Osiągnięcia/Java Edition: Różnice pomiędzy wersjami
| [wersja nieprzejrzana] | [wersja nieprzejrzana] |
d Bot: Modifying de:Achievements (R), ja:Achievements (R), pt-br:Achievements (R). |
Zmiana wyglądu tabeli. Dodanie osiągnięcia z wersji 1.8. |
||
| Linia 17: | Linia 17: | ||
! Obraz | ! Obraz | ||
! Osiągnięcie | ! Osiągnięcie | ||
! Opis | ! Opis | ||
! Odblokowane po | ! Odblokowane po | ||
! Wewnętrzne Id (PC) | |||
|- | |- | ||
| {{Achievement|Książka}} | | {{Achievement|Książka|plain}} | ||
| '''Używanie ekwipunku''' | | '''Używanie ekwipunku''' | ||
| Wciśnij {{key|E}} lub {{key|I}}, by otworzyć swój [[ekwipunek]]. | | Wciśnij {{key|E}} lub {{key|I}}, by otworzyć swój [[ekwipunek]]. | ||
| | | - | ||
| <code>openInventory</code> | |||
|- | |- | ||
| {{Achievement|Drewno dębu}} | | {{Achievement|Drewno dębu|plain}} | ||
| '''Zbieranie drewna''' | | '''Zbieranie drewna''' | ||
| Uderzaj drzewo, póki nie wypadną bloki drewna. | | Uderzaj drzewo, póki nie wypadną bloki drewna. | ||
| | | Używanie ekwipunku | ||
| <code>mineWood</code> | |||
|- | |- | ||
| {{Achievement|Stół warsztatowy}} | | {{Achievement|Stół warsztatowy|plain}} | ||
| '''Rzemieślnictwo''' | | '''Rzemieślnictwo''' | ||
| Stwórz [[stół warsztatowy]] z czterech bloków [[deski|desek]]. | | Stwórz [[stół warsztatowy]] z czterech bloków [[deski|desek]]. | ||
| | | Zbieranie drewna | ||
| <code>buildWorkBench</code> | |||
|- | |- | ||
| {{Achievement| | | {{Achievement|Drewniany kilof|plain}} | ||
| ''' | | '''Czas kopać!''' | ||
| Użyj desek i patyków do zrobienia [[kilof]]a. | |||
| Rzemieślnictwo | |||
| <code>buildPickaxe</code> | |||
|- | |||
| {{Achievement|Drewniana motyka|plain}} | |||
| '''Czas na żniwa!''' | | '''Czas na żniwa!''' | ||
| Użyj desek i [[patyk]]ów, by zrobić [[motyka|motykę]]. | | Użyj desek i [[patyk]]ów, by zrobić [[motyka|motykę]]. | ||
| | | Rzemieślnictwo | ||
| <code>buildHoe</code> | |||
|- | |- | ||
| {{Achievement|Chleb}} | | {{Achievement|Chleb|plain}} | ||
| '''Pieczenie chleba''' | | '''Pieczenie chleba''' | ||
| Stwórz [[chleb]]. | | Stwórz [[chleb]]. | ||
| | | Czas na żniwa! | ||
| <code>makeBread</code> | |||
|- | |- | ||
| {{Achievement|Ciasto}} | | {{Achievement|Ciasto|plain}} | ||
| '''Kłamstwo''' | | '''Kłamstwo''' | ||
| Upiecz [[Ciasto]]. | | Upiecz [[Ciasto]]. | ||
| | | Czas na żniwa! | ||
| <code>bakeCake</code> | |||
|- | |- | ||
| {{Achievement|Drewniany miecz}} | | {{Achievement|Drewniany miecz|plain}} | ||
| '''Czas zaatakować!''' | | '''Czas zaatakować!''' | ||
| Użyj desek i patyków, by zrobić [[miecz]]. | | Użyj desek i patyków, by zrobić [[miecz]]. | ||
| | | Rzemieślnictwo | ||
| <code>buildSword</code> | |||
|- | |- | ||
| {{Achievement|Kość}} | | {{Achievement|Kość|plain}} | ||
| '''Polowanie na potwory''' | | '''Polowanie na potwory''' | ||
| Zaatakuj i zabij potwora. | | Zaatakuj i zabij potwora. | ||
| | | Czas zaatakować! | ||
| <code>killEnemy</code> | |||
|- | |- | ||
| {{Achievement|Łuk|fancy}} | | {{Achievement|Łuk|fancy}} | ||
|'''Pojedynek snajperów''' | |'''Pojedynek snajperów''' | ||
| Zabij [[szkielet]]a jedną strzałą z odległości większej niż 50 metrów. | | Zabij [[szkielet]]a jedną strzałą z odległości większej niż 50 metrów. | ||
| | | Polowanie na potwory | ||
| <code>snipeSkeleton</code> | |||
|- | |- | ||
| {{Achievement|Skóra}} | | {{Achievement|Skóra|plain}} | ||
| '''Raz krowie śmierć''' | | '''Raz krowie śmierć''' | ||
| Zbierz trochę [[skóra|skóry]]. | | Zbierz trochę [[skóra|skóry]]. | ||
| | | Czas zaatakować! | ||
| <code>killCow</code> | |||
|- | |- | ||
| {{Achievement|Siodło|fancy}} | | {{Achievement|Siodło|fancy}} | ||
| '''Gdy świnie zaczną latać''' | | '''Gdy świnie zaczną latać''' | ||
| Użyj [[siodło|siodła]] do ujeżdżania [[świnia|świni]]. Musi ona zginąć poprzez upadek, kiedy będzie ujeżdżana. | | Użyj [[siodło|siodła]] do ujeżdżania [[świnia|świni]]. Musi ona zginąć poprzez upadek, kiedy będzie ujeżdżana. | ||
| | | Raz krowie śmierć | ||
| <code>flyPig</code> | |||
|- | |- | ||
| {{Achievement|Zboże}} | | {{Achievement|Zboże|plain}} | ||
|'''Zasiedlenie''' | |'''Zasiedlenie''' | ||
| Rozmnóż dwie krowy za pomocą pszenicy. | | Rozmnóż dwie krowy za pomocą pszenicy. | ||
| | | Raz krowie śmierć | ||
| | | <code>breedCow</code> | ||
|- | |- | ||
| {{Achievement|Kamienny kilof}} | | {{Achievement|Kamienny kilof|plain}} | ||
| '''Ulepszanie''' | | '''Ulepszanie''' | ||
| Skonstruuj lepszy kilof. | | Skonstruuj lepszy kilof. | ||
| | | Czas kopać! | ||
| <code>buildBetterPickaxe</code> | |||
|- | |- | ||
| {{Achievement|Piec}} | | {{Achievement|Piec|plain}} | ||
| '''Życie na gorąco''' | | '''Życie na gorąco''' | ||
| Zbuduj piec z ośmiu bloków [[bruk]]u. | | Zbuduj piec z ośmiu bloków [[bruk]]u. | ||
| | | Czas kopać! | ||
| <code>buildFurnace</code> | |||
|- | |- | ||
| {{Achievement|Usmażona ryba}} | | {{Achievement|Usmażona ryba|plain}} | ||
| '''Przepyszna ryba''' | | '''Przepyszna ryba''' | ||
| Złap i usmaż [[ryba|rybę]]. | | Złap i usmaż [[ryba|rybę]]. | ||
| | | Życie na gorąco | ||
| <code>cookFish</code> | |||
|- | |- | ||
| {{Achievement|Sztabka żelaza}} | | {{Achievement|Sztabka żelaza|plain}} | ||
| '''Ciężki sprzęt''' | | '''Ciężki sprzęt''' | ||
| Przetop [[Sztabka żelaza|sztabę żelaza]]. | | Przetop [[Sztabka żelaza|sztabę żelaza]]. | ||
| | | Życie na gorąco | ||
| <code>acquireIron</code> | |||
|- | |- | ||
| {{Achievement|Tory|fancy}} | | {{Achievement|Tory|fancy}} | ||
| '''Na torach''' | | '''Na torach''' | ||
| Przejedź [[minecart]]em ponad 1 km. | | Przejedź [[minecart]]em ponad 1 km. | ||
| | | Ciężki sprzęt | ||
| <code>onARail</code> | |||
|- | |- | ||
| {{Achievement|Ruda diamentu}} | | {{Achievement|Ruda diamentu|plain}} | ||
|'''DIAMENTY!''' | |'''DIAMENTY!''' | ||
| Zdobądź [[diament]] za pomocą [[Kilof|żelaznego kilofa]]. | | Zdobądź [[diament]] za pomocą [[Kilof|żelaznego kilofa]]. | ||
| | | Ciężki sprzęt | ||
| <code>diamonds</code> | |||
|- | |- | ||
| {{Achievement|Diament}} | | {{Achievement|Diament|plain}} | ||
|'''Diamenty w prezencie!''' | |'''Diamenty w prezencie!''' | ||
| | | Daj diamenta innemu graczowi. | ||
| | | DIAMENTY! | ||
| <code>diamondsToYou</code> | |||
|- | |- | ||
| {{Achievement|Stół do zaklęć}} | | {{Achievement|Stół do zaklęć|plain}} | ||
|'''Zaklinacz''' | |'''Zaklinacz''' | ||
| Użyj [[Książka|książki]], [[obsydian]]u i [[diament]]u do stworzenia [[Stół do zaklęć|stołu do zaklęć]] | | Użyj [[Książka|książki]], [[obsydian]]u i [[diament]]u do stworzenia [[Stół do zaklęć|stołu do zaklęć]] | ||
| | | DIAMENTY! | ||
| <code>enchantments</code> | |||
|- | |- | ||
| {{Achievement|Diamentowy miecz|fancy}} | | {{Achievement|Diamentowy miecz|fancy}} | ||
|'''Niszczyciel''' | |'''Niszczyciel''' | ||
| Zadaj pojedynczy cios, który zabierze wrogowi | | Zadaj pojedynczy cios, który zabierze wrogowi 9 serc. | ||
| | | Zaklinacz | ||
| <code>overkill</code> | |||
|- | |- | ||
| {{Achievement|Biblioteczka}} | | {{Achievement|Biblioteczka|plain}} | ||
|'''Bibliotekarz''' | |'''Bibliotekarz''' | ||
| Stwórz [[Biblioteczka|biblioteczkę]] aby ulepszyć [[stół do zaklęć]]. | | Stwórz [[Biblioteczka|biblioteczkę]] aby ulepszyć [[stół do zaklęć]]. | ||
| | | Zaklinacz | ||
| <code>bookcase</code> | |||
|- | |- | ||
| {{Achievement|Obsydian}} | | {{Achievement|Obsydian|plain}} | ||
|'''Musimy zejść głębiej''' | |'''Musimy zejść głębiej''' | ||
| Zbuduj portal do [[Nether]]u (Otrzymywane gdy przejdziesz przez portal) | | Zbuduj portal do [[Nether]]u (Otrzymywane gdy przejdziesz przez portal) | ||
| | | DIAMENTY! | ||
| <code>portal</code> | |||
|- | |- | ||
| {{Achievement|Łza ghasta|fancy}} | | {{Achievement|Łza ghasta|fancy}} | ||
|'''Zwrot do nadawcy''' | |'''Zwrot do nadawcy''' | ||
| Zabij [[Ghast]]a odbijając jego kulę ognia | | Zabij [[Ghast]]a odbijając jego kulę ognia | ||
| | | Musimy zejść głębiej | ||
| <code>ghast</code> | |||
|- | |- | ||
| {{Achievement|Płomienna różdżka}} | | {{Achievement|Płomienna różdżka|plain}} | ||
|'''Prosto w ogień''' | |'''Prosto w ogień''' | ||
| Zabij [[Płomyk]]a i podnieś [[Płomienna różdżka|płomienną różdżkę]]. | | Zabij [[Płomyk]]a i podnieś [[Płomienna różdżka|płomienną różdżkę]]. | ||
| | | Musimy zejść głębiej | ||
| <code>blazeRod</code> | |||
|- | |- | ||
| {{Achievement|Przyziemna mikstura}} | | {{Achievement|Przyziemna mikstura|plain}} | ||
| '''Lokalny browar ''' | | '''Lokalny browar ''' | ||
| Uwarz dowolną [[Mikstury|miksturę]]. | | Uwarz dowolną [[Mikstury|miksturę]]. | ||
| | | Prosto w ogień | ||
| <code>potion</code> | |||
|- | |- | ||
| {{Achievement|Oko Kresu|fancy}} | | {{Achievement|Oko Kresu|fancy}} | ||
|'''To już jest Koniec?''' | |'''To już jest Koniec?''' | ||
| Znajdź portal do [[Kres]]u (Otrzymywane, gdy wejdziesz w portal) | | Znajdź portal do [[Kres]]u (Otrzymywane, gdy wejdziesz w portal) | ||
| | | Prosto w ogień | ||
| <code>theEnd</code> | |||
|- | |- | ||
| {{Achievement|Jajo smoka|fancy}} | | {{Achievement|Jajo smoka|fancy}} | ||
|'''Kres.''' | |'''Kres.''' | ||
| Pokonaj [[Smok Kresu|smoka Kresu]] | | Pokonaj [[Smok Kresu|smoka Kresu]] | ||
| | | To już jest Koniec? | ||
| <code>theEnd2</code> | |||
|- | |- | ||
| {{Achievement|Diamentowe buty}} | | {{Achievement|Diamentowe buty|plain}} | ||
|'''Pora na przygodę''' | |'''Pora na przygodę''' | ||
| Odkryj wszystkie biomy | | Odkryj wszystkie biomy | ||
| | | To już jest Koniec? | ||
| <code>exploreAllBiomes</code> | |||
|- | |- | ||
| {{Achievement|Głowa mrocznego szkieleta}} | | {{Achievement|Głowa mrocznego szkieleta|plain}} | ||
|'''Początek?''' | |'''Początek?''' | ||
| Przywołaj [[Wither|Withera]] | | Przywołaj [[Wither|Withera]] | ||
| | | Kres. | ||
| <code>spawnWither</code> | |||
|- | |- | ||
| {{Achievement|Gwiazda Netheru}} | | {{Achievement|Gwiazda Netheru|plain}} | ||
| ''' | | '''Początek.''' | ||
| Zabij [[Wither|Withera]] | | Zabij [[Wither|Withera]] | ||
| | | Początek? | ||
| <code>killWither</code> | |||
|- | |- | ||
| {{Achievement|Magiczna latarnia}} | | {{Achievement|Magiczna latarnia|fancy}} | ||
| '''Latarnik''' | | '''Latarnik''' | ||
| Stwórz pełną [[Magiczna latarnia|magiczną latarnie]] ( | | Stwórz pełną [[Magiczna latarnia|magiczną latarnie]] (zbuduj 4 poziomową piramidę). | ||
| | | Początek. | ||
| <code>fullBeacon</code> | |||
|- | |||
| {{Achievement|Złote jabłko|fancy}} | |||
| '''Supermoc''' | |||
| Stwórz jabłko Notcha (ulepszone [[złote jabłko]]). | |||
| Ulepszanie | |||
| <code>overpowered</code> | |||
|} | |} | ||
| Linia 228: | Linia 234: | ||
=== Wideo przeglądowe === | === Wideo przeglądowe === | ||
8 kwietnia 2011 na [http://www.youtube.com/watch?v=qy882ILYJMM wideo] załadowanym do YouTube pokazano [[pogoda|pogodę]], [[statystyki]] oraz osiągnięcia. | 8 kwietnia 2011 na [http://www.youtube.com/watch?v=qy882ILYJMM wideo] załadowanym do YouTube pokazano [[pogoda|pogodę]], [[statystyki]] oraz osiągnięcia. | ||
==Ciekawostki== | ==Ciekawostki== | ||
* Nazwa osiągnięcia "The Lie | * Nazwa osiągnięcia "Kłamstwo" (The Lie) polegającego na upieczeniu ciasta jest nawiązaniem do gry Portal. | ||
* Osiągnięcia związane z narzędziami można uzyskać, tworząc lepsze lub naprawić przez drogę craftingu. | * Osiągnięcia związane z narzędziami można uzyskać, tworząc lepsze lub naprawić przez drogę craftingu. | ||
* Jeśli rzucimy diamentem w [[Zombie]] i go podniesie zdobędziemy osiągnięcie " | * Jeśli rzucimy diamentem w [[Zombie]] i go podniesie zdobędziemy osiągnięcie "Diamenty w prezencie!". | ||
== Przypisy == | == Przypisy == | ||
Wersja z 10:40, 31 maj 2015

Osiągnięcia są sposobem na zapoznanie nowych graczy z Minecraftem oraz danie im wyzwań do wykonania w jego świecie. Osiągnięcia zostały wprowadzone w aktualizacji 19 kwietnia 2011 - 1.5.
Mówiąc w Gamasutrze,[1] Notch powiedział: “Lubię osiągnięcia. Wiem, że wiele ludzi nie, ale ja je lubię. Miałem pomysł, aby zrobić osiągnięcia podobne do zadań (questów) w grach. Tak więc możesz zobaczyć pierwsze osiągnięcie na drzewie osiągnięć, musisz odblokować te wyżej, zanim odblokujesz te niżej."
Powiedział również: “Tak więc pierwszy z nich może być ścięcie drzewa lub zabicie kurczaka, a dalej odblokuje następne osiągnięcia w danej gałęzi. Mam nadzieję, że zachęci to ludzi do wypróbowania nowych obszarów. Mogłyby to być też większe zadania, jak zabicie smoka lub czegoś innego, co włożyło by pewnego rodzaju opowieść w drzewko osiągnięć.
Ostatecznie, zapytany o ryzykowny ruch jakim jest prowadzenie czołowych graczy wzdłuż wyznaczonej ścieżki bardziej niż do zachęcania odkrywania Minecrafta w stanie w jakim jest, Notch odpowiedział: “Zdecydowanie chciałbym aby osiągnięcia były poniekąd rzeczami których możesz spróbować, niż rzeczami które musisz zrobić. Gracze mogą je wykonywać, ale tylko jeśli tego chcą."
Aktualizacja do wersji Beta 1.4 była głównie przeznaczona do wkluczenia osiągnięć i statystyk; Jednakże, proces wdrażania ich został wycofany z publikacji, ponieważ nie był w pełni funkcjonalny .[2] Zostało to zrealizowane w wersji Beta 1.5 .
Początkowo było tylko 16 osiągnięć. W aktualizacji 1.0.0 doszło kolejnych dziesięć: Sniper duel, DIAMONDS!, Enchanter Overkill, Librarian, We Need to Go Deeper, Return to Sender, Into Fire, Local Brewery, The End? i The End. W aktualizacji 1.7 doszło 6 osiągnięć: Adventuring Time, The Beginning?, The Beginning, Beaconator, Repopulation, Diamonds to you!. W tej wersji wprowadzono także zmianę - Od teraz na początku widać jest tylko kilkanaście osiągnięć, pozostałe pojawiają się wraz z odblokowywaniem innych.
Lista osiągnięć
| Obraz | Osiągnięcie | Opis | Odblokowane po | Wewnętrzne Id (PC) |
|---|---|---|---|---|
![]() |
Używanie ekwipunku | Wciśnij E lub I, by otworzyć swój ekwipunek. | - | openInventory
|
![]() |
Zbieranie drewna | Uderzaj drzewo, póki nie wypadną bloki drewna. | Używanie ekwipunku | mineWood
|
![]() |
Rzemieślnictwo | Stwórz stół warsztatowy z czterech bloków desek. | Zbieranie drewna | buildWorkBench
|
![]() |
Czas kopać! | Użyj desek i patyków do zrobienia kilofa. | Rzemieślnictwo | buildPickaxe
|
![]() |
Czas na żniwa! | Użyj desek i patyków, by zrobić motykę. | Rzemieślnictwo | buildHoe
|
![]() |
Pieczenie chleba | Stwórz chleb. | Czas na żniwa! | makeBread
|
![]() |
Kłamstwo | Upiecz Ciasto. | Czas na żniwa! | bakeCake
|
![]() |
Czas zaatakować! | Użyj desek i patyków, by zrobić miecz. | Rzemieślnictwo | buildSword
|
![]() |
Polowanie na potwory | Zaatakuj i zabij potwora. | Czas zaatakować! | killEnemy
|
![]() |
Pojedynek snajperów | Zabij szkieleta jedną strzałą z odległości większej niż 50 metrów. | Polowanie na potwory | snipeSkeleton
|
![]() |
Raz krowie śmierć | Zbierz trochę skóry. | Czas zaatakować! | killCow
|
![]() |
Gdy świnie zaczną latać | Użyj siodła do ujeżdżania świni. Musi ona zginąć poprzez upadek, kiedy będzie ujeżdżana. | Raz krowie śmierć | flyPig
|
![]() |
Zasiedlenie | Rozmnóż dwie krowy za pomocą pszenicy. | Raz krowie śmierć | breedCow
|
![]() |
Ulepszanie | Skonstruuj lepszy kilof. | Czas kopać! | buildBetterPickaxe
|
![]() |
Życie na gorąco | Zbuduj piec z ośmiu bloków bruku. | Czas kopać! | buildFurnace
|
![]() |
Przepyszna ryba | Złap i usmaż rybę. | Życie na gorąco | cookFish
|
![]() |
Ciężki sprzęt | Przetop sztabę żelaza. | Życie na gorąco | acquireIron
|
![]() |
Na torach | Przejedź minecartem ponad 1 km. | Ciężki sprzęt | onARail
|
![]() |
DIAMENTY! | Zdobądź diament za pomocą żelaznego kilofa. | Ciężki sprzęt | diamonds
|
![]() |
Diamenty w prezencie! | Daj diamenta innemu graczowi. | DIAMENTY! | diamondsToYou
|
![]() |
Zaklinacz | Użyj książki, obsydianu i diamentu do stworzenia stołu do zaklęć | DIAMENTY! | enchantments
|
![]() |
Niszczyciel | Zadaj pojedynczy cios, który zabierze wrogowi 9 serc. | Zaklinacz | overkill
|
![]() |
Bibliotekarz | Stwórz biblioteczkę aby ulepszyć stół do zaklęć. | Zaklinacz | bookcase
|
![]() |
Musimy zejść głębiej | Zbuduj portal do Netheru (Otrzymywane gdy przejdziesz przez portal) | DIAMENTY! | portal
|
![]() |
Zwrot do nadawcy | Zabij Ghasta odbijając jego kulę ognia | Musimy zejść głębiej | ghast
|
![]() |
Prosto w ogień | Zabij Płomyka i podnieś płomienną różdżkę. | Musimy zejść głębiej | blazeRod
|
![]() |
Lokalny browar | Uwarz dowolną miksturę. | Prosto w ogień | potion
|
![]() |
To już jest Koniec? | Znajdź portal do Kresu (Otrzymywane, gdy wejdziesz w portal) | Prosto w ogień | theEnd
|
![]() |
Kres. | Pokonaj smoka Kresu | To już jest Koniec? | theEnd2
|
![]() |
Pora na przygodę | Odkryj wszystkie biomy | To już jest Koniec? | exploreAllBiomes
|
![]() |
Początek? | Przywołaj Withera | Kres. | spawnWither
|
![]() |
Początek. | Zabij Withera | Początek? | killWither
|
![]() |
Latarnik | Stwórz pełną magiczną latarnie (zbuduj 4 poziomową piramidę). | Początek. | fullBeacon
|
![]() |
Supermoc | Stwórz jabłko Notcha (ulepszone złote jabłko). | Ulepszanie | overpowered
|
Interfejs
System osiągnięć w Minecrafcie obejmuje ogromne drzewo składające się z osiągnięć. Niektóre z nich muszą zostać ukończone przed innymi. Oryginalnie interfejs pokazywał drzewo osiągnięć z lewej oraz mini-mapkę drzewa z prawej. Mapka została usunięta w ostatecznej wersji, teraz po prostu pokazywane jest drzewo. Tło drzewa naśladuje przekrój świata. Na samej górze jest piasek, ziemia, na dole skała macierzysta, oraz rudy wraz z kamieniem pośrodku.
Testy osiągnięć można znaleźć w kodzie źródłowym Minecraft Beta 1.4 oraz w wide [3] opublikowanym przez Notch. Wśród nich otwarcie ekwipunku, wydobycie drzewa oraz zbudowanie warsztatu.
Wideo przeglądowe
8 kwietnia 2011 na wideo załadowanym do YouTube pokazano pogodę, statystyki oraz osiągnięcia.
Ciekawostki
- Nazwa osiągnięcia "Kłamstwo" (The Lie) polegającego na upieczeniu ciasta jest nawiązaniem do gry Portal.
- Osiągnięcia związane z narzędziami można uzyskać, tworząc lepsze lub naprawić przez drogę craftingu.
- Jeśli rzucimy diamentem w Zombie i go podniesie zdobędziemy osiągnięcie "Diamenty w prezencie!".

