Eksplozja: Różnice pomiędzy wersjami
| [wersja nieprzejrzana] | [wersja nieprzejrzana] |
Aktualizacja listy odporności bloków na eksplozje i pełne jej uzależnienie od szablonu 'Blast Resistance Values'. |
Część I aktualizacji treści artykułu, poprawki i uzupełnienie listy odporności bloków na eksplozje. |
||
| Linia 4: | Linia 4: | ||
== Właściwości == | == Właściwości == | ||
*'''Wielkość''' - Zapalenie TNT sprawia, że jego wielkość zmienia się w 0.98 x 0.98 x 0.98 kostki. | *'''Wielkość''' - Zapalenie [[TNT]] sprawia, że jego wielkość zmienia się w 0.98 x 0.98 x 0.98 kostki. | ||
*'''Siła''' - Siła eksplozji określa promień wybuchu. | *'''Siła''' - Siła eksplozji określa promień wybuchu. | ||
*'''Zdolność do wzniecania ognia''' - | **{{EntitySprite|wither}} [[Wither]] w momencie pierwszego spadku punktów zdrowia do połowy '''''(tylko w [[Bedrock Edition]])''''' - '''8''', przy czym niszczy każdy blok możliwy do zniszczenia w trybie przetrwania niezależnie od odporności na eksplozje | ||
**{{EntitySprite|wither}} Wither podczas odradzania oraz podczas śmierci '''''(tylko w [[Bedrock Edition]])''''' - '''7''' | |||
**[[Kryształ Endu]] (kiedy niszczony) - '''6''', przy czym wszystkie pobliskie kryształy Endu również eksplodują | |||
**{{EntitySprite|creeper}} Naładowany [[creeper]] - '''6''', przy czym niektóre uśmiercone [[moby]] upuszczają [[Głowa|głowy]] lub czaszki. | |||
**{{BlockSprite|1004}} [[Łóżko]] użyte w [[Nether|Netherze]] lub [[End|Endzie]] - '''5''' | |||
**{{BlockSprite|1889}} [[Kotwica odrodzenia]] użyta w [[Świat|Świecie]] lub [[End|Endzie]] '''''(od wersji [[1.16]] w [[Java Edition]] i [[Bedrock Edition]])''''' - '''5''' | |||
**{{BlockSprite|1472}} [[TNT]] - '''4''' | |||
**Podwodne TNT '''''(tylko w [[Bedrock Edition]] i [[Education Edition]])''''' - 4 (również pod [[Woda|wodą]]) | |||
**{{EntitySprite|creeper}} Creeper - '''3''' | |||
**{{EntitySprite|ghast}} {{ItemSprite|47}} [[Ognista kula]] [[Ghast|Ghasta]] - '''1''' | |||
**Czarna czaszka Withera - '''1''' | |||
**Niebieska czaszka Withera - '''1''', przy czym niszczone są wszystkie bloki w zasięgu eksplozji o odporności na eksplozje nie większej niż 0,8. | |||
*'''Zdolność do wzniecania ognia''' - Eksplozje wywołane przez ognistą kulę, {{Etykieta|kotwicę odrodzenia|Od wersji 1.16 w Java Edition i Bedrock Edition.}} oraz łóżko mają taką właściwość. | |||
[[Plik:542px-ExplosionRay.png|200px|right|thumb|Promienie wybuchu]] | [[Plik:542px-ExplosionRay.png|200px|right|thumb|Promienie wybuchu]] | ||
| Linia 12: | Linia 24: | ||
=== Niszczenie bloków === | === Niszczenie bloków === | ||
*Wybuch rozchodzi się od środka do każdego z 1352 punktów równomiernie rozłożonych na powierzchni sześcianu gdzie eksplozja skupia się na krawędzi bloku o długości 2. | *Wybuch rozchodzi się od środka do każdego z 1352 punktów równomiernie rozłożonych na powierzchni sześcianu gdzie eksplozja skupia się na krawędzi bloku o długości 2. | ||
* | *Każdemu takiemu promieniowi dany jest parametr intensywności o wartości od <code>(0,7 × ''siła eksplozji'')</code> do <code>(1,3 × ''siła eksplozji'')</code>. | ||
* | *Po każdorazowym pokonaniu odległości 0,3 bloku w powietrzu od intensywności danego promienia eksplozji odejmuje się <code>(0,3 × 0,75)</code>, czyli 0,225. Każdy [[Bloki|blok]] niż [[powietrze]] z kolei zmniejsza intensywność każdego promienia eksplozji o <code>(''odporność na eksplozje'' + 0,3) × 0,3</code>. Dopóki opór bloku nie absorbuje w pełni siły promienia wybuchu, każdy kolejny blok na drodze promienia jest niszczony. | ||
* | *Maksymalny zasięg wybuchu w powietrzu wyraża się wzorem <code>[1,3 × ''siła eksplozji'' / 0,225] × 0,3</code>, gdzie <code>[''x'']</code> to funkcja zwracająca część całkowitą liczby ''x''. | ||
< | *Minimalna odporność bloku na maksymalną siłę eksplozji wyraża się wzorem <code>((1,3 × <var>siła eksplozji</var> − <var>ilość osłabień</var> × 0,225) / 0,3) − 0.3</code>. | ||
Maksymalny zasięg wybuchu TNT | |||
Maksymalny zasięg wybuchu naładowanego creepera wynosi 10,2, TNT - 6.9, creepera - 5.1, a kuli ghasta - 1.5. Na przykład TNT może zniszczyć [[Pochodnia|pochodnię]] oddaloną od niego o 7 bloków. Minimalna odporność bloku na maksymalną siłę naładowanego creepera wynosi 24,2, TNT - 15,534, creepera - 11,2, a kuli ghasta - 3,284. Źródło [[woda|wody]] lub [[lawa|lawy]] oraz [[obsydian]] mogą być zniszczone przy użyciu odpowiedniej ilości TNT (dla przykładu - obsydian może być zniszczony za pomocą 648 sztuk TNT). Jednak [[podłoże skalne|bedrock]] jest niezniszczalny z tego powodu, że do jego zniszczenia potrzeba aż 360000 sztuk TNT. Żaden komputer nie wytrzymałby takiego obciążenia, ponieważ gra by się zawiesiła, a zapis gry stałby się nie do odtworzenia. | |||
=== Interakcja z innymi środkami wybuchowymi === | === Interakcja z innymi środkami wybuchowymi === | ||
Możliwe jest wystrzelenie ładunków wybuchowych (lub bloków podatnych na grawitację) za pomocą innych ładunków wybuchowych, aby to się stało jeden ładunek wybuchowy musi stać 2 | Możliwe jest wystrzelenie ładunków wybuchowych (lub bloków podatnych na grawitację) za pomocą innych ładunków wybuchowych, aby to się stało jeden ładunek wybuchowy musi stać w odległości 2 bloków od drugiego i wybuchnąć. | ||
*Dla każdego bloku, w którym osłabienie jest mniejsze niż 1 wtedy oddziaływanie jest równe (1 - tłumienie) obrażeniom od wybuchu. | *Dla każdego bloku, w którym osłabienie jest mniejsze niż 1 wtedy oddziaływanie jest równe (1 - tłumienie) obrażeniom od wybuchu. | ||
*Spróbuj zastosować ( | *Spróbuj zastosować <code>(wpływ oddziaływania) · 4 · promień + 1</code> uszkodzenie bloku tak, aby jego prędkość zwiększała się pod wpływem siły eksplozji. | ||
W związku z tym bloki, które są wystrzeliwane zawsze muszą ponieść przynajmniej jeden punkt uszkodzenia, ponieważ muszą znajdować się w promieniu wybuchu. | W związku z tym bloki, które są wystrzeliwane zawsze muszą ponieść przynajmniej jeden punkt uszkodzenia, ponieważ muszą znajdować się w promieniu wybuchu. | ||
[[Plik:566px-TNTAABB.png|200px|right|thumb|Wykres TNT AABB]] | [[Plik:566px-TNTAABB.png|200px|right|thumb|Wykres TNT AABB]] | ||
=== Obliczanie obrażeń od wybuchu === | === Obliczanie obrażeń od wybuchu === | ||
Obrażenia od wybuchu stanowią widoczne punkty wszystkich sporządzonych jednolicie próbek ułożonych na osi ograniczającego sześcianu (ang.AABB). Widoczność punktów ustala się poprzez śledzenie promieni z punktu eksplozji do próbek. Szczegóły dotyczące pobierania próbek i śledzenia promieni od epicentrum wybuchu, wykracza poza zakres tego artykułu. Odstęp punktów od zapalonego TNT wynosi 1/2 | Obrażenia od wybuchu stanowią widoczne punkty wszystkich sporządzonych jednolicie próbek ułożonych na osi ograniczającego sześcianu (ang. ''AABB''). Widoczność punktów ustala się poprzez śledzenie promieni z punktu eksplozji do próbek. Szczegóły dotyczące pobierania próbek i śledzenia promieni od epicentrum wybuchu, wykracza poza zakres tego artykułu. Odstęp punktów od zapalonego TNT wynosi <code>1 / 2,96</code>. | ||
Wyniki AABB są często różne jeżeli wystrzał jest skierowany w inne strony. Np. typowa armata TNT wystrzela pocisk najdalej w stronę zachodnią, dlatego że siła AABB TNT skierowana jest właśnie w tym kierunku. | |||
Wyniki ''AABB'' są często różne jeżeli wystrzał jest skierowany w inne strony. Np. typowa armata TNT wystrzela pocisk najdalej w stronę zachodnią, dlatego że siła ''AABB'' TNT skierowana jest właśnie w tym kierunku. | |||
=== Możliwość wzniecenia ognia === | === Możliwość wzniecenia ognia === | ||
Jeżeli wybuch może spowodować ogień wtedy 1/3 przestrzeni w miejscu wybuchu nad solidnymi blokami zapala się. Przed wersją [[Historia wersji|1.3 Beta]] Ghast | Jeżeli wybuch może spowodować ogień wtedy 1/3 przestrzeni w miejscu wybuchu nad solidnymi blokami zapala się. Przed wersją [[Historia wersji|1.3 Beta]] [[Ghast|ghasty]] mogły podpalać ognistymi kulami okoliczne bloki. | ||
== Odporność bloków == | == Odporność bloków == | ||
Poniższe informacje pobrane są z testów w grze ([[1.15]] lub [[Snapshot|snapshoty]] wersji [[1.16]]). | Poniższe informacje pobrane są z testów w grze ([[1.15]] lub [[Snapshot|snapshoty]] wersji [[1.16]]). | ||
Od wersji [[1.15]] (w nieoficjalnych wersjach od {{Verlink|1.15-pre1}}) odporność na eksplozje wszystkich bloków jest pięć razy mniejsza niż przed jej wydaniem, jednak siła wszystkich eksplozji wobec bloków również została obniżona pięć razy. Zmiana ta umożliwiła optymalizację wybuchów [[TNT]]. | |||
[{{fullurl|Template:Blast Resistance Values|action{{=}}edit|text=edytuj}}] | [{{fullurl|Template:Blast Resistance Values|action{{=}}edit|text=edytuj}}] | ||
| Linia 48: | Linia 62: | ||
|{{BlockLink|id=273|Blok poleceń}}||{{Blast Resistance Values|Blok poleceń}} | |{{BlockLink|id=273|Blok poleceń}}||{{Blast Resistance Values|Blok poleceń}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Blok bramy | |{{BlockLink|Blok portalu bramy Endu|id=144}}||{{Blast Resistance Values|Blok portalu bramy Endu|id=144}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|id=144|Portal | |{{BlockLink|id=144|Portal Kresu}} | ||
|{{Blast Resistance Values|Portal Endu}} | |{{Blast Resistance Values|Portal Endu}} | ||
|- | |- | ||
| Linia 74: | Linia 88: | ||
|{{BlockLink|Obsydian}} | |{{BlockLink|Obsydian}} | ||
|{{Blast Resistance Values|Obsydian}} | |{{Blast Resistance Values|Obsydian}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Kotwica odrodzenia|id=1889}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Kotwica odrodzenia}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|id=143|Skrzynia Endu}}||{{Blast Resistance Values|Skrzynia Endu}} | |{{BlockLink|id=143|Skrzynia Endu}}||{{Blast Resistance Values|Skrzynia Endu}} | ||
| Linia 96: | Linia 113: | ||
|{{BlockLink|Andezyt|id=1133}} | |{{BlockLink|Andezyt|id=1133}} | ||
|{{Blast Resistance Values|Andezyt}} | |{{Blast Resistance Values|Andezyt}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Czernit|id=1899}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Czernit}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|id=1303|Blok węgla}}||{{Blast Resistance Values|Blok węgla}} | |{{BlockLink|id=1303|Blok węgla}}||{{Blast Resistance Values|Blok węgla}} | ||
| Linia 112: | Linia 132: | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Ceglane schody|Schody|id=1392}}||{{Blast Resistance Values|Ceglane schody}} | |{{BlockLink|Ceglane schody|Schody|id=1392}}||{{Blast Resistance Values|Ceglane schody}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Łańcuch|id=1914}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Łańcuch}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Bruk|id=1140}} | |{{BlockLink|Bruk|id=1140}} | ||
| Linia 118: | Linia 141: | ||
|{{BlockLink|Brukowe schody|Schody|id=1393}} | |{{BlockLink|Brukowe schody|Schody|id=1393}} | ||
|{{Blast Resistance Values|Brukowe schody}} | |{{Blast Resistance Values|Brukowe schody}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Zamszone brukowe schody|Schody|id=1402}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Zamszone brukowe schody}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Zamsz. kam. ceglane schody|Schody|id=1403}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Zamszone kamienne ceglane schody}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Zamszone kamienne cegły|id=1359}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Zamszone kamienne cegły}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Blok koralowca|Koralowiec|id=852}} | |{{BlockLink|Blok koralowca|Koralowiec|id=852}} | ||
| Linia 123: | Linia 155: | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Ciemny pryzmaryn|id=1357}} | |{{BlockLink|Ciemny pryzmaryn|id=1357}} | ||
| | |{{Blast Resistance Values|Ciemny pryzmaryn}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Dioryt|id=1144}} | |{{BlockLink|Dioryt|id=1144}} | ||
|{{Blast Resistance Values|Dioryt}} | |{{Blast Resistance Values|Dioryt}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Pozłacany czernit|id=1908}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Pozłacany czernit}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Granit}} | |{{BlockLink|Granit}} | ||
| Linia 152: | Linia 187: | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Pryzmarynowe cegły|id=1362}} | |{{BlockLink|Pryzmarynowe cegły|id=1362}} | ||
| | |{{Blast Resistance Values|Pryzmarynowe cegły}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|id=1338|Blok purpuru}}||{{Blast Resistance Values|Blok purpuru}} | |{{BlockLink|id=1338|Blok purpuru}}||{{Blast Resistance Values|Blok purpuru}} | ||
| Linia 166: | Linia 201: | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Czerwone netherowe ... schody|Schody|id=1413}} | |{{BlockLink|Czerwone netherowe ... schody|Schody|id=1413}} | ||
| | |{{Blast Resistance Values|Czerwone netherowe ceglane schody}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Shulkerowa skrzynia|id=1001}} | |{{BlockLink|Shulkerowa skrzynia|id=1001}} | ||
| Linia 177: | Linia 212: | ||
|{{Blast Resistance Values|Kamienne cegły}} | |{{Blast Resistance Values|Kamienne cegły}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Kamienne ceglane schody|Schody|id= | |{{BlockLink|Kamienne ceglane schody|Schody|id=1420}} | ||
|{{Blast Resistance Values|Kamienne ceglane schody}} | |{{Blast Resistance Values|Kamienne ceglane schody}} | ||
|- | |- | ||
| Linia 193: | Linia 228: | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Żelazna klapa|id=1699}} | |{{BlockLink|Żelazna klapa|id=1699}} | ||
| | |{{Blast Resistance Values|Żelazna klapa}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Spawner potworów|id=1748}} | |{{BlockLink|Spawner potworów|id=1748}} | ||
| Linia 224: | Linia 259: | ||
|{{BlockLink|Latarenka|id=1046}} | |{{BlockLink|Latarenka|id=1046}} | ||
|{{Blast Resistance Values|Latarenka}} | |{{Blast Resistance Values|Latarenka}} | ||
|- | |||
|[[Magnetyt]] | |||
|{{Blast Resistance Values|Magnetyt}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Detektor|id=1464}} | |{{BlockLink|Detektor|id=1464}} | ||
| Linia 229: | Linia 267: | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Wędzarka|id=917}} | |{{BlockLink|Wędzarka|id=917}} | ||
| | |{{Blast Resistance Values|Wędzarka}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Eteryczna latarenka|Latarenka|id=1862}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Eteryczna latarenka}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Przecinarka|id=1243}} | |{{BlockLink|Przecinarka|id=1243}} | ||
| Linia 242: | Linia 283: | ||
|{{BlockLink|Roślina kakao|id=1641}} | |{{BlockLink|Roślina kakao|id=1641}} | ||
|{{Blast Resistance Values|Roślina kakao}} | |{{Blast Resistance Values|Roślina kakao}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Przewodnia|id=886}} | |{{BlockLink|Przewodnia|id=886}} | ||
|{{Blast Resistance Values|Przewodnia}} | |{{Blast Resistance Values|Przewodnia}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|id=1296|Ruda diamentu}} | |{{BlockLink|id=1296|Ruda diamentu}} | ||
|{{Blast Resistance Values|Ruda diamentu}} | |||
|} | |||
{| style="margin:2px; border: 1px solid silver; text-align: center;" align="left" | |||
! Nazwa bloku !! Odporność bloku | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|id=1297|Ruda szmaragdu}}||{{Blast Resistance Values|Ruda szmaragdu}} | |{{BlockLink|id=1297|Ruda szmaragdu}}||{{Blast Resistance Values|Ruda szmaragdu}} | ||
|- | |- | ||
|{{ | |{{BlockSprite|1298}} {{BlockSprite|1896}} [[Ruda złota]] | ||
|{{Blast Resistance Values|Ruda złota}} | |{{Blast Resistance Values|Ruda złota}} | ||
|- | |- | ||
| Linia 286: | Linia 328: | ||
|{{Blast Resistance Values|Drewniana klapa}} | |{{Blast Resistance Values|Drewniana klapa}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Niebieski lód|id= | |{{BlockLink|Niebieski lód|id=885|Niebieski lód lodowcowy}} | ||
|{{Blast Resistance Values|Niebieski lód lodowcowy}} | |{{Blast Resistance Values|Niebieski lód lodowcowy}} | ||
|- | |- | ||
| Linia 319: | Linia 361: | ||
|{{BlockLink|Blok kości|id=1135}} | |{{BlockLink|Blok kości|id=1135}} | ||
|{{Blast Resistance Values|Blok kości}} | |{{Blast Resistance Values|Blok kości}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Ognisko|id=1097}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Ognisko}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Kocioł|id=1440}} | |{{BlockLink|Kocioł|id=1440}} | ||
| Linia 325: | Linia 370: | ||
|Syntezator związków | |Syntezator związków | ||
|{{Blast Resistance Values|Syntezator związków}} | |{{Blast Resistance Values|Syntezator związków}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Eteryczne ognisko|Ognisko|id=1909}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Eteryczne ognisko}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Drewno}}||{{Blast Resistance Values|Drewno}} | |{{BlockLink|Drewno}}||{{Blast Resistance Values|Drewno}} | ||
| Linia 349: | Linia 397: | ||
|{{Blast Resistance Values|Głowa}} | |{{Blast Resistance Values|Głowa}} | ||
|- | |- | ||
|{{ | |{{BlockSprite|1801}} {{BlockSprite|1829}} [[Blok netherowej brodawki|Netherowa brodawka]] | ||
|{{Blast Resistance Values|Blok netherowej brodawki}} | |{{Blast Resistance Values|Blok netherowej brodawki}} | ||
|- | |- | ||
|{{ | |{{BlockSprite|1831}} {{BlockSprite|1837}} [[Nylium]] | ||
|{{Blast Resistance Values|Nylium}} | |{{Blast Resistance Values|Nylium}} | ||
|- | |- | ||
| Linia 362: | Linia 410: | ||
|{{BlockLink|Tabliczka|id=1064}}||{{Blast Resistance Values|Tabliczka}} | |{{BlockLink|Tabliczka|id=1064}}||{{Blast Resistance Values|Tabliczka}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink | |{{BlockLink|id=1459|Blok dźwiękowy}} | ||
|{{Blast Resistance Values|Blok | |{{Blast Resistance Values|Blok dźwiękowy}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|id= | |{{BlockLink|Blok kwarcu|id=1424}}||{{Blast Resistance Values|Blok kwarcu}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Filar z kwarcu|Blok kwarcu|id=1428}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Filarowy blok kwarcu}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Kwarcowe schody|Schody|id=1412}} | |{{BlockLink|Kwarcowe schody|Schody|id=1412}} | ||
| Linia 375: | Linia 426: | ||
|{{BlockLink|Czerw. piaskowc. schody|Schody|id=1414}} | |{{BlockLink|Czerw. piaskowc. schody|Schody|id=1414}} | ||
|{{Blast Resistance Values|Czerwone piaskowcowe schody}} | |{{Blast Resistance Values|Czerwone piaskowcowe schody}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Czerw. piaskowc. murek|Murek|id=1015}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Czerwony piaskowcowy murek}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Piaskowiec|id=1169}}||{{Blast Resistance Values|Piaskowiec}} | |{{BlockLink|Piaskowiec|id=1169}}||{{Blast Resistance Values|Piaskowiec}} | ||
| Linia 383: | Linia 437: | ||
|{{BlockLink|Piaskowcowy murek|Murek|id=1016}} | |{{BlockLink|Piaskowcowy murek|Murek|id=1016}} | ||
|{{Blast Resistance Values|Piaskowcowy murek}} | |{{Blast Resistance Values|Piaskowcowy murek}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Gładki kwarc|Blok kwarcu|id=1425}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Gładki kwarc}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Gładkie kwarcowe schody|Schody|id=1416}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Gładkie kwarcowe schody}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Gładki czerw. piaskowiec|Czerwony piaskowiec|id=1166}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Gładki czerwony piaskowiec}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Gładkie czerw. ... schody|Schody|id=1417}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Gładkie czerwone piaskowcowe schody}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Gładki piaskowiec|id=1170}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Gładki piaskowiec}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Gładkie piaskowc. schody|Schody|id=1418}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Gładkie piaskowcowe schody}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Wełna|id=97}}||{{Blast Resistance Values|Wełna}} | |{{BlockLink|Wełna|id=97}}||{{Blast Resistance Values|Wełna}} | ||
| Linia 447: | Linia 519: | ||
|{{BlockLink|Oszroniony lód|id=1147}} | |{{BlockLink|Oszroniony lód|id=1147}} | ||
|{{Blast Resistance Values|Oszroniony lód}} | |{{Blast Resistance Values|Oszroniony lód}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Snop siana|id=1646}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Snop siana}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Lód}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Lód}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Dźwignia|id=1703}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Dźwignia}} | |||
|} | |} | ||
{| style="margin:2px; border: 1px solid silver; text-align: center;" align="left" | {| style="margin:2px; border: 1px solid silver; text-align: center;" align="left" | ||
! Nazwa bloku !! Odporność bloku | ! Nazwa bloku !! Odporność bloku | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Blok magmy|id=1153}}||{{Blast Resistance Values|Blok magmy}} | |||
|{{BlockLink|Blok magmy|id=1153}}||{{Blast Resistance Values|Blok | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Grzybnia|id=1155}}||{{Blast Resistance Values|Grzybnia}} | |{{BlockLink|Grzybnia|id=1155}}||{{Blast Resistance Values|Grzybnia}} | ||
| Linia 563: | Linia 638: | ||
|{{BlockLink|Wachlarz koralowca|Koralowiec|id=1222}} | |{{BlockLink|Wachlarz koralowca|Koralowiec|id=1222}} | ||
|{{Blast Resistance Values|Wachlarz koralowca}} | |{{Blast Resistance Values|Wachlarz koralowca}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Szkarłatny grzyb|Netherowy grzyb|id=1825}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Szkarłatny grzyb}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Uschnięty krzew|id=1590}} | |{{BlockLink|Uschnięty krzew|id=1590}} | ||
| Linia 632: | Linia 710: | ||
|{{BlockLink|Blok szlamu}} | |{{BlockLink|Blok szlamu}} | ||
|{{Blast Resistance Values|Blok szlamu}} | |{{Blast Resistance Values|Blok szlamu}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Eteryczny ogień|Ogień|id=1877}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Eteryczny ogień}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Eteryczna pochodnia|Pochodnia|id=1830}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Eteryczna pochodnia}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Pustka strukturalna|id=1760}} | |{{BlockLink|Pustka strukturalna|id=1760}} | ||
| Linia 652: | Linia 736: | ||
|{{BlockLink|Krętorośl|id=1882}} | |{{BlockLink|Krętorośl|id=1882}} | ||
|{{Blast Resistance Values|Krętorośl}} | |{{Blast Resistance Values|Krętorośl}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Spaczony grzyb|Netherowy grzyb|id=1826}} | |||
|{{Blast Resistance Values|Spaczony grzyb}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Lamentorośl|id=1828}} | |{{BlockLink|Lamentorośl|id=1828}} | ||
Wersja z 21:46, 18 kwi 2020

Eksplozja jest fizycznym wydarzeniem w świecie Minecraft, spowodowanym przez TNT, creepery lub ogniste kule ghastów. Wybuch może zniszczyć pobliskie bloki, zabić moby i gracza, a także wzniecić ogień.
Właściwości
- Wielkość - Zapalenie TNT sprawia, że jego wielkość zmienia się w 0.98 x 0.98 x 0.98 kostki.
- Siła - Siła eksplozji określa promień wybuchu.
- Wither w momencie pierwszego spadku punktów zdrowia do połowy (tylko w Bedrock Edition) - 8, przy czym niszczy każdy blok możliwy do zniszczenia w trybie przetrwania niezależnie od odporności na eksplozje
- Wither podczas odradzania oraz podczas śmierci (tylko w Bedrock Edition) - 7
- Kryształ Endu (kiedy niszczony) - 6, przy czym wszystkie pobliskie kryształy Endu również eksplodują
- Naładowany creeper - 6, przy czym niektóre uśmiercone moby upuszczają głowy lub czaszki.
- Łóżko użyte w Netherze lub Endzie - 5
- Kotwica odrodzenia użyta w Świecie lub Endzie (od wersji 1.16 w Java Edition i Bedrock Edition) - 5
- TNT - 4
- Podwodne TNT (tylko w Bedrock Edition i Education Edition) - 4 (również pod wodą)
- Creeper - 3
- Ognista kula Ghasta - 1
- Czarna czaszka Withera - 1
- Niebieska czaszka Withera - 1, przy czym niszczone są wszystkie bloki w zasięgu eksplozji o odporności na eksplozje nie większej niż 0,8.
- Zdolność do wzniecania ognia - Eksplozje wywołane przez ognistą kulę, kotwicę odrodzenia oraz łóżko mają taką właściwość.

Proces
Niszczenie bloków
- Wybuch rozchodzi się od środka do każdego z 1352 punktów równomiernie rozłożonych na powierzchni sześcianu gdzie eksplozja skupia się na krawędzi bloku o długości 2.
- Każdemu takiemu promieniowi dany jest parametr intensywności o wartości od
(0,7 × siła eksplozji)do(1,3 × siła eksplozji). - Po każdorazowym pokonaniu odległości 0,3 bloku w powietrzu od intensywności danego promienia eksplozji odejmuje się
(0,3 × 0,75), czyli 0,225. Każdy blok niż powietrze z kolei zmniejsza intensywność każdego promienia eksplozji o(odporność na eksplozje + 0,3) × 0,3. Dopóki opór bloku nie absorbuje w pełni siły promienia wybuchu, każdy kolejny blok na drodze promienia jest niszczony. - Maksymalny zasięg wybuchu w powietrzu wyraża się wzorem
[1,3 × siła eksplozji / 0,225] × 0,3, gdzie[x]to funkcja zwracająca część całkowitą liczby x. - Minimalna odporność bloku na maksymalną siłę eksplozji wyraża się wzorem
((1,3 × siła eksplozji − ilość osłabień × 0,225) / 0,3) − 0.3.
Maksymalny zasięg wybuchu naładowanego creepera wynosi 10,2, TNT - 6.9, creepera - 5.1, a kuli ghasta - 1.5. Na przykład TNT może zniszczyć pochodnię oddaloną od niego o 7 bloków. Minimalna odporność bloku na maksymalną siłę naładowanego creepera wynosi 24,2, TNT - 15,534, creepera - 11,2, a kuli ghasta - 3,284. Źródło wody lub lawy oraz obsydian mogą być zniszczone przy użyciu odpowiedniej ilości TNT (dla przykładu - obsydian może być zniszczony za pomocą 648 sztuk TNT). Jednak bedrock jest niezniszczalny z tego powodu, że do jego zniszczenia potrzeba aż 360000 sztuk TNT. Żaden komputer nie wytrzymałby takiego obciążenia, ponieważ gra by się zawiesiła, a zapis gry stałby się nie do odtworzenia.
Interakcja z innymi środkami wybuchowymi
Możliwe jest wystrzelenie ładunków wybuchowych (lub bloków podatnych na grawitację) za pomocą innych ładunków wybuchowych, aby to się stało jeden ładunek wybuchowy musi stać w odległości 2 bloków od drugiego i wybuchnąć.
- Dla każdego bloku, w którym osłabienie jest mniejsze niż 1 wtedy oddziaływanie jest równe (1 - tłumienie) obrażeniom od wybuchu.
- Spróbuj zastosować
(wpływ oddziaływania) · 4 · promień + 1uszkodzenie bloku tak, aby jego prędkość zwiększała się pod wpływem siły eksplozji.
W związku z tym bloki, które są wystrzeliwane zawsze muszą ponieść przynajmniej jeden punkt uszkodzenia, ponieważ muszą znajdować się w promieniu wybuchu.

Obliczanie obrażeń od wybuchu
Obrażenia od wybuchu stanowią widoczne punkty wszystkich sporządzonych jednolicie próbek ułożonych na osi ograniczającego sześcianu (ang. AABB). Widoczność punktów ustala się poprzez śledzenie promieni z punktu eksplozji do próbek. Szczegóły dotyczące pobierania próbek i śledzenia promieni od epicentrum wybuchu, wykracza poza zakres tego artykułu. Odstęp punktów od zapalonego TNT wynosi 1 / 2,96.
Wyniki AABB są często różne jeżeli wystrzał jest skierowany w inne strony. Np. typowa armata TNT wystrzela pocisk najdalej w stronę zachodnią, dlatego że siła AABB TNT skierowana jest właśnie w tym kierunku.
Możliwość wzniecenia ognia
Jeżeli wybuch może spowodować ogień wtedy 1/3 przestrzeni w miejscu wybuchu nad solidnymi blokami zapala się. Przed wersją 1.3 Beta ghasty mogły podpalać ognistymi kulami okoliczne bloki.
Odporność bloków
Poniższe informacje pobrane są z testów w grze (1.15 lub snapshoty wersji 1.16).
Od wersji 1.15 (w nieoficjalnych wersjach od 1.15-pre1) odporność na eksplozje wszystkich bloków jest pięć razy mniejsza niż przed jej wydaniem, jednak siła wszystkich eksplozji wobec bloków również została obniżona pięć razy. Zmiana ta umożliwiła optymalizację wybuchów TNT.
[edytuj]
Typowy promień wybuchu
Naszą postać mogą zabić promienie 1,2,4 (promienie wybuchu TNT), Zabierają one 100% życia. Od najmniejszej izolinii szkody wynoszą: 0%, 25%, 50%, 75% i 100%. Zbroja może pochłaniać obrażenia.


