Doświadczenie: Różnice pomiędzy wersjami
| [wersja nieprzejrzana] | [wersja nieprzejrzana] |
Wycofano ostatnią zmianę treści (zrobioną przez Pysiek1234) i przywrócono wersję 26649 autorstwa Aro567 |
|||
| Linia 19: | Linia 19: | ||
!colspan="2"| Zwierzęta | !colspan="2"| Zwierzęta | ||
|- | |- | ||
| {{EntityLink|id=4|Kurczak}}, {{EntityLink|id=3|Krowa}}, {{EntityLink|id=6|Grzybowa krowa}}, {{EntityLink|id=37|Ocelot}} <small>({{EntityLink|id=38|Kot}})</small>,<br>{{EntityLink|id=1|Świnia}}, {{EntityLink|id=2|Owca}}, {{EntityLink|id=5|Kałamarnica}}, {{EntityLink|id=18|Wilk}} | | {{EntityLink|id=4|Kurczak}}, {{EntityLink|id=3|Krowa}}, {{EntityLink|id=6|Grzybowa krowa}}, {{EntityLink|id=37|Ocelot}} <small>({{EntityLink|id=38|Kot}})</small>,<br>{{EntityLink|id=1|Świnia}}, {{EntityLink|id=2|Owca}}, {{EntityLink|id=5|Kałamarnica}}, {{EntityLink|id=18|Wilk}}, {{EntityLink|id=73|Koń}} | ||
|style="text-align:center"| 1–3 | |style="text-align:center"| 1–3 | ||
|- | |- | ||
| Linia 64: | Linia 64: | ||
|- | |- | ||
| {{EntityLink|id=29|Smok Kresu}} | | {{EntityLink|id=29|Smok Kresu}} | ||
|style="text-align:center"| | |style="text-align:center"| 12,000 | ||
|- | |- | ||
| {{EntityLink|id=61|Wither}} | | {{EntityLink|id=61|Wither}} | ||
|style="text-align:center"| | |style="text-align:center"| 50 | ||
|- | |- | ||
!colspan="2"| Kopanie bloków | !colspan="2"| Kopanie bloków | ||
| Linia 74: | Linia 74: | ||
|style="text-align:center"| 0–2 | |style="text-align:center"| 0–2 | ||
|- | |- | ||
| {{BlockLink|id=diamond-ore | | {{BlockLink|id=diamond-ore|Ruda diamentu}}, {{BlockLink|id=252|Ruda szmaragdu}} | ||
|style="text-align:center"| 3–7 | |style="text-align:center"| 3–7 | ||
|- | |- | ||
| {{BlockLink|id=lapis-lazuli-ore|Lazuryt|Ruda lazurytu}} | | {{BlockLink|id=lapis-lazuli-ore|Lazuryt|Ruda lazurytu}}, {{BlockLink|id=280|Ruda kwarcu}} | ||
|style="text-align:center"| 2–5 | |style="text-align:center"| 2–5 | ||
|- | |- | ||
| Linia 94: | Linia 94: | ||
|style="text-align:center"| 0.7 | |style="text-align:center"| 0.7 | ||
|- | |- | ||
| {{ItemLink|id=106|Surowy befsztyk}}, {{ItemLink|id=122|Surowy kurczak}}, {{ItemLink|id=90|Surowa ryba}}, {{ItemLink|id=88|Surowy schab}} | | {{ItemLink|id=106|Surowy befsztyk}}, {{ItemLink|id=122|Surowy kurczak}}, {{ItemLink|id=90|Surowa ryba}}, {{ItemLink|id=88|Surowy schab}}, {{ItemLink|id=120|Ziemniak}}, {{BlockLink|id=105|Blok gliny}} | ||
|style="text-align:center"| 0.35 | |||
|- | |||
| {{ItemLink|id=58|Glina}} | |||
|style="text-align:center"| 0.3 | |style="text-align:center"| 0.3 | ||
|- | |- | ||
| {{BlockLink|id=cactus-side|Kaktus | | {{BlockLink|id=cactus-side|Kaktus}}, {{BlockLink|id=lapis-lazuli-ore|Lazuryt|Ruda lazurytu}}, {{BlockLink|id=280|Ruda kwarcu}} | ||
|style="text-align:center"| 0.2 | |style="text-align:center"| 0.2 | ||
|- | |- | ||
| {{BlockLink|id=coal-ore|Węgiel|Ruda węgla}}, {{BlockLink|Bruk}}, {{BlockLink|Piasek}}, {{BlockLink| | | {{BlockLink|Drewno}} | ||
|style="text-align:center"| 0.15 | |||
|- | |||
| {{BlockLink|id=coal-ore|Węgiel|Ruda węgla}}, {{BlockLink|Bruk}}, {{BlockLink|Piasek}}, {{BlockLink|Netherrack}} | |||
|style="text-align:center"| 0.1 | |style="text-align:center"| 0.1 | ||
|- | |- | ||
| Linia 108: | Linia 114: | ||
|style="text-align:center"| 3–11 | |style="text-align:center"| 3–11 | ||
|- | |- | ||
| {{ItemLink|id=90|Surowa ryba}} (Łowienie) | |||
|style="text-align:center"| 1–3 | |||
|- | |- | ||
| {{ItemLink|id= | | {{ItemLink|id=zboże|Rozmnażanie zwierząt|Karmienie zwierząt}} | ||
|style="text-align:center"| | |style="text-align:center"| 1–4 | ||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Wersja z 20:06, 18 maj 2013

Doświadczenie (ang. Experience) może być zdobyte poprzez zbieranie kul doświadczenia z pokonanych mobów i graczy. Doświadczenie jest wykorzystywane w zaklinaniu. System doświadczenia został zmieniony w wersji 12w22a.
Funkcjonowanie
Zdobywanie punktów doświadczenia stopniowo wypełnia pasek doświadczenia. Gdy wypełni się on w całości gracz osiąga kolejny poziom. Gdy gracz umrze połowa jego punktów doświadczenia zostanie wyrzucona, w postaci kul doświadczenia, w okolicy śmierci. Druga połowa przepada. Jeśli gracz umrze z powodu upadku zostanie wyrzucone ok. 0,3-0,4 kul.
Kule doświadczenia wypadają z mobów tylko jeśli są one zabite przez gracza, lub uderzone przez gracza, a zabite w dowolny inny sposób. Kule doświadczenia przemieszczają się w kierunku gracza jeśli są w odległości 2-3 bloków od niego. Doświadczenie można również otrzymać poprzez wydobywanie węgla, lazurytu, czerwonego kamienia, diamentów, przetapianie kamienia, żelaza lub złota oraz pieczenia jedzenia. Kule doświadczenia zbierają się natychmiast wraz z węglem, lazurytem, czerwonym kamieniem i diamentami, lecz doświadczenie dostawane po przetopie kamienia, żelaza lub złota oraz pieczenia jedzenia zostaje przyznane po wyjęciu danego przedmiotu z pieca.Doświadczenie można też pozyskać przez rozmnażanie zwierząt.
Moby upuszczają różne liczby kul, mają one również różne wartości. Jednakże całkowita wartość punktów doświadczenia jest stała, nie zależy od poziomu trudności.
Źródła doświadczenia
| Źródła | Doświadczenie |
|---|---|
| Zwierzęta | |
| Kurczak, Krowa, Grzybowa krowa, Ocelot ( Kot), Świnia, Owca, Kałamarnica, Wilk, Koń |
1–3 |
| Nietoperz | 0 |
| Wszystkie małe zwierzęta | 0 |
| Golemy | |
| Żelazny golem, Bałwan | 0 |
| Potwory | |
| Pająk jaskiniowy, Creeper, Enderman, Ghast, Rybik cukrowy, Szkielet, Pająk, Zombie, Pigman |
5 |
| Duży Slime oraz Kostka magmy [notatka A 1] | 4 |
| Normalny Slime oraz Kostka magmy [notatka A 1] | 2 |
| Mały Slime oraz Kostka magmy | 1 |
| Pajęczy jeździec [notatka A 2] | 5 + 5 |
| Płomyk | 10 |
| NPC | |
| Mieszkaniec wioski[notatka A 3] | 0 |
| Wiedźma | 5 |
| Bossy | |
| Smok Kresu | 12,000 |
| Wither | 50 |
| Kopanie bloków | |
| Węgiel | 0–2 |
| Ruda diamentu, Ruda szmaragdu | 3–7 |
| Lazuryt, Ruda kwarcu | 2–5 |
| Czerwony kamień | 1–5 |
| Mob Spawner | 15–43 |
| Przetapianie | |
| Diament, Ruda szmaragdu, Złoto | 1.0 |
| Żelazo, Czerwony kamień | 0.7 |
| Surowy befsztyk, Surowy kurczak, Surowa ryba, Surowy schab, Ziemniak, Blok gliny | 0.35 |
| Glina | 0.3 |
| Kaktus, Lazuryt, Ruda kwarcu | 0.2 |
| Drewno | 0.15 |
| Węgiel, Bruk, Piasek, Netherrack | 0.1 |
| Inne | |
| Zaklęta butelka | 3–11 |
| Surowa ryba (Łowienie) | 1–3 |
| Karmienie zwierząt | 1–4 |
- ↑ 1,0 1,1 Doświadczenie wypuszczane jest kiedy moby rozdzielają się lub giną.
- ↑ Pajęczy jeździec składa się z dwóch mobów poruszających się jako jeden. Część doświadczenia zostaje przydzielona po zabiciu jednego członu, a część po zabiciu drugiego członu.
- ↑ Mali mieszkańcy wioski nie wyrzucają doświadczenia.
Poziomy
| Poziom | Wymagane doświadczenie [notatka B 1] |
Różnica [notatka B 2] |
Sekcja w pasku doświadczenia [notatka B 3] |
|---|---|---|---|
| 0 | 0 | 0 | 0.39 |
| 1 | 7 | 7 | 0.56 |
| 2 | 17 | 10 | 0.78 |
| 3 | 31 | 14 | 0.94 |
| 4 | 48 | 17 | 1.17 |
| 5 | 69 | 21 | 1.33 |
| 6 | 93 | 24 | 1.56 |
| 7 | 121 | 28 | 1.72 |
| 8 | 152 | 31 | 1.94 |
| 9 | 187 | 35 | 2.11 |
| 10 | 225 | 38 | 2.33 |
| 11 | 267 | 42 | 2.50 |
| 12 | 312 | 45 | 2.72 |
| 13 | 361 | 49 | 2.89 |
| 14 | 413 | 52 | 3.11 |
| 15 | 469 | 56 | 3.28 |
| 16 | 528 | 59 | 3.50 |
| 17 | 591 | 63 | 3.67 |
| 18 | 657 | 66 | 3.89 |
| 19 | 727 | 70 | 4.06 |
| 20 | 800 | 73 | 4.28 |
| 21 | 877 | 77 | 4.44 |
| 22 | 957 | 80 | 4.67 |
| 23 | 1041 | 84 | 4.83 |
| 24 | 1128 | 87 | 5.06 |
| 25 | 1219 | 91 | 5.22 |
| 26 | 1313 | 94 | 5.44 |
| 27 | 1411 | 98 | 5.61 |
| 28 | 1512 | 101 | 5.83 |
| 29 | 1617 | 105 | 6.00 |
| 30 | 1725 | 108 | 6.22 |
| 31 | 1837 | 112 | 6.39 |
| 32 | 1952 | 115 | 6.61 |
| 33 | 2071 | 119 | 6.78 |
| 34 | 2193 | 122 | 7.00 |
| 35 | 2319 | 126 | 7.17 |
| 36 | 2448 | 129 | 7.39 |
| 37 | 2581 | 133 | 7.56 |
| 38 | 2717 | 136 | 7.78 |
| 39 | 2857 | 140 | 7.94 |
| 40 | 3000 | 143 | 8.17 |
| 41 | 3147 | 147 | 8.33 |
| 42 | 3297 | 150 | 8.56 |
| 43 | 3451 | 154 | 8.72 |
| 44 | 3608 | 157 | 8.94 |
| 45 | 3769 | 161 | 9.11 |
| 46 | 3933 | 164 | 9.33 |
| 47 | 4101 | 168 | 9.50 |
| 48 | 4272 | 171 | 9.72 |
| 49 | 4447 | 175 | 9.89 |
| 50 | 4625 | 178 | 10.11 |


