Detektor: Różnice pomiędzy wersjami
| [wersja nieprzejrzana] | [wersja nieprzejrzana] |
Aktualizacja |
|||
| Linia 1: | Linia 1: | ||
{{Blok | |||
|wygląd=Detektor.png | |wygląd=Detektor.png | ||
|wygląd2=Detektor (PE).png | |||
|typ=Mechanizm, Przetworzony | |typ=Mechanizm, Przetworzony | ||
|fizyka=Nie | |fizyka=Nie | ||
| Linia 15: | Linia 16: | ||
|idsłowne=observer | |idsłowne=observer | ||
}} | }} | ||
'''Detektor''' (ang. ''Observer'') to blok | '''Detektor''' (ang. ''Observer'') to blok emitujący sygnał [[Redstone]] po wykryciu [[#Mechanizmy|zmiany stanu bloku]]. | ||
== Otrzymywanie == | == Otrzymywanie == | ||
| Linia 28: | Linia 29: | ||
|rowspan=2 | {{BlockLink|id=636|Detektor}} | |rowspan=2 | {{BlockLink|id=636|Detektor}} | ||
|rowspan=2 style="vertical-align:center" style="text-align:center" | 3.5 | |rowspan=2 style="vertical-align:center" style="text-align:center" | 3.5 | ||
|rowspan=2 style="text-align:center" | [[Plik:Kilof.png| | |rowspan=2 style="text-align:center" | [[Plik:Kilof.png|24px|link=Kilof]] | ||
| style="text-align:center" | Ręka | | style="text-align:center" | Ręka | ||
| style="text-align:center" | Drewniany | | style="text-align:center" | Drewniany | ||
| Linia 50: | Linia 51: | ||
|'''Wejście » Wyjście''' | |'''Wejście » Wyjście''' | ||
|- | |- | ||
| align="center"| '''[[Bruk]]''' <br> + <br> '''[[Czerwony proszek]]''' <br> + <br> '''[[Netherowy kwarc|Kwarc]]''' | | align="center"| '''[[Bruk]]''' <br> + <br> '''[[Czerwony proszek|Redstone]]''' <br> + <br> '''[[Netherowy kwarc|Kwarc]]''' | ||
|{{Grid/Crafting Table | |{{Grid/Crafting Table | ||
|A1= Bruk |B1= Bruk |C1= Bruk | |A1= Bruk |B1= Bruk |C1= Bruk | ||
| Linia 64: | Linia 65: | ||
Detektor "obserwuje" stan bloku znajdującego się naprzeciw dużego otworu. Jeśli stan obserwowanego bloku zmieni się, to mniejszy otwór zaświeci się na czerwono i zasili on znajdujący się naprzeciw niego [[Redstone]], [[przekaźnik]] lub [[komparator]]. Dzieje się to również, gdy detektor zostanie przesunięty przez [[tłok]]. | Detektor "obserwuje" stan bloku znajdującego się naprzeciw dużego otworu. Jeśli stan obserwowanego bloku zmieni się, to mniejszy otwór zaświeci się na czerwono i zasili on znajdujący się naprzeciw niego [[Redstone]], [[przekaźnik]] lub [[komparator]]. Dzieje się to również, gdy detektor zostanie przesunięty przez [[tłok]]. | ||
Detektor zachowuje się jak [[przezroczystość|transparentny blok]] (blokuje jednak przepływ [[światło|światła]]). Oznacza to, że nie może zostać zasilony za pomocą zewnętrznego źródła energii i nie może zostać zasilony przez samego siebie. | |||
Zasięg detektora jest znacznie większy, niż zasięg bramki BUD Switch. | Zasięg detektora jest znacznie większy, niż zasięg bramki BUD Switch. | ||
| Linia 72: | Linia 75: | ||
! [[Minecraft|PC]] | ! [[Minecraft|PC]] | ||
|- | |- | ||
| {{BlockSprite| | | {{BlockSprite|67}} Blokowanie / odblokowanie [[przekaźnik]]a | ||
| {{tc|Nie}} | | {{tc|Nie}} | ||
| {{tc|Nie}} | | {{tc|Nie}} | ||
|- | |- | ||
| {{BlockSprite| | | {{BlockSprite|214}} {{BlockSprite|513}} {{BlockSprite|126}} {{BlockSprite|426}} {{BlockSprite|190}} {{BlockSprite|246}} {{BlockSprite|211}} {{BlockSprite|208}} {{BlockSprite|160}} Zmiana w kształcie [[brukowy murek|brukowych murków]], [[płot]]ów, [[kraty|krat]], [[szyba|szyb]], [[schody|schodów]], [[linka|linek]], [[Redstone]], [[pnącza|pnącz]], [[bloki techniczne#Łodyga arbuza|łodygach arbuza]] lub [[bloki techniczne#Łodyga dyni|łodygach dyń]] | ||
| {{tc|Nie}} | | {{tc|Nie}} | ||
| {{tc|Nie}} | | {{tc|Nie}} | ||
|- | |- | ||
| {{BlockSprite| | | {{BlockSprite|4}} {{BlockSprite|110}} {{BlockSprite|401}} Zaśnieżenie / odśnieżenie [[blok trawy|trawy]], [[grzybnia|grzybni]] i [[bielica|bielicy]] | ||
| {{tc|Nie}} | | {{tc|Nie}} | ||
| {{tc|Nie}} | | {{tc|Nie}} | ||
|- | |- | ||
| {{BlockSprite| | | {{BlockSprite|142}} Zmiana położenia jakiegokolwiek bloku / przedmiotu w jakimkolwiek [[bloki#Kontenery|kontenerze]] | ||
| {{tc|Nie}} | | {{tc|Nie}} | ||
| {{tc|Nie}} | | {{tc|Nie}} | ||
|- | |- | ||
| {{BlockSprite| | | {{BlockSprite|128}} Wyschnięcie [[pole uprawne|pola uprawnego]] | ||
| {{tc|Nie}} | | {{tc|Nie}} | ||
| {{tc|Nie}} | | {{tc|Nie}} | ||
|- | |- | ||
| {{BlockSprite| | | {{BlockSprite|261}} Aktywacja / dezaktywacja [[magiczna latarnia|magicznej latarni]] | ||
| {{tc|Nie}} | | {{tc|Nie}} | ||
| {{tc|Nie}} | | {{tc|Nie}} | ||
|- | |- | ||
| {{BlockSprite| | | {{BlockSprite|107}} Zagranie nuty przez [[blok dźwiękowy]] | ||
| {{tc|Nie}} | | {{tc|Nie}} | ||
| {{tc|Nie}} | | {{tc|Nie}} | ||
|- | |- | ||
| {{BlockSprite| | | {{BlockSprite|142}} {{BlockSprite|143}} {{BlockSprite|591}} Otwarcie / zamknięcie [[skrzynia|skrzyni]], [[skrzynia Kresu|skrzyni Endu]] i [[Shulkerowa skrzynia|Shulkerowej skrzyni]] | ||
| {{tc|Nie}} | | {{tc|Nie}} | ||
| {{tc|Nie}} | | {{tc|Nie}} | ||
|- | |- | ||
| {{BlockSprite| | | {{BlockSprite|531}} Pomyślne wykonanie komendy w [[blok poleceń|bloku poleceń]] | ||
| {{tc|n/a}} | | {{tc|n/a}} | ||
| {{tc|Nie}} | | {{tc|Nie}} | ||
|- | |- | ||
| {{BlockSprite| | | {{BlockSprite|144}} Teleportacja bytu przez [[bloki techniczne#Portal Kresu|portal Kresu]] | ||
| {{tc|Tak}} | | {{tc|Tak}} | ||
| {{tc|Nie}} | | {{tc|Nie}} | ||
|- | |- | ||
| {{BlockSprite| | | {{BlockSprite|216}} Wkładanie / wyjmowanie roślin z [[doniczka|doniczki]] | ||
| {{tc|Tak}} | | {{tc|Tak}} | ||
| {{tc|Nie}} | | {{tc|Nie}} | ||
|- | |- | ||
| {{ | | {{ItemSprite|236}} Otwarcie / zamknięcie górnej części [[drzwi]] | ||
| {{tc|Tak}} | | {{tc|Tak}} | ||
| {{tc|Nie}} | | {{tc|Nie}} | ||
|- | |- | ||
| {{BlockSprite| | | {{BlockSprite|346}} Włączenie / wyłączenie [[tory aktywacyjne|torów aktywacyjnych]] | ||
| {{tc|Nie}} | | {{tc|Nie}} | ||
| {{tc|Tak}} | | {{tc|Tak}} | ||
|- | |- | ||
| {{BlockSprite| | | {{BlockSprite|82}} Aktywacja / dezaktywacja [[detektor światła dziennego|detektora światła dziennego]] | ||
| {{tc|Nie}} | | {{tc|Nie}} | ||
| {{tc|Tak}} | | {{tc|Tak}} | ||
|- | |- | ||
| {{BlockSprite| | | {{BlockSprite|63}} {{BlockSprite|64}} Aktywacja [[podajnik]]a, lub [[dozownik]]a | ||
| {{tc|Nie}} | | {{tc|Nie}} | ||
| {{tc|Tak}} | | {{tc|Tak}} | ||
|- | |- | ||
| {{BlockSprite| | | {{BlockSprite|76}} {{BlockSprite|65}} Aktywacja / dezaktywacja [[ruda czerwonego kamienia|rudy czerwonego kamienia]], lub [[czerwona pochodnia|czerwonej pochodni]] | ||
| {{tc|Nie}} | | {{tc|Nie}} | ||
| {{tc|Tak}} | | {{tc|Tak}} | ||
|- | |- | ||
| {{BlockSprite| | | {{BlockSprite|157}} Uruchomienie / wyłączenie [[tłok]]u (nie dotyczy głowicy) | ||
| {{tc|Nie}} | | {{tc|Nie}} | ||
| {{tc|Tak}} | | {{tc|Tak}} | ||
|- | |- | ||
| {{BlockSprite| | | {{BlockSprite|283}} Zablokowanie / odblokowanie [[lej]]a | ||
| {{tc|Nie}} | | {{tc|Nie}} | ||
| {{tc|Tak}} | | {{tc|Tak}} | ||
|- | |- | ||
| {{BlockSprite| | | {{BlockSprite|4}} Przemiana trawy w [[ziemia|ziemię]] lub ziemi w trawę | ||
| {{tc|Nie}} | | {{tc|Nie}} | ||
| {{tc|Tak}} | | {{tc|Tak}} | ||
|- | |- | ||
| {{BlockSprite| | | {{BlockSprite|341}} {{BlockSprite|161}} {{BlockSprite|208}} Wzrost [[brodawka|brodawki]], użycie [[mączka kostna|mączki kostnej]] na [[ziarna kakaowe|roślinie kakaowca]] lub rozrost [[liana|lian]] | ||
| {{tc|Nie}} | | {{tc|Nie}} | ||
| {{tc|Tak}} | | {{tc|Tak}} | ||
|- | |- | ||
| {{BlockSprite| | | {{BlockSprite|16}} {{BlockSprite|106}} {{BlockSprite|92}} Wzrost [[sadzonka|sadzonek]], [[trzcina cukrowa|trzciny cukrowej]] i rozprzestrzenianie się [[ogień|ognia]] | ||
| {{tc|Nie}} | | {{tc|Nie}} | ||
| {{tc|Tak}} | | {{tc|Tak}} | ||
|- | |- | ||
| {{BlockSprite| | | {{BlockSprite|127}} Nawodnienie pola uprawnego | ||
| {{tc|Nie}} | | {{tc|Nie}} | ||
| {{tc|Tak}} | | {{tc|Tak}} | ||
|- | |- | ||
| {{BlockSprite| | | {{BlockSprite|137}} Wkładanie i wyciąganie butelek ze [[statyw alchemiczny|statywu alchemicznego]] | ||
| {{tc|Nie}} | | {{tc|Nie}} | ||
| {{tc|Tak}} | |||
|- | |||
| Wszystkie inne [[#Mechanizmy|wyżej wymienione]] przypadki | |||
| {{tc|Tak}} | |||
| {{tc|Tak}} | | {{tc|Tak}} | ||
|} | |} | ||
Wersja z 19:04, 13 gru 2016
| Typ |
Mechanizm, Przetworzony |
| Narzędzie | |
| Odnawialne |
Nie |
| Możliwość grupowania |
Tak, 64 |
| Fizyka |
Nie |
| Przezroczystość |
Nie |
| Emisja światła |
Nie |
| Twardość |
3 |
| Odporność na eksplozje |
17.5 |
| Palność |
Nie |
| Rzadkość |
Pospolita |
Detektor (ang. Observer) to blok emitujący sygnał Redstone po wykryciu zmiany stanu bloku.
Otrzymywanie
Wydobywanie
| Blok | Twardość | Narzędzie | Czas niszczenia (w sekundach) | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Detektor | 3.5 | Ręka | Drewniany | Kamienny | Żelazny | Diamentowy | Złoty | ||||
| 17.5 | 2.65 | 1.35 | 0.9 | 0.7 | 0.45 | ||||||
Wytwarzanie
| Składniki | Wejście » Wyjście | ||||||||||||
| Bruk + Redstone + Kwarc |
|
Zastosowanie
Mechanizmy
Detektor wykrywa zmiany w ID bloków, zmiany wartości danych bloków, oraz położenie, aktualizację stanu bloku lub zniszczenie bloku.
Detektor "obserwuje" stan bloku znajdującego się naprzeciw dużego otworu. Jeśli stan obserwowanego bloku zmieni się, to mniejszy otwór zaświeci się na czerwono i zasili on znajdujący się naprzeciw niego Redstone, przekaźnik lub komparator. Dzieje się to również, gdy detektor zostanie przesunięty przez tłok.
Detektor zachowuje się jak transparentny blok (blokuje jednak przepływ światła). Oznacza to, że nie może zostać zasilony za pomocą zewnętrznego źródła energii i nie może zostać zasilony przez samego siebie.
Zasięg detektora jest znacznie większy, niż zasięg bramki BUD Switch.
| Zmiana stanu bloku: | PE | PC |
|---|---|---|
| Blokowanie / odblokowanie przekaźnika | Nie | Nie |
| Zmiana w kształcie brukowych murków, płotów, krat, szyb, schodów, linek, Redstone, pnącz, łodygach arbuza lub łodygach dyń | Nie | Nie |
| Zaśnieżenie / odśnieżenie trawy, grzybni i bielicy | Nie | Nie |
| Zmiana położenia jakiegokolwiek bloku / przedmiotu w jakimkolwiek kontenerze | Nie | Nie |
| Wyschnięcie pola uprawnego | Nie | Nie |
| Aktywacja / dezaktywacja magicznej latarni | Nie | Nie |
| Zagranie nuty przez blok dźwiękowy | Nie | Nie |
| Otwarcie / zamknięcie skrzyni, skrzyni Endu i Shulkerowej skrzyni | Nie | Nie |
| Pomyślne wykonanie komendy w bloku poleceń | N/A | Nie |
| Teleportacja bytu przez portal Kresu | Tak | Nie |
| Wkładanie / wyjmowanie roślin z doniczki | Tak | Nie |
| Otwarcie / zamknięcie górnej części drzwi | Tak | Nie |
| Włączenie / wyłączenie torów aktywacyjnych | Nie | Tak |
| Aktywacja / dezaktywacja detektora światła dziennego | Nie | Tak |
| Aktywacja podajnika, lub dozownika | Nie | Tak |
| Aktywacja / dezaktywacja rudy czerwonego kamienia, lub czerwonej pochodni | Nie | Tak |
| Uruchomienie / wyłączenie tłoku (nie dotyczy głowicy) | Nie | Tak |
| Zablokowanie / odblokowanie leja | Nie | Tak |
| Przemiana trawy w ziemię lub ziemi w trawę | Nie | Tak |
| Wzrost brodawki, użycie mączki kostnej na roślinie kakaowca lub rozrost lian | Nie | Tak |
| Wzrost sadzonek, trzciny cukrowej i rozprzestrzenianie się ognia | Nie | Tak |
| Nawodnienie pola uprawnego | Nie | Tak |
| Wkładanie i wyciąganie butelek ze statywu alchemicznego | Nie | Tak |
| Wszystkie inne wyżej wymienione przypadki | Tak | Tak |
Historia
| 25 września 2016 | Detektor został oficjalnie zapowiedziany na MineConie 2016. | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Pełna wersja | |||||
| 1.11 | 16w39a | Dodano detektor. | |||
| 1.11-pre1 | Zmieniono teksturę detektora z | ||||
| Mniejszy otwór podczas emitowania sygnału świeci się na czerwono. | |||||
| Pocket Edition Alpha | |||||
| 0.15.0 | build1 | Dodano detektor. | |||
| 0.15.3 | Poprawiono ustawianie detektora: od teraz umieszczany jest podobnie jak tłok (wcześniej ustawiał się podobnie jak drewno). | ||||
Galeria
-
Pierwsze zdjęcie przedstawiające nową teksturę detektora.

