Forteca Netheru: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Thn70 (dyskusja | edycje)
Zmiany w pisowni
aktualizacja, sprzątanie
Linia 6: Linia 6:
|rozmiar=220px
|rozmiar=220px
|biom=Nether
|biom=Nether
|bloki={{BlockLink|id=nether-brick|Blok netherowej cegły}}<br>{{BlockLink|Netherowy płot}}<br>{{BlockLink|Schody z netherowej cegły}}<br>{{BlockLink|Piasek dusz}}<br>{{BlockLink|id=nether-wart3|Netherowa brodawka}}<br>{{BlockLink|Skrzynia}}<br>{{BlockLink|Spawner potworów}}<br>{{BlockLink|Lawa}}<br>
|bloki={{BlockLink|Netherowe cegły}}<br>{{BlockLink|Netherowy ceglany płot}}<br>{{BlockLink|Schody z netherowej cegły}}<br>{{BlockLink|Piasek dusz}}<br>{{BlockLink|Netherowa brodawka}}<br>{{BlockLink|Skrzynia}}<br>{{BlockLink|Przyzywacz potworów}}<br>{{BlockLink|Lawa}}<br>
|wersja=1.0.0
|wersja=1.0.0
}}
}}
'''Forteca Netheru''' (ang. ''Nether Fortress'') – [[układy generowane|struktura]] generująca się tylko w [[Nether]]ze.
'''Forteca Netheru''' (ang. ''Nether Fortress'') – [[struktura]] generująca się tylko w [[Nether]]ze.


== Generowanie ==
== Generowanie ==
Linia 20: Linia 20:
== Struktura ==
== Struktura ==
{{main|Forteca Netheru/Pokoje}}
{{main|Forteca Netheru/Pokoje}}
Forteca Netheru jest zbudowana w większości z [[Netherowa cegła (blok)|netherowych cegieł]] i [[Netherowy płot|netherowych płotów]].
Forteca Netheru jest zbudowana w większości z [[Netherowe cegły|netherowych cegieł]] i [[Netherowy płot|netherowych płotów]].


Forteca składa się z systemu wież połączonych mostami umieszczonymi na wysokich podporach. Niektóre mosty urywają się lub przechodzą w tunel ze ścianami z netherracku, często tworząc całe systemy przejść.
Forteca składa się z systemu wież połączonych mostami umieszczonymi na wysokich podporach. Niektóre mosty urywają się lub przechodzą w tunel ze ścianami z netherracku, często tworząc całe systemy przejść.
Linia 34: Linia 34:
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Sztabka złota}}
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Sztabka złota}}
| 1—3
| 1—3
| 49,8%
| 49%
|-
|-
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Siodło}}
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Siodło}}
| rowspan=2 | 1
| rowspan=2 | 1
| 35,7%
| 35,3%
|-
|-
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Złota zbroja dla konia}}
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Złota zbroja końska}}
| 29,4%
| 29,1%
|-
|-
| style="text-align:left" | {{ItemLink|brodawka|Netherowa brodawka}}
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Netherowa brodawka}}
| 3—7
| 3—7
| rowspan=3 | 19,2%
| rowspan=7 | 19%
|-
|-
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Sztabka żelaza}}
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Sztabka żelaza}}
Linia 54: Linia 54:
|-
|-
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Krzesiwo}}
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Krzesiwo}}
| rowspan=5 | 1
| 1
| 29%
|-
|-
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Żelazna zbroja dla konia}}
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Żelazna zbroja końska}}
| rowspan=3 | 19,2%
| 1
|-
|-
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Złoty miecz}}
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Złoty miecz}}
| 1
|-
|-
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Złoty napierśnik}}
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Złoty napierśnik}}
| 1
|-
|-
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Diamentowa zbroja dla konia}}
| style="text-align:left" | {{ItemLink|Diamentowa zbroja końska}}
| 11,8%
| 11,8%
|-
|-
Linia 70: Linia 71:
| 2—4
| 2—4
| 8%
| 8%
|-
| style="text-align:left" | {{ItemLink|szablon-kowalski-ze-zdobieniem-żebra|Szablon kowalski}} "Żebra"
| 1
| 6,7%
|}
|}


Linia 76: Linia 81:
* {{EntityLink|Enderman|endermany}},
* {{EntityLink|Enderman|endermany}},
* {{EntityLink|Kostka magmy|kostki magmy}},
* {{EntityLink|Kostka magmy|kostki magmy}},
* {{EntityLink|Mroczny szkielet|witherowe szkielety}},
* {{EntityLink|Witherowy szkielet|witherowe szkielety}},
* {{EntityLink|Płomyk|płomyki}},
* {{EntityLink|Płomyk|płomyki}},
* {{EntityLink|Szkielet|szkielety}},
* {{EntityLink|Szkielet|szkielety}},
* {{EntityLink|Zzombifikowany piglin|id=17|zzombifikowane pigliny}}.
* {{EntityLink|Zzombifikowany piglin|zzombifikowane pigliny}}.


== Historia ==
== Historia ==
Linia 87: Linia 92:
{{Historia||1.6.1|snap=13w18a|W losowych miejscach w fortecy generują się skrzynie.}}
{{Historia||1.6.1|snap=13w18a|W losowych miejscach w fortecy generują się skrzynie.}}
{{Historia||1.9|snap=15w43a|W skrzyniach generuje się więcej przedmiotów.}}
{{Historia||1.9|snap=15w43a|W skrzyniach generuje się więcej przedmiotów.}}
{{Historia|||snap=15w44a|Zmieniono [[łupy|łup]] ze [[skrzynia|skrzyń]].}}
{{Historia|||snap=15w44a|Zmieniono [[łup]] ze [[skrzynia|skrzyń]].}}
{{Historia||1.19.4|snap=23w04a|[[Szablon kowalski]] "Żebra" generuje się w fortecach Netheru.<sup>[''tylko po włączeniu eksperymentalnej paczki danych „Update 1.20”'']</sup>}}
{{Historia|pa}}
{{Historia|pa}}
{{Historia||0.12.1|snap=build 1|Dodano fortecę Netheru.}}
{{Historia||0.12.1|snap=build 1|Dodano fortecę Netheru.}}
Linia 103: Linia 109:


== Ciekawostki ==
== Ciekawostki ==
* Forteca jest odporna na ataki [[ghast]]ów – nie mogą do niej wejść, bo jest ogrodzona, a netherowa cegła i jej pochodne są odporne na [[kula ognia|kule ognia]]. Czasami ghast może jednak pojawić się w wystarczająco dużym pokoju fortecy.
*Forteca jest odporna na ataki [[ghast]]ów – nie mogą do niej wejść, bo jest ogrodzona, a netherowa cegła i jej pochodne są odporne na [[kula ognia|kule ognia]]. Czasami ghast może jednak pojawić się w wystarczająco dużym pokoju fortecy.
*W fortecy można znaleźć [[Grzyb|grzyby]].
*W fortecy można znaleźć [[Grzyb|grzyby]].
*W korytarzach fortecy mogą się pojawić [[kępa jasnogłazu|kępy jasnogłazu]].
*W korytarzach fortecy mogą się pojawić [[kępa jasnogłazu|kępy jasnogłazu]].
Linia 110: Linia 116:
== Galeria ==
== Galeria ==
<gallery>
<gallery>
Plik:Skrzynia w netherowej fortecy.png|W fortecy Netheru generują się skrzynie.
Skrzynia w netherowej fortecy.png|W fortecy Netheru generują się skrzynie.
Plik:Spawner Blazów.png|Przywoływacz płomyków wygenerowany w fortecy
Spawner Blazów.png|Przywoływacz płomyków wygenerowany w fortecy
Plik:Mroczne Szkielety w Netherowych fotecach.png|Witherowe szkielety w netherowej fortecy
Mroczne Szkielety w Netherowych fotecach.png|Witherowe szkielety w netherowej fortecy
</gallery>
</gallery>


{{Środowisko}}
{{Środowisko}}
[[Kategoria:Środowisko]]
[[Kategoria:Środowisko]]



Wersja z 19:38, 25 mar 2025

Artykuł „Forteca Netheru” ma za mało albo nie zawiera plików.
Możesz pomóc, dodając pliki.


Artykuł „Forteca Netheru” ma zdeaktualizowane zdjęcia.
Możesz pomóc, aktualizując pliki.



Forteca Netheru (ang. Nether Fortress) – struktura generująca się tylko w Netherze.

Generowanie

W wersjach przed 1.16 (Nether Update) fortece Netheru miały tendencję do generowania się w „pasach” biegnących wzdłuż osi Z (północ lub południe). Gracze podróżujący wzdłuż osi X (wschód lub zachód) mieli największą szansę na znalezienie fortecy Netheru. Jeżeli podróżowali w kierunku północnym albo południowym, mogli przebyć nawet kilka tysięcy bloków, nie napotykając żadnej twierdzy.

Fortece Netheru często generują się nad oceanami lawy. Czasami mogą pojawić się w dziwnych miejscach. Zdarza się, że połowa, lub nawet większa część fortecy, wygeneruje się w netherracku (jednak wtedy korytarze nie zostaną wypełnione).

Fortece mogą generować się obok siebie.

Struktura

 Osobny artykuł: Forteca Netheru/Pokoje.

Forteca Netheru jest zbudowana w większości z netherowych cegieł i netherowych płotów.

Forteca składa się z systemu wież połączonych mostami umieszczonymi na wysokich podporach. Niektóre mosty urywają się lub przechodzą w tunel ze ścianami z netherracku, często tworząc całe systemy przejść.

W fortecach Netheru można znaleźć skrzynie.

Zawartość skrzyń

Przedmiot Ilość
w stacku
Szansa
ItemCSS.png/564 Sztabka złota 1—3 49%
ItemCSS.png/534 Siodło 1 35,3%
ItemCSS.png/418 Złota zbroja końska 29,1%
ItemCSS.png/126 Netherowa brodawka 3—7 19%
ItemCSS.png/568 Sztabka żelaza 1—5
ItemCSS.png/557 Diament 1—3
ItemCSS.png/464 Krzesiwo 1
ItemCSS.png/423 Żelazna zbroja końska 1
ItemCSS.png/448 Złoty miecz 1
ItemCSS.png/416 Złoty napierśnik 1
ItemCSS.png/412 Diamentowa zbroja końska 11,8%
BlockCSS_new.png/1158 Obsydian 2—4 8%
ItemCSS.png/845 Szablon kowalski "Żebra" 1 6,7%

Moby

W fortecach Netheru można spotkać następujące moby:

Historia

Pełna wersja
1.0.0Beta 1.9-pre1Dodano fortecę Netheru.
1.4.212w36aOd teraz w fortecy można spotkać witherowe oraz zwykłe szkielety.
1.6.113w18aW losowych miejscach w fortecy generują się skrzynie.
1.915w43aW skrzyniach generuje się więcej przedmiotów.
15w44aZmieniono łup ze skrzyń.
1.19.423w04aSzablon kowalski "Żebra" generuje się w fortecach Netheru.[tylko po włączeniu eksperymentalnej paczki danych „Update 1.20”]
Pocket Edition Alpha
0.12.1build 1Dodano fortecę Netheru.
Console Edition
TU5CU11.00Dodano fortecę Netheru.

Postępy

 Osobny artykuł: Postępy.

Nether
IkonaNazwaOpis w grzeWarunekWymaganie (jeśli inne)IDNagroda

Potworna fortecaWkrocz do fortecy NetheruNetherminecraft:nether/find_fortress


Ciekawostki

  • Forteca jest odporna na ataki ghastów – nie mogą do niej wejść, bo jest ogrodzona, a netherowa cegła i jej pochodne są odporne na kule ognia. Czasami ghast może jednak pojawić się w wystarczająco dużym pokoju fortecy.
  • W fortecy można znaleźć grzyby.
  • W korytarzach fortecy mogą się pojawić kępy jasnogłazu.
  • Pokoje z brodawkami nie zawsze się generują.

Galeria