Netherrack: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
d sprzątanie
d upraszczanie itd
Linia 2: Linia 2:
|wygląd=Netherrack.png
|wygląd=Netherrack.png
|typ=Strukturalny, naturalny
|typ=Strukturalny, naturalny
|grawitacja=Nie
|przezroczystość=Nie
|przezroczystość=Nie
|światło=Nie
|światło=Nie
|opórtnt=0,4
|narzędzie=kilof
|narzędzie=kilof
|palność=<small>Po podpaleniu powstanie wieczny ogień (blok nie spala się całkowicie).</small>
|palność=<small>Po podpaleniu powstanie wieczny ogień (blok nie spala się całkowicie).</small>
|odnawialne=Nie
|odnawialne=Nie
|łączenie=Tak (64)
|łączenie=Tak (64)
|data=87
|idsłowne=netherrack
|fizyka=Nie}}
|fizyka=Nie}}


Linia 18: Linia 14:
== Wydobywanie ==
== Wydobywanie ==
Netherrack może zostać pozyskany jedynie poprzez zniszczenie za pomocą kilofa.
Netherrack może zostać pozyskany jedynie poprzez zniszczenie za pomocą kilofa.
{| class="wikitable"
{| class="wikitable" style="text-align:center"  
|-
|-
! Blok
! Blok
Linia 26: Linia 22:
|-
|-
|rowspan=2 | {{BlockLink|Netherrack}}
|rowspan=2 | {{BlockLink|Netherrack}}
|rowspan=2 style="vertical-align:center" style="text-align:center" | 0,4
|rowspan=2 | 0,4
|rowspan=2 style="text-align:center" | [[Plik:Kilof.png|25px]]  
|rowspan=2 | [[Plik:Kilof.png|25px]]  
| style="text-align:center" | Ręka  
| Ręka  
| style="text-align:center" | Drewniany  
| Drewniany  
| style="text-align:center" | Kamienny  
| Kamienny  
| style="text-align:center" | Żelazny  
| Żelazny  
| style="text-align:center" | Diamentowy  
| Diamentowy  
| style="text-align:center" | Złoty
| Netherytowy
|- style="text-align:center"
| Złoty
| style="background-color:#fbb" | 2  
|-
| style="background-color:#bdffc4" | 0,3
| {{tc|nie|2}}
| style="background-color:#bdffc4" | 0,15
| {{tc|tak|0,3}}
| style="background-color:#bdffc4" | 0,1
| {{tc|tak|0,15}}
| style="background-color:#bdffc4" | 0,075
| {{tc|tak|0,1}}
| style="background-color:#bdffc4" | 0,05
| {{tc|tak|0,1}}
| {{tc|tak|0,1}}
| {{tc|tak|0,05}}
|}
|}


== Zachowanie ==
== Zachowanie ==
 
Netherrack jest podstawowym budulcem [[Nether]]u. Jego ciemnoczerwona barwa powoduje wrażenie panowania większej ciemności, niż taka jest w rzeczywistości.
Netherrack jest jednym z [[blok|budulców]] [[Nether]]u. Jego ciemnoczerwona barwa powoduje wrażenie panowania większej ciemności, niż taka jest w rzeczywistości.


Netherrack ma małą odporność na wybuchy i może zostać łatwo zniszczony także przez kule [[ghast]]a. Właściwość ta sprawia, że nie nadaje się do budowy wytrzymałych pomieszczeń służących do ochrony przed wybuchami.
Netherrack ma małą odporność na wybuchy i może zostać łatwo zniszczony także przez kule [[ghast]]a. Właściwość ta sprawia, że nie nadaje się do budowy wytrzymałych pomieszczeń służących do ochrony przed wybuchami.
Linia 54: Linia 51:


== Zastosowanie ==
== Zastosowanie ==
=== [[Wytwarzanie]] ===
=== [[Wytwarzanie]] ===
{| class="wikitable"   
{| class="wikitable"   
Linia 61: Linia 57:
! width="204" |Przed → Po
! width="204" |Przed → Po
|- align="center"
|- align="center"
|[[Netherrack]]<br>+<br>'''[[diament|diamenty]]'''<br>+<br>pasujący [[Szablon kowalski|'''szablon kowalski''']]
|[[Netherrack]]<br>+<br>'''[[diament]]y'''<br>+<br>pasujący '''[[szablon kowalski]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Diament|B1= Szablon kowalski (Netherytowe ulepszenie); Szablon kowalski (Ryjek); Szablon kowalski (Żebra)|C1= Diament
|A1= Diament |B1= Szablon kowalski (Netherytowe ulepszenie); Szablon kowalski (Ryjek); Szablon kowalski (Żebra)|C1= Diament
|A2= Diament|B2= Netherrack|C2= Diament
|A2= Diament|B2= Netherrack|C2= Diament
|A3= Diament|B3= Diament|C3= Diament
|A3= Diament|B3= Diament|C3= Diament
Linia 69: Linia 65:
}}
}}
|}
|}
=== [[Przetapianie]] ===
=== [[Przetapianie]] ===
{| class="wikitable"   
{| class="wikitable"   
|- align="center"
|- align="center"
Linia 78: Linia 74:
|'''[[Netherrack]]'''
|'''[[Netherrack]]'''
|{{Grid/Furnace
|{{Grid/Furnace
|Input= Netherrack |IA=
|Input= Netherrack
|Output= Netherowa cegła
|Output= Netherowa cegła
|Fuel=  Węgiel, Dębowe deski, Drewno dębu, Sadzonka, Patyk, Wiadro z lawą  |FA= 1,1,1,2,2,1
}}
}}
|}
|}
Linia 86: Linia 81:
== Historia ==
== Historia ==
{{Historia|a}}
{{Historia|a}}
{{Historia||1.2.0|snap=1.2.0-preview|[[Plik:Netherrack przed Texture Update.png|32px]] Dodano Bloodstone.|Zwany jest on również jako „Netherrack”.}}
{{Historia||1.2.0|snap=1.2.0-preview|[[Plik:Netherrack przed Texture Update.png|32px]] Dodano Bloodstone.
|Zwany jest on również jako „Netherrack”.}}
{{Historia|w}}
{{Historia|w}}
{{Historia||1.0.0|snap=Beta 1.9 Pre-release 5|Zmieniono teksturę netherrack'a na łagodniejszą.}}
{{Historia||1.0.0|snap=Beta 1.9 Pre-release 5|Zmieniono teksturę netherrack'a na łagodniejszą.}}
Linia 95: Linia 91:
{{Historia||1.16|snap=20w06a|Jeżeli na netherracku obok [[nylium]] użyjemy [[Mączka kostna|mączki kostnej]], to on porośnie.}}
{{Historia||1.16|snap=20w06a|Jeżeli na netherracku obok [[nylium]] użyjemy [[Mączka kostna|mączki kostnej]], to on porośnie.}}
{{Historia||1.19.4|snap=23w04a|Netherrack używany jest przy duplikowaniu szablonów kowalskich <sup><b><i>(dostępne przy włączeniu paczki danych dla aktualizacji 1.20)</i></b></sup>.}}
{{Historia||1.19.4|snap=23w04a|Netherrack używany jest przy duplikowaniu szablonów kowalskich <sup><b><i>(dostępne przy włączeniu paczki danych dla aktualizacji 1.20)</i></b></sup>.}}
{{Historia|pa}}
{{Historia|pa}}
{{Historia||0.6.0|Dodano netherrack.|Wypada on tylko z [[reaktor Netheru|reaktoru Netheru]].}}
{{Historia||0.6.0|Dodano netherrack.
{{Historia||0.12.1|snap=build 1|Netherrack występuje naturalnie w [[Nether]]ze.|Nie wypada z reaktora Netheru.}}
|Wypada on tylko z [[reaktor Netheru|reaktoru Netheru]].}}
{{Historia||0.12.1|snap=build 1|Netherrack występuje naturalnie w [[Nether]]ze.
|Nie wypada z reaktora Netheru.}}
{{Historia|konsola}}
{{Historia|konsola}}
{{Historia||xbox=TU1|xbone=CU1|ps=1.00|Dodano netherrack.}}
{{Historia||xbox=TU1|xbone=CU1|ps=1.00|Dodano netherrack.}}
Linia 103: Linia 102:


== Ciekawostki ==
== Ciekawostki ==
* Netherrack ma tą podobną teksturę do [[bruk]]u, lecz o ciemnoczerwonym zabarwieniu.
* Netherrack ma tą podobną teksturę do [[bruk]]u, lecz o ciemnoczerwonym zabarwieniu.
* Podpalony netherrack nie gaśnie pomimo opadów deszczu.
* Podpalony netherrack nie gaśnie pomimo opadów deszczu.

Wersja z 10:42, 10 maj 2025

Netherrack

Typ

Strukturalny, naturalny

Narzędzie

Odnawialne

Nie

Możliwość grupowania

Tak (64)

Fizyka

Nie

Przezroczystość

Nie

Emisja światła

Nie

Twardość

0.4

Odporność na eksplozje

0,4

Palność

Po podpaleniu powstanie wieczny ogień (blok nie spala się całkowicie).

Rzadkość

Pospolita


Netherrack (dosł. Skała Netheru) − główny składnik budulcowy wymiaru Netheru, naturalnie występujący również przy ruinach portalu.

Wydobywanie

Netherrack może zostać pozyskany jedynie poprzez zniszczenie za pomocą kilofa.

Blok Twardość Narzędzie Czas niszczenia (w sekundach)
BlockCSS_new.png/1157 Netherrack 0,4 Ręka Drewniany Kamienny Żelazny Diamentowy Netherytowy Złoty
2 0,3 0,15 0,1 0,1 0,1 0,05

Zachowanie

Netherrack jest podstawowym budulcem Netheru. Jego ciemnoczerwona barwa powoduje wrażenie panowania większej ciemności, niż taka jest w rzeczywistości.

Netherrack ma małą odporność na wybuchy i może zostać łatwo zniszczony także przez kule ghasta. Właściwość ta sprawia, że nie nadaje się do budowy wytrzymałych pomieszczeń służących do ochrony przed wybuchami.

Ogień płonie na netherracku w nieskończoność.

Jeżeli na netherracku obok nylium użyjemy mączki kostnej, to on porośnie odpowiednim wariantem nylium, jaki się obok niego znajdował.

Zastosowanie

Wytwarzanie

Składniki Przed → Po
Netherrack
+
diamenty
+
pasujący szablon kowalski

Szablon kowalski (Netherytowe ulepszenie)Szablon kowalski (Ryjek)Szablon kowalski (Żebra)
Szablon kowalski (Netherytowe ulepszenie)2Szablon kowalski (Ryjek)2Szablon kowalski (Żebra)2






Przetapianie

Składniki Przed → Po
Netherrack






2

2

Historia

Java Edition Alpha
1.2.01.2.0-preview Dodano Bloodstone.
Zwany jest on również jako „Netherrack”.
Pełna wersja
1.0.0Beta 1.9 Pre-release 5Zmieniono teksturę netherrack'a na łagodniejszą.
1.513w01aNetherrack może być teraz przetopiony na netherową cegłę.
13w02aNetherrack używa teraz w paczkach zasobów tekstury o nazwie 'hellstone.png'.
1.814w27bTekstura netherracka jest teraz losowo obracana, dając Netherowi bardziej naturalny wygląd.
1.1418w43aZmieniono teksturę z na
.
1.1620w06aJeżeli na netherracku obok nylium użyjemy mączki kostnej, to on porośnie.
1.19.423w04aNetherrack używany jest przy duplikowaniu szablonów kowalskich (dostępne przy włączeniu paczki danych dla aktualizacji 1.20).
Pocket Edition Alpha
0.6.0Dodano netherrack.
Wypada on tylko z reaktoru Netheru.
0.12.1build 1Netherrack występuje naturalnie w Netherze.
Nie wypada z reaktora Netheru.
Console Edition
TU1CU11.00Dodano netherrack.

Ciekawostki

  • Netherrack ma tą podobną teksturę do bruku, lecz o ciemnoczerwonym zabarwieniu.
  • Podpalony netherrack nie gaśnie pomimo opadów deszczu.
  • Jeśli podpalony netherrack zostanie przemieszczony tłokiem, ogień zgaśnie lub zostanie „przesunięty”, jeżeli zostaną przeniesione większe ilości netherracku.
  • Dawniej netherrack nazywał się Bloodstone (pl. Krwawy kamień).