Eksplozja: Różnice pomiędzy wersjami
| [wersja przejrzana] | [wersja przejrzana] |
dalsze poprawki, dodawanie nowych bloków |
reszta bloków. Tzn. nie są to absolutnie wszystkie bloki w grze - nie dodawałem wielu wariantów, bo uważam że nie trzeba. Bloki w obrębie danej wartości odporności ułożone alfabetycznie. |
||
| Linia 15: | Linia 15: | ||
**{{BlockLink|Podwodne TNT}} '''''(tylko w [[Bedrock Edition]] i [[Education Edition]])''''' – 4 (również pod [[Woda|wodą]]). | **{{BlockLink|Podwodne TNT}} '''''(tylko w [[Bedrock Edition]] i [[Education Edition]])''''' – 4 (również pod [[Woda|wodą]]). | ||
**{{EntitySprite|creeper}} Creeper - '''3'''. | **{{EntitySprite|creeper}} Creeper - '''3'''. | ||
**{{EntitySprite|ghast}} {{ItemSprite| | **{{EntitySprite|ghast}} {{ItemSprite|ognista-kula}} [[Ognista kula ghasta]] - '''1'''. | ||
**{{EntitySprite|czaszka-withera}} Czarna czaszka Withera - '''1'''. | **{{EntitySprite|czaszka-withera}} Czarna czaszka Withera - '''1'''. | ||
**{{EntitySprite|niebieska-czaszka-withera}} Niebieska czaszka Withera – '''1''', przy czym niszczone są wszystkie bloki w zasięgu eksplozji o odporności na eksplozje nie większej niż 0,8. | **{{EntitySprite|niebieska-czaszka-withera}} Niebieska czaszka Withera – '''1''', przy czym niszczone są wszystkie bloki w zasięgu eksplozji o odporności na eksplozje nie większej niż 0,8. | ||
| Linia 60: | Linia 60: | ||
|{{BlockLink|Blok światła}}||{{Odporność na eksplozję|Blok światła}} | |{{BlockLink|Blok światła}}||{{Odporność na eksplozję|Blok światła}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Blok konstrukcyjny}}||{{Odporność na eksplozję|Blok konstrukcyjny}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Blok poleceń}}||{{Odporność na eksplozję|Blok poleceń}} | |{{BlockLink|Blok poleceń}}||{{Odporność na eksplozję|Blok poleceń}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Blok portalu bramy Endu}}||{{Odporność na eksplozję|Blok portalu bramy Endu}} | |{{BlockLink|Blok portalu bramy Endu}}||{{Odporność na eksplozję|Blok portalu bramy Endu}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Blok struktur}}||{{Odporność na eksplozję|Blok struktur}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Portal Endu}}||{{Odporność na eksplozję|Portal Endu}} | |{{BlockLink|Portal Endu}}||{{Odporność na eksplozję|Portal Endu}} | ||
| Linia 70: | Linia 72: | ||
|{{BlockLink|Rama portalu do Endu}}||{{Odporność na eksplozję|Rama portalu do Endu}} | |{{BlockLink|Rama portalu do Endu}}||{{Odporność na eksplozję|Rama portalu do Endu}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Skała macierzysta}}||{{Odporność na eksplozję|Skała macierzysta}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Blok | |{{BlockLink|Blok netherytu}}||{{Odporność na eksplozję|Blok netherytu}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Kotwica odrodzenia}}||{{Odporność na eksplozję|Kotwica odrodzenia}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Kowadło}}||{{Odporność na eksplozję|Kowadło}} | |{{BlockLink|Kowadło}}||{{Odporność na eksplozję|Kowadło}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Obsydian}}||{{Odporność na eksplozję|Obsydian}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Płaczący obsydian}}||{{Odporność na eksplozję|Płaczący obsydian}} | |{{BlockLink|Płaczący obsydian}}||{{Odporność na eksplozję|Płaczący obsydian}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Pradawne zgliszcza}}||{{Odporność na eksplozję|Pradawne zgliszcza}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Stół do zaklinania}}||{{Odporność na eksplozję|Stół do zaklinania}} | |{{BlockLink|Stół do zaklinania}}||{{Odporność na eksplozję|Stół do zaklinania}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Zbrojony łupek}}||{{Odporność na eksplozję|Zbrojony łupek}} | |{{BlockLink|Zbrojony łupek}}||{{Odporność na eksplozję|Zbrojony łupek}} | ||
| Linia 106: | Linia 106: | ||
|{{BlockLink|Trzeszczące serce}}||{{Odporność na eksplozję|Trzeszczące serce}} | |{{BlockLink|Trzeszczące serce}}||{{Odporność na eksplozję|Trzeszczące serce}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Endowe kamienne cegły}}||{{Odporność na eksplozję|Endowe kamienne cegły}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Kamień Endu}}||{{Odporność na eksplozję|Kamień Endu}} | |{{BlockLink|Kamień Endu}}||{{Odporność na eksplozję|Kamień Endu}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Smocze jajo}}||{{Odporność na eksplozję|Smocze jajo}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Andezyt}}||{{Odporność na eksplozję|Andezyt}} | |{{BlockLink|Andezyt}}||{{Odporność na eksplozję|Andezyt}} | ||
| Linia 169: | Linia 169: | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Miedziana krata}}||{{Odporność na eksplozję|Miedziana krata}} | |{{BlockLink|Miedziana krata}}||{{Odporność na eksplozję|Miedziana krata}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Miedziana lampa}}||{{Odporność na eksplozję|Miedziana lampa}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Netherowe cegły}}||{{Odporność na eksplozję|Netherowe cegły}} | |{{BlockLink|Netherowe cegły}}||{{Odporność na eksplozję|Netherowe cegły}} | ||
| Linia 229: | Linia 231: | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Wędzarka}}||{{Odporność na eksplozję|Wędzarka}} | |{{BlockLink|Wędzarka}}||{{Odporność na eksplozję|Wędzarka}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Wytwarzacz}}||{{Odporność na eksplozję|Wytwarzacz}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Blok lazurytu}}||{{Odporność na eksplozję|Blok lazurytu}} | |{{BlockLink|Blok lazurytu}}||{{Odporność na eksplozję|Blok lazurytu}} | ||
| Linia 241: | Linia 245: | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Drewniana klapa}}||{{Odporność na eksplozję|Drewniana klapa}} | |{{BlockLink|Drewniana klapa}}||{{Odporność na eksplozję|Drewniana klapa}} | ||
|} | |||
{| class="wikitable" style="margin:2px; border: 1px solid silver; text-align: center;" align="left" | |||
! Nazwa bloku !! Odporność bloku | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Drewniany płot}}||{{Odporność na eksplozję|Drewniany płot}} | |{{BlockLink|Drewniany płot}}||{{Odporność na eksplozję|Drewniany płot}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Furtka}}||{{Odporność na eksplozję|Furtka}} | |{{BlockLink|Furtka}}||{{Odporność na eksplozję|Furtka}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Magiczna latarnia}}||{{Odporność na eksplozję|Magiczna latarnia}} | |{{BlockLink|Magiczna latarnia}}||{{Odporność na eksplozję|Magiczna latarnia}} | ||
| Linia 258: | Linia 262: | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Przewodnia}}||{{Odporność na eksplozję|Przewodnia}} | |{{BlockLink|Przewodnia}}||{{Odporność na eksplozję|Przewodnia}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Sculkowe wrzeszczydło}}||{{Odporność na eksplozję|Sculkowe wrzeszczydło}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Sculkowy katalizator}}||{{Odporność na eksplozję|Sculkowy katalizator}} | |{{BlockLink|Sculkowy katalizator}}||{{Odporność na eksplozję|Sculkowy katalizator}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Spiczasty naciek}}||{{Odporność na eksplozję|Spiczasty naciek}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Stół laboratoryjny}}||{{Odporność na eksplozję|Stół laboratoryjny}} | |{{BlockLink|Stół laboratoryjny}}||{{Odporność na eksplozję|Stół laboratoryjny}} | ||
| Linia 324: | Linia 330: | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Biblioteczka}}||{{Odporność na eksplozję|Biblioteczka}} | |{{BlockLink|Biblioteczka}}||{{Odporność na eksplozję|Biblioteczka}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Blok ametystu}}||{{Odporność na eksplozję|Blok ametystu}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Kiełkujący ametyst}}||{{Odporność na eksplozję|Kiełkujący ametyst}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Rzeźbiona biblioteczka}}||{{Odporność na eksplozję|Rzeźbiona biblioteczka}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Sculkowy czujnik}}||{{Odporność na eksplozję|Sculkowy czujnik}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Skalibrowany sculkowy czujnik}}||{{Odporność na eksplozję|Skalibrowany sculkowy czujnik}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Skupisko ametystu}}||{{Odporność na eksplozję|Skupisko ametystu}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Glazurowana terakota}}||{{Odporność na eksplozję|Glazurowana terakota}} | |{{BlockLink|Glazurowana terakota}}||{{Odporność na eksplozję|Glazurowana terakota}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Arbuz}}||{{Odporność na eksplozję|Arbuz}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Bambus}}||{{Odporność na eksplozję|Bambus}} | |{{BlockLink|Bambus}}||{{Odporność na eksplozję|Bambus}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Blok nacieku}}||{{Odporność na eksplozję|Blok nacieku}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockSprite|blok-spaczonej-brodawki}} {{BlockLink|Blok netherowej brodawki}}||{{Odporność na eksplozję|Blok netherowej brodawki}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Dynia}}||{{Odporność na eksplozję|Dynia}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Głowy}}||{{Odporność na eksplozję|Głowa}} | |{{BlockLink|Głowy}}||{{Odporność na eksplozję|Głowa}} | ||
|- | |- | ||
| | |{{BlockLink|Latarnia dyniowa}}||{{Odporność na eksplozję|Latarnia dyniowa}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Sztandar}}||{{Odporność na eksplozję|Sztandar}} | |||
|{{BlockLink| | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Światłogrzyb}}||{{Odporność na eksplozję|Światłogrzyb}} | |{{BlockLink|Światłogrzyb}}||{{Odporność na eksplozję|Światłogrzyb}} | ||
| Linia 350: | Linia 368: | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Blok kwarcu}}||{{Odporność na eksplozję|Blok kwarcu}} | |{{BlockLink|Blok kwarcu}}||{{Odporność na eksplozję|Blok kwarcu}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Czerwony piaskowiec}}||{{Odporność na eksplozję|Czerwony piaskowiec}} | |{{BlockLink|Czerwony piaskowiec}}||{{Odporność na eksplozję|Czerwony piaskowiec}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Gładki czerwony piaskowiec}}||{{Odporność na eksplozję|Gładki czerwony piaskowiec}} | |{{BlockLink|Gładki czerwony piaskowiec}}||{{Odporność na eksplozję|Gładki czerwony piaskowiec}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Gładki piaskowiec}}||{{Odporność na eksplozję|Gładki piaskowiec}} | |{{BlockLink|Gładki piaskowiec}}||{{Odporność na eksplozję|Gładki piaskowiec}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Kwarcowy filar}}||{{Odporność na eksplozję|Kwarcowy filar}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Piaskowiec}}||{{Odporność na eksplozję|Piaskowiec}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Wełna}}||{{Odporność na eksplozję|Wełna}} | |{{BlockLink|Wełna}}||{{Odporność na eksplozję|Wełna}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Kalcyt}}||{{Odporność na eksplozję|Kalcyt}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Zarobaczony blok}}||{{Odporność na eksplozję|Zarobaczony blok}} | |{{BlockLink|Zarobaczony blok}}||{{Odporność na eksplozję|Zarobaczony blok}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Namorzynowe korzenie}}||{{Odporność na eksplozję|Namorzynowe korzenie}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Tory}}||{{Odporność na eksplozję|Tory}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Tory aktywacyjne}}||{{Odporność na eksplozję|Tory aktywacyjne}} | |{{BlockLink|Tory aktywacyjne}}||{{Odporność na eksplozję|Tory aktywacyjne}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Tory z czujnikiem}}||{{Odporność na eksplozję|Tory z czujnikiem}} | |{{BlockLink|Tory z czujnikiem}}||{{Odporność na eksplozję|Tory z czujnikiem}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Zabłocone namorzynowe korzenie}}||{{Odporność na eksplozję|Zabłocone namorzynowe korzenie}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Zasilane tory}}||{{Odporność na eksplozję|Zasilane tory}} | |{{BlockLink|Zasilane tory}}||{{Odporność na eksplozję|Zasilane tory}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Ścieżka}}||{{Odporność na eksplozję|Ścieżka}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Blok plastra miodu}}||{{Odporność na eksplozję|Blok plastra miodu}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Blok trawy}}||{{Odporność na eksplozję|Blok trawy}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Gąbka}}||{{Odporność na eksplozję|Gąbka}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Glina}}||{{Odporność na eksplozję|Glina}} | |{{BlockLink|Glina}}||{{Odporność na eksplozję|Glina}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Grzybnia}}||{{Odporność na eksplozję|Grzybnia}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Kompostownik}}||{{Odporność na eksplozję|Kompostownik}} | |{{BlockLink|Kompostownik}}||{{Odporność na eksplozję|Kompostownik}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Mokra gąbka}}||{{Odporność na eksplozję|Mokra gąbka}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Pole uprawne}}||{{Odporność na eksplozję|Pole uprawne}} | |{{BlockLink|Pole uprawne}}||{{Odporność na eksplozję|Pole uprawne}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Ul}}||{{Odporność na eksplozję|Ul}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Żwir}}||{{Odporność na eksplozję|Żwir}} | |{{BlockLink|Żwir}}||{{Odporność na eksplozję|Żwir}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Bielica}}||{{Odporność na eksplozję|Bielica}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Blok magmy}}||{{Odporność na eksplozję|Blok magmy}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Błoto}}||{{Odporność na eksplozję|Błoto}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Cement}}||{{Odporność na eksplozję|Cement}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Ciasto}}||{{Odporność na eksplozję|Ciasto}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Czerwony piasek}}||{{Odporność na eksplozję|Czerwony piasek}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Dźwignia}}||{{Odporność na eksplozję|Dźwignia}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Gleba dusz}}||{{Odporność na eksplozję|Gleba dusz}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Głowica tłoka}}||{{Odporność na eksplozję|Głowica tłoka}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Jajo niuchacza}}||{{Odporność na eksplozję|Jajo niuchacza}} | ||
|} | |||
{| class="wikitable" style="margin:2px; border: 1px solid silver; text-align: center;" align="left" | |||
! Nazwa bloku !! Odporność bloku | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Lepki tłok}}||{{Odporność na eksplozję|Lepki tłok}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Lód}}||{{Odporność na eksplozję|Lód}} | |{{BlockLink|Lód}}||{{Odporność na eksplozję|Lód}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Oszroniony lód}}||{{Odporność na eksplozję|Oszroniony lód}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Płytki naciskowe}}||{{Odporność na eksplozję|Płytka naciskowa}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Piasek}}||{{Odporność na eksplozję|Piasek}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Piasek dusz}}||{{Odporność na eksplozję|Piasek dusz}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Przyciski}}||{{Odporność na eksplozję|Przycisk}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Snop siana}}||{{Odporność na eksplozję|Snop siana}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Statyw alchemiczny}}||{{Odporność na eksplozję|Statyw alchemiczny}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Tarcza strzelecka}}||{{Odporność na eksplozję|Tarcza strzelecka}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Tłok}}||{{Odporność na eksplozję|Tłok}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Twarda ziemia}}||{{Odporność na eksplozję|Twarda ziemia}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Wagowa płytka naciskowa}}||{{Odporność na eksplozję|Wagowa płyta naciskowa}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Zakorzeniona ziemia}}||{{Odporność na eksplozję|Zakorzeniona ziemia}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Zbity lód}}||{{Odporność na eksplozję|Zbity lód}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Ziemia}}||{{Odporność na eksplozję|Ziemia}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Żółwie jajko}}||{{Odporność na eksplozję|Żółwie jajko}} | |{{BlockLink|Żółwie jajko}}||{{Odporność na eksplozję|Żółwie jajko}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Drabina}}||{{Odporność na eksplozję|Drabina}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Kaktus}}||{{Odporność na eksplozję|Kaktus}} | |{{BlockLink|Kaktus}}||{{Odporność na eksplozję|Kaktus}} | ||
| Linia 452: | Linia 484: | ||
|{{BlockLink|Łodyga refrenusu}}||{{Odporność na eksplozję|Łodyga refrenusu}} | |{{BlockLink|Łodyga refrenusu}}||{{Odporność na eksplozję|Łodyga refrenusu}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Netherrack}}||{{Odporność na eksplozję|Netherrack}} | ||
|- | |- | ||
|{{ | |{{BlockSprite|spaczone-nylium}} {{BlockSprite|szkarłatne-nylium}} [[Nylium]]||{{Odporność na eksplozję|Nylium}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Gniazdo pszczół}}||{{Odporność na eksplozję|Gniazdo pszczół}} | |{{BlockLink|Gniazdo pszczół}}||{{Odporność na eksplozję|Gniazdo pszczół}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Jasnogłaz}}||{{Odporność na eksplozję|Jasnogłaz}} | |{{BlockLink|Jasnogłaz}}||{{Odporność na eksplozję|Jasnogłaz}} | ||
| Linia 468: | Linia 496: | ||
|{{BlockLink|Latarnia morska}}||{{Odporność na eksplozję|Latarnia morska}} | |{{BlockLink|Latarnia morska}}||{{Odporność na eksplozję|Latarnia morska}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Przyciemnione szkło}}||{{Odporność na eksplozję|Przyciemnione szkło}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Szkło}}||{{Odporność na eksplozję|Szkło}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Szyba}}||{{Odporność na eksplozję|Szyba}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Żabia lampa}}||{{Odporność na eksplozję|Żabia lampa}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Sypki śnieg}}||{{Odporność na eksplozję|Sypki śnieg}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Blok śniegu}}||{{Odporność na eksplozję|Blok śniegu}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|id=wielki-grzyb|Bloki wielkich grzybów|Grzyb (blok)}}||{{Odporność na eksplozję|Grzyb (blok)}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Detektor światła dziennego}}||{{Odporność na eksplozję|Detektor światła dziennego}} | |{{BlockLink|Detektor światła dziennego}}||{{Odporność na eksplozję|Detektor światła dziennego}} | ||
| Linia 478: | Linia 514: | ||
|{{BlockLink|Liście}}||{{Odporność na eksplozję|Liście}} | |{{BlockLink|Liście}}||{{Odporność na eksplozję|Liście}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Łóżko}}||{{Odporność na eksplozję|Łóżko}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Pnącza}}||{{Odporność na eksplozję|Pnącza}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Blok | |{{BlockLink|Świecący porost}}||{{Odporność na eksplozję|Świecący porost}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Blok bladego mchu}}||{{Odporność na eksplozję|Blok bladego mchu}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Blok mchu}}||{{Odporność na eksplozję|Blok mchu}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Dywan}}||{{Odporność na eksplozję|Dywan}} | |{{BlockLink|Dywan}}||{{Odporność na eksplozję|Dywan}} | ||
| Linia 488: | Linia 528: | ||
|{{BlockLink|Śnieg}}||{{Odporność na eksplozję|Śnieg}} | |{{BlockLink|Śnieg}}||{{Odporność na eksplozję|Śnieg}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Świeca}}||{{Odporność na eksplozję|Świeca}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Warstwa mchu}}||{{Odporność na eksplozję|Warstwa mchu}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Wielki spadkoliść}}||{{Odporność na eksplozję|Wielki spadkoliść}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockSprite|kwitnąca-azalia}} {{BlockLink|Azalia}}||{{Odporność na eksplozję|Azalia}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Blok miodu}}||{{Odporność na eksplozję|Blok miodu}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Blok szlamu}}||{{Odporność na eksplozję|Blok szlamu}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Blok żywicy}}||{{Odporność na eksplozję|Blok żywicy}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|id=buraki|Buraki|Nasiona buraka}}||{{Odporność na eksplozję|Burak}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Doniczka}}||{{Odporność na eksplozję|Doniczka}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Endowy słupek}}||{{Odporność na eksplozję|Endowy słupek}} | |{{BlockLink|Endowy słupek}}||{{Odporność na eksplozję|Endowy słupek}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Grzyby}}||{{Odporność na eksplozję|Grzyby}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Iskrzyłuda}}||{{Odporność na eksplozję|Iskrzyłuda}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Jaskiniowe pnącza}}||{{Odporność na eksplozję|Jaskiniowe pnącza}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Koralowce}}||{{Odporność na eksplozję|Koralowiec}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Komparator redstone}}||{{Odporność na eksplozję|Komparator redstone}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Krzak słodkich jagód}}||{{Odporność na eksplozję|Krzak słodkich jagód}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Kwiaty}}||{{Odporność na eksplozję|Kwiaty}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Lilia wodna}}||{{Odporność na eksplozję|Lilia wodna}} | |{{BlockLink|Lilia wodna}}||{{Odporność na eksplozję|Lilia wodna}} | ||
| Linia 520: | Linia 566: | ||
|{{BlockLink|Łodyga arbuza}}||{{Odporność na eksplozję|Łodyga arbuza}} | |{{BlockLink|Łodyga arbuza}}||{{Odporność na eksplozję|Łodyga arbuza}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Łodyga dyni}}||{{Odporność na eksplozję|Łodyga dyni}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Mały spadkoliść}}||{{Odporność na eksplozję|Mały spadkoliść}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Marchewki}}||{{Odporność na eksplozję|Marchewka}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Netherowa brodawka}}||{{Odporność na eksplozję|Netherowa brodawka}} | |{{BlockLink|Netherowa brodawka}}||{{Odporność na eksplozję|Netherowa brodawka}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Netherowe grzyby}}||{{Odporność na eksplozję|Netherowe grzyby}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Nić}}||{{Odporność na eksplozję|Nić}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Niska trawa}}||{{Odporność na eksplozję|Niska trawa}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Ogień}}||{{Odporność na eksplozję|Ogień}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Ogień dusz}}||{{Odporność na eksplozję|Ogień dusz}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Pochodnia}}||{{Odporność na eksplozję|Pochodnia}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Pochodnia dusz}}||{{Odporność na eksplozję|Pochodnia dusz}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Pochodnia redstone}}||{{Odporność na eksplozję|Pochodnia redstone}} | |{{BlockLink|Pochodnia redstone}}||{{Odporność na eksplozję|Pochodnia redstone}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Portal Netheru}}||{{Odporność na eksplozję|Portal Netheru}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Powietrze}}||{{Odporność na eksplozję|Powietrze}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Płaczące pnącza}}||{{Odporność na eksplozję|Płaczące pnącza}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Przekaźnik redstone}}||{{Odporność na eksplozję|Przekaźnik redstone}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Pszenica}}||{{Odporność na eksplozję|Pszenica}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Pustka strukturalna}}||{{Odporność na eksplozję|Pustka strukturalna}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Pylikwiat}}||{{Odporność na eksplozję|Pylikwiat}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Redstone}}||{{Odporność na eksplozję|Redstone}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Rusztowanie}}||{{Odporność na eksplozję|Rusztowanie}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Sadzonka}}||{{Odporność na eksplozję|Sadzonka}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Spaczone pnącza}}||{{Odporność na eksplozję|Spaczone pnącza}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|TNT}}||{{Odporność na eksplozję|TNT}} | |{{BlockLink|TNT}}||{{Odporność na eksplozję|TNT}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Trawa morska}}||{{Odporność na eksplozję|Trawa morska}} | ||
|- | |||
|{{BlockLink|Trzcina cukrowa}}||{{Odporność na eksplozję|Trzcina cukrowa}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Uschnięty krzak}}||{{Odporność na eksplozję|Uschnięty krzak}} | |||
|- | |||
|{{BlockLink|Wachlarze koralowca}}||{{Odporność na eksplozję|Wachlarz koralowca}} | |||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Wodorosty}}||{{Odporność na eksplozję|Wodorosty}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink|Zaczep na linkę}}||{{Odporność na eksplozję|Zaczep na linkę}} | |{{BlockLink|Zaczep na linkę}}||{{Odporność na eksplozję|Zaczep na linkę}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Ziemniaki}}||{{Odporność na eksplozję|Ziemniak}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Zwisający blady mech}}||{{Odporność na eksplozję|Zwisający blady mech}} | ||
|- | |- | ||
|{{BlockLink| | |{{BlockLink|Żabi skrzek}}||{{Odporność na eksplozję|Żabi skrzek}} | ||
|} | |} | ||
<br style="clear:both"/> | <br style="clear:both"/> | ||
Wersja z 13:47, 13 kwi 2025
| Nieaktualne informacje! Artykuł w całości lub w części jest nieaktualny i wymaga zaktualizowania. Jeśli jesteś gotów podjąć się tego, sprawdź stronę dyskusji.
|

Eksplozja jest fizycznym wydarzeniem w świecie gry. Może ją spowodować m.in. TNT, creeper, wither lub ogniste kule ghastów. Wybuch może zniszczyć pobliskie bloki, zabić moby i gracza, a także wzniecić ogień.
Właściwości
- Siła – siła eksplozji określa promień wybuchu.
- Wither w momencie pierwszego spadku punktów zdrowia do połowy (tylko w Bedrock Edition) – 8, przy czym niszczy każdy blok możliwy do zniszczenia w trybie przetrwania niezależnie od odporności na eksplozje.
- Wither podczas odradzania oraz podczas śmierci (tylko w Bedrock Edition) – 7.
- Kryształ Endu (kiedy niszczony) – 6, przy czym wszystkie pobliskie kryształy Endu również eksplodują.
- Naładowany creeper – 6, przy czym niektóre uśmiercone moby upuszczają głowy lub czaszki.
- Łóżko użyte w Netherze lub Endzie – 5.
- Kotwica odrodzenia użyta w Nadziemiu lub Endzie – 5.
- TNT – 4.
- Podwodne TNT (tylko w Bedrock Edition i Education Edition) – 4 (również pod wodą).
- Creeper - 3.
- Ognista kula ghasta - 1.
- Czarna czaszka Withera - 1.
- Niebieska czaszka Withera – 1, przy czym niszczone są wszystkie bloki w zasięgu eksplozji o odporności na eksplozje nie większej niż 0,8.
- Zdolność do wzniecania ognia – eksplozje wywołane przez ognistą kulę, kotwicę odrodzenia oraz łóżko mają taką właściwość.

Proces
Niszczenie bloków
- Wybuch rozchodzi się od środka do każdego z 1352 punktów równomiernie rozłożonych na powierzchni sześcianu, gdzie eksplozja skupia się na krawędzi bloku o długości 2.
- Każdemu takiemu promieniowi dany jest parametr intensywności o wartości od
(0,7 × siła eksplozji)do(1,3 × siła eksplozji). - Po każdorazowym pokonaniu odległości 0,3 bloku w powietrzu od intensywności danego promienia eksplozji odejmuje się
(0,3 × 0,75), czyli 0,225. Każdy blok niż powietrze z kolei zmniejsza intensywność każdego promienia eksplozji o(odporność na eksplozje + 0,3) × 0,3. Dopóki opór bloku nie absorbuje w pełni siły promienia wybuchu, każdy kolejny blok na drodze promienia jest niszczony. - Maksymalny zasięg wybuchu w powietrzu wyraża się wzorem
[1,3 × siła eksplozji / 0,225] × 0,3, gdzie[x]to funkcja zwracająca część całkowitą liczby x. - Minimalna odporność bloku na maksymalną siłę eksplozji wyraża się wzorem
((1,3 × siła eksplozji − ilość osłabień × 0,225) / 0,3) − 0.3.
Maksymalny zasięg wybuchu naładowanego creepera wynosi 10,2, TNT – 6,9, creepera – 5,1, a kuli ghasta – 1,5. Na przykład TNT może zniszczyć pochodnię oddaloną od niego o 7 bloków. Minimalna odporność bloku na maksymalną siłę naładowanego creepera wynosi 24,2, TNT – 15,534, creepera – 11,2, a kuli ghasta – 3,284.
Interakcja z innymi środkami wybuchowymi
Możliwe jest wystrzelenie ładunków wybuchowych (lub bloków podatnych na grawitację) za pomocą innych ładunków wybuchowych, aby to się stało, jeden ładunek wybuchowy musi stać w odległości 2 bloków od drugiego i wybuchnąć.
- Dla każdego bloku, w którym osłabienie jest mniejsze niż 1, oddziaływanie jest równe (1 - tłumienie) obrażeniom od wybuchu.
- Spróbuj zastosować
(wpływ oddziaływania) · 4 · promień + 1uszkodzenie bloku tak, aby jego prędkość zwiększała się pod wpływem siły eksplozji.
W związku z tym bloki, które są wystrzeliwane zawsze muszą ponieść przynajmniej jeden punkt uszkodzenia, ponieważ muszą znajdować się w promieniu wybuchu.

Obliczanie obrażeń od wybuchu
Obrażenia od wybuchu stanowią widoczne punkty wszystkich sporządzonych jednolicie próbek ułożonych na osi ograniczającego sześcianu (ang. AABB). Widoczność punktów ustala się poprzez śledzenie promieni z punktu eksplozji do próbek. Szczegóły dotyczące pobierania próbek i śledzenia promieni od epicentrum wybuchu, wykracza poza zakres tego artykułu. Odstęp punktów od zapalonego TNT wynosi 1 / 2,96.
Wyniki AABB są często różne, jeżeli wystrzał jest skierowany w inne strony. Np. typowa armata TNT wystrzeliwuje pocisk najdalej w stronę zachodnią, dlatego że siła AABB TNT skierowana jest właśnie w tym kierunku.
Możliwość wzniecenia ognia
Jeżeli wybuch może spowodować ogień wtedy 1/3 przestrzeni w miejscu wybuchu nad solidnymi blokami zapala się. Przed wersją 1.3 Beta ghasty mogły podpalać ognistymi kulami okoliczne bloki.
Odporność bloków
Od wersji 1.15 (w nieoficjalnych wersjach od 1.15-pre1) odporność na eksplozje wszystkich bloków jest pięć razy mniejsza niż przed jej wydaniem, jednak siła wszystkich eksplozji wobec bloków również została obniżona pięć razy. Zmiana ta umożliwiła optymalizację wybuchów TNT.
Wszystkie schody, płyty i murki mają taką samą odporność na eksplozje jak blok, z którego zostały wykonane. Woskowanie bloków miedzianych ani oksydacja również nie zmieniają ich odporności na eksplozję.
[edytuj]
Typowy promień wybuchu
Naszą postać mogą zabić promienie 1,2,4 (promienie wybuchu TNT). Zabierają one 100% życia. Od najmniejszej izolinii szkody wynoszą: 0%, 25%, 50%, 75% i 100%. Zbroja może pochłaniać obrażenia.


