Czernit: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Dodano sekcję "Postępy" + trochę uproszczono
Linia 10: Linia 10:
|przezroczystość=Nie
|przezroczystość=Nie
|światło=Nie
|światło=Nie
|opórtnt=6
|palność=Nie
|palność=Nie
|odnawialne=Tak
|odnawialne=Tak
|narzędzie=kilof
|narzędzie=kilof
|łączenie=Tak, 64
|łączenie=Tak, 64
|wersja=20w15a
}}
|idsłowne=''Patrz [[Czernit#ID|ID]]''}}
{{BlockSprite|czernit}} '''Czernit''' (ang. ''Blackstone'') – ciemny [[blok]], który ma zastosowanie podobne do [[bruk]]u, lecz możliwy jest do znalezienia tylko w [[Nether]]ze.<br>
'''Czernit''' (ang. ''Blackstone'') – ciemny [[bloki|blok]], który ma zastosowanie podobne do [[bruk]]u, lecz możliwy jest do znalezienia tylko w [[Nether]]ze.<br>
{{BlockSprite|wypolerowany-czernit}}'''Wypolerowany czernit''' (ang. ''Polished blackstone'') – wypolerowana odmiana czernitu, która funkcjonuje podobnie do [[kamień|kamienia]].<br>
'''Wypolerowany czernit''' (ang. ''Polished blackstone'') – wypolerowana odmiana czernitu, która funkcjonuje podobnie do [[kamień|kamienia]].<br>
{{BlockSprite|rzeźbiony-wypolerowany-czernit}}'''Rzeźbiony wypolerowany czernit''' (ang. ''Chiseled polished blackstone'') – rzeźbiona odmiana wypolerowanego czernitu.
'''Rzeźbiony wypolerowany czernit''' (ang. ''Chiseled polished blackstone'') – rzeźbiona odmiana wypolerowanego czernitu.


== Otrzymywanie ==
== Otrzymywanie ==
=== Wydobywanie ===
=== Wydobywanie ===
Czernit oraz jego warianty można wykopać za pomocą każdego rodzaju [[kilof]]a.
Czernit oraz jego warianty można wykopać za pomocą każdego rodzaju [[kilof]]a.
{|class="wikitable"
{|class="wikitable" style="text-align:center"  
|-
|-
! rowspan=2| Blok
! rowspan=2| Blok
! rowspan=2|Twardość
! rowspan=2| Twardość
! rowspan=2| Narzędzie
! rowspan=2| Narzędzie
! colspan=7 | Czas niszczenia (w sekundach)
! colspan=7| Czas niszczenia (w sekundach)
|-
|-
| style="text-align:center" | Brak
| Brak
| style="text-align:center" | Drewniany
| Drewniany
| style="text-align:center" | Kamienny
| Kamienny
| style="text-align:center" | Żelazny
| Żelazny
| style="text-align:center" | Diamentowy
| Diamentowy
| style="text-align:center" | Netherytowy
| Netherytowy
| style="text-align:center" | Złoty
| Złoty
|-align="center"
|-
|'''Czernit · Wypolerowany czernit'''
|'''Czernit, rzeźbiony wypolerowany czernit'''
|1,5
|1,5
|rowspan=2 | [[Plik:Kilof.png|25px|link=Kilof]]  
|rowspan=2 | [[Plik:Kilof.png|25px|link=Kilof]]  
Linia 49: Linia 47:
| {{tc|Tak|0,25}}
| {{tc|Tak|0,25}}
| {{tc|Tak|0,2}}
| {{tc|Tak|0,2}}
|-align="center"
|-
|'''Rzeźbiony wypolerowany czernit'''
|'''Wypolerowany czernit'''
|2
|2
|{{tc|Nie|10}}  
| {{tc|Nie|10}}  
| {{tc|Tak|1,5}}
| {{tc|Tak|1,5}}
| {{tc|Tak|0,75}}
| {{tc|Tak|0,75}}
| {{tc|Tak|0,5}}
| {{tc|Tak|0,5}}
|{{tc|Tak|0,4}}
| {{tc|Tak|0,4}}
| {{tc|Tak|0,35}}
| {{tc|Tak|0,35}}
| {{tc|Tak|0,25}}
| {{tc|Tak|0,25}}
Linia 64: Linia 62:
Czernit występuje naturalnie w [[bazaltowe delty|bazaltowych deltach]] w [[Nether]]ze. Jest on też częścią [[Ruiny bastionu|ruin bastionu]].
Czernit występuje naturalnie w [[bazaltowe delty|bazaltowych deltach]] w [[Nether]]ze. Jest on też częścią [[Ruiny bastionu|ruin bastionu]].


===Handel===
=== Barter ===
[[Piglin]] po otrzymaniu sztabki złota może dać graczowi od 8 do 16 sztuk czernitu.
[[Piglin]] po otrzymaniu sztabki złota może dać graczowi od 8 do 16 sztuk czernitu.


=== [[Wytwarzanie]] ===
=== [[Wytwarzanie]] ===
==== Za pomocą [[Stół rzemieślniczy|stołu rzemieślniczego]] ====
==== Za pomocą [[Stół rzemieślniczy|stołu rzemieślniczego]] ====
{| class="wikitable"  
{| class="wikitable" style="text-align:center"  
|- align="center"
|-
!Składniki
!Składniki
!Wejście » Wyjście
!Wejście » Wyjście
|- align="center"
|-
| [[Czernit]]
| [[Czernit]]
| {{Grid/Crafting Table
| {{Grid/Crafting Table
Linia 80: Linia 78:
|Output= Wypolerowany czernit,4
|Output= Wypolerowany czernit,4
}}
}}
|- align="center"
|-
| '''[[Wypolerowana czernitowa płyta]]'''
| '''[[Wypolerowana czernitowa płyta]]'''
| {{Grid/Crafting Table
| {{Grid/Crafting Table
Linia 97: Linia 95:
=== Wytwarzanie ===
=== Wytwarzanie ===
==== Za pomocą stołu rzemieślniczego ====
==== Za pomocą stołu rzemieślniczego ====
{| class="wikitable"  
{| class="wikitable" style="text-align:center"  
|- align="center"
|-
!Składniki
!Składniki
!Wejście » Wyjście
!Wejście » Wyjście
|- align="center"
|-
| rowspan="3" | [[Czernit]] lub<br>'''Wypolerowany czernit'''
| rowspan="3" | [[Czernit]] lub<br>'''Wypolerowany czernit'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
Linia 107: Linia 105:
|Output=Czernitowa płyta,6; Wypolerowana czernitowa płyta,6
|Output=Czernitowa płyta,6; Wypolerowana czernitowa płyta,6
}}
}}
|- align="center"
|-
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Czernit; Wypolerowany czernit
|A1= Czernit; Wypolerowany czernit
Linia 114: Linia 112:
|Output= Czernitowe schody,4; Wypolerowane czernitowe schody,4
|Output= Czernitowe schody,4; Wypolerowane czernitowe schody,4
}}
}}
|- align="center"
|-
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A2= Czernit; Wypolerowany czernit |B2= Czernit; Wypolerowany czernit |C2= Czernit; Wypolerowany czernit
|A2= Czernit; Wypolerowany czernit |B2= Czernit; Wypolerowany czernit |C2= Czernit; Wypolerowany czernit
Linia 120: Linia 118:
|Output= Czernitowy murek,6; Wypolerowany czernitowy murek,6
|Output= Czernitowy murek,6; Wypolerowany czernitowy murek,6
}}
}}
|- align="center"
|-
| rowspan="3" |'''Wypolerowany czernit'''
| rowspan="3" |'''Wypolerowany czernit'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A3= Wypolerowany czernit |B3= Wypolerowany czernit
|A3= Wypolerowany czernit |B3= Wypolerowany czernit
|Output= Wypolerowana czernitowa płyta naciskowa
|Output= Wypolerowana czernitowa płytka naciskowa
}}
}}
|- align="center"
|-
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|nieokreślona=1
|nieokreślona=1
Linia 132: Linia 130:
|Output= Wypolerowany czernitowy przycisk
|Output= Wypolerowany czernitowy przycisk
}}
}}
|- align="center"
|-
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A2= Wypolerowany czernit |B2= Wypolerowany czernit
|A2= Wypolerowany czernit |B2= Wypolerowany czernit
Linia 138: Linia 136:
|Output= Wypolerowane czernitowe cegły,4
|Output= Wypolerowane czernitowe cegły,4
}}
}}
|-align="center"
|-
|'''Czernit'''<br>+<br>'''[[Patyk]]'''
|'''Czernit'''<br>+<br>'''[[Patyk]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A2= ; ; Czernit; ; |B2= Patyk; Patyk; Patyk; Patyk; Czernit
|A2= ; ; Czernit; ; |B2= Patyk; Patyk; Patyk; Patyk; Czernit
|B3= Patyk; Patyk; Patyk; Patyk; Patyk
|B3= Patyk; Patyk; Patyk; Patyk; Patyk
|A1=; Czernit; Czernit; Czernit;|B1=Czernit; Czernit; Czernit; Czernit; Czernit|C1=; Czernit; ; ;
|Output= Kamienna łopata; Kamienny kilof; Kamienna siekiera; Kamienna motyka; Kamienny miecz
|Output= Kamienna łopata; Kamienny kilof; Kamienna siekiera; Kamienna motyka; Kamienny miecz
|A1=; Czernit; Czernit; Czernit;|B1=Czernit; Czernit; Czernit; Czernit; Czernit|C1=; Czernit; ; ;}}
}}
|-align="center"
|-
|'''Czernit'''
|'''Czernit'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
Linia 151: Linia 150:
|A2= Czernit |C2= Czernit
|A2= Czernit |C2= Czernit
|A3= Czernit |B3= Czernit |C3= Czernit
|A3= Czernit |B3= Czernit |C3= Czernit
|Output= Piec}}
|Output= Piec
|-align="center"
}}
|-
|'''Czernit'''<br>+<br>'''[[Płomienna różdżka]]'''
|'''Czernit'''<br>+<br>'''[[Płomienna różdżka]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|B2= Płomienna różdżka |A3= Czernit |B3= Czernit |C3= Czernit |Output= Statyw alchemiczny}}
|B2= Płomienna różdżka |A3= Czernit |B3= Czernit |C3= Czernit
|}<br />
|Output= Statyw alchemiczny
}}
|}
 
==== Za pomocą przecinarki ====
==== Za pomocą przecinarki ====
Czernit oraz jego odmiany są możliwe do przycięcia za pomocą przecinarki w celu uzyskania odpowiednich [[Płyta|płyt]], [[Schody|schodów]] i [[Murek|murków]]. Wypolerowany czernit może być w ten sam sposób przetworzony w wypolerowane czernitowe cegły.
Czernit oraz jego odmiany są możliwe do przycięcia za pomocą przecinarki w celu uzyskania odpowiednich [[Płyta|płyt]], [[Schody|schodów]] i [[Murek|murków]]. Wypolerowany czernit może być w ten sam sposób przetworzony w wypolerowane czernitowe cegły.
<br>


== [[Odgłosy]] ==
== [[Odgłosy]] ==
Linia 253: Linia 255:
|<code>block.minecraft.chiseled_polished_blackstone</code>
|<code>block.minecraft.chiseled_polished_blackstone</code>
|}
|}
== Postępy ==
{{main|Postępy}}
{{Postępy|start}}
{{Postępy|category:minecraft}}
{{Postępy|opis}}
{{Postępy|Epoka kamienia}}
{{Postępy|end}}


== Historia ==
== Historia ==
Linia 261: Linia 271:
== Ciekawostki ==
== Ciekawostki ==
* Mimo że z czernitu można wytworzyć [[piec]], [[statyw alchemiczny]] i kamienne [[narzędzia]], materiał ten nie nadaje się do wytwarzania [[dozownik]]a, [[podajnik]]a, [[tłok]]a oraz innych bloków, których receptury wytwarzania zawierają [[bruk]].
* Mimo że z czernitu można wytworzyć [[piec]], [[statyw alchemiczny]] i kamienne [[narzędzia]], materiał ten nie nadaje się do wytwarzania [[dozownik]]a, [[podajnik]]a, [[tłok]]a oraz innych bloków, których receptury wytwarzania zawierają [[bruk]].
* Rzeźbiony wypolerowany czernit, podobnie jak [[Rzeźbiony piaskowiec|rzeźbiony piaskowiec]], [[Rzeźbiony czerwony piaskowiec|rzeźbiony czerwony piaskowiec]] i rzeźbione [[Netherowa cegła (blok)|netherowe cegły]], zawiera w teksturze głowę lub symbol [[Moby|moba]] - w tym przypadku jest to ryj [[piglin]]a.
* Rzeźbiony wypolerowany czernit, podobnie jak [[rzeźbiony piaskowiec]], [[rzeźbiony czerwony piaskowiec]] i [[rzeźbione netherowe cegły]], zawiera w teksturze głowę lub symbol [[mob]]a - w tym przypadku jest to ryj [[piglin]]a.


{{Przypisy}}
{{Przypisy}}

Wersja z 12:57, 3 maj 2025

Czernit



Typ

Solidny

Narzędzie

Odnawialne

Tak

Możliwość grupowania

Tak, 64

Fizyka

Nie

Przezroczystość

Nie

Emisja światła

Nie

Twardość

1.5

Odporność na eksplozje

6

Palność

Nie

Rzadkość

Pospolita


BlockCSS_new.png/1898 Czernit (ang. Blackstone) – ciemny blok, który ma zastosowanie podobne do bruku, lecz możliwy jest do znalezienia tylko w Netherze.
BlockCSS_new.png/1904Wypolerowany czernit (ang. Polished blackstone) – wypolerowana odmiana czernitu, która funkcjonuje podobnie do kamienia.
BlockCSS_new.png/1903Rzeźbiony wypolerowany czernit (ang. Chiseled polished blackstone) – rzeźbiona odmiana wypolerowanego czernitu.

Otrzymywanie

Wydobywanie

Czernit oraz jego warianty można wykopać za pomocą każdego rodzaju kilofa.

Blok Twardość Narzędzie Czas niszczenia (w sekundach)
Brak Drewniany Kamienny Żelazny Diamentowy Netherytowy Złoty
Czernit, rzeźbiony wypolerowany czernit 1,5 7,5 1,15 0,6 0,4 0,3 0,25 0,2
Wypolerowany czernit 2 10 1,5 0,75 0,5 0,4 0,35 0,25

Naturalne generowanie

Czernit występuje naturalnie w bazaltowych deltach w Netherze. Jest on też częścią ruin bastionu.

Barter

Piglin po otrzymaniu sztabki złota może dać graczowi od 8 do 16 sztuk czernitu.

Wytwarzanie

Za pomocą stołu rzemieślniczego

Składniki Wejście » Wyjście
Czernit




4






Wypolerowana czernitowa płyta










Za pomocą przecinarki

Wypolerowany czernit (również rzeźbiony) można otrzymać poprzez przycięcie czernitu w przecinarce.

Zastosowanie

Czernit może być użyty jako zamiennik bruku w Netherze, ponieważ może zostać użyty do wytworzenia kamiennych narzędzi oraz pieca. Z czernitu można również wytworzyć wypolerowany czernit, który jest używany do wytworzenia wypolerowanych czernitowych cegieł.

Wytwarzanie

Za pomocą stołu rzemieślniczego

Składniki Wejście » Wyjście
Czernit lub
Wypolerowany czernit




6

6














4

4















6

6












Wypolerowany czernit
























4






Czernit
+
Patyk






































Czernit










Czernit
+
Płomienna różdżka










Za pomocą przecinarki

Czernit oraz jego odmiany są możliwe do przycięcia za pomocą przecinarki w celu uzyskania odpowiednich płyt, schodów i murków. Wypolerowany czernit może być w ten sam sposób przetworzony w wypolerowane czernitowe cegły.

Odgłosy

Odgłosy czernitu są oparte na odgłosach kamienia.

Nazwa Źródło Opis ID słowne Klucz tłumaczenia Głośność względna Ton Zasięg
Blok zniszczony Bloki Odgłos zniszczenia bloku block.stone.break subtitles.block.generic.break 1,0 0,8 16
[1] Bloki Odgłos upadku

z obrażeniami na blok

block.stone.fall [1] 0,5 0,75 16
Niszczenie bloku Bloki Odgłos wydobywania bloku block.stone.hit subtitles.block.generic.hit 0,25 0,5 16
Blok Bloki Odgłos umieszczania bloku block.stone.place subtitles.block.generic.place 1,0 0,8 16
Kroki Bloki Odgłos chodzenia po bloku block.stone.step subtitles.block.generic.footsteps 0,15 1,0 16
Ścieżki dźwiękowe

Odgłosy zniszczenia bloku, odgłosy umieszczania bloku

noicon
noicon
noicon
noicon

Odgłosy: upadku z obrażeniami na blok, wydobywania bloku, chodzenia po bloku

noicon
noicon
noicon
noicon
noicon
noicon

Wartości danych

ID

W Java Edition:

Nazwa ID słowne Klucz tłumaczenia
Czernit blackstone block.minecraft.blackstone
Wypolerowany czernit polished_blackstone block.minecraft.polished_blackstone
Rzeźbiony wypolerowany czernit chiseled_polished_blackstone block.minecraft.chiseled_polished_blackstone

Postępy

 Osobny artykuł: Postępy.

Minecraft
IkonaNazwaOpis w grzeWarunekWymaganie (jeśli inne)IDNagroda

Epoka kamieniaWykop kamień przy użyciu nowego kilofaMinecraftZdobądź bruk, czernit lub łupkowy bruk.minecraft:story/mine_stone


Historia

Pełna wersja
1.1620w15aDodano czernit, wypolerowany czernit i rzeźbiony wypolerowany czernit.

Ciekawostki


Przypisy

Poniżej znajduje się lista przypisów na tej stronie.