Blok dźwiękowy: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Europejskie oznaczenia nut w tabeli
+ (jutro dokończę)
Linia 1: Linia 1:
 
{{budowa|inne|inne=aktualizacja}}{{Blok
{{Blok
|wygląd=Instrument.png
|wygląd=Instrument.png
|typ=Mechanizm
|typ=Mechanizm
Linia 11: Linia 10:
|odnawialne=Tak
|odnawialne=Tak
|łączenie=Tak (64)
|łączenie=Tak (64)
|wersja=Beta 1.2
|multiplevers=[[Plik:Computer.svg|20px|link=PC]] [[Historia wersji/Beta#1.2|Beta 1.2]]<br />
[[Plik:200px-McPeLogo.png|18px|link=Pocket Edition]] [[Historia wersji/Pocket Edition#0.13.0|0.13.0]] <small>([[Historia wersji/Pocket Edition/Nieoficjalne wersje/Alpha 0.13.0#Build 1|build 1]])</small><br />
[[Plik:Xbox 360 symbol.svg|x18px|link=Xbox 360]] [[Historia wersji/Konsola#xbox-TU1|TU1]]<br />
[[Plik:Xbox One logo.svg|x18px|link=Xbox One]] [[Historia wersji/Konsola#xbone-CU1|CU1]]<br />
[[Plik:Playstation logo.svg|x14px|link=PlayStation 4 Edition]] [[Historia wersji/Konsola#ps-1.0|1.0]]<br />
[[Plik:WiiU Symbol.svg|x12px|link=Wii U Edition]] [[Historia wersji/Konsola#wii-Patch 1|Patch 1]]<br />
|data=25
|data=25
|idsłowne=noteblock
}}
}}
'''Blok dźwiękowy''' (ang. ''Note Block'') - blok emitujący pojedynczy dźwięk po zasileniu go sygnałem [[redstone]].


'''Blok dźwiękowy''' (ang. ''Note Block'') to blok służący do wydobywania pojedynczego dźwięku. Tworzy się go za pomocą [[deski|desek]] i [[Pył czerwonego kamienia|redstone.]] Za pomocą [[przekaźnik|przekaźników]], owych, odpowiednio ustawionych, bloków i materiału pod nimi można skomponować własny utwór muzyczny.
== Otrzymywanie ==
=== Wydobywanie ===
{| class="wikitable"
|-
! Blok
! Twardość
! Narzędzie
! colspan=9 | Czas niszczenia (w sekundach)
|-
|rowspan=2 | {{BlockLink|id=107|Blok dźwiękowy}}
|rowspan=2 style="vertical-align:center" style="text-align:center" | 0,8
|rowspan=2 style="text-align:center" | [[Plik:Topór.png|24px|link=Siekiera]]  
| style="text-align:center" | Ręka
| style="text-align:center" | Drewniany
| style="text-align:center" | Kamienny
| style="text-align:center" | Żelazny
| style="text-align:center" | Diamentowy
| style="text-align:center" | Złoty
|- style="text-align:center"
| style="background-color:#fbb" | 1,25
| style="background-color:#bdffc4" | 0,65
| style="background-color:#bdffc4" | 0,35
| style="background-color:#bdffc4" | 0,2
| style="background-color:#bdffc4" | 0,2
| style="background-color:#bdffc4" | 0,1
|}


== Crafting ==
=== [[Wytwarzanie]] ===
Aby stworzyć instrument należy mieć 8 [[deski|desek]] i 1 [[pył czerwonego kamienia]]
{| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee;" cellpadding="5"
{| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee;" cellpadding="5"
|-align="center"
|-align="center"
!Składniki
!Składniki
!Przed » Po
!Wejście » Wyjście
|-
|-
| align="center"| [[Deski]] + [[Pył czerwonego kamienia]]  
| align="center"|'''[[Deski]]''' <br>+<br> '''[[Redstone]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Brzozowe deski, Dębowe deski, Sosnowe deski, Tropikalne deski |B1= Brzozowe deski, Dębowe deski, Sosnowe deski, Tropikalne deski|C1= Brzozowe deski, Dębowe deski, Sosnowe deski, Tropikalne deski
|A1= Brzozowe deski, Dębowe deski, Sosnowe deski, Tropikalne deski |B1= Brzozowe deski, Dębowe deski, Sosnowe deski, Tropikalne deski|C1= Brzozowe deski, Dębowe deski, Sosnowe deski, Tropikalne deski
Linia 32: Linia 62:
|}
|}


== Muzyka ==
== Zastosowanie ==
=== Granie muzyki ===
==== Nuty ====
Blok dźwiękowy wyda z siebie nutę, gdy zostanie uderzony lub zasilony przez [[redstone]]. Aby blok mógł odtworzyć nutę, musi się nad nim znajdować co najmniej jeden blok powietrza. Nuty mogą być usłyszane z odległości do 48 bloków.


Instrument wyda z siebie nutę, gdy zostanie uderzony lub zasilony przez [[czerwony kamień]]. Aktualnie czerwony kamień odtwarza nutę tylko raz, nawet jeśli sygnał jest ciągły. Instrument ten musi mieć przynajmniej jeden klocek powietrza nad sobą, by mógł poprawnie działać. Nuty mogą być usłyszane z odległości do 48 klocków.
Za każdym razem gdy nuta zostanie odtworzona, wyleci ona z góry bloku pod postacią [[cząsteczki]], o kolorze zależącym od wysokości tonu (ale nie instrumentu grającego dźwięk).  


Za każdym razem gdy nuta zostanie odtworzona, wyleci ona z góry instrumentu, o kolorze zależącym od tonu (ale nie instrumentu grającego dźwięk).
Kliknięcie PPM na blok zwiększa wysokość odtwarzanego tonu o pół stopnia. Gracz ma dostęp do całych dwóch oktaw (24 półtonów). Zakres nut rozpoczyna się od F♯<sub>3</sub>, a kończy na F♯<sub>5</sub>. Po osiągnięciu najwyższej możliwej do zagrania nuty, kolejne kliknięcie PPM resetuje nutę do F♯<sub>3</sub>, tak samo jest w przypadku zniszczenia bloku. Dokładne ustawienie tonów jest pokazane poniżej.<ref>[http://www.minecraftforum.net/viewtopic.php?f=1020&t=136347 Oryginalny wykres od cookingfat]</ref><ref>[http://www.minecraftforum.net/forums/mapping-and-modding/resource-packs/resource-pack-discussion/1255570 Oryginalny wykres dostosowania tonu w komendzie /playsound od kwerti]</ref>


Klikanie PPM zwiększa ton klocka o pół stopnia, z całymi dwiema oktawami dostępnymi do zagrania. Zakres ten jest od F#3 do F#5. Po osiągnięciu najwyższej nuty, PPM resetuje do F#3. Tak samo jest w przypadku zniszczenia lub postawienia klocka. Istotne jest na jakim klocku stoi instrument. Na piachu odgłos jest krótki i skrzeczący jak z werbla, na ziemi oraz w powietrzu – melodyjny, a na skałach ([[kamień]], [[bruk]], [[piaskowiec]]) powstaje odgłos bębna. Na drewnie wydaje niskie tony, a na szkle brzmi jak uderzenia drewnianych kijków. Dokładne ustawienie tonów jest pokazane poniżej (oryginalny wykres od cookingfat [http://www.minecraftforum.net/viewtopic.php?f=1020&t=136347 tutaj]).
Bloki dźwiękowe nie mogą zostać przesunięte za pomocą [[tłok]]ów.<sup>[''Tylko Java Edition i Console Edition'']</sup>
{|
 
{| data-description="Pitch reference"
|-
|-
|
|
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
|-
|-
! Dostosowanie tonu (pierwsza oktawa)
! Dostosowanie tonu<br>(pierwsza oktawa)
! Ilość kliknięć PPM
! Ilość kliknięć PPM
! Dostosowanie tonu<br>({{Cmd|playsound}})
|-
|-
| F#/G♭
| F♯/G♭
| 0 kliknięć
| 0 kliknięć
| 0.5
|-
|-
| G
| G
| 1 kliknięcie
| 1 kliknięcie
| 2^(-11/12) ≈ 0.529732
|-
|-
| G#/A♭
| G♯/A♭
| 2 kliknięcia
| 2 kliknięcia
| 2^(-10/12) ≈ 0.561231
|-
|-
| A
| A
| 3 kliknięcia
| 3 kliknięcia
|2^(-9/12) ≈ 0.594604
|-
|-
| A#/H♭
| A♯/B♭
| 4 kliknięcia
| 4 kliknięcia
|2^(-8/12) ≈ 0.629961
|-
|-
| H
| B
| 5 kliknięć
| 5 kliknięć
|2^(-7/12) ≈ 0.667420
|-
|-
| C
| C
| 6 kliknięć
| 6 kliknięć
|2^(-6/12) ≈ 0.707107
|-
|-
| C#/D♭
| C♯/D♭
| 7 kliknięć
| 7 kliknięć
|2^(-5/12) ≈ 0.749154
|-
|-
| D
| D
| 8 kliknięć
| 8 kliknięć
|2^(-4/12) ≈ 0.793701
|-
|-
| D#/E♭
| D♯/E♭
| 9 kliknięć
| 9 kliknięć
|2^(-3/12) ≈ 0.840896
|-
|-
| E
| E
| 10 kliknięć
| 10 kliknięć
|2^(-2/12) ≈ 0.890899
|-
|-
| F
| F
| 11 kliknięć
| 11 kliknięć
|2^(-1/12) ≈ 0.943874
|-
|-
| F#/G♭
| F♯/G♭
| 12 kliknięć
| 12 kliknięć
| 1
|}
|}
|
|
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
|-
|-
! Dostosowanie tonu (druga oktawa)
! Dostosowanie tonu<br>(druga oktawa)
! Ilość kliknięć PPM
! Ilość kliknięć PPM
! Dostosowanie tonu<br>({{Cmd|playsound}})
|-
|-
| F#/G♭
| F♯/G♭
| 12 kliknięć
| 12 kliknięć
| 1
|-
|-
| G
| G
| 13 kliknięć
| 13 kliknięć
| 2^(1/12) ≈ 1.05946
|-
|-
| G#/A♭
| G♯/A♭
| 14 kliknięć
| 14 kliknięć
|2^(2/12) ≈ 1.12246
|-
|-
| A
| A
| 15 kliknięć
| 15 kliknięć
|2^(3/12) ≈ 1.18921
|-
|-
| A#/H♭
| A♯/B♭
| 16 kliknięć
| 16 kliknięć
|2^(4/12) ≈ 1.25992
|-
|-
| H
| B
| 17 kliknięć
| 17 kliknięć
|2^(5/12) ≈ 1.33484
|-
|-
| C
| C
| 18 kliknięć
| 18 kliknięć
|2^(6/12) ≈ 1.41421
|-
|-
| C#/D♭
| C♯/D♭
| 19 kliknięć
| 19 kliknięć
|2^(7/12) ≈ 1.49831
|-
|-
| D
| D
| 20 kliknięć
| 20 kliknięć
|2^(8/12) ≈ 1.58740
|-
|-
| D#/E♭
| D♯/E♭
| 21 kliknięć
| 21 kliknięć
|2^(9/12) ≈ 1.68179
|-
|-
| E
| E
| 22 kliknięć
| 22 kliknięcia
|2^(10/12) ≈ 1.78180
|-
|-
| F
| F
| 23 kliknięć
| 23 kliknięcia
|2^(11/12) ≈ 1.88775
|-
|-
| F#/G♭
| F♯/G♭
| 24 kliknięć
| 24 kliknięcia
| 2
|}
|}
|}
|}
Linia 137: Linia 199:
[[Plik:Odwołanie nut.png|700x700px]] <!-- A może by dodać obrazek w wersji europejskiej? W Europie zamiast oznaczenia "B" używa się "H", "B" to "h-moll" -->
[[Plik:Odwołanie nut.png|700x700px]] <!-- A może by dodać obrazek w wersji europejskiej? W Europie zamiast oznaczenia "B" używa się "H", "B" to "h-moll" -->


==== Instrumenty ====
Instrument zależy od klocka umieszczonego pod blokiem:
Instrument zależy od klocka umieszczonego pod blokiem:
  {| class="wikitable"
{| class="wikitable"
    | '''Blok'''
| '''Blok'''
    | '''Dźwięk'''
| '''Dźwięk'''
    |-
    | Bloki bazujące na [[Drewno|drewnie]] (wliczając inny instrument)
    | Gitara basowa
    |-
    | [[Piasek]], [[żwir]], [[piasek dusz]]
    | Werbel
    |-
    | [[Szkło]], [[jasnogłaz]]
    | Uderzenia pałeczek
    |-
    | Bloki bazujące na [[Kamień|kamieniu]], [[obsydian]], [[netherrack]], [[cegły]]
    | Bęben basowy
    |-
    | [[Ziemia]] i wszystkie inne typy klocków
    | Fortepian
|-
|-
|[[Blok złota|Blok Złota]]
| {{BlockSprite|428}} Bloki bazujące na [[Drewno|drewnie]]
| Gitara basowa
|-
| {{BlockLink|Piasek}}, {{BlockLink|Żwir}}, {{BlockLink|Piasek dusz}}, {{BlockLink|id=656|Cement}}
| Werbel
|-
| {{BlockLink|Szkło}}, {{BlockLink|id=154|Jasnogłaz}}
| Uderzenia pałeczek
|-
| Bloki bazujące na [[kamień|kamieniu]]
| Bęben basowy
|-
|{{BlockLink|Blok złota}}
|Dzwonki
|Dzwonki
|-
|-
|[[Blok kości|Blok Kości]]
|{{BlockLink|Blok kości}}
|Ksylofon
|Ksylofon
|-
|-
|[[Wełna]]
|{{BlockLink|Wełna}}
|Gitara
|Gitara
|-
|-
|[[Glina (blok)|Glina]]
|{{BlockLink|Glina|Glina (blok)}}
|Flet
|Flet
|-
|-
|[[Zbity lód|Zbity Lód]]
|{{BlockLink|id=402|Zbity lód}}
|Kurant
|Kurant
|-
|''Wszystkie inne bloki''
|Fortepian
|}
|}


== Ciekawostki ==
== Ciekawostki ==
* Instrument korzysta z tych samych tekstur co [[szafa grająca]], ale górna tekstura jest taka sama jak tekstura boczna.
* Instrument korzysta z tych samych tekstur co [[szafa grająca]], ale górna tekstura jest taka sama jak tekstura boczna.


{{Przypisy}}
{{Obwody czerwonego kamienia}}
{{Obwody czerwonego kamienia}}
{{Bloki}}
{{Bloki}}

Wersja z 22:27, 22 lip 2017

Artykuł w budowie!
Trwa duża aktualizacja strony Blok dźwiękowy. Jeśli chcesz, możesz przy niej pomóc.


Blok dźwiękowy
Typ

Mechanizm

Narzędzie

Odnawialne

Tak

Możliwość grupowania

Tak (64)

Fizyka

?

Przezroczystość

Nie

Emisja światła

Nie

Twardość

0.8

Odporność na eksplozje

4

Palność

Nie

Rzadkość

Pospolita


Blok dźwiękowy (ang. Note Block) - blok emitujący pojedynczy dźwięk po zasileniu go sygnałem redstone.

Otrzymywanie

Wydobywanie

Blok Twardość Narzędzie Czas niszczenia (w sekundach)
BlockCSS_new.png/107 Blok dźwiękowy 0,8 Ręka Drewniany Kamienny Żelazny Diamentowy Złoty
1,25 0,65 0,35 0,2 0,2 0,1

Wytwarzanie

Składniki Wejście » Wyjście
Deski
+
Redstone



Instrument

Pył czerwonego kamienia



Zastosowanie

Granie muzyki

Nuty

Blok dźwiękowy wyda z siebie nutę, gdy zostanie uderzony lub zasilony przez redstone. Aby blok mógł odtworzyć nutę, musi się nad nim znajdować co najmniej jeden blok powietrza. Nuty mogą być usłyszane z odległości do 48 bloków.

Za każdym razem gdy nuta zostanie odtworzona, wyleci ona z góry bloku pod postacią cząsteczki, o kolorze zależącym od wysokości tonu (ale nie instrumentu grającego dźwięk).

Kliknięcie PPM na blok zwiększa wysokość odtwarzanego tonu o pół stopnia. Gracz ma dostęp do całych dwóch oktaw (24 półtonów). Zakres nut rozpoczyna się od F♯3, a kończy na F♯5. Po osiągnięciu najwyższej możliwej do zagrania nuty, kolejne kliknięcie PPM resetuje nutę do F♯3, tak samo jest w przypadku zniszczenia bloku. Dokładne ustawienie tonów jest pokazane poniżej.[1][2]

Bloki dźwiękowe nie mogą zostać przesunięte za pomocą tłoków.[Tylko Java Edition i Console Edition]

Dostosowanie tonu
(pierwsza oktawa)
Ilość kliknięć PPM Dostosowanie tonu
(/playsound)
F♯/G♭ 0 kliknięć 0.5
G 1 kliknięcie 2^(-11/12) ≈ 0.529732
G♯/A♭ 2 kliknięcia 2^(-10/12) ≈ 0.561231
A 3 kliknięcia 2^(-9/12) ≈ 0.594604
A♯/B♭ 4 kliknięcia 2^(-8/12) ≈ 0.629961
B 5 kliknięć 2^(-7/12) ≈ 0.667420
C 6 kliknięć 2^(-6/12) ≈ 0.707107
C♯/D♭ 7 kliknięć 2^(-5/12) ≈ 0.749154
D 8 kliknięć 2^(-4/12) ≈ 0.793701
D♯/E♭ 9 kliknięć 2^(-3/12) ≈ 0.840896
E 10 kliknięć 2^(-2/12) ≈ 0.890899
F 11 kliknięć 2^(-1/12) ≈ 0.943874
F♯/G♭ 12 kliknięć 1
Dostosowanie tonu
(druga oktawa)
Ilość kliknięć PPM Dostosowanie tonu
(/playsound)
F♯/G♭ 12 kliknięć 1
G 13 kliknięć 2^(1/12) ≈ 1.05946
G♯/A♭ 14 kliknięć 2^(2/12) ≈ 1.12246
A 15 kliknięć 2^(3/12) ≈ 1.18921
A♯/B♭ 16 kliknięć 2^(4/12) ≈ 1.25992
B 17 kliknięć 2^(5/12) ≈ 1.33484
C 18 kliknięć 2^(6/12) ≈ 1.41421
C♯/D♭ 19 kliknięć 2^(7/12) ≈ 1.49831
D 20 kliknięć 2^(8/12) ≈ 1.58740
D♯/E♭ 21 kliknięć 2^(9/12) ≈ 1.68179
E 22 kliknięcia 2^(10/12) ≈ 1.78180
F 23 kliknięcia 2^(11/12) ≈ 1.88775
F♯/G♭ 24 kliknięcia 2

Alternatywnie, jest także wersja graficzna.

Instrumenty

Instrument zależy od klocka umieszczonego pod blokiem:

Blok Dźwięk
BlockCSS_new.png/428 Bloki bazujące na drewnie Gitara basowa
BlockCSS_new.png/1167 Piasek, BlockCSS_new.png/1151 Żwir, BlockCSS_new.png/1175 Piasek dusz, BlockCSS_new.png/656 Cement Werbel
BlockCSS_new.png/1423 Szkło, BlockCSS_new.png/154 Jasnogłaz Uderzenia pałeczek
Bloki bazujące na kamieniu Bęben basowy
BlockCSS_new.png/1306 Blok złota Dzwonki
BlockCSS_new.png/576 Blok kości Ksylofon
BlockCSS_new.png/97 Wełna Gitara
BlockCSS_new.png/1207 Glina Flet
BlockCSS_new.png/402 Zbity lód Kurant
Wszystkie inne bloki Fortepian

Ciekawostki

  • Instrument korzysta z tych samych tekstur co szafa grająca, ale górna tekstura jest taka sama jak tekstura boczna.


Przypisy

Poniżej znajduje się lista przypisów na tej stronie.

Szablon:Obwody czerwonego kamienia