Wełna: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Falibor (dyskusja | edycje)
d alfabetyczne ułożenie
Falibor (dyskusja | edycje)
Linia 58: Linia 58:
!Składniki
!Składniki
!Otrzymywanie
!Otrzymywanie
|-
| align="center"| [[Barwnik]] + [[Wełna]]
|{{Grid/Crafting Table
|A1=  |B1=        |C1= 
|A2=  |B2= Biała wełna|C2=  Błękitny barwnik,Kakao,Atrament,Czerwony barwnik,Fioletowy barwnik,Jasnoniebieski barwnik,Jasnoszary barwnik,Karmazynowy barwnik,Limonkowy barwnik,Lapis Lazuli (barwnik),Pomarańczowy barwnik,Różowy barwnik,Szary barwnik,Zielony barwnik,Żółty barwnik
|A3=  |B3=        |C3= 
|Output= Błękitna wełna,Brązowa wełna,Czarna wełna,Czerwona wełna,Fioletowa wełna,Jasnoniebieska wełna,Jasnoszara wełna,Karmazynowa wełna,Limonkowa wełna,Niebieska wełna,Pomarańczowa wełna,Różowa wełna,Szara wełna,Zielona wełna,Żółta wełna |OA=
}}
|-
|-
| align="center"| [[Patyk]]i + [[Wełna]] <br><small> (kolor wełny nie ma znaczenia)</small>
| align="center"| [[Patyk]]i + [[Wełna]] <br><small> (kolor wełny nie ma znaczenia)</small>
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Patyk |B1= Patyk      |C1= Patyk
|A1= Patyk |B1= Patyk      |C1= Patyk
|A2= Patyk |B2= Biała wełna,Pomarańczowa wełna,Karmazynowa wełna,Jasnoniebieska wełna,Żółta wełna,Limonkowa wełna|C2= Patyk
|A2= Patyk |B2= Błękitna wełna,Brązowa wełna,Czarna wełna,Czerwona wełna,Fioletowa wełna,Jasnoniebieska wełna,Jasnoszara wełna,Karmazynowa wełna,Limonkowa wełna,Niebieska wełna,Pomarańczowa wełna,Różowa wełna,Szara wełna,Zielona wełna,Żółta wełna|C2= Patyk
|A3= Patyk |B3= Patyk      |C3= Patyk
|A3= Patyk |B3= Patyk      |C3= Patyk
|Output= Obraz |OA=  
|Output= Obraz |OA=  
Linia 70: Linia 78:
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1=              |B1=              |C1=  
|A1=              |B1=              |C1=  
|A2= Biała wełna,Pomarańczowa wełna,Karmazynowa wełna,Jasnoniebieska wełna,Żółta wełna,Limonkowa wełna|B2= Biała wełna,Pomarańczowa wełna,Karmazynowa wełna,Jasnoniebieska wełna,Żółta wełna,Limonkowa wełna  |C2= Biała wełna,Pomarańczowa wełna,Karmazynowa wełna,Jasnoniebieska wełna,Żółta wełna,Limonkowa wełna
|A2= Błękitna wełna,Brązowa wełna,Czarna wełna,Czerwona wełna,Fioletowa wełna,Jasnoniebieska wełna,Jasnoszara wełna,Karmazynowa wełna,Limonkowa wełna,Niebieska wełna,Pomarańczowa wełna,Różowa wełna,Szara wełna,Zielona wełna,Żółta wełna|B2= Błękitna wełna,Brązowa wełna,Czarna wełna,Czerwona wełna,Fioletowa wełna,Jasnoniebieska wełna,Jasnoszara wełna,Karmazynowa wełna,Limonkowa wełna,Niebieska wełna,Pomarańczowa wełna,Różowa wełna,Szara wełna,Zielona wełna,Żółta wełna  |C2= Błękitna wełna,Brązowa wełna,Czarna wełna,Czerwona wełna,Fioletowa wełna,Jasnoniebieska wełna,Jasnoszara wełna,Karmazynowa wełna,Limonkowa wełna,Niebieska wełna,Pomarańczowa wełna,Różowa wełna,Szara wełna,Zielona wełna,Żółta wełna
|A3= Deski, Deski (sosna), Deski (brzoza), Deski (dżungla)|B3= Deski, Deski (sosna), Deski (brzoza), Deski (dżungla)|C3= Deski,Deski (sosna),Deski (brzoza), Deski (dżungla)
|A3= Deski, Deski (sosna), Deski (brzoza), Deski (dżungla)|B3= Deski, Deski (sosna), Deski (brzoza), Deski (dżungla)|C3= Deski,Deski (sosna),Deski (brzoza), Deski (dżungla)
|Output= Łóżko
|Output= Łóżko

Wersja z 08:31, 26 lip 2012

Wełna
Typ

Naturalny

Narzędzie


Odnawialne

Tak

Możliwość grupowania

Tak (64) tylko tego samego koloru

Fizyka

?

Przezroczystość

Nie

Emisja światła

Nie

Twardość

0.8

Odporność na eksplozje

4

Palność

Tak

Rzadkość

Pospolita


Wełna to zbiór 16 bloków o różnych kolorach, w tym trzy odcienie szarości dodane w Classicu 0.0.20a, z jedną teksturą, która jest używana na wszystkich stronach bloku. Wełna została przygotowana dla tworzenia sztuki Pixel Art, oraz kolorowych budynków i budowli. Innym powszechnym zastosowaniem jest wykonywanie tęczy.

Jest słabym, łatwopalnym blokiem. Biały, szary, brązowy, jasno-szary, różowy i czarny kolor wełny można otrzymać naturalnie, z owcy. Wełna biała może również być tworzona poprzez łączenie czterech(wcześniej dziewięciu) kawałów nici (z pająka) razem. Wełna może również posłużyć do tworzenia dekoracyjnych budowli, lecz budowanie ich (zwłaszcza domów z wełny) jest ryzykowne, ponieważ wełna jest łatwopalnym blokiem i może szybko spłonąć gdy uderzy w nią piorun, zostanie zalany przez lawę lub podpalona przez pomyłkę. Od wersji Beta 1.7 nożyce przyspieszają wydobycie wełny, ale można ją łatwo podnieść bez nich. Podobnie jak piasek dusz wełna może być używana do pochłaniania prędkości łodzi) (bez rozbijania jej). Wełna może być połączona z patykami co daje obrazy.

Kolory wełny w wersji Beta.
Kolory wełny w wersji Classic.

Uzyskiwanie

Wełnę można uzyskać zabijając owcę albo klikając na nią prawym przyciskiem myszy nożycami lub przez crafting 4 nici. Jednak najbardziej efektywnym sposobem jest strzyżenie, gdyż zamiast jednego bloku (zabijanie owiec) otrzymujemy od 2 do 4 klocków (od wersji 1.1.0, 1-3 klocków), a używanie nici jest zazwyczaj stratą zasobów i czasu.












Jako składnik craftingu

Składniki Otrzymywanie
Barwnik + Wełna










Patyki + Wełna
(kolor wełny nie ma znaczenia)










Deski + Wełna
(kolor desek jak i wełny nie ma znaczenia)







Deski Deski Deski

Barwienie wełny

Aby uzyskać inne kolory wełny, muszą one zostać zafarbowane, patrz Crafting#Recepty na wełnę.

Historia

Spektrum barw z bety pochodzi z zestawu 16 kolorów z classic, choć w cieniu kolory były nieco odmienne od bieżących. Przed wprowadzeniem do gry wersji beta 1.7 wełnę z owiec można było uzyskać uderzając w nie.

Ciekawostki

  • Przed dodaniem skóry, wełna była wykorzystana do budowy skórzanej zbroi.
  • Owce pojawiają się naturalnie z kolorami białym, szarym, jasnym-szarym, czarnym, brązowym a także różowym. Kolorowe owce pojawiają się dość rzadko, a szczególnie różowe, które pojawiają się bardzo rzadko.
  • Biegając po kolorowej wełnie sprintem wypadają z niej białe odłamki.
  • Istnieje nieużyty typ wełny o różowo-fioletowym kolorze której tekstura różni się nieco od reszty. Można ją uzyskać przez hacki, lecz postawienie jej zamienia ją w białą wełnę.