli chcemy zakląć zbroję którą mamy na sobie, najpierw należy ją zdjąć),
  2. przenieść ją w okienko stołu do zaklinania,
  3. wybrać jedno z 3 wylosowanych zaklęć, od wersji 1.8 widzimy ile poziomów doświadczenia będzie nas to kosztować oraz koszt w kryształach lazurytu, możemy też podejrzeć pierwszą (lub jedyną)nadaną właściwość przedmiotu.
  4. przedmiot otrzymuje nowe właściwości, a odpowiednia ilość poziomów zostaje odjęta graczowi.
  5. mieć 1-3 lazurytu.

Typy zaklęć

EID jest numerem identyfikacyjnym efektu zaklęcia w kodzie gry.
Zaklinane przedmioty to przedmioty które można zaczarować na stole do zaklęć.
Dodatkowe przedmioty to przedmioty które można zaczarować tylko używając zaklętej książki w kowadle.

EID Zaklinane Przedmioty Nazwa (Java Edition) Nazwa (Bedrock Edition) Efekt Max. Moc Zaklęcia Kolejne Poziomy Dodatkowy Opis

Zaklęcia zbroi

0 Plik:Grid Żelazny napierśnik.png Plik:Grid Żelazne nogawice.png Plik:Grid Żelazne buty.png Ochrona Ochrona Zmniejsza obrażenia. IV Zbroja z tym zaklęciem nie może jednocześnie uzyskać innego typu ochrony.
1 Plik:Grid Żelazny napierśnik.png Plik:Grid Żelazne nogawice.png Plik:Grid Żelazne buty.png Ochrona przed ogniem Ochrona przed ogniem Ochrona przed ogniem IV Zbroja z tym zaklęciem nie może jednocześnie uzyskać innego typu ochrony.
2 Plik:Grid Żelazne buty.png Powolne opadanie Powolne opadanie Zmniejsza obrażenia od upadku. IV +1 do redukcji obrażeń od upadku (pół serca).
3 Plik:Grid Żelazny napierśnik.png Plik:Grid Żelazne nogawice.png Plik:Grid Żelazne buty.png Ochrona od wybuchów Ochrona od wybuchów Chroni przed eksplozjami. IV Zbroja z tym zaklęciem nie może jednocześnie uzyskać innego typu ochrony.
4 Plik:Grid Żelazny napierśnik.png Plik:Grid Żelazne nogawice.png Plik:Grid Żelazne buty.png Ochrona przed pociskami Ochrona przed pociskami Ochrona przed strzałami, ognistymi kulami, kulami smoka i kulami lewitacji. IV Zbroja z tym zaklęciem nie może jednocześnie uzyskać innego typu ochrony.
5 Oddychanie Oddychanie Zmniejsza utratę powietrza przy długim nurkowaniu. III Czas możliwego przebywania pod wodą +15 sekund; czas pomiędzy obrażeniami +1 sekunda
6 Wydajność pod wodą Powinowactwo wodne Przyspiesza wydobywanie pod wodą. I
7 Plik:Grid Żelazny napierśnik.png Plik:Grid Żelazne nogawice.png Plik:Grid Żelazne buty.png Ciernie Ciernie Zadaje niewielke obrażenia atakującemu. III Odejmuje 1 wytrzymałości zbroi

+2% szansy na zadanie obrażeń

Odejmuje wytrzymałości zbroi jeżeli przeciwnik cię uderzy.(zależne od poziomu)

zadaje obrażenia przeciwnikowi nawet jeżeli strzela z łuku.(nie działa na śnieżki,jajka)

obrażenia bez zbroi od 0 do 3 serc

8 Plik:Grid Żelazne buty.png Głębinowy wędrowiec Głębinowy wędrowiec Umożliwia szybsze poruszanie się w wodzie. III Każdy poziom redukuje spowolnienie spowodowane przez wodę o ⅓.
  • Poziom 3 pozwala płynąć z prędkością chodzenia. (każdy poziom powyżej nie będzie miał wpływu na prędkość poruszania.)
  • Nie zmienia prędkości płynięcia pionowego.
  • Używając komend bądź programów zewnętrznych można nadać to zaklęcie innym częściom zbroi, zaklęcie w takim przypadku będzie działało tak samo.
9 Plik:Grid Żelazne buty.png Mroźny piechur Spacer po lodzie Zamienia wodę pod graczem w oszroniony lód. II +1 do zasięgu zamrażania. Gdy gracz stoi na solidnym bloku, wszystkie bloki wody na tej samej wysokości w promieniu 2+ poziom zaklęcia od bloku na którym stoi zamienią się w oszroniony lód.
10 Plik:Grid Żelazne buty.png Prędkość dusz Prędkość dusz Umożliwia szybsze

poruszanie się na

piasku dusz.

III Każdy poziom redukuje spowolnienie spowodowane przez piasek dusz o ⅓. 1.16+

Zaklęcia broni

11 Plik:Grid Żelazny miecz.png Ostrość Ostrość Dodatkowe obrażenia V Dodatkowe 1.5 serca obrażeń na poziom. Dodatkowe obrażenia są losowe przy każdym uderzeniu, jednak przynajmniej 0.5 serca. Miecz z tym zaklęciem nie może uzyskać dodatkowo "Pogromca nieumarłych" i "Zmora stawonogów".
12 Plik:Grid Żelazny miecz.png Pogromca nieumarłych Pogromca nieumarłych Dodatkowe obrażenia na Zombie, Zombie Pigmany, Szkielety, Witherowe Szkielety, Zombie Osadnicy, Posuchy, Tułacze, Utopce, Withery, Fantomy oraz nieumarłe konie. V Dodatkowe 2 serca obrażeń na poziom. Dodatkowe obrażenia są losowe przy każdym uderzeniu, jednak przynajmniej 0.5 serca. Miecz z tym zaklęciem nie może uzyskać dodatkowo "Ostrość" i "Zmora stawonogów".
13 Plik:Grid Żelazny miecz.png Zmora stawonogów Zmora stawonogów Dodatkowe obrażenia zadawane pająkom, pająkom jaskiniowym, rybikom cukrowym oraz pszczołom. V Dodatkowe 2 serca obrażeń na poziom. Dodatkowe obrażenia są losowe przy każdym uderzeniu, jednak przynajmniej 0.5 serca. Miecz z tym zaklęciem nie może uzyskać dodatkowo "Ostrość" i "Pogromca nieumarłych".
14 Plik:Grid Żelazny miecz.png Odrzut Odrzut Odrzuca moby. II Nie łączy się z dodatkowym odrzutem przy ataku w trakcie biegu.
15 Plik:Grid Żelazny miecz.png Zaklęty ogień Zaklęty ogień Moby stają w ogniu. II 0.5 serca dodatkowych obrażeń na sekundę. Mięso zostanie upieczone jeżeli mob zostanie zabity w wyniku ognistych obrażeń. Średnio użyteczne, gdyż wszystkie moby z Netheru są odporne na ogień i lawę.
16 Plik:Grid Żelazny miecz.png Grabież Grabież Z mobów wypada więcej przedmiotów. III +1 do maksymalnej ilości.
17 Plik:Grid Żelazny miecz.png Szerokie ostrze Brak zaklęcie dla wersji Bedrock Edition Zwiększa zadawane obrażenia pobliskim mobom podczas serii ataków. III
18 Plik:Grid Łuk.png Moc Moc Dodatkowe obrażenia. V Mnożymy podstawowe obrażenia razy:

I: 1.5,

II: 1.75,

III: 2.0,

IV: 2.25,

V: 2.5.

19 Plik:Grid Łuk.png Uderzenie Uderzenie Efekt odrzutu na moby. II Moby są odrzucane dalej niż zwykle.
20 Plik:Grid Łuk.png Płomień Płomień Strzały i moby stają w płomieniach. I Przy pomocy strzały wystrzelonej z łuku z tym zaklęciem można aktywować TNT.
21 Plik:Grid Łuk.png Nieskończoność Nieskończoność Daje nieskończoną ilość strzał z pojedynczą strzałą w ekwipunku. I Może to być szczególnie użyteczne przeciwko smokowi Endu. Strzały uzyskane dzięki temu zaklęciu nie mogą zostać odzyskane, podobnie jak w przypadku strzał szkieletów. Łuk z tym zaklęciem nie może dodatkowo uzyskać zaklęcia "Naprawa".
22 Lojalność Lojalność Trójząb wraca do gracza po rzuceniu. III Krótszy czas powrotu. Trójząb z tym zaklęciem nie może dodatkowo uzyskać zaklęcia "Torpeda".
23 Porażenie Przekierowanie Jeśli jest burza, trafionego przez trójząb uderzy piorun. I Trójząb z tym zaklęciem nie może dodatkowo uzyskać zaklęcia "Torpeda".
24 Przebicie Przebicie Trójząb zadaje większe obrażenie podwodnym stworzeniom. V Każdy poziom zwiększa obrażenia o 2.5.
25 Torpeda Prąd odpływowy Umożliwia używanie trójzębu jako szybkiego transportu. Gdy gracz jest w wodzie lub jeśli jest burza, transportuje (wyrzuca) gracza. III Każdy poziom zwiększa zasięg wyrzutu gracza. Trójząb z tym zaklęciem nie może dodatkowo uzyskać zaklęcia "Porażenie" i "Lojalność".
26 Szybkie przeładowanie Szybkie ładowanie Skraca czas ładowania kuszy. III Każdy poziom skraca czas ładowania o 0.25 sekundy. Na III-cim poziomie są nieco szybsze niż łuki.
27 Wielostrzał Wielostrzał Wystrzeliwuje na raz 3 strzały, ale zużywa tylko jedną. I Działa również z fajerwerkami. Kusza z tym zaklęciem nie może dodatkowo uzyskać zaklęcia "Przeszycie".
28 Przeszycie Przebijający Strzała przelatuje przez byty zadając im obrażenia. IV Każdy poziom zwiększa ilość bytów przez które przelatuje strzała. Kusza z tym zaklęciem nie może dodatkowo uzyskać zaklęcia "Wielostrzał".

Zaklęcia narzędzi

29 Plik:Grid Żelazny kilof.png Plik:Grid Żelazna siekiera.pngPlik:Grid Żelazna motyka.png Wydajność Wydajność Szybsze pozyskiwanie zasobów. V +10% prędkość wydobycia. Większość bloków pęka niemalże od razu na IV i/lub V poziomie.
30 Plik:Grid Żelazny kilof.png Plik:Grid Żelazna siekiera.png Jedwabny dotyk Jedwabny dotyk Gracz uzyskuje blok który wydobywa, czyli np. gdy wydobywa kamień to uzyska kamień, nie jak normalnie bruk. I Nie działa na spawner potworów. Działa na kamień, lód, szkło, blok trawy, grzybnię, wielkie grzyby, skrzynię Endu, jasnogłaz, arbuzy, twardą ziemię, bielicę, pszczele gniazdo oraz wszystkie rudy.
31 Plik:Grid Żelazny kilof.pngPlik:Grid Żelazna siekiera.pngPlik:Grid Żelazny miecz.png
Plik:Grid Łuk.pngPlik:Grid Wędka.png
Plik:Grid Żelazny napierśnik.png Plik:Grid Żelazne nogawice.png Plik:Grid Żelazne buty.png
Niezniszczalność Niezniszczalność Zwiększa wytrzymałość przedmiotu. III I: 94,42% więcej,

II: 176,09% więcej,

III: 288,88% więcej.

32 Plik:Grid Żelazny kilof.png Plik:Grid Żelazna siekiera.png Szczęście Fortuna Może zwiększyć ilość wypadających przedmiotów z bloków. III I: 30% 2 (30% więcej),

II: 25% 2, 25% 3 (75% więcej),

III: 20% 2, 20% 3, 20% 4 (120% więcej).

Działa na wszystkie rudy, brodawki, żwir i jasnogłaz. Przy użyciu na nasiona zwiększona liczba dotyczy tylko nasion. Od poziomu III szansa na wypadnięcie krzemienia ze żwiru wynosi 100%.
33 Plik:Grid Wędka.png Morska fortuna Morska Fortuna Zwiększa szanse na złowienie cennych przedmiotów. III +1% na wyłowienie cennego przedmiotu.
-2,5% na wyłowienie przedmiotu bezużytecznego
34 Plik:Grid Wędka.png Przynęta Przynęta Zwiększa szanse na złowienie ryby i przyśpiesza łowienie. III -1% na złowienie przedmiotów innych, niż ryby.
-5 sekund oczekiwania na rybę.

Inne zaklęcia

35 - Naprawa Naprawa Naprawia przedmioty używając podniesionych kul doświadczenia. I Gdy przedmiot z tym zaklęciem jest trzymany bądź ubrany (główna ręka, druga ręka, lub sloty zbroi) oraz jest uszkodzony, zebrane kule doświadczenia będą naprawiały 2 punkty wytrzymałości za jeden punkt doświadczenia w zamian za zwiększanie poziomu doświadczenia gracza. Jeżeli więcej niż jeden przedmiot wymaga naprawy, wtedy losowy przedmiot zostanie naprawiony.

Łuk z tym zaklęciem nie może dodatkowo uzyskać zaklęcia "Nieskończoność".

Klątwy

36 - Klątwa uwiązania Klątwa uwiązania Sprawia, że nie można zdjąć z siebie przedmiotu z tą klątwą. I Jedynym sposobem na ściągnięcie z siebie przedmiotu z tą klątwą jest przełączenie się na tryb kreatywny, śmierć lub zniszczenie się przedmiotu.

Klątwa liczy się jako rzadkie zaklęcie, co znaczy, że można je znaleźć w skrzyniach, wyłowić albo wyhandlować u osadnika.

37 - Klątwa znikania Klątwa znikania Przedmiot z tą klątwą znika po śmierci posiadacza. I Efektu znikania można uniknąć ustawiając zasadę keepInventory na true.

Klątwa liczy się jako rzadkie zaklęcie, co znaczy, że można je znaleźć w skrzyniach, wyłowić albo wyhandlować u osadnika.

Galaktyczny Alfabet

Stworzony na potrzeby gry Commander Keen, wykorzystany został przez Mojang AB do generowania treści zaklęć.

Historia

Pierwsze informacje od Notcha na temat zaklinania pojawiły się na jego Twitterze 30 września 2011. Notch stwierdził że proces wyboru działania czaru będzie 3-etapowy oraz że nie zabraknie elementu losowego. Zaklinanie zostało dodane 1.9 prerelease 2. Jednakże zaklinanie wtedy nie wymagało biblioteczek do wyższych poziomów. Również wiele czarów nie było od razu dostępnych. Oficjalnie zaklinanie pojawiło się w pełnej wersji 1.0, a w 1.1 pojawiło się zaklinanie łuku. Od 12w05a w trybie creative nie są wymagane poziomy doświadczeń. Od 12w06a, żelazny i złoty miecz, oraz łuk, mają małą szansę na bycie zaczarowanym kiedy wypadną z moba. Od wersji 1.10 zostały dodane dźwięki dla zaklinania.

Postępy

 Osobny artykuł: Postępy.

Minecraft
IkonaNazwaOpis w grzeWarunekWymaganie (jeśli inne)IDNagroda

ZaklinaczZaklnij przedmiot, używając stołu do zaklęćDiamenty!minecraft:story/enchant_item


Ciekawostki

  • Zamiana plików "alternate.png" z kopią "default.png" z nazwą "alternate.png" pozwala odczytać treść zaklęć po angielsku (w tym celu należy otworzyć plik minecraft.jar za pomocą programu WinRar lub 7-Zip, a następnie wejść w folder 'font').
  • Edytując plik "glint.png" w folderze "misc" zmienić można świecącą aurę zaklętych przedmiotów.
  • Jeżeli skorzystałeś z programów do edycji ekwipunku (np. InvEdit), w którym znajdował się zaklęty przedmiot, traci on swoje właściwości i staje się zwykłym przedmiotem. UWAGA! Poziomy doświadczenia nie są w tej sytuacji zwracane.
  • Craftowanie dwóch zużytych po części przedmiotów będących pod wpływem zaklęcia, niweluje każde zaklęcie. Podobnie gdy craftowaniu poddajemy przedmiot zaczarowany i przedmiot standardowy. Aby zachować zaklęcia należy użyć kowadła, które dodaje zaklęcia (jeśli mogą występować razem).
  • Hełm z zaklęciem "Oddychanie" przy włączonym pokojowy poziomie trudności w trybie przetrwania pozwala na nieograniczone przebywanie pod wodą.
  • Jedwabny dotyk działa jedynie na blokach, które można wydobyć danym narzędziem. Dlatego nie będzie działał np. przy próbie wydobycia rud narzędziem innym niż kilof.