Kamień: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięto stany bloku - już tego nie ma. Wywalono zbędne parametry itp
Znacznik: Linki do stron ujednoznaczniających
Linia 1: Linia 1:
{{DisambigR|bloku powszechnego pod ziemią|Kamień (ujednoznacznienie)}}
{{Blok
{{Blok
|typ=Naturalny
|typ=Naturalny
Linia 4: Linia 5:
|przezroczystość=Nie
|przezroczystość=Nie
|światło=Nie
|światło=Nie
|opórtnt=6
|palność=Nie
|palność=Nie
|odnawialne=Tak
|odnawialne=Tak
|narzędzie=kilof
|narzędzie=kilof
|łączenie=Tak, 64
|łączenie=Tak, 64
|wersja=Classic Pre 0.0.9a (13 maja 2009)
|data=01
|idsłowne=stone
}}
}}
{{o|zwykłym kamieniu|jego gładkiej wersji|gładki kamień}}


'''Kamień''' (ang. ''Stone'') − jeden z najbardziej powszechnych w [[Minecraft|grze]] bloków. Jest podstawowym budulcem [[Nadziemie|Nadziemia]], przykrytym zazwyczaj warstwą innych bloków.
'''Kamień''' (ang. ''Stone'') − jeden z najbardziej powszechnych w [[Minecraft|grze]] bloków. Jest podstawowym budulcem [[Nadziemie|Nadziemia]], przykrytym zazwyczaj warstwą innych bloków.
Linia 68: Linia 64:
|Input= Bruk
|Input= Bruk
|Output= Kamień
|Output= Kamień
|Fuel= Węgiel, Dębowe deski, Drewno dębu, Sadzonka, Patyk, Wiadro z lawą |FA= 1,1,1,2,2,1
}}
}}
|}
|}
Linia 83: Linia 78:
|Input= Kamień
|Input= Kamień
|Output= Gładki kamień
|Output= Gładki kamień
|Fuel= Węgiel, Dębowe deski, Drewno dębu, Sadzonka, Patyk, Wiadro z lawą |FA= 1,1,1,2,2,1
}}
}}
|}
|}
Linia 120: Linia 114:
|A2= Pochodnia redstone |B2= Sproszkowany redstone |C2= Pochodnia redstone
|A2= Pochodnia redstone |B2= Sproszkowany redstone |C2= Pochodnia redstone
|A3= Kamień |B3= Kamień |C3= Kamień
|A3= Kamień |B3= Kamień |C3= Kamień
|Output= Przekaźnik
|Output= Przekaźnik redstone
}}
}}
|- align="center"
|- align="center"
Linia 128: Linia 122:
|A2= Pochodnia redstone|B2= Kwarc |C2= Pochodnia redstone
|A2= Pochodnia redstone|B2= Kwarc |C2= Pochodnia redstone
|A3= Kamień |B3= Kamień |C3= Kamień
|A3= Kamień |B3= Kamień |C3= Kamień
|Output= Komparator  
|Output= Komparator redstone
}}
}}
|- align="center"
|- align="center"
Linia 164: Linia 158:
!Klucz tłumaczenia
!Klucz tłumaczenia
|-
|-
|{{BlockSprite|1132}} Kamień
|{{BlockSprite|kamień}} Kamień
|<code>{{Code|stone}}</code>  
|<code>{{Code|stone}}</code>  
|Blok,<br>Przedmiot
|Blok,<br>Przedmiot
Linia 180: Linia 174:
!Klucz tłumaczenia
!Klucz tłumaczenia
|-
|-
|{{BlockSprite|1132}} Kamień
|{{BlockSprite|kamień}} Kamień
|{{Code|stone}}
|{{Code|stone}}
|{{Code|1}}
|{{Code|1}}
Linia 186: Linia 180:
|{{Code|stone}}
|{{Code|stone}}
|{{Code|tile.stone.stone.name}}
|{{Code|tile.stone.stone.name}}
|}
=== Stany bloku ===
''[[Bedrock Edition]]'':
{| class="wikitable"
!Nazwa
!Bity metadanych
!Dozwolone wartości
!Wartości dla bitów metadanych
!Opis
|-
| rowspan="7" |'''stone_type'''
| rowspan="7" |{{Code|0x1}}<br>{{Code|0x2}}<br>{{Code|0x4}}
|{{Code|stone}} – domyślna wartość
|{{Code|0}}
|{{BlockSprite|1132}} '''Kamień'''
|-
|{{Code|granite}}
|{{Code|1}}
|{{BlockLink|Granit|id=1149}}
|-
|{{Code|granite_smooth}}
|{{Code|2}}
|{{BlockLink|Wypolerowany granit|id=1806}}
|-
|{{Code|diorite}}
|{{Code|3}}
|{{BlockLink|Dioryt|id=1144}}
|-
|{{Code|diorite_smooth}}
|{{Code|4}}
|{{BlockLink|Wypolerowany dioryt|id=1805}}
|-
|{{Code|andesite}}
|{{Code|5}}
|{{BlockLink|Andezyt|id=1133}}
|-
|{{Code|andesite_smooth}}
|{{Code|6}}
|{{BlockLink|Wypolerowany andezyt|id=1804}}
|}
|}


Linia 255: Linia 209:


{{Historia|a}}
{{Historia|a}}
{{Historia||v1.0.1|Dodano kamienne [[przycisk]]i oraz [[płyta naciskowa|płyty naciskowe]], wytwarzane z kamienia.}}
{{Historia||v1.0.1|Dodano kamienne [[przycisk]]i oraz [[płytka naciskowa|płytki naciskowe]], wytwarzane z kamienia.}}
{{Historia||v1.0.4|Logotyp MINECRAFT składa się z kamienia zamiast z bruku.}}
{{Historia||v1.0.4|Logotyp MINECRAFT składa się z kamienia zamiast z bruku.}}
{{Historia||v1.0.5_01|Naprawiono błąd, gdzie wykopując kamień zniszczonym kilofem, nic nie wypadało.}}
{{Historia||v1.0.5_01|Naprawiono błąd, gdzie wykopując kamień zniszczonym kilofem, nic nie wypadało.}}
Linia 261: Linia 215:
{{Historia|b}}
{{Historia|b}}
{{Historia||1.3|Dodano [[przekaźnik]]i wykonywane z kamienia.}}
{{Historia||1.3|Dodano [[przekaźnik]]i wykonywane z kamienia.}}
{{Historia||1.8|snap=Beta 1.8-pre|Zmieniono oświetlenie kamienia.|Z kamienia mogą być wykonane [[kamienne cegły]].}}
{{Historia||1.8|snap=Beta 1.8-pre|Zmieniono oświetlenie kamienia.
|Z kamienia mogą być wykonane [[kamienne cegły]].}}


{{Historia|w}}
{{Historia|w}}
Linia 272: Linia 227:
{{Historia|||snap=14w27b|Tekstura kamienia od teraz jest losowo obracana, przez co wielkie powierzchnie kamienia nie wyglądają jednolicie.}}
{{Historia|||snap=14w27b|Tekstura kamienia od teraz jest losowo obracana, przez co wielkie powierzchnie kamienia nie wyglądają jednolicie.}}
{{Historia||1.9|snap=15w37a|Z kamienia składa się w większości platforma startowa w biomie próżni na superpłaskim świecie.}}
{{Historia||1.9|snap=15w37a|Z kamienia składa się w większości platforma startowa w biomie próżni na superpłaskim świecie.}}
{{historia||1.9|snap=15w43a|Kamień występuje w piwnicach [[igloo]].}}
{{historia|||snap=15w43a|Kamień występuje w piwnicach [[igloo]].}}
{{Historia||1.13|snap=17w47a|Od teraz różne stany bloków dla <code>stone</code> zostały podzielone na własne ID.}}
{{Historia||1.13|snap=17w47a|Od teraz różne stany bloków dla <code>stone</code> zostały podzielone na własne ID.}}
{{Historia||1.14|snap=18w43a|Zmieniono teksturę kamienia.
{{Historia||1.14|snap=18w43a|Zmieniono teksturę kamienia.
|Kamień może być [[Przetapianie|przepalony]] na [[gładki kamień]].}}
|Kamień może być [[Przetapianie|przepalony]] na [[gładki kamień]].}}
{{Historia||1.14|snap=18w44a|Ponownie zmieniono teksturę kamienia.}}
{{Historia|||snap=18w44a|Ponownie zmieniono teksturę kamienia.}}
{{Historia||1.14|snap=18w49a|Kamień może być znaleziony w [[skrzynia]]ch w domach kamieniarzy w wioskach.}}
{{Historia|||snap=18w49a|Kamień może być znaleziony w [[skrzynia]]ch w domach kamieniarzy w wioskach.}}
{{Historia||1.14|snap=19w04a|Z kamienia można skonstruować [[Przecinarka|przecinarkę]].}}
{{Historia|||snap=19w04a|Z kamienia można skonstruować [[Przecinarka|przecinarkę]].}}
{{Historia||1.14|snap=19w11a|Kamień jest skupowany przez kamieniarzy.}}
{{Historia|||snap=19w11a|Kamień jest skupowany przez kamieniarzy.}}
{{Historia||1.16|snap=20w16a|Kamień generuje się w niektórych [[Ruina portalu|ruinach portalu]] na Powierzchni.}}
{{Historia||1.16|snap=20w16a|Kamień generuje się w niektórych [[Ruina portalu|ruinach portalu]] na Powierzchni.}}
{{Historia||1.17|snap=21w11a|Zmieniono oświetlenie kamienia.}}
{{Historia||1.17|snap=21w11a|Zmieniono oświetlenie kamienia.}}
Linia 296: Linia 251:
{{Historia||v0.10.0|snap=build 1|Jeszcze raz zmieniono oświetlenie kamienia.}}
{{Historia||v0.10.0|snap=build 1|Jeszcze raz zmieniono oświetlenie kamienia.}}
{{Historia||v0.12.1|snap=build 1|Kamień może być uzyskany za pomocą kilofa zaklętego na ''Jedwabny dotyk''.}}
{{Historia||v0.12.1|snap=build 1|Kamień może być uzyskany za pomocą kilofa zaklętego na ''Jedwabny dotyk''.}}
{{Historia||v0.13.0|snap=build 1|Z kamienia można robić [[przycisk]]i i [[Płyta naciskowa|płyty naciskowe]].}}
{{Historia||v0.13.0|snap=build 1|Z kamienia można robić [[przycisk]]i i [[Płytka naciskowa|płytki naciskowe]].}}
{{Historia||v0.14.0|snap=build 1|Z kamienia można tworzyć [[przekaźnik]]i oraz [[komparator]]y.}}
{{Historia||v0.14.0|snap=build 1|Z kamienia można tworzyć [[przekaźnik]]i oraz [[komparator]]y.}}


Linia 329: Linia 284:
== Galeria ==
== Galeria ==
<gallery widths="200">
<gallery widths="200">
Plik:Formacje skalne.png|Kamień tworzący wzniesienia
Formacje skalne.png|Kamień tworzący wzniesienia
Plik:StoneUnderBedrock.png|Kamień przebijający warstwę [[Skała macierzysta|skały macierzystej]]
StoneUnderBedrock.png|Kamień przebijający warstwę [[Skała macierzysta|skały macierzystej]]
Plik:StoneVariants.png|Kamień i jego odmiany: [[granit]], [[dioryt]] i [[andezyt]]
StoneVariants.png|Kamień i jego odmiany: [[granit]], [[dioryt]] i [[andezyt]]
Plik:Woda lawa kamień.png|Powstawanie kamienia w dawnych wersjach gry
Woda lawa kamień.png|Powstawanie kamienia w dawnych wersjach gry
</gallery>
</gallery>



Wersja z 18:39, 23 kwi 2025

Ten artykuł dotyczy bloku powszechnego pod ziemią. Zobacz też inne znaczenia tego pojęcia.


Kamień

Typ

Naturalny

Narzędzie

Odnawialne

Tak

Możliwość grupowania

Tak, 64

Fizyka

Nie

Przezroczystość

Nie

Emisja światła

Nie

Twardość

1.5

Odporność na eksplozje

6

Palność

Nie

Rzadkość

Pospolita


Kamień (ang. Stone) − jeden z najbardziej powszechnych w grze bloków. Jest podstawowym budulcem Nadziemia, przykrytym zazwyczaj warstwą innych bloków.

Występowanie

Naturalne generowanie

Kamień tworzy większość podziemnych obszarów wymiaru świata, do poziomu Y=8. Od Y=8 do Y=0 jest stopniowo zastępowany przez łupek, a poniżej Y=0 kamień nie występuje wcale. Znajduje się zazwyczaj 1-5 metrów pod powierzchnią (najczęściej blokami trawy i ziemią), w niektórych biomach nie jest pokrywany przez inne bloki solidne.

Gdy generowany jest świat, w obrębie kamiennego podziemia pojawiają się złoża surowców. Jaskinie i opuszczone kopalnie generują się pod ziemią w kamiennych formacjach.

Kontakt wody z lawą

Schemat tworzenia się kamienia. Spływająca lawa po dotknięciu wody stwarza kamień.

Kamień jest tworzony poprzez kontakt bloku płynącej lawy z płynącą wodą.

Otrzymywanie

Wydobywanie

Kamień może zostać pozyskany z użyciem kilofa z zaklęciem Jedwabny dotyk, lub otrzymany poprzez przetopienie bruku.

Blok Twardość Narzędzie Czas niszczenia (w sekundach)
BlockCSS_new.png/1132 Kamień 3 Drewniany kilof Ręka Drewniany Kamienny Żelazny Diamentowy Netherytowy Złoty
7,5 1,15 0,6 0,4 0,3 0,25 0,2

Przetapianie

Składniki Wejście → Wyjście
Bruk






2

2

Zastosowanie

Przetapianie

Składniki Wejście → Wyjście
Kamień






2

2

Wytwarzanie

Składniki Wejście → Wyjście
Kamień




4










6


























Kamień
+
Sproszkowany redstone
+
Pochodnie redstone










Kamień
+
Pochodnie redstone
+
Kwarc










Kamień
+
Sztabka żelaza



Przecinarka






Warzenie

Mikstura Składniki Ustawienie
Mikstura zarobaczenia Kamień
+
Niezgrabna mikstura




Wartości danych

ID

Java Edition:

Nazwa ID bloku Forma Tagi bloku Klucz tłumaczenia
BlockCSS_new.png/1132 Kamień stone Blok,
Przedmiot
based_stone_overworld
dripstone_replaceable_blocks
lush_ground_replaceable
moss_replaceable
mineable/pickaxe
stone_ore_replaceables
block.minecraft.stone

Bedrock Edition:

Nazwa ID bloku ID numeryczne Forma ID przedmiotu Klucz tłumaczenia
BlockCSS_new.png/1132 Kamień stone 1 Blok,
Przedmiot
stone tile.stone.stone.name

Historia

Pre-classic
rd-131655 Dodano kamień.
rd-20090515 Zmieniono teksturę kamienia.
Classic
0.0.12aKamień powstaje po zetknięciu się lawy z wodą.
0.0.22aDodano dźwięk niszczenia oraz chodzenia po kamieniu.
0.26 SURVIVAL TESTPo zniszczeniu bloku kamienia wypada z niego bruk.
Kamień jest odporny na eksplozje.
Indev
0.3123 grudnia 2009Gracz pojawia się na świecie z 99 sztukami kamienia w pasku podręcznym.
10 stycznia 2010Dodano kilofy pozwalające na 4× szybsze wydobywanie kamienia.
22 stycznia 2010Eksplozje niszczą kamień.
25 stycznia 2010Lawa wystawiona na powietrze zmienia się w kamień.
1 lutego 2010Do zniszczenia kamienia potrzebny jest kilof.
2 lutego 2010Cofnięto powyższą zmianę.
13 lutego 2010Dom wykonany jest z kamienia.
19 lutego 2010Aby kamień upuścił bruk, musi zostać zniszczony kilofem.
23 lutego 2010Bruk można przetopić w zwykły kamień.
Infdev
27 lutego 2010Odległe lądy wykonane są z kamienia.
Usunięto dom.
Java Edition Alpha
v1.0.1Dodano kamienne przyciski oraz płytki naciskowe, wytwarzane z kamienia.
v1.0.4Logotyp MINECRAFT składa się z kamienia zamiast z bruku.
v1.0.5_01Naprawiono błąd, gdzie wykopując kamień zniszczonym kilofem, nic nie wypadało.
Beta
1.3Dodano przekaźniki wykonywane z kamienia.
1.8Beta 1.8-preZmieniono oświetlenie kamienia.
Z kamienia mogą być wykonane kamienne cegły.
Pełna wersja
1.0.0Beta 1.9-pre5Zmieniono nieco teksturę bloku.
1.4.212w38aBlok kamienia wydaje nowe dźwięki podczas wydobywania, chodzenia po nim i umieszczania go.
1.513w01aKamień jest używany do konstruowania leja i komparatora.
13w02aKamień nie jest już używany do konstruowania leja.
14w27bTekstura kamienia jest losowo obracana o 180°, by większe połacie skalnego terenu nie wyglądały jednolicie.
1.814w02aDodano do gry 3 nowe naturalnie występujące typy kamienia: granit, andezyt i dioryt oraz ich wygładzone wersje.
14w27bTekstura kamienia od teraz jest losowo obracana, przez co wielkie powierzchnie kamienia nie wyglądają jednolicie.
1.915w37aZ kamienia składa się w większości platforma startowa w biomie próżni na superpłaskim świecie.
15w43aKamień występuje w piwnicach igloo.
1.1317w47aOd teraz różne stany bloków dla stone zostały podzielone na własne ID.
1.1418w43aZmieniono teksturę kamienia.
Kamień może być przepalony na gładki kamień.
18w44aPonownie zmieniono teksturę kamienia.
18w49aKamień może być znaleziony w skrzyniach w domach kamieniarzy w wioskach.
19w04aZ kamienia można skonstruować przecinarkę.
19w11aKamień jest skupowany przez kamieniarzy.
1.1620w16aKamień generuje się w niektórych ruinach portalu na Powierzchni.
1.1721w11aZmieniono oświetlenie kamienia.
1.1821w39aZmieniono domyślną jasność z „Moody” na 50.
1.2023w12aKamień generuje się w ruinach szlaku.
1.20.524w13aKamień może być teraz użyty do uwarzenia mikstury zarobaczenia.[tylko po włączeniu eksperymentalnej paczki danych „Update 1.21”]
Pocket Edition Alpha
Pre-releaseDodano kamień.
v0.2.0Zmieniono teksturę kamienia.
v0.3.0Z kamienia można tworzyć kamienne półbloki.
v0.3.3Zmieniono oświetlenie kamienia.
v0.4.0Z kamienia można konstruować kamienne cegły.
v0.9.0build 1Ponownie zmieniono oświetlenie kamienia.
build 6Znowu zmieniono oświetlenie kamienia.
v0.10.0build 1Jeszcze raz zmieniono oświetlenie kamienia.
v0.12.1build 1Kamień może być uzyskany za pomocą kilofa zaklętego na Jedwabny dotyk.
v0.13.0build 1Z kamienia można robić przyciski i płytki naciskowe.
v0.14.0build 1Z kamienia można tworzyć przekaźniki oraz komparatory.
Pełna wersja Pocket Edition
1.1.0alpha 1.1.0.8Zmieniono domyślną jasność kamienia na 50.
Bedrock Edition
1.9.0beta 1.9.0.0Kamień może być przepalony na gładki kamień.
Z kamienia można konstruować półbloki oraz schody.
1.10.0beta 1.10.0.3Zmieniono teksturę kamienia.
1.21.0Preview 1.21.0.20Kamień może być teraz użyty do uwarzenia mikstury zarobaczenia.[tylko po włączeniu eksperymentu „Update 1.21”]
Pi Edition
0.1.0Dodano kamień.
Console Edition
TU1CU11.00Patch 1Dodano kamień.
1.90Zmieniono teksturę kamienia.
New Nintendo 3DS Edition
0.1.0Dodano kamień.

Ciekawostki

  • Od wersji 1.0.0 można tworzyć bloki kamienia poprzez zalanie wody lawą (postępując odwrotnie, otrzymamy bruk).
    • Mechanika ta została zaimplementowana już w fazie Indev.
  • Na wielu serwerach online, by uniknąć oszustw związanych z używaniem programów do wyszukiwania surowców z kamienia, przy odpowiedniej szansie procentowej wypadają wszystkie cenniejsze surowce, takie jak np. złoże złota. Działania takie występują głównie na serwerach przetrwania.
  • Kilof z zaklęciem "Jedwabny dotyk" daje nam możliwość wydobycia kamienia bez potrzeby przetapiania go (bez zaklęcia wypadnie bruk).
  • W wersji Survival Test 0.30 istniała możliwość, by kamień wydobyć ręką i uzyskać przy tym bruk.
  • Kamień aż do wersji 1.14 miał początkową teksturę.

Galeria