Łańcuch: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
standaryzacja
+ sekcja Utlenianie + wytwarzanie woskowanych
 
Linia 25: Linia 25:


=== [[Wytwarzanie]] ===
=== [[Wytwarzanie]] ===
{| class="wikitable"  
{| class="wikitable" style="text-align:center"
|-align="center"
|-
!Składniki
!Składniki
!Wejście » Wyjście
!Wejście » Wyjście
|-
|-
| align="center"| '''[[Bryłka żelaza]]''' lub<br>'''[[Bryłka miedzi]]'''<br>+<br>'''[[Sztabka żelaza]]''' lub<br>'''[[Sztabka miedzi]]'''
|'''[[Bryłka żelaza]]''' lub<br>'''[[Bryłka miedzi]]'''<br>+<br>'''[[Sztabka żelaza]]''' lub<br>'''[[Sztabka miedzi]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|B1= Bryłka żelaza; Bryłka miedzi
|B1= Bryłka żelaza; Bryłka miedzi
Linia 36: Linia 36:
|B3= Bryłka żelaza; Bryłka miedzi
|B3= Bryłka żelaza; Bryłka miedzi
|Output= Żelazny łańcuch; Miedziany łańcuch
|Output= Żelazny łańcuch; Miedziany łańcuch
}}
|-
|'''Miedziany łańcuch'''<br>+<br>'''[[Plaster miodu]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|A2= Miedziany łańcuch; Zwietrzały miedziany łańcuch; Zaśniedziały miedziany łańcuch; Utleniony miedziany łańcuch
|B2= Plaster miodu
|Output= Woskowany miedziany łańcuch; Woskowany zwietrzały miedziany łańcuch; Woskowany zaśniedziały miedziany łańcuch; Woskowany utleniony miedziany łańcuch
}}
}}
|}
|}
Linia 52: Linia 59:


=== Wytwarzanie ===
=== Wytwarzanie ===
{| class="wikitable"
{| class="wikitable" style="text-align:center"
|- align="center"
|-
! Nazwa
! Nazwa
! Składniki
! Składniki
Linia 72: Linia 79:
}}
}}
|}
|}
=== Utlenianie ===
Miedziany łańcuch ma 4 poziomy utlenienia:
* domyślny nieutleniony,
* „zwietrzały” (ang. ''Exposed''),
* „zaśniedziały” (ang. ''Weathered''),
* „utleniony” (ang. ''Oxidized'').
Łańcuch postawiony w świecie gry powoli przechodzi przez te poziomy, zmieniając kolor z pomarańczowego na szarozielony. Nawoskowanie łańcucha jest możliwe w interfejsie wytwarzania, ale taki sam efekt daje użycie [[Plaster miodu|plastra miodu]] na bloku postawionym w świecie. Woskowany łańcuch przestaje się utleniać. Użycie [[Siekiera|siekiery]] na łańcuchu zeskrobuje z niego wosk, tzn. zmienia woskowany wariant w niewoskowany. Kolejne użycia siekiery zdrapują warstwy utlenionej miedzi, stopniowo przywracając blokowi jego pierwotny wygląd. Także uderzenie [[piorun]]a cofa proces utleniania.


== Historia ==
== Historia ==

Aktualna wersja na dzień 18:57, 17 gru 2025

Łańcuch





Typ

Przetworzony

Narzędzie

Odnawialne

Tak

Możliwość grupowania

Tak (64)

Fizyka

Nie

Przezroczystość

Tak

Emisja światła

Nie

Twardość

5

Odporność na eksplozje

6

Palność

Nie

Rzadkość

Pospolita


Łańcuch (ang. Chain) – blok dekoracyjny przypominający łańcuch latarni. Dzieli się na dwa warianty: Żelazny łańcuch (ang. Iron Chain) oraz Miedziany łańcuch (ang. Copper Chain).

Otrzymywanie

Przyzywacz potworów na łańcuchu występujący w ruinach bastionu.
Latarnia na łańcuchu.

Wydobywanie

Łańcuchy wydobywa się kilofem. W przypadku żelaznych łańcuchów, kilof jest niezbędny do pozyskania bloku, a w przypadku miedzianych - nie.

Blok BlockCSS_new.png/1914 Żelazny łańcuch BlockCSS_new.png/2577 Miedziany łańcuch
Twardość 5 5
Narzędzie ItemCSS.png/482 ItemCSS.png/471
Czas wydobycia (sekundy)[FN 1]
Domyślne 25 7.5
BlockCSS_new.png/1313 Drewniany 3.75 3.75
BlockCSS_new.png/1140 Kamienny 1.9 1.9
ItemCSS.png/707 Miedziany 1.5 1.5
ItemCSS.png/568 Żelazny 1.25 1.25
ItemCSS.png/557 Diamentowy 0.95 0.95
ItemCSS.png/689 Netherytowy 0.85 0.85
ItemCSS.png/564 Złoty 0.65 0.65
  1. Czasy nie biorą pod uwagę zaklęć, efektów i innych czynników, jak np. zanurzenie w wodzie.

Wytwarzanie

Składniki Wejście » Wyjście
Bryłka żelaza lub
Bryłka miedzi
+
Sztabka żelaza lub
Sztabka miedzi














Miedziany łańcuch
+
Plaster miodu
















Naturalne występowanie

W ruinach bastionów wiszą na nich latarnie i przyzywacze potwórów przyzywające kostki magmy. Żelazne łańcuchy mogą się także pojawiać w skrzyniach w bastionach, z szansą 24.4%.

Niektóre ruiny portalu w Netherze generują się z żelaznymi łańcuchami.

Niektóre sekcje opuszczonych kopalni wiszą na żelaznych łańcuchach, zamocowanych na sufitach jaskiń.

Liczne platformy w komnatach próby także wiszą na żelaznych łańcuchach.

Zastosowanie

Łańcuch to blok dekoracyjny nadający się doskonale do podwieszania latarni i podwieszanych tabliczek. Żelazny łańcuch jest również potrzebny do wytworzenia podwieszanych tabliczek.

Wytwarzanie

Nazwa Składniki Wejście → Wyjście
Podwieszana tabliczka Żelazne łańcuchy
+
ociosany pień lub
ociosany trzon lub
bloki ociosanego bambusu























































































Utlenianie

Miedziany łańcuch ma 4 poziomy utlenienia:

  • domyślny nieutleniony,
  • „zwietrzały” (ang. Exposed),
  • „zaśniedziały” (ang. Weathered),
  • „utleniony” (ang. Oxidized).

Łańcuch postawiony w świecie gry powoli przechodzi przez te poziomy, zmieniając kolor z pomarańczowego na szarozielony. Nawoskowanie łańcucha jest możliwe w interfejsie wytwarzania, ale taki sam efekt daje użycie plastra miodu na bloku postawionym w świecie. Woskowany łańcuch przestaje się utleniać. Użycie siekiery na łańcuchu zeskrobuje z niego wosk, tzn. zmienia woskowany wariant w niewoskowany. Kolejne użycia siekiery zdrapują warstwy utlenionej miedzi, stopniowo przywracając blokowi jego pierwotny wygląd. Także uderzenie pioruna cofa proces utleniania.

Historia

Pełna wersja
1.1620w16aDodano łańcuchy.
20w17aŁańcuch otrzymał unikalne dźwięki.
20w18aŁańcuch może zostać zalany wodą.
1.21.925w32aDodano miedziany łańcuch.
Oryginalny blok przemianowano z „Łańcuch” na „Żelazny łańcuch”.
Podwieszania tabliczka może być wytworzona z jakiegokolwiek łańcucha.
25w35aPodwieszana tabliczka ponownie jest możliwa do wytworzenia tylko z użyciem żelaznego łańcucha.
Bedrock Edition
1.16.0Beta 1.16.0.57Dodano łańcuchy.
Nie da się ich wytworzyć.
Beta 1.16.0.59Dodano możliwość wytworzenia łańcucha.
Beta 1.16.0.63Łańcuch otrzymał unikalne dźwięki.
1.21.111Preview 1.21.110.23Dodano miedziany łańcuch.