Kamienne cegły: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Xbony2 (dyskusja | edycje)
dNie podano opisu zmian
ulepszenie
Linia 12: Linia 12:
|palność=Nie
|palność=Nie
|opórtnt=30
|opórtnt=30
|narzędzie=kilof
|narzędzie=drewniany kilof
|łączenie=Tak (64)
|łączenie=Tak (64)
|multiplevers='''Kamienne cegły'''<br>• '''Popękane kamienne cegły'''<br>• '''Kamienne cegły z mchem'''<br>{{verlink|Beta 1.8}}<br>• '''Rzeźbione kamienne cegły'''<br> {{verlink|1.2 Preview}}
|multiplevers='''Kamienne cegły'''<br>• '''Popękane kamienne cegły'''<br>• '''Kamienne cegły z mchem'''<br>{{verlink|Beta 1.8}}<br>• '''Rzeźbione kamienne cegły'''<br> {{verlink|1.2 Preview}}
|multipledata={{dv|98:1|Kamienne cegły z mchem}}
|multipledata={{dv|98:1|Kamienne cegły z mchem}}
{{dv|98:2|Popękane kamienne cegły}}
{{dv|98:2|Popękane kamienne cegły}}
Linia 22: Linia 22:
}}
}}


'''Kamienne cegły''' ''(ang. Stone Brick)'' są blokami wprowadzonymi w aktualizacji 1.8. Można je spotkać naturalnie jedynie w [[twierdza]]ch. Poza tym można je stworzyć drogą [[crafting]]u. <br/>
'''Kamienne cegły''' (ang. ''Stone Brick'') są blokami wprowadzonymi w aktualizacji {{verlink|Beta 1.8}}. Można je spotkać naturalnie w [[twierdza]]ch i [[igloo|iglach]]{{Nadchodzące}}. Poza tym można je stworzyć drogą [[crafting|wytwarzania]]. Wytwarza się ją z 4 sztuk [[kamień|kamieni]]. <br>


'''Popękane kamienne cegły''' ''(ang. Cracked Stone Brick)'' są typem kamiennych cegieł. Można je spotkać i pozyskać w twierdzach. Tekstura tego bloku to zmodyfikowana tekstura zwyczajnej kamiennej cegły. Pęknięcia na bloku nie oznaczają, że ma on mniejszą odporność na wybuchy lub wydobywa się szybciej. Blok ten nie może być stworzony na drodze [[Crafting|tworzenia]] przedmiotów. <br />
'''Popękane kamienne cegły''' (ang. ''Cracked Stone Brick'') popękanym typem kamiennych cegieł. Można je spotkać i pozyskać w twierdzach. Tekstura tego bloku to zmodyfikowana tekstura zwyczajnej kamiennej cegły. Można je mieć dzięki [[przetapianie|przetopieniu]] kamiennych cegieł. Pęknięcia na bloku nie oznaczają, że ona ma mniejszą odporność na wybuchy lub wydobywa się szybciej.<br>


'''Kamienne cegły z mchem''' ''(ang. Mossy Stone Brick)'' to inny typ kamiennych cegieł. Może być również znaleziony w twierdzach. Blok ten nie może być stworzony na drodze tworzenia przedmiotów. Nie wiadomo czy będzie miał więcej funkcji. Jest używany jako budulec. <br />
'''Zamszone Kamienne cegły''' (ang. ''Mossy Stone Brick'') to typ kamiennych cegieł. Może być również znaleziony w twierdzach. Dzięki którymkolwiek kamiennym cegłom i [[pnącze|pnączu]] można ją stworzyć. Jest jedynym blokiem kamiennych cegieł, który jest nieodnawialny. <br>


'''Rzeźbione kamienne cegły''' ''(ang. Chiseled Stone Brick)'' to kolejny typ kamiennych cegieł. Dostępne w trybie [[Creative|kreatywnym]] i nie da się ich stworzyć metodą [[Crafting|tworzenia]] przedmiotów. Zostały dodane w wersji [[Historia wersji/Nieoficjalne wersje#1.2 Preview|1.2 Preview]]. W tej chwili służą jako element dekoracyjny. Naturalnie występują po 3 w każdej z [[dżunglowa świątynia|dżunglowych świątynii]].
'''Rzeźbione kamienne cegły''' (ang. ''Chiseled Stone Brick'') to typ kamiennych cegieł. Żeby je stworzyć potrzebne są [[półblok]]i kamiennych cegieł. Zostały dodane w wersji {{verlink|1.2.1}}. W tej chwili służą jako element dekoracyjny. Naturalnie występują po 3 w każdej z [[dżunglowa świątynia|dżunglowych świątyniach]], ale od 15w43a{{Nadchodzące}} również w piwnicy [[Igloo|igla]].


== [[Crafting|Konstruowanie]] ==
== Otrzymywanie ==


Kamienne cegły można stworzyć z 4 kamieni. Zaś popękane kamienne cegły można zrobić dzięki przetopieniu normalnych kamiennych cegieł. Zamszczone kamienne cegły można stworzyć dzięki dodaniu do normalnych/popękanych kamiennych cegieł [[pnącze|pnącza]].
=== [[Crafting|Wytwarzanie]] ===


{| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee" cellpadding="5"
{| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee" cellpadding="5"
Linia 39: Linia 39:
!Wejście » Wyjście
!Wejście » Wyjście
|- align="center"
|- align="center"
|4 [[Kamień|Kamienie]]
| [[Kamień]]
| {{Grid/Crafting Table
| {{Grid/Crafting Table
|A1=  |B1=      |C1=  
|A1=  |B1=      |C1=  
Linia 47: Linia 47:
}}
}}
|- align="center"
|- align="center"
|'''Kamienne cegły'''/'''Popękane kamienne cegły''' <br> + <br> [[Pnącze]]
|'''Kamienne cegły''' <br> + <br> [[Pnącze]]
| {{Grid/Crafting Table
| {{Grid/Crafting Table
|A2= Kamienne cegły, Popękane kamienne cegły
|A2= Kamienne cegły, Popękane kamienne cegły, Rzeźbione kamienne cegły
|B2= Pnącze
|B2= Pnącze
|Output= Kamienne cegły z mchem |nieokreślona=1
|Output= Kamienne cegły z mchem
|nieokreślona=1
}}
}}
|}
=== [[Przetapianie]] ===
{| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee" cellpadding="5"
|- align="center"
!Składniki
!Wejście » Wyjście
|- align="center"
|- align="center"
| '''Kamienne cegły'''
| '''Kamienne cegły'''
| {{Grid/Furnace
| {{Grid/Furnace
|Input= Kamienne cegły |IA=
|Input=Kamienne cegły
|Output= Popękane kamienne cegły |OA=
|Output=Popękane kamienne cegły
|Fuel=   Węgiel, Dębowe deski, Drewno dębu, Sadzonka, Patyk, Wiadro z lawą |FA= 1,1,1,2,2,1
|Fuel=Węgiel, Dębowe deski, Drewno dębu, Sadzonka, Patyk, Wiadro z lawą |FA= 1,1,1,2,2,1
}}
}}
|}
|}


== Zastosowania ==
=== Naturalne generowanie ===


Z 6 kamiennych cegieł można stworzyć [[schody]], a z 3 - [[półblok]].
Kamienne cegły są budulcem [[twierdza|twierdz]], ale rzeźbione tam nie występują. Rzeźbione kamienne cegły występują w [[dżunglowa świątynia|dżunglowych świątyniach]] w ilości 3. Piwnice [[igloo|igla]]{{Nadchodzące}} są wykonane po części z wszystkich typów kamiennych cegieł.
 
== Zastosowanie ==
 
=== [[Crafting|Wytwarzanie]] ===


{|border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee;'" cellpadding="5"  
{|border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee;'" cellpadding="5"  
Linia 70: Linia 83:
!Składniki
!Składniki
!Wejście » Wyjście
!Wejście » Wyjście
|-
|-align="center"
| align="center"| Kamienne cegły,<br> Popękane kamienne cegły,<br> Kamienne cegły z mchem,<br> Rzeźbione kamienne cegły  
|rowspan = 2 | Kamienne cegły
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Kamienne cegły, Popękane kamienne cegły, Kamienne cegły z mchem, Rzeźbione kamienne cegły  
|A1= Kamienne cegły, Popękane kamienne cegły, Kamienne cegły z mchem, Rzeźbione kamienne cegły  
Linia 82: Linia 95:
|Output= Schody z kamiennej cegły |OA= 4
|Output= Schody z kamiennej cegły |OA= 4
}}
}}
|-
|-align="center"
| align="center"| Kamienne cegły,<br> Popękane kamienne cegły,<br> Kamienne cegły z mchem,<br> Rzeźbione kamienne cegły
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1=  |B1=                |C1=  
|A1=  |B1=                |C1=  
Linia 97: Linia 109:


{{Historia|b}}
{{Historia|b}}
{{Historia||1.7|W pliku paczki językowej "''en_US.lang''" znaleziono nawiązanie do tego bloku w linijce "''tile.stonebricksmooth.name{{=}}Stone Bricks''", dając tym samym potwierdzenie o możliwości pojawienia się go w przyszłych wersjach.}}
{{Historia||1.7|W pliku paczki językowej "en_US.lang" znaleziono nawiązanie do tego bloku w linijce <code>tile.stonebricksmooth.name{{=}}Stone Bricks</code>, dając tym samym potwierdzenie o możliwości pojawienia się go w przyszłych wersjach.}}
{{Historia||1.8|Dodano kamienne cegły - zwykłe, pęknięte i zamszone, występujące naturalnie w [[twierdza]]ch.}}
{{Historia||1.8|snap=pre1|Dodano kamienne cegły, zamszone kamienne cegły i popękane kamienne cegły, występujące naturalnie w [[twierdza]]ch.}}
{{Historia|||snap=pre2|Można użyć popękanych i zamszonych kamiennych cegieł do stworzenia [[półblok]]ów i [[schody|schodów]] z kamiennych cegieł.}}
{{Historia|w}}
{{Historia|w}}
{{Historia||1.0.0|Naprawionu błędy z wersji 1.8.}}
{{Historia||1.2.1|Dodano rzeźbione kamienne cegły.}}
{{Historia||1.2.1|Dodano rzeźbione kamienne cegły.}}
{{Historia||1.2.3|Bug pozwalający wytworzyć rzeźbione cegły, używając zwykłych, [[tłok]]ów, [[Woda|wody]] i [[Pył czerwonego kamienia|redstona]].}}
{{Historia||1.2.3|Dodano błąd pozwalający wytworzyć rzeźbione cegły, używając zwykłych kamiennych cegieł, [[tłok]]ów, [[Woda|wody]] i [[Pył czerwonego kamienia|redstona]].}}
{{Historia||1.2.4|Naprawiono bug z wersji 1.2.3.}}
{{Historia||1.2.4|Naprawiono powyższy błąd.}}
{{Historia||1.3|snap=12w18a|Różne rodzaje kamiennych cegieł zyskały swoje nazwy.}}
{{Historia||1.3.1|snap=12w18a|Różne typy kamiennych cegieł mają swoje poprawne nazwy.}}
{{Historia||1.3|snap=12w19a|Szczegółowe kamienne cegły przemianowano na Rzeźbione kamienne cegły.}}
{{Historia|||snap=12w19a|Zmieniono nazwę ''Szczegółowe kamienne cegły'' na ''Rzeźbione kamienne cegły''.}}
{{Historia||1.3|snap=12w22a|Rzeźbione kamienne cegły występują teraz naturalnie w [[Dżunglowa świątynia|dżunglowych świątyniach]] i jest to jedyny sposób, by pozyskać je w trybie przetrwania.}}
{{Historia|||snap=12w22a|Rzeźbione kamienne cegły występują teraz naturalnie w [[Dżunglowa świątynia|dżunglowych świątyniach]].}}
{{Historia||1.8|Dodano możliwość stworzenia popękanych kamiennych cegieł.}}
{{Historia||1.8|snap=14w02a|Dodano możliwość stworzenia zamszonych kamiennych cegieł.}}
{{Historia|||snap=14w25a|Dzięki [[przetapianie|przetopieniu]] kamiennych cegieł uzyskuje się popękane kamienne cegły.}}
{{Historia|p}}
{{Historia||1.9|snap=15w43a|Wszystkie rodzaje kamiennych cegieł występują w piwnicy [[Igloo|igla]].}}
{{Historia|||snap=15w43b|Zwiększono ilość występowania popękanych kamiennych cegieł w piwnicy igla.}}
{{Historia|pa}}
{{Historia||0.4.0|Dodano kamienne cegły.|Żaden z typów kamiennych cegieł nie jest strukturalnym blokie.|Nie da się stworzyć rzeźbionych kamiennych cegieł.}}
{{Historia||0.6.0|Dodano możliwość tworzenia z kamiennych cegieł [[póblok]]ów i [[schody|schodów]].}}
{{Historia||0.9.0|snap=build 1|Dodano [[twierdza|twierdze]], w których występują kamienne cegły.|Dodano rzeźbione kamienne cegły do [[ekwipunek|ekwipunku]] trybu [[Creative|kreatywnego]].}}
{{Historia||0.11.0|snap=build 1|Dodano możliwość stworzenia rzeźbionych i zamszonych kamiennych cegieł.|Dzięki [[przetapianie|przetopieniu]] kamiennych cegieł uzyskuje się popękane kamienne cegły.}}
{{Historia|konsola}}
{{Historia||xbox=TU5|xbone=CU1|ps=1.00|wii=Patch 1|Dodano kamienne cegły.}}
{{Historia||xbox=TU12|xbone=CU1|ps=1.00|wii=Patch 1|Dodano rzeźbione kamienne cegły.}}
{{Historia||xbox=TU31|xbone=CU19|ps=1.22|wii=Patch 1|Dodano możliwość stworzenia zamszonych kamiennych cegieł.|Dzięki [[przetapianie|przetopieniu]] kamiennych cegieł uzyskuje się popękane kamienne cegły.}}
{{Historia|foot}}
{{Historia|foot}}


== Ciekawostki ==
== Ciekawostki ==


* Dawniej istniał bug, który pozwalał na pozyskanie popękanych kamiennych cegieł lub kamiennych cegieł z mchem ze zwykłych kamiennych cegieł. Należało najpierw wyprodukować schody z kamiennych cegieł i ustawić tak by nie dotykały kamienia, ani nie znajdowały się blisko wody. Gdy niszczyło się schody ustawione wyższym schodkiem na północ (F=1) wypadały kamienne cegły z mchem, natomiast gdy schody były ustawione na zachód (F=0), wypadały popękane kamienne cegły. W przypadku dwóch pozostałych kierunków otrzymywało się zwykłe kamienne cegły.
* Dawniej istniał błąd, który pozwalał na pozyskanie popękanych kamiennych cegieł lub zamszonych kamiennych cegieł ze zwykłych kamiennych cegieł. Należało najpierw wyprodukować schody z kamiennych cegieł i ustawić tak by nie dotykały kamienia, ani nie znajdowały się blisko wody. Gdy niszczyło się schody ustawione wyższym schodkiem na północ (F=1) wypadały zamszone kamienne cegły, natomiast gdy schody były ustawione na zachód (F=0), wypadały popękane kamienne cegły. W przypadku dwóch pozostałych kierunków otrzymywało się zwykłe kamienne cegły.
* [[ID]] słowne kamiennych cegieł to <code>stonebricksmooth</code> przez to, że ID słowne [[bruk]]u to <code>stonebrick</code>.


== Zobacz też ==
== Zobacz też ==

Wersja z 18:52, 11 lut 2016

Kamienne cegły
Typ

Solidny

Narzędzie


Odnawialne

Kamienne cegły
Tak
Popękane kamienne cegły
Nie
Kamienne cegły z mchem
Nie
Rzeźbione kamienne cegły
Nie

Możliwość grupowania

Tak (64)

Fizyka

?

Przezroczystość

Nie

Emisja światła

Brak

Twardość

1.5

Odporność na eksplozje

30

Palność

Nie

Rzadkość

Pospolita


Kamienne cegły (ang. Stone Brick) są blokami wprowadzonymi w aktualizacji Beta 1.8. Można je spotkać naturalnie w twierdzach i iglach[nadchodzące]. Poza tym można je stworzyć drogą wytwarzania. Wytwarza się ją z 4 sztuk kamieni.

Popękane kamienne cegły (ang. Cracked Stone Brick) są popękanym typem kamiennych cegieł. Można je spotkać i pozyskać w twierdzach. Tekstura tego bloku to zmodyfikowana tekstura zwyczajnej kamiennej cegły. Można je mieć dzięki przetopieniu kamiennych cegieł. Pęknięcia na bloku nie oznaczają, że ona ma mniejszą odporność na wybuchy lub wydobywa się szybciej.

Zamszone Kamienne cegły (ang. Mossy Stone Brick) to typ kamiennych cegieł. Może być również znaleziony w twierdzach. Dzięki którymkolwiek kamiennym cegłom i pnączu można ją stworzyć. Jest jedynym blokiem kamiennych cegieł, który jest nieodnawialny.

Rzeźbione kamienne cegły (ang. Chiseled Stone Brick) to typ kamiennych cegieł. Żeby je stworzyć potrzebne są półbloki kamiennych cegieł. Zostały dodane w wersji 1.2.1. W tej chwili służą jako element dekoracyjny. Naturalnie występują po 3 w każdej z dżunglowych świątyniach, ale od 15w43a[nadchodzące] również w piwnicy igla.

Otrzymywanie

Wytwarzanie

Składniki Wejście » Wyjście
Kamień










Kamienne cegły
+
Pnącze



Kamienne cegły z mchem

Pnącze



Przetapianie

Składniki Wejście » Wyjście
Kamienne cegły




Drewno dębu
2

2
Wiadro z lawą

Naturalne generowanie

Kamienne cegły są budulcem twierdz, ale rzeźbione tam nie występują. Rzeźbione kamienne cegły występują w dżunglowych świątyniach w ilości 3. Piwnice igla[nadchodzące] są wykonane po części z wszystkich typów kamiennych cegieł.

Zastosowanie

Wytwarzanie

Składniki Wejście » Wyjście
Kamienne cegły



Schody z kamiennej cegły









Schodek z kamiennej cegły






Historia

Beta
1.7W pliku paczki językowej "en_US.lang" znaleziono nawiązanie do tego bloku w linijce tile.stonebricksmooth.name=Stone Bricks, dając tym samym potwierdzenie o możliwości pojawienia się go w przyszłych wersjach.
1.8pre1Dodano kamienne cegły, zamszone kamienne cegły i popękane kamienne cegły, występujące naturalnie w twierdzach.
pre2Można użyć popękanych i zamszonych kamiennych cegieł do stworzenia półbloków i schodów z kamiennych cegieł.
Pełna wersja
1.2.1Dodano rzeźbione kamienne cegły.
1.2.3Dodano błąd pozwalający wytworzyć rzeźbione cegły, używając zwykłych kamiennych cegieł, tłoków, wody i redstona.
1.2.4Naprawiono powyższy błąd.
1.3.112w18aRóżne typy kamiennych cegieł mają swoje poprawne nazwy.
12w19aZmieniono nazwę Szczegółowe kamienne cegły na Rzeźbione kamienne cegły.
12w22aRzeźbione kamienne cegły występują teraz naturalnie w dżunglowych świątyniach.
1.814w02aDodano możliwość stworzenia zamszonych kamiennych cegieł.
14w25aDzięki przetopieniu kamiennych cegieł uzyskuje się popękane kamienne cegły.
Nadchodzące zmiany
1.915w43aWszystkie rodzaje kamiennych cegieł występują w piwnicy igla.
15w43bZwiększono ilość występowania popękanych kamiennych cegieł w piwnicy igla.
Pocket Edition Alpha
0.4.0Dodano kamienne cegły.
Żaden z typów kamiennych cegieł nie jest strukturalnym blokie.
Nie da się stworzyć rzeźbionych kamiennych cegieł.
0.6.0Dodano możliwość tworzenia z kamiennych cegieł póbloków i schodów.
0.9.0build 1Dodano twierdze, w których występują kamienne cegły.
Dodano rzeźbione kamienne cegły do ekwipunku trybu kreatywnego.
0.11.0build 1Dodano możliwość stworzenia rzeźbionych i zamszonych kamiennych cegieł.
Dzięki przetopieniu kamiennych cegieł uzyskuje się popękane kamienne cegły.
Console Edition
TU5CU11.00Dodano kamienne cegły.
TU12Dodano rzeźbione kamienne cegły.
TU31CU191.22Dodano możliwość stworzenia zamszonych kamiennych cegieł.
Dzięki przetopieniu kamiennych cegieł uzyskuje się popękane kamienne cegły.

Ciekawostki

  • Dawniej istniał błąd, który pozwalał na pozyskanie popękanych kamiennych cegieł lub zamszonych kamiennych cegieł ze zwykłych kamiennych cegieł. Należało najpierw wyprodukować schody z kamiennych cegieł i ustawić tak by nie dotykały kamienia, ani nie znajdowały się blisko wody. Gdy niszczyło się schody ustawione wyższym schodkiem na północ (F=1) wypadały zamszone kamienne cegły, natomiast gdy schody były ustawione na zachód (F=0), wypadały popękane kamienne cegły. W przypadku dwóch pozostałych kierunków otrzymywało się zwykłe kamienne cegły.
  • ID słowne kamiennych cegieł to stonebricksmooth przez to, że ID słowne bruku to stonebrick.

Zobacz też