Poradniki/eksploracja jaskiń: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
'''Jaskinia''' ''(ang. Cave)'' to tunel naturalnie tworzony przez generator map. Na niższych poziomach jaskinie są rzadsze i mniejsze. Tak samo na za wysokich poziomach są mniejsze i rzadsze. W jaskiniach nie zawsze znajdują się surowce i moby. Nie raz można zobaczyć jaskinie pełne wody lub lawy. W jaskiniach można znaleźć lochy. Są też jaskinie bardzo duże (nazywane Cave System) lub też bardzo małe. W dużych jaskiniach jest łatwo się zgubić, dlatego warto stawiać co jakiś czas znaki np. deski, pochodnie z czerwonego proszku i wiele wiele innych. Po zbadaniu jaskini warto zostawić tam pochodnie, żeby nie pojawiały się tam moby.
'''Jaskinie''' ''(ang. Cave)'' są często spotykanymi "dziurami" w niższych warstwach mapy. Wiele jaskiń zawiera rozwidlające się tunele (nazywane katakumbami) i rozwijającymi się w różnych kierunkach. Niektóre z nich mogą stykać się z powierzchnią mapy tworząc naturalne wejścia. Jaskinie mogą być głębokie, rozwijając się od powierzchni nawet do [[Skała macierzysta|skały macierzystej]]. Przeciętne jaskinie są generowane losowo, co sprawia że nigdy nie są takie same, utrudniając tworzenie poradników i metod. Czasami mogą stykać się z naturalnie generowanymi [[Lochy|lochami]].


Zwykle jaskinie zawierają przynajmniej jeden odkryty typ złoża. Agresywne moby często pojawiają się w naturalnych jaskiniach, więc ważne jest, aby posiadać broń pod ręką na każdym poziomie trudności oprócz Peaceful. Odkryte jaskinie są najczęściej spotykane w biomie [[Biom#Ogromne wzgórza|ogromnych wzgórz]]
Jaskinie mogą być przydatne jako początek dla stworzonych przez gracza lochów, lub innych podziemnych miejsc i projektów. W niektórych jaskniach wydobycie czegokolwiek wartościowego może zabrać dużo czasu. Mogą być też głębokie jaskinie, tzw. doły. Upadek do takowego dołu zwykle odbiera znaczną część serduszek. Gracz powinien uwzględniać obecność lawy w jaskini, nawet na Peaceful, ze względu na to że jest ona jednym z głównych zagrożeń podczas eksploracji.
== Kopalnia ==
== Kopalnia ==
Jaskinie najczęściej znajduje się podczas kopania kopalni do dolnej warstwy mapy-[[Skała macierzysta|Adminium]].
Jaskinie najczęściej znajduje się podczas kopania kopalni do dolnej warstwy mapy-[[Skała macierzysta|Adminium]].
Linia 6: Linia 9:


== Sposoby na znalezienie jaskini ==
== Sposoby na znalezienie jaskini ==
Tu jest kilka sposobów na znalezienie jaskiń, aby ułatwić eksplorację.
{| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee; width: 819px" cellpadding="5"
{| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee; width: 819px" cellpadding="5"
|- align="center"
|- align="center"
Linia 11: Linia 15:
!width="75"|Szczegóły
!width="75"|Szczegóły
|-
|-
|Badanie powierzchni mapy || Najłatwiejszy sposób ale to nie znaczy ,że najbardziej skuteczny.
|Badanie powierzchni mapy || Najłatwiejszy sposób, polega na eksplorowaniu powierzchni. Podczas eksploracji jest spora szansa na znalezienie jaskini.
|-
|-
|Kopalnia || Jest dobrym sposobem szukania ponieważ większa część jaskiń znajduje się na środkowej warstwie mapy.
|Kopalnia || Jest dobrym sposobem szukania ponieważ większa część jaskiń znajduje się na środkowej warstwie mapy.
|-
|-
|Słuchanie dźwięków || Jeśli usłyszymy dźwięk nie zbadanej jaskini lub wrogich [[Moby|mobów]] pod ziemią to oznacza ,że jaskinie jest obok miejsca na którym stoimy lub pod nim.
|Słuchanie dźwięków || Jeśli usłyszymy dźwięk nie zbadanej jaskini lub wrogich [[Moby|mobów]] pod ziemią to oznacza ,że jaskinie jest obok miejsca na którym stoimy lub pod nim. Warto też nasłuchiwać odgłosów płynącej wody, gdyż takich źródeł jest wiele w dużych jaskiniach.
|-
|-
|Oprogramowania do map || Za pomocą oprogramowania do map (np:Cartograph G).
|Oprogramowania do map || Za pomocą oprogramowania do map (np:Cartograph G). Jest to łatwy sposób na znalezienie lochów, twierdz i jaskiń. Przez część graczy jest to uznawane za oszustwo.
|-
|-
|[[Nether]] || Jeśli przeniesiemy się do [[Nether]]u i zejdziemy o 20-30 bloki niżej i zrobimy kolejny portal to najprawdopodobniej przeniesiemy się do jakiejś jaskini.  
|[[Nether]] || Jeśli przeniesiemy się do [[Nether]]u i zejdziemy o 20-30 bloki niżej i zrobimy kolejny portal to najprawdopodobniej przeniesiemy się do jakiejś jaskini.  
|-
|Tłok || Wykop dziurę na dwa klocki, postaw obok jeden i ustaw tłok głowicą do dołu, a miejsce pod nim zasyp. Tłoki rozsuwają się tylko wtedy, kiedy muszą popchnąć najwyżej 12 bloków, więc jeśli tłok się rozsunie, to niedaleko powierzchni znajduje się jaskinia.
|}
|}


Linia 32: Linia 38:
=== Duże jaskinie ===
=== Duże jaskinie ===
Są to bardzo duże systemy jaskiń znaleziono głęboko zawierające różnego rodzaju rudy i rzeki [[Lawa|lawy]]. Jaskinie te zazwyczaj są na wyższych poziomach mapy i mają kilkanaście wejść.
Są to bardzo duże systemy jaskiń znaleziono głęboko zawierające różnego rodzaju rudy i rzeki [[Lawa|lawy]]. Jaskinie te zazwyczaj są na wyższych poziomach mapy i mają kilkanaście wejść.
=== Okrągłe jaskinie ===
Są to nienaturalnie okrągłe jaskinie, często spotykane w dużych systemach, czasem też na powierzchni. Mogą osiągać długość i/lub szerokość od 11 do 30 bloków, a także wysokość od 5 do 22 (bardzo rzadko). Małe zawierają dużo złóż, podczas gdy duże są użyteczne ze względu na to, że mogą przecinać wąwóz tworząc bezpieczną od upadku przestrzeń.
=== Wąwozy ===
{main|Układy generowane#Wąwozy}
Wąwozy to dodane w Adventure Update bardzo długie i głębokie jaskinie, osiągające od 20 do 30 kratek wysokości. Są bardzo dobrym źródłem materiałów, co jednak jest utrudnione przez to, że wąwozy na najniższej warstwie zawierają wielkie jeziora lawy. Mogą przecinać opuszczone kopalnie, inne wąwozy, twierdze lub lochy.
=== Klif ===
Głęboki spadek w jaskini, lub po prostu głęboka jaskinia idąca na głębokość około dziesięciu do nawet dwudziestu bloków prosto w dół. Nie łączy się z lochami, ze względu na to że jest praktycznie prosta. W przypadku jaskini na powierzchni całe dno jest oświetlone, co przydaje się do tworzenia pułapek.
=== Wielkie wejścia ===
Są to wielkie naziemne wejścia do jaskiń, często spiralne i/lub przypominające okrągły krater. Nie są trudne do znalezienia, jeśli się ich uważnie i długo szuka.
=== Podwodne jaskinie ===
Są to jaskinie, do których można wejść też pod wodą w ocenaie.


== Podziemne jeziora ==
== Podziemne jeziora ==

Wersja z 21:51, 24 sty 2013

Jaskinie (ang. Cave) są często spotykanymi "dziurami" w niższych warstwach mapy. Wiele jaskiń zawiera rozwidlające się tunele (nazywane katakumbami) i rozwijającymi się w różnych kierunkach. Niektóre z nich mogą stykać się z powierzchnią mapy tworząc naturalne wejścia. Jaskinie mogą być głębokie, rozwijając się od powierzchni nawet do skały macierzystej. Przeciętne jaskinie są generowane losowo, co sprawia że nigdy nie są takie same, utrudniając tworzenie poradników i metod. Czasami mogą stykać się z naturalnie generowanymi lochami.

Zwykle jaskinie zawierają przynajmniej jeden odkryty typ złoża. Agresywne moby często pojawiają się w naturalnych jaskiniach, więc ważne jest, aby posiadać broń pod ręką na każdym poziomie trudności oprócz Peaceful. Odkryte jaskinie są najczęściej spotykane w biomie ogromnych wzgórz

Jaskinie mogą być przydatne jako początek dla stworzonych przez gracza lochów, lub innych podziemnych miejsc i projektów. W niektórych jaskniach wydobycie czegokolwiek wartościowego może zabrać dużo czasu. Mogą być też głębokie jaskinie, tzw. doły. Upadek do takowego dołu zwykle odbiera znaczną część serduszek. Gracz powinien uwzględniać obecność lawy w jaskini, nawet na Peaceful, ze względu na to że jest ona jednym z głównych zagrożeń podczas eksploracji.

Kopalnia

Jaskinie najczęściej znajduje się podczas kopania kopalni do dolnej warstwy mapy-Adminium. W czasie szukania jaskini podczas robienia kopalni zaleca się kłaść drabiny lub schody.

Sposoby na znalezienie jaskini

Tu jest kilka sposobów na znalezienie jaskiń, aby ułatwić eksplorację.

Metoda Szczegóły
Badanie powierzchni mapy Najłatwiejszy sposób, polega na eksplorowaniu powierzchni. Podczas eksploracji jest spora szansa na znalezienie jaskini.
Kopalnia Jest dobrym sposobem szukania ponieważ większa część jaskiń znajduje się na środkowej warstwie mapy.
Słuchanie dźwięków Jeśli usłyszymy dźwięk nie zbadanej jaskini lub wrogich mobów pod ziemią to oznacza ,że jaskinie jest obok miejsca na którym stoimy lub pod nim. Warto też nasłuchiwać odgłosów płynącej wody, gdyż takich źródeł jest wiele w dużych jaskiniach.
Oprogramowania do map Za pomocą oprogramowania do map (np:Cartograph G). Jest to łatwy sposób na znalezienie lochów, twierdz i jaskiń. Przez część graczy jest to uznawane za oszustwo.
Nether Jeśli przeniesiemy się do Netheru i zejdziemy o 20-30 bloki niżej i zrobimy kolejny portal to najprawdopodobniej przeniesiemy się do jakiejś jaskini.
Tłok Wykop dziurę na dwa klocki, postaw obok jeden i ustaw tłok głowicą do dołu, a miejsce pod nim zasyp. Tłoki rozsuwają się tylko wtedy, kiedy muszą popchnąć najwyżej 12 bloków, więc jeśli tłok się rozsunie, to niedaleko powierzchni znajduje się jaskinia.

Klasyfikacja jaskiń

Małe jaskinie

Małe jaskinie zwykle zawierają rudy. Często są one znalezione w pobliżu poziomu 0 i na ogół nie są ściśle powiązane z innymi jaskiniami. Mają one zwykle kilka wejść.

Średnie jaskinie

Są to większe jaskinie które zwykle zawierają rudy,podziemne jeziora wody i lawy i lochy.Jaskinie znajdują się często pod ziemią.Mają one jedno lub dwa wejścia.

Duże jaskinie

Są to bardzo duże systemy jaskiń znaleziono głęboko zawierające różnego rodzaju rudy i rzeki lawy. Jaskinie te zazwyczaj są na wyższych poziomach mapy i mają kilkanaście wejść.

Okrągłe jaskinie

Są to nienaturalnie okrągłe jaskinie, często spotykane w dużych systemach, czasem też na powierzchni. Mogą osiągać długość i/lub szerokość od 11 do 30 bloków, a także wysokość od 5 do 22 (bardzo rzadko). Małe zawierają dużo złóż, podczas gdy duże są użyteczne ze względu na to, że mogą przecinać wąwóz tworząc bezpieczną od upadku przestrzeń.

Wąwozy

{main|Układy generowane#Wąwozy} Wąwozy to dodane w Adventure Update bardzo długie i głębokie jaskinie, osiągające od 20 do 30 kratek wysokości. Są bardzo dobrym źródłem materiałów, co jednak jest utrudnione przez to, że wąwozy na najniższej warstwie zawierają wielkie jeziora lawy. Mogą przecinać opuszczone kopalnie, inne wąwozy, twierdze lub lochy.

Klif

Głęboki spadek w jaskini, lub po prostu głęboka jaskinia idąca na głębokość około dziesięciu do nawet dwudziestu bloków prosto w dół. Nie łączy się z lochami, ze względu na to że jest praktycznie prosta. W przypadku jaskini na powierzchni całe dno jest oświetlone, co przydaje się do tworzenia pułapek.

Wielkie wejścia

Są to wielkie naziemne wejścia do jaskiń, często spiralne i/lub przypominające okrągły krater. Nie są trudne do znalezienia, jeśli się ich uważnie i długo szuka.

Podwodne jaskinie

Są to jaskinie, do których można wejść też pod wodą w ocenaie.

Podziemne jeziora

Woda

Te jeziora najczęściej występują w średnich i dużych jaskiniach. Jednak w przeciwieństwie do jezior lawy zwykle nie ma pod nimi żadnych rud.

Lawa

Te jeziora są raczej spotykane tylko w dużych jaskiniach.Pod nimi znajdują się zawsze jakieś rzadkie rudy (Lapis Lazuli,Diament,Złoto).

Występowanie

Jeziora wygenerowane przez mapę w jaskiniach są bardzo rzadkie więc to nie najlepszy sposób na szukanie rzadkich rud.