Związki chemiczne: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Dodanie Wartości danych, naprawienie kraftingów
dodanie kraftingów z użyciem stołu laboratoryjnego; dodanie ikon do listy związków chemicznych (nie wszystkie)
Linia 17: Linia 17:
!Nota
!Nota
|-
|-
|
|{{Grid|Amoniak}}
|Amoniak
|Amoniak
|
|
|
|
|-
|-
|
|{{Grid|Siarczan baru}}
|Siarczan baru
|Siarczan baru
|
|
|
|
|-
|-
|
|{{Grid|Benzen}}
|Benzen
|Benzen
|
|
|
|
|-
|-
|
|{{Grid|Bromek wapnia}}
|Bromek wapnia
|Bromek wapnia
|
|
|
|
|-
|-
|
|{{Grid|Ropa naftowa}}
|Ropa naftowa
|Ropa naftowa
|
|
|
|
|-
|-
|
|{{Grid|Klej}}
|Klej (cyjanoakrylan)
|Klej (cyjanoakrylan)
|
|
|
|
|-
|-
|
|{{Grid|Siarczek żelaza}}
|Siarczek żelaza
|Siarczek żelaza
|
|
|
|
|-
|-
|
|{{Grid|Lateks}}
|Lateks
|Lateks
|
|
|
|
|-
|-
|
|{{Grid|Wodorek litu}}
|Wodorek litu
|Wodorek litu
|
|
|
|
|-
|-
|
|{{Grid|Luminol}}
|Luminol
|Luminol
|
|
|
|
|-
|-
|
|{{Grid|Ług}}
|Ług
|Ług
|
|
Linia 77: Linia 77:
|
|
|-
|-
|
|{{Grid|Polietylen}}
|Polietylen
|Polietylen
|
|
|
|
|-
|-
|
|{{Grid|Jodek potasu}}
|Jodek potasu
|Jodek potasu
|
|
|
|
|-
|-
|
|{{Grid|Mydło}}
|Mydło
|Mydło
|
|
|
|
|-
|-
|
|{{Grid|Octan sodu}}
|Octan sodu
|Octan sodu
|
|
|
|
|-
|-
|
|{{Grid|Fluorek sodu}}
|Fluorek sodu
|Fluorek sodu
|
|
|
|
|-
|-
|
|{{Grid|Wodorek sodu}}
|Wodorek sodu
|Wodorek sodu
|
|
|
|
|-
|-
|
|{{Grid|Podchloryn sodu}}
|Podchloryn sodu
|Podchloryn sodu
|
|
Linia 122: Linia 122:
|+
|+
!Ikona
!Ikona
!Nazwa związku
!Nazwa stocka związku
!Składniki
!Składniki
|-
|-
Linia 153: Linia 153:
!Składniki
!Składniki
|-
|-
|
|{{Grid|Sól}}
|Sól
|Sól
|
|
|-
|-
|
|{{Grid|Chlorek wapnia}}
|Chlorek wapnia
|Chlorek wapnia
|
|
|-
|-
|
|{{Grid|Chlorek ceru}}
|Chlorek ceru
|Chlorek ceru
|
|
|-
|-
|
|{{Grid|Chlorek rtęci}}
|Chlorek rtęci
|Chlorek rtęci
|
|
|-
|-
|
|{{Grid|Chlorek potasu}}
|Chlorek potasu
|Chlorek potasu
|
|
|-
|-
|
|{{Grid|Chlorek wolframu}}
|Chlorek wolframu
|Chlorek wolframu
|
|
Linia 179: Linia 179:


=== Związki naturalne ===
=== Związki naturalne ===
Związki naturalne to związki, które można uzyskać w grze z (wyjątkiem wody).
Związki naturalne to związki, które można uzyskać w grze z (wyjątkiem wody, która można pozyskać, ale nie w tej postaci).
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
|+
|+
Linia 188: Linia 188:
!Nota
!Nota
|-
|-
|
|{{Grid|Węgiel drzewny}}
|[[Węgiel drzewny]]
|[[Węgiel drzewny]]
|
|
Linia 194: Linia 194:
|
|
|-
|-
|
|{{Grid|Torbiel z atramentem}}
|[[Torbiel z atramentem]]
|[[Torbiel z atramentem]]
|
|
Linia 200: Linia 200:
|
|
|-
|-
|
|{{Grid|Cukier}}
|[[Cukier]]
|[[Cukier]]
|
|
Linia 206: Linia 206:
|
|
|-
|-
|
|{{Grid|Woda w zlewce}}
|Woda
|Woda
|
|
Linia 402: Linia 402:
Chlorek wapnia
Chlorek wapnia
|{{Grid/Crafting Table|B1=Chlorek wapnia|B2=Magnez|B3=Patyk|Output=Pomarańczowe zimne ognie}}
|{{Grid/Crafting Table|B1=Chlorek wapnia|B2=Magnez|B3=Patyk|Output=Pomarańczowe zimne ognie}}
|}
=== [[Stół laboratoryjny]] ===
{| class="wikitable"
|+
!Nazwa
!Składniki
!Wejście
!Wyjście
|-
!Wybielacz
|3x Woda
+
3x Podchloryn sodu
|{{Grid/Stół laboratoryjny|Woda w zlewce|Woda w zlewce|Woda w zlewce|Podchloryn sodu|Podchloryn sodu|Podchloryn sodu|typ=ciecz}}
|{{Grid|Wybielacz}}
|-
!Blok ciepła
|Żelazo
+
Woda
+
Węgiel drzewny
+
Sól
|{{Grid/Stół laboratoryjny|Żelazo|Woda w zlewce|Węgiel drzewny|Sól|typ=ciało stałe}}
|{{Grid|Blok ciepła}}
|-
!Bomba lodowa
|4x Octan sodu
|{{Grid/Stół laboratoryjny|Octan sodu|Octan sodu|Octan sodu|Octan sodu|typ=ciało stałe}}
|{{Grid|Lodowa bomba}}
|-
!Supernawóz
|Amonia
+
Fosfor
|{{Grid/Stół laboratoryjny|Amoniak|Fosfor|typ=ciało stałe}}
|{{Grid|Supernawóz}}
|}
|}



Wersja z 08:36, 21 maj 2021

Artykuł w budowie!
Trwa budowa strony Związki chemiczne. Jeśli chcesz, możesz pomóc przy jej tworzeniu.


Ten element dotyczy wyłącznie Education Edition i Bedrock Edition.

Związki chemiczne to rodzaj przedmiotów stosowanych w chemii, które powstają z kombinacji różnych pierwiastków chemicznych.

Otrzymywanie

Związków chemicznych nie można wziąć w ekwipunku trybu kreatywnego. Można je uzyskać tylko tworząc je w syntezatorze związków. Odbywa się to poprzez wstawienie pewnej liczby pierwiastków odpowiadających wzorowi chemicznemu związku.

Przykład (Jest to syntezator związków! Nie stół rzemieślniczy):








6




Lista związków chemiczny i ich składniki

Ikona Nazwa związku Składniki Nota

Amoniak

Siarczan baru

Benzen

Bromek wapnia

Ropa naftowa

Klej (cyjanoakrylan)

Siarczek żelaza

Lateks

Wodorek litu

Luminol

Ług
Azotan Magnezu

Polietylen

Jodek potasu

Mydło

Octan sodu

Fluorek sodu

Wodorek sodu

Podchloryn sodu
Siarczan

Tlenki, nadtlenki i trójtlenki

Ikona Nazwa stocka związku Składniki
Tlenek glinu (aluminium)
Tlenek magnezu
Tlenek sodu
Nadtlenek wodoru
Trójtlenek boru

Chlorki

Ikona Nazwa zwiąku Składniki

Sól

Chlorek wapnia

Chlorek ceru

Chlorek rtęci

Chlorek potasu

Chlorek wolframu

Związki naturalne

Związki naturalne to związki, które można uzyskać w grze z (wyjątkiem wody, która można pozyskać, ale nie w tej postaci).

Ikona Nazwa Składniki Pozyskiwanie w Minecrafcie Nota

Węgiel drzewny Przepalając bloki drzewa w piecu

Torbiel z atramentem Zabijając kałamarnice

Cukier Wytwarzając z trzciny cukrowej lub butelek miodu

Woda

Zastosowanie

Niektóre związki są używane jako składniki w stole rzemieślniczym lub eksperymentach na stole laboratoryjnym. Związki naturalne mają zastosowania poza chemią, szczegółowo opisane w odpowiednich artykułach:

Wytwarzanie (stół rzemieślniczy)

Nazwa Składniki Wejście >> Wyjście Zastosowania
Balon Latek +

Dowolny barwnik +

Hel +

Smycz




Karmazynowy barwnik















Karmazynowy balon
















Smycz
Brak
Świetlik Polietylen +

Nadtlenek wodoru +

Barwnik +

Luminol






Karmazynowy świetlik













Karmazynowy barwnik














Świetlik, można aktywować przytrzymując prawy przycisk przez ok. 3 sekundy. Po aktywacji jego tekstura staje się nie wrażliwa na cienie (jak oczy Endermana) Po ok. 5 minutach przedmiot się zużywa i znika.
Wzmocnione szkło Tlenek glinu (aluminium) +

Szkło +

Trójtlenek boru





3






Szkło z większą wytrzymałością i większą odpornością na wybuchy.
Wzmocnione barwione szkło Tlenek glinu (aluminium) +

Barwione szkło +

Trójtlenek boru





3

3

3

3

3

3

3

3
Wzmocnione karmazynowe barwione szkło3
3

3

3

3

3

3

3








Karmazynowe szkło














Karmazynowe szkło














Karmazynowe szkło









Wzmocnione szkło +

Barwnik





8

8

8

8

8

8

8

8
Wzmocnione karmazynowe barwione szkło8
8

8

8

8

8

8

8









Karmazynowy barwnik










Szyba ze wzmocnionego szkła Tlenek glinu (aluminium) +

Szyba +

Trójtlenek boru





3






Szyba z większą wytrzymałością i większą odpornością na wybuchy.
Wzmocnione szkło




16






Wzmocniona barwiona szyba Tlenek glinu (aluminium) +

Barwiona szyba +

Trójtlenek boru





16

16

16

16

16

16

16

16
Wzmocniona karmazynowa barwiona szyba16
16

16

16

16

16

16

16








Karmazynowa szyba














Karmazynowa szyba














Karmazynowa szyba









Wzmocnione barwione szkło




16

16

16

16

16

16

16

16
Wzmocniona karmazynowa barwiona szyba16
16

16

16

16

16

16

16








Wzmocnione karmazynowe barwione szkło














Wzmocnione karmazynowe barwione szkło














Wzmocnione karmazynowe barwione szkło














Wzmocnione karmazynowe barwione szkło














Wzmocnione karmazynowe barwione szkło














Wzmocnione karmazynowe barwione szkło






Barwienie chlorkami

Chlorkami metali można farbować pochodnie i zimne ognie.

Kolorowe pochodnie
Nazwa Składniki Wejście >> wyjście
Czerwona pochodnia Pochodnia

+

Chlorek rtęci











Zielona pochodnia Pochodnia

+

Chlorek wolframu











Niebieska pochodnia Pochodnia

+

Chlorek ceru











Fioletowa pochodnia Pochodnia

+

Chlorek potasu











Zimne ognie
Nazwa Składniki Wejście >> Wyjście
Czerwone zimne ognie Patyk +

Magnez +

Chlorek rtęci











Zielone zimne ognie Patyk +

Magnez +

Chlorek wolframu











Niebieskie zimne ognie Patyk +

Magnez +

Chlorek ceru











Fioletowe zimne ognie Patyk +

Magnez +

Chlorek potasu











Pomarańczowe zimne ognie Patyk +

Magnez +

Chlorek wapnia











Stół laboratoryjny

Nazwa Składniki Wejście Wyjście
Wybielacz 3x Woda

+

3x Podchloryn sodu











Blok ciepła Żelazo

+

Woda

+

Węgiel drzewny

+

Sól










Blok ciepła
Bomba lodowa 4x Octan sodu










Supernawóz Amonia

+

Fosfor











Wartości danych

Nazwa Wartości danych Numeryczne ID Forma Klucz nazwy
Związek chemiczne compound 499 Przedmiot item.compound.aluminumoxide.name

item.compound.ammonia.name

item.compound.bariumsulfate.name

item.compound.benzene.name

item.compound.borontrioxide.name

item.compound.calciumbromide.name

item.compound.calciumchloride.name

item.compound.ceriumchloride.name

item.compound.charcoal.name

item.compound.crudeoil.name

item.compound.garbage.name

item.compound.glue.name

item.compound.hydrogenperoxide.name

item.compound.hypochlorite.name

item.compound.ironsulfide.name

item.compound.latex.name

item.compound.lithiumhydride.name

item.compound.luminol.name

item.compound.magnesiumnitrate.name

item.compound.magnesiumoxide.name

item.compound.magnesiumsalts.name

item.compound.mercuricchloride.name

item.compound.polyethylene.name

item.compound.potassiumchloride.name

item.compound.potassiumiodide.name

item.compound.salt.name

item.compound.soap.name

item.compound.sodiumacetate.name

item.compound.sodiumfluoride.name

item.compound.sodiumhydride.name

item.compound.sodiumhydroxide.name

item.compound.sodiumhypochlorite.name

item.compound.sodiumoxide.name

item.compound.sulfate.name

item.compound.tungstenchloride.name

item.compound.water.name