Sproszkowany redstone: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
d nie ma "garści" w minecraft, drobne
mnóstwo upraszczania / aktualizacji. trzy brakujące receptury, nieużywane parametry, łupkowe złoże, wiedźmy itp itd etc
Linia 1: Linia 1:
{{budowa|inne|inne=aktualizacja}}{{Blok
{{disambigR|materiału|Redstone (ujednoznacznienie)}}
{{Blok
|wygląd=Redstone.png
|wygląd=Redstone.png
|wygląd2=Przewód redstone.gif
|wygląd2=Przewód redstone.gif
Linia 23: Linia 24:
[[Plik:WiiU Symbol.svg|x12px|link=Wii U Edition]] [[Historia wersji/Konsola#wii-Patch 1|Patch 1]]<br />
[[Plik:WiiU Symbol.svg|x12px|link=Wii U Edition]] [[Historia wersji/Konsola#wii-Patch 1|Patch 1]]<br />
|idsłowne='''Przedmiot'''<br>redstone<br>'''Blok'''<br>redstone_wire
|idsłowne='''Przedmiot'''<br>redstone<br>'''Blok'''<br>redstone_wire
}}{{disambigR|materiału|Redstone (ujednoznacznienie)}}
}}
'''Redstone''' (lub '''''czerwienit''''' w [[Bedrock Edition]]) to materiał w formie sproszkowanej służący do tworzenia [[Obwody z czerwonego kamienia|mechanizmów]] oraz różnego typu przedmiotów.
'''Redstone''' (lub '''''czerwienit''''' w [[Bedrock Edition]]) to materiał w formie sproszkowanej służący do tworzenia [[Obwody z czerwonego kamienia|mechanizmów]] oraz różnego typu przedmiotów.


== Otrzymywanie ==
== Otrzymywanie ==
=== Wydobywanie ===
=== Wydobywanie ===
Redstone można uzyskać w ilości 4–5 garści poprzez zniszczenie żelaznym lub diamentowym [[kilof]]em [[Złoże redstone|złoża redstone]]. Gdy kilof ma [[zaklinanie#Typy zaklęć|zaklęcie]] ''Fortuna'', ilość upuszczanego redstone zwiększa się wraz z poziomem zaklęcia (maksymalnie może wypaść do 3 dodatkowych sztuk sproszkowanego redstone przy poziomie III).
Redstone można uzyskać w ilości 4–5 garści poprzez zniszczenie żelaznym lub lepszym [[kilof]]em [[Złoże redstone|złoża redstone]]. Gdy kilof ma [[zaklinanie#Typy zaklęć|zaklęcie]] ''Fortuna'', ilość upuszczanego redstone zwiększa się wraz z poziomem zaklęcia (maksymalnie może wypaść do 3 dodatkowych sztuk sproszkowanego redstone przy poziomie III).


Sam redstone może zostać wydobyty natychmiastowo, bez pomocy żadnego narzędzia.
Sam redstone może zostać wydobyty natychmiastowo, bez pomocy żadnego narzędzia.
Linia 59: Linia 59:
|-
|-
| '''[[Złoże redstone]]'''
| '''[[Złoże redstone]]'''
| {{Grid/Furnace
|{{Grid/Furnace
|Input=Złoże redstone
|Input=Złoże redstone; Łupkowe złoże redstone
|Output= Sproszkowany redstone
|Output= Sproszkowany redstone
|Fuel=Węgiel, Dębowe deski, Drewno dębu, Sadzonka, Patyk, Wiadro z lawą |FA= 1,1,1,2,2,1
}}
}}
|}
|}
Linia 72: Linia 71:


=== [[Wiedźma|Wiedźmy]] ===
=== [[Wiedźma|Wiedźmy]] ===
Wiedźmy pośmiertnie mogą upuścić od 0 do 6 sztuk sproszkowanego redstone. Ilość sproszkowanego redstone może zostać zwiększona do 15 sztuk po zabiciu wiedźmy za pomocą [[miecz]]a zaklętego na ''Grabież''.
Wiedźmy pośmiertnie mogą upuścić od 4 do 8 sztuk sproszkowanego redstone. Ilość sproszkowanego redstone może zostać zwiększona do 11 sztuk po zabiciu wiedźmy za pomocą [[miecz]]a zaklętego na ''Grabież''.


=== [[Handel]] ===
=== [[Handel]] ===
Linia 78: Linia 77:


== Zastosowanie ==
== Zastosowanie ==
=== [[Wytwarzanie]] ===
=== [[Wytwarzanie]] ===
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
Linia 94: Linia 92:
}}
}}
|- align="center"
|- align="center"
| [[Przekaźnik]]
| [[Przekaźnik redstone]]
| [[Pochodnia redstone|Pochodnie redstone]]<br>+<br>'''Sproszkowany redstone'''<br>+<br>[[Kamień]]
| [[Pochodnia redstone|Pochodnie redstone]]<br>+<br>'''Sproszkowany redstone'''<br>+<br>[[Kamień]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A2= Pochodnia redstone |B2= Sproszkowany redstone |C2= Pochodnia redstone
|A2= Pochodnia redstone |B2= Sproszkowany redstone |C2= Pochodnia redstone
|A3= Kamień |B3= Kamień |C3= Kamień
|A3= Kamień |B3= Kamień |C3= Kamień
|Output= Przekaźnik
|Output= Przekaźnik redstone
}}
}}
|- align="center"
|- align="center"
Linia 123: Linia 121:
| [[Deski]]<br>+<br>'''Sproszkowany redstone'''
| [[Deski]]<br>+<br>'''Sproszkowany redstone'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Dębowe deski; Brzozowe deski; Świerkowe deski; Tropikalne deski; Ciemne deski; Akacjowe deski; Namorzynowe deski; Bambusowe deski; Wiśniowe deski; Bladodębowe deski; Szkarłatne deski; Spaczone deski |B1= Dębowe deski; Brzozowe deski; Świerkowe deski; Tropikalne deski; Ciemne deski; Akacjowe deski; Namorzynowe deski; Bambusowe deski; Wiśniowe deski; Bladodębowe deski; Szkarłatne deski; Spaczone deski   |C1= Dębowe deski; Brzozowe deski; Świerkowe deski; Tropikalne deski; Ciemne deski; Akacjowe deski; Namorzynowe deski; Bambusowe deski; Wiśniowe deski; Bladodębowe deski; Szkarłatne deski; Spaczone deski
|A1= Dowolne deski |B1= Dowolne deski |C1= Dowolne deski
|A2= Dębowe deski; Brzozowe deski; Świerkowe deski; Tropikalne deski; Ciemne deski; Akacjowe deski; Namorzynowe deski; Bambusowe deski; Wiśniowe deski; Bladodębowe deski; Szkarłatne deski; Spaczone deski |B2= Sproszkowany redstone |C2= Dębowe deski; Brzozowe deski; Świerkowe deski; Tropikalne deski; Ciemne deski; Akacjowe deski; Namorzynowe deski; Bambusowe deski; Wiśniowe deski; Bladodębowe deski; Szkarłatne deski; Spaczone deski
|A2= Dowolne deski |B2= Sproszkowany redstone |C2= Dowolne deski
|A3= Dębowe deski; Brzozowe deski; Świerkowe deski; Tropikalne deski; Ciemne deski; Akacjowe deski; Namorzynowe deski; Bambusowe deski; Wiśniowe deski; Bladodębowe deski; Szkarłatne deski; Spaczone deski |B3= Dębowe deski; Brzozowe deski; Świerkowe deski; Tropikalne deski; Ciemne deski; Akacjowe deski; Namorzynowe deski; Bambusowe deski; Wiśniowe deski; Bladodębowe deski; Szkarłatne deski; Spaczone deski   |C3= Dębowe deski; Brzozowe deski; Świerkowe deski; Tropikalne deski; Ciemne deski; Akacjowe deski; Namorzynowe deski; Bambusowe deski; Wiśniowe deski; Bladodębowe deski; Szkarłatne deski; Spaczone deski
|A3= Dowolne deski |B3= Dowolne deski |C3= Dowolne deski
|Output= Blok dźwiękowy
|Output= Blok dźwiękowy
}}
}}
Linia 142: Linia 140:
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Sztabka żelaza |C1= Sztabka żelaza
|A1= Sztabka żelaza |C1= Sztabka żelaza
|A2= Sztabka żelaza |B2= Kamienna płyta naciskowa |C2= Sztabka żelaza
|A2= Sztabka żelaza |B2= Kamienna płytka naciskowa |C2= Sztabka żelaza
|A3= Sztabka żelaza |B3= Sproszkowany redstone |C3= Sztabka żelaza
|A3= Sztabka żelaza |B3= Sproszkowany redstone |C3= Sztabka żelaza
|Output= Tory z czujnikiem, 6
|Output= Tory z czujnikiem, 6
Linia 150: Linia 148:
| [[Bruk]]<br>+<br>[[łuk]]<br>+<br>'''Sproszkowany redstone'''
| [[Bruk]]<br>+<br>[[łuk]]<br>+<br>'''Sproszkowany redstone'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Bruk |B1= Bruk     |C1= Bruk
|A1= Bruk |B1= Bruk |C1= Bruk
|A2= Bruk |B2= Łuk     |C2= Bruk
|A2= Bruk |B2= Łuk |C2= Bruk
|A3= Bruk |B3= Sproszkowany redstone |C3= Bruk
|A3= Bruk |B3= Sproszkowany redstone |C3= Bruk
|Output= Dozownik
|Output= Dozownik
Linia 161: Linia 159:
|A1= Bruk |B1= Bruk |C1= Bruk
|A1= Bruk |B1= Bruk |C1= Bruk
|A2= Bruk |C2= Bruk
|A2= Bruk |C2= Bruk
|A3= Bruk |B3= Sproszkowany redstone |C3= Bruk
|A3= Bruk |B3= Sproszkowany redstone |C3= Bruk
|Output= Podajnik
|Output= Podajnik
}}
}}
Linia 168: Linia 166:
| [[Deski]]<br>+<br>[[Bruk]]<br>+<br>[[Sztabka żelaza]]<br>+<br>'''Sproszkowany redstone'''
| [[Deski]]<br>+<br>[[Bruk]]<br>+<br>[[Sztabka żelaza]]<br>+<br>'''Sproszkowany redstone'''
|{{Grid/Crafting Table  
|{{Grid/Crafting Table  
|A1= Dębowe deski; Brzozowe deski; Świerkowe deski; Tropikalne deski; Ciemne deski; Akacjowe deski; Namorzynowe deski; Bambusowe deski; Wiśniowe deski; Bladodębowe deski; Szkarłatne deski; Spaczone deski |B1= Dębowe deski; Brzozowe deski; Świerkowe deski; Tropikalne deski; Ciemne deski; Akacjowe deski; Namorzynowe deski; Bambusowe deski; Wiśniowe deski; Bladodębowe deski; Szkarłatne deski; Spaczone deski |C1= Dębowe deski; Brzozowe deski; Świerkowe deski; Tropikalne deski; Ciemne deski; Akacjowe deski; Namorzynowe deski; Bambusowe deski; Wiśniowe deski; Bladodębowe deski; Szkarłatne deski; Spaczone deski
|A1= Dowolne deski |B1= Dowolne deski |C1= Dowolne deski
|A2= Bruk |B2= Sztabka żelaza |C2= Bruk
|A2= Bruk |B2= Sztabka żelaza |C2= Bruk
|A3= Bruk |B3= Sproszkowany redstone |C3= Bruk
|A3= Bruk |B3= Sproszkowany redstone |C3= Bruk
Linia 177: Linia 175:
| [[Jasnogłaz]]<br>+<br>'''Sproszkowany redstone'''
| [[Jasnogłaz]]<br>+<br>'''Sproszkowany redstone'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|B1= Sproszkowany redstone  
|B1= Sproszkowany redstone
|A2= Sproszkowany redstone |B2= Jasnogłaz |C2= Sproszkowany redstone
|A2= Sproszkowany redstone |B2= Jasnogłaz |C2= Sproszkowany redstone
|B3= Sproszkowany redstone
|B3= Sproszkowany redstone
Linia 193: Linia 191:
|- align="center"
|- align="center"
| [[Detektor]]
| [[Detektor]]
| [[Bruk]]<br>+<br>'''Sproszkowany redstone'''<br>+<br>'''[[Kwarc]]'''
| [[Bruk]]<br>+<br>'''Sproszkowany redstone'''<br>+<br>'''[[Netherowy kwarc]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Bruk |B1= Bruk |C1= Bruk
|A1= Bruk |B1= Bruk |C1= Bruk
|A2= Sproszkowany redstone |B2= Sproszkowany redstone |C2= Kwarc
|A2= Sproszkowany redstone |B2= Sproszkowany redstone |C2= Netherowy kwarc
|A3= Bruk |B3= Bruk |C3= Bruk
|A3= Bruk |B3= Bruk |C3= Bruk
|Output= Detektor
|Output= Detektor
}}
|- align="center"
| [[Tarcza strzelecka]]
|'''Sproszkowany redstone'''<br>+<br>'''[[snop siana]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|B1= Sproszkowany redstone
|A2= Sproszkowany redstone |B2= Snop siana |C2= Sproszkowany redstone
|B3= Sproszkowany redstone
|Output= Tarcza strzelecka
}}
|- align="center"
| [[Miedziana lampa]]
|'''Sproszkowany redstone'''<br>+<br>'''[[Blok miedzi|bloki miedzi]]'''<br>+<br>[[Płomienna różdżka]]
|{{Grid/Crafting Table
|B1=Blok miedzi
|A2=Blok miedzi |B2=Płomienna różdżka |C2=Blok miedzi
|B3=Sproszkowany redstone
|Output=Miedziana lampa}}
|-align="center"
| [[Wytwarzacz]]
| 5x '''[[Sztabka żelaza]]''' + 2x '''Sproszkowany redstone''' + '''[[Podajnik]]''' + '''[[Stół rzemieślniczy]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|A1=Sztabka żelaza |B1=Sztabka żelaza |C1=Sztabka żelaza
|A2=Sztabka żelaza |B2=Stół rzemieślniczy |C2=Sztabka żelaza
|A3=Sproszkowany redstone |B3=Podajnik |C3=Sproszkowany redstone
|Output=Wytwarzacz
}}
}}
|}
|}


=== [[Alchemia|Warzenie]] ===
=== [[Alchemia|Warzenie]] ===
{| class="wikitable" border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee" cellpadding="5"
{| class="wikitable"
! Nazwa
! Nazwa
! Składniki
! Składniki
Linia 209: Linia 233:
|- align="center"
|- align="center"
|{{Grid|Przyziemna mikstura|link=Mikstury}}<br>'''[[Mikstury|Przyziemna mikstura]]'''
|{{Grid|Przyziemna mikstura|link=Mikstury}}<br>'''[[Mikstury|Przyziemna mikstura]]'''
| [[Redstone|Sproszkowany redstone]] <br>+<br> '''[[butelka z wodą]]'''
| [[Sproszkowany redstone]] <br>+<br> '''[[butelka z wodą]]'''
|{{Grid/Brewing Stand
|{{Grid/Brewing Stand
|Input= Sproszkowany redstone
|Input= Sproszkowany redstone
|Output2=Przyziemna mikstura
|Output2= Przyziemna mikstura
}}
}}
|- align="center"
|- align="center"
|'''Zwiększony czas<br>trwania mikstury'''
|'''Zwiększony czas<br>trwania mikstury'''
| [[Redstone|Sproszkowany redstone]] <br>+<br> '''[[Mikstury|mikstura]]'''
| [[Sproszkowany redstone]] <br>+<br> '''[[mikstura]]'''
|{{Grid/Brewing Stand
|{{Grid/Brewing Stand
|Input= Sproszkowany redstone
|Input= Sproszkowany redstone
|Output2=Mikstura odporności na ogień; Mikstura niewidzialności; Mikstura noktowizji; Mikstura odporności na ogień; Mikstura zatrucia; Mikstura regeneracji; Mikstura spowolnienia; Mikstura siły; Mikstura oddychania pod wodą; Mikstura słabości; Mikstura skoku
|Output2= Mikstura odporności na ogień; Mikstura niewidzialności; Mikstura noktowizji; Mikstura zatrucia; Mikstura regeneracji; Mikstura spowolnienia; Mikstura siły; Mikstura oddychania pod wodą; Mikstura słabości; Mikstura skoku
}}
}}
|}
|}
Linia 228: Linia 252:
{{main|Obwody z redstone}}
{{main|Obwody z redstone}}


Wprowadzenie redstone było ogromnym krokiem w stronę wprowadzenia do gry interaktywności i pozwoliło na tworzenie mechanik obwodów elektrycznych, co umożliwiło konstrukcję [[Obwody z czerwonego kamienia|obwodów]] połączonych przełącznikami, [[przycisk|przyciskami]], [[dźwignia]]mi, [[płyta naciskowa|płytami naciskowymi]] i bramkami logicznymi, które mogą być związane z rzeczami takimi jak [[drzwi]], [[tory]] czy [[TNT|ładunki wybuchowe]]. Jest jednak możliwe połączenie tych przedmiotów bez użycia sproszkowanego redstone, ponieważ nie jest on potrzebny, jeżeli przedmiot jest w bezpośrednim kontakcie z przełącznikiem.
Wprowadzenie redstone było ogromnym krokiem w stronę wprowadzenia do gry interaktywności i pozwoliło na tworzenie mechanik obwodów elektrycznych, co umożliwiło konstrukcję [[Obwody z czerwonego kamienia|obwodów]] połączonych przełącznikami, [[przycisk]]ami, [[dźwignia]]mi, [[płytka naciskowa|płytkami naciskowymi]] i bramkami logicznymi, które mogą być związane z rzeczami takimi jak [[drzwi]], [[tory]] czy [[TNT|ładunki wybuchowe]]. Jest jednak możliwe połączenie tych przedmiotów bez użycia sproszkowanego redstone, ponieważ nie jest on potrzebny, jeżeli przedmiot jest w bezpośrednim kontakcie z przełącznikiem.


[[Przewód z redstone|Przewody]] stworzone z redstone nie przenoszą sygnału dalej niż przez długość 15 bloków. Jednak jest możliwe zwiększenie ich zasięgu przez wykorzystanie bramek lub [[przekaźnik]]ów.
[[Przewód z redstone|Przewody]] stworzone z redstone nie przenoszą sygnału dalej niż przez długość 15 bloków. Jednak jest możliwe zwiększenie ich zasięgu przez wykorzystanie bramek lub [[przekaźnik]]ów.


=== Dekoracja ===
=== Dekoracja ===
Sproszkowany redstone jest często używany jako element dekoracji i nastroju w, np., nawiedzonych domach, lochach.
Sproszkowany redstone jest często używany jako element dekoracji i nastroju w np. nawiedzonych domach, lochach.


== Historia ==
== Historia ==
{{Historia|a}}
{{Historia|a}}
{{Historia||v1.0.1|Dodano „Czerwony pył rudy” (przedmiot) i „czerwony pył rudy” (blok). Czerwony pył rudy służył do stworzenia [[Pochodnia redstone|czerwonej pochodni.]]}}
{{Historia||v1.0.1|Dodano „Czerwony pył rudy” (przedmiot) i „czerwony pył rudy” (blok). Czerwony pył rudy służył do stworzenia [[Pochodnia redstone|czerwonej pochodni]].}}
{{Historia||v1.0.2_01|Czerwony pył rudy nie będzie się już łączyć przez stały blok ukośnie w dół.
{{Historia||v1.0.2_01|Czerwony pył rudy nie będzie się już łączyć przez stały blok ukośnie w dół.
|Drobne poprawki w wyglądzie.  
|Drobne poprawki w wyglądzie.  
Linia 251: Linia 275:
{{Historia||1.3|Redstone jest ciemniejszy w miarę oddalania się od źródła zasilania (wcześniej miał to samo zabarwienie aż do miejsca, w którym ustawało jego zasilanie).}}
{{Historia||1.3|Redstone jest ciemniejszy w miarę oddalania się od źródła zasilania (wcześniej miał to samo zabarwienie aż do miejsca, w którym ustawało jego zasilanie).}}
{{Historia||1.5|Sproszkowany redstone można umieścić na [[Blok śniegu|śniegu]].}}
{{Historia||1.5|Sproszkowany redstone można umieścić na [[Blok śniegu|śniegu]].}}
{{Historia||1.6.6|Można położyć sproszkowany redstone na [[Jasnogłaz|jasnogłazie]].}}
{{Historia||1.6.6|Można położyć sproszkowany redstone na [[jasnogłaz]]ie.}}


{{Historia|w}}
{{Historia|w}}
{{Historia||1.0.0|snap=Beta 1.9-pre3|Sproszkowany redstone używany jest do tworzenia przyziemnej mikstury i wydłużania innych mikstur.}}
{{Historia||1.0.0|snap=Beta 1.9-pre3|Sproszkowany redstone używany jest do tworzenia przyziemnej mikstury i wydłużania innych mikstur.}}
{{Historia||1.3.1|snap=12w21a|Sproszkowany redstone można uzyskać poprzez handel.}}
{{Historia||1.3.1|snap=12w21a|Sproszkowany redstone można uzyskać poprzez handel.}}
{{Historia|||snap=12w25a|Sproszkowany redstone można umieścić na odwróconych [[Półblok|półblokach]] i [[Schody|schodach]].}}
{{Historia|||snap=12w25a|Sproszkowany redstone można umieścić na odwróconych [[półblok]]ach i [[Schody|schodach]].}}
{{Historia||1.4.2|snap=12w38a|Nowy mob, [[wiedźma]], może upuścić sproszkowany redstone.}}
{{Historia||1.4.2|snap=12w38a|Nowy mob, [[wiedźma]], może upuścić sproszkowany redstone.}}
{{Historia||1.9|snap=15w44a|Sproszkowany redstone nie może już zostać wykorzystany do przedłużenia mikstur, które zostały już rozszerzone przez jasnopył.}}
{{Historia||1.9|snap=15w44a|Sproszkowany redstone nie może już zostać wykorzystany do przedłużenia mikstur, które zostały już rozszerzone przez jasnopył.}}
Linia 266: Linia 290:


{{Historia|pa}}
{{Historia|pa}}
{{Historia||v0.8.0|snap=build 2|Dodano sproszkowany redstone.|Nie może zostać umieszczony na ziemi.}}
{{Historia||v0.8.0|snap=build 2|Dodano sproszkowany redstone.
|Nie może zostać umieszczony na ziemi.}}
{{Historia||v0.12.1|snap=build 1|Redstone można znaleźć w ekwipunku [[Tryb kreatywny|trybu kreatywnego]].}}
{{Historia||v0.12.1|snap=build 1|Redstone można znaleźć w ekwipunku [[Tryb kreatywny|trybu kreatywnego]].}}
{{Historia||v0.13.0|snap=build 1|Dodano możliwość położenia sproszkowanego redstone na podłożu.}}
{{Historia||v0.13.0|snap=build 1|Dodano możliwość położenia sproszkowanego redstone na podłożu.}}

Wersja z 13:17, 23 mar 2025

Ten artykuł dotyczy materiału. Zobacz też inne znaczenia tego pojęcia.


Sproszkowany redstone

Typ

Materiał, mechanizm

Narzędzie

Wszystko

Odnawialne

Tak

Możliwość grupowania

Tak, 64

Fizyka

Nie

Przezroczystość

Tak

Emisja światła

Nie

Twardość

0

Odporność na eksplozje

0

Palność

Nie

Rzadkość

Pospolita


Redstone (lub czerwienit w Bedrock Edition) to materiał w formie sproszkowanej służący do tworzenia mechanizmów oraz różnego typu przedmiotów.

Otrzymywanie

Wydobywanie

Redstone można uzyskać w ilości 4–5 garści poprzez zniszczenie żelaznym lub lepszym kilofem złoża redstone. Gdy kilof ma zaklęcie Fortuna, ilość upuszczanego redstone zwiększa się wraz z poziomem zaklęcia (maksymalnie może wypaść do 3 dodatkowych sztuk sproszkowanego redstone przy poziomie III).

Sam redstone może zostać wydobyty natychmiastowo, bez pomocy żadnego narzędzia.

Redstone może zostać zniszczony również przez:

  • zniszczenie bloku, na którym się znajduje,
  • zalanie go wodą lub lawą,
  • uruchomienie tłoku skierowanego w jego stronę lub w stronę bloku, na którym się znajduje,
  • eksplozja TNT (po eksplozji niemożliwy do odzyskania).

Wytwarzanie

Składniki Wejście → Wyjście
Blok redstone




9






Przetapianie

Składniki Wejście → Wyjście
Złoże redstone







2

2

Naturalne generowanie

Sproszkowany redstone w ilości 15 garści można znaleźć w mechanizmie w dżunglowej świątyni. Generuje się również w ilości 5 garści w pokoju z celami więziennymi w leśnym dworze.

Poza tym, sproszkowany redstone można znaleźć w skrzyniach w lochach i w leśnych dworach w ilości 1–4 sztuk (27,4% szans), w twierdzach (19% szans) oraz wagonikach ze skrzynią w opuszczonych kopalniach (17% szans).

Wiedźmy

Wiedźmy pośmiertnie mogą upuścić od 4 do 8 sztuk sproszkowanego redstone. Ilość sproszkowanego redstone może zostać zwiększona do 11 sztuk po zabiciu wiedźmy za pomocą miecza zaklętego na Grabież.

Handel

Osadnik o profesji kapłana zawsze sprzedaje 2 sztuki sproszkowanego redstone za 1 szmaragd.

Zastosowanie

Wytwarzanie

Nazwa Składniki Wejście → Wyjście
Pochodnia redstone Sproszkowany redstone
+
Patyk










Przekaźnik redstone Pochodnie redstone
+
Sproszkowany redstone
+
Kamień










Zegar Sztabki złota
+
Sproszkowany redstone



Zegar






Kompas Sztabki żelaza
+
Sproszkowany redstone










Blok dźwiękowy Deski
+
Sproszkowany redstone


























































































Zasilane tory Sztabki złota
+
Patyk
+
Sproszkowany redstone




6






Tory z czujnikiem Sztabki żelaza
+
Kamienna płyta
naciskowa

+
Sproszkowany redstone




6






Dozownik Bruk
+
łuk
+
Sproszkowany redstone










Podajnik Bruk
+
Sproszkowany redstone










Tłok Deski
+
Bruk
+
Sztabka żelaza
+
Sproszkowany redstone








































Lampa Jasnogłaz
+
Sproszkowany redstone



Lampa






Blok redstone Sproszkowany redstone










Detektor Bruk
+
Sproszkowany redstone
+
Netherowy kwarc










Tarcza strzelecka Sproszkowany redstone
+
snop siana










Miedziana lampa Sproszkowany redstone
+
bloki miedzi
+
Płomienna różdżka










Wytwarzacz 5x Sztabka żelaza + 2x Sproszkowany redstone + Podajnik + Stół rzemieślniczy










Warzenie

Nazwa Składniki Ustawienie


Przyziemna mikstura
Sproszkowany redstone
+
butelka z wodą




Zwiększony czas
trwania mikstury
Sproszkowany redstone
+
mikstura













Mechanizmy

Przykładowy przewód
 Osobny artykuł: Przewód z redstone.
 Osobny artykuł: Obwody z redstone.

Wprowadzenie redstone było ogromnym krokiem w stronę wprowadzenia do gry interaktywności i pozwoliło na tworzenie mechanik obwodów elektrycznych, co umożliwiło konstrukcję obwodów połączonych przełącznikami, przyciskami, dźwigniami, płytkami naciskowymi i bramkami logicznymi, które mogą być związane z rzeczami takimi jak drzwi, tory czy ładunki wybuchowe. Jest jednak możliwe połączenie tych przedmiotów bez użycia sproszkowanego redstone, ponieważ nie jest on potrzebny, jeżeli przedmiot jest w bezpośrednim kontakcie z przełącznikiem.

Przewody stworzone z redstone nie przenoszą sygnału dalej niż przez długość 15 bloków. Jednak jest możliwe zwiększenie ich zasięgu przez wykorzystanie bramek lub przekaźników.

Dekoracja

Sproszkowany redstone jest często używany jako element dekoracji i nastroju w np. nawiedzonych domach, lochach.

Historia

Java Edition Alpha
v1.0.1Dodano „Czerwony pył rudy” (przedmiot) i „czerwony pył rudy” (blok). Czerwony pył rudy służył do stworzenia czerwonej pochodni.
v1.0.2_01Czerwony pył rudy nie będzie się już łączyć przez stały blok ukośnie w dół.
Drobne poprawki w wyglądzie.
Chodzenie po czerwonym pyle rudy nie niszczy już go.
Czerwony pył rudy po zasileniu wydziela czerwone cząsteczki.
v1.0.4Zmieniono nazwę z „Czerwony pył rudy” na „Redstone”.
W tej wersji lub przed, dodano pył czerwonego kamienia do skrzyń w lochach.
v1.1.0Czerwony proszek jest używany do wytworzenia kompasu.
v1.2.0Czerwony proszek jest używany do wytworzenia zegara.
Beta
1.2Sproszkowany redstone może służyć do stworzenia dozownika i bloku dźwiękowego.
1.3Redstone jest ciemniejszy w miarę oddalania się od źródła zasilania (wcześniej miał to samo zabarwienie aż do miejsca, w którym ustawało jego zasilanie).
1.5Sproszkowany redstone można umieścić na śniegu.
1.6.6Można położyć sproszkowany redstone na jasnogłazie.
Pełna wersja
1.0.0Beta 1.9-pre3Sproszkowany redstone używany jest do tworzenia przyziemnej mikstury i wydłużania innych mikstur.
1.3.112w21aSproszkowany redstone można uzyskać poprzez handel.
12w25aSproszkowany redstone można umieścić na odwróconych półblokach i schodach.
1.4.212w38aNowy mob, wiedźma, może upuścić sproszkowany redstone.
1.915w44aSproszkowany redstone nie może już zostać wykorzystany do przedłużenia mikstur, które zostały już rozszerzone przez jasnopył.
1.11Sproszkowany redstone można znaleźć w skrzyniach w leśnych posiadłościach.
1.1418w43aZmieniono teksturę sproszkowanego redstone.
19w12bMożna położyć sproszkowany redstone na szkle, lodzie oraz latarni morskiej.
1.1721w08aSproszkowany redstone może być dodatkowo pozyskany z łupkowego złoża redstone lub przez przetopienie złoża redstone.
1.19.423w04aSproszkowany redstone barwi kowalskie zdobienia na zbroję na czerwono w stole kowalskim.[tylko z włączoną wbudowaną paczką danych „Update 1.20”]
Pocket Edition Alpha
v0.8.0build 2Dodano sproszkowany redstone.
Nie może zostać umieszczony na ziemi.
v0.12.1build 1Redstone można znaleźć w ekwipunku trybu kreatywnego.
v0.13.0build 1Dodano możliwość położenia sproszkowanego redstone na podłożu.
Pełna wersja Pocket Edition
1.1.0alpha 1.1.0.0Redstone można znaleźć w leśnych dworach.
Bedrock Edition
1.10.0beta 1.10.0.3Zmieniono teksturę sproszkowanego redstone.
Console Edition
TU1CU11.00Patch 1Dodano sproszkowany redstone.
TU141.04Wiedźmy mogą upuścić sproszkowany redstone.
1.90Zmieniono teksturę sproszkowanego redstone.
1.95Sproszkowany redstone może być położony na szkle.
New Nintendo 3DS Edition
0.1.0Dodano sproszkowany redstone.

Ciekawostki

Zobacz też

Szablon:Obwody czerwonego kamienia