Związki chemiczne: Różnice pomiędzy wersjami
| [wersja nieprzejrzana] | [wersja nieprzejrzana] |
Dodanie Wartości danych, naprawienie kraftingów |
dodanie kraftingów z użyciem stołu laboratoryjnego; dodanie ikon do listy związków chemicznych (nie wszystkie) |
||
| Linia 17: | Linia 17: | ||
!Nota | !Nota | ||
|- | |- | ||
| | |{{Grid|Amoniak}} | ||
|Amoniak | |Amoniak | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |{{Grid|Siarczan baru}} | ||
|Siarczan baru | |Siarczan baru | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |{{Grid|Benzen}} | ||
|Benzen | |Benzen | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |{{Grid|Bromek wapnia}} | ||
|Bromek wapnia | |Bromek wapnia | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |{{Grid|Ropa naftowa}} | ||
|Ropa naftowa | |Ropa naftowa | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |{{Grid|Klej}} | ||
|Klej (cyjanoakrylan) | |Klej (cyjanoakrylan) | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |{{Grid|Siarczek żelaza}} | ||
|Siarczek żelaza | |Siarczek żelaza | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |{{Grid|Lateks}} | ||
|Lateks | |Lateks | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |{{Grid|Wodorek litu}} | ||
|Wodorek litu | |Wodorek litu | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |{{Grid|Luminol}} | ||
|Luminol | |Luminol | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |{{Grid|Ług}} | ||
|Ług | |Ług | ||
| | | | ||
| Linia 77: | Linia 77: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |{{Grid|Polietylen}} | ||
|Polietylen | |Polietylen | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |{{Grid|Jodek potasu}} | ||
|Jodek potasu | |Jodek potasu | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |{{Grid|Mydło}} | ||
|Mydło | |Mydło | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |{{Grid|Octan sodu}} | ||
|Octan sodu | |Octan sodu | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |{{Grid|Fluorek sodu}} | ||
|Fluorek sodu | |Fluorek sodu | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |{{Grid|Wodorek sodu}} | ||
|Wodorek sodu | |Wodorek sodu | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |{{Grid|Podchloryn sodu}} | ||
|Podchloryn sodu | |Podchloryn sodu | ||
| | | | ||
| Linia 122: | Linia 122: | ||
|+ | |+ | ||
!Ikona | !Ikona | ||
!Nazwa związku | !Nazwa stocka związku | ||
!Składniki | !Składniki | ||
|- | |- | ||
| Linia 153: | Linia 153: | ||
!Składniki | !Składniki | ||
|- | |- | ||
| | |{{Grid|Sól}} | ||
|Sól | |Sól | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |{{Grid|Chlorek wapnia}} | ||
|Chlorek wapnia | |Chlorek wapnia | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |{{Grid|Chlorek ceru}} | ||
|Chlorek ceru | |Chlorek ceru | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |{{Grid|Chlorek rtęci}} | ||
|Chlorek rtęci | |Chlorek rtęci | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |{{Grid|Chlorek potasu}} | ||
|Chlorek potasu | |Chlorek potasu | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |{{Grid|Chlorek wolframu}} | ||
|Chlorek wolframu | |Chlorek wolframu | ||
| | | | ||
| Linia 179: | Linia 179: | ||
=== Związki naturalne === | === Związki naturalne === | ||
Związki naturalne to związki, które można uzyskać w grze z (wyjątkiem wody). | Związki naturalne to związki, które można uzyskać w grze z (wyjątkiem wody, która można pozyskać, ale nie w tej postaci). | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|+ | |+ | ||
| Linia 188: | Linia 188: | ||
!Nota | !Nota | ||
|- | |- | ||
| | |{{Grid|Węgiel drzewny}} | ||
|[[Węgiel drzewny]] | |[[Węgiel drzewny]] | ||
| | | | ||
| Linia 194: | Linia 194: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |{{Grid|Torbiel z atramentem}} | ||
|[[Torbiel z atramentem]] | |[[Torbiel z atramentem]] | ||
| | | | ||
| Linia 200: | Linia 200: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |{{Grid|Cukier}} | ||
|[[Cukier]] | |[[Cukier]] | ||
| | | | ||
| Linia 206: | Linia 206: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |{{Grid|Woda w zlewce}} | ||
|Woda | |Woda | ||
| | | | ||
| Linia 402: | Linia 402: | ||
Chlorek wapnia | Chlorek wapnia | ||
|{{Grid/Crafting Table|B1=Chlorek wapnia|B2=Magnez|B3=Patyk|Output=Pomarańczowe zimne ognie}} | |{{Grid/Crafting Table|B1=Chlorek wapnia|B2=Magnez|B3=Patyk|Output=Pomarańczowe zimne ognie}} | ||
|} | |||
=== [[Stół laboratoryjny]] === | |||
{| class="wikitable" | |||
|+ | |||
!Nazwa | |||
!Składniki | |||
!Wejście | |||
!Wyjście | |||
|- | |||
!Wybielacz | |||
|3x Woda | |||
+ | |||
3x Podchloryn sodu | |||
|{{Grid/Stół laboratoryjny|Woda w zlewce|Woda w zlewce|Woda w zlewce|Podchloryn sodu|Podchloryn sodu|Podchloryn sodu|typ=ciecz}} | |||
|{{Grid|Wybielacz}} | |||
|- | |||
!Blok ciepła | |||
|Żelazo | |||
+ | |||
Woda | |||
+ | |||
Węgiel drzewny | |||
+ | |||
Sól | |||
|{{Grid/Stół laboratoryjny|Żelazo|Woda w zlewce|Węgiel drzewny|Sól|typ=ciało stałe}} | |||
|{{Grid|Blok ciepła}} | |||
|- | |||
!Bomba lodowa | |||
|4x Octan sodu | |||
|{{Grid/Stół laboratoryjny|Octan sodu|Octan sodu|Octan sodu|Octan sodu|typ=ciało stałe}} | |||
|{{Grid|Lodowa bomba}} | |||
|- | |||
!Supernawóz | |||
|Amonia | |||
+ | |||
Fosfor | |||
|{{Grid/Stół laboratoryjny|Amoniak|Fosfor|typ=ciało stałe}} | |||
|{{Grid|Supernawóz}} | |||
|} | |} | ||
Wersja z 08:36, 21 maj 2021
| Artykuł w budowie! Trwa budowa strony Związki chemiczne.
Jeśli chcesz, możesz pomóc przy jej tworzeniu.
|
| Ten element dotyczy wyłącznie Education Edition i Bedrock Edition. |
Związki chemiczne to rodzaj przedmiotów stosowanych w chemii, które powstają z kombinacji różnych pierwiastków chemicznych.
Otrzymywanie
Związków chemicznych nie można wziąć w ekwipunku trybu kreatywnego. Można je uzyskać tylko tworząc je w syntezatorze związków. Odbywa się to poprzez wstawienie pewnej liczby pierwiastków odpowiadających wzorowi chemicznemu związku.
Przykład (Jest to syntezator związków! Nie stół rzemieślniczy):
6 |
||||
Lista związków chemiczny i ich składniki
Tlenki, nadtlenki i trójtlenki
| Ikona | Nazwa stocka związku | Składniki |
|---|---|---|
| Tlenek glinu (aluminium) | ||
| Tlenek magnezu | ||
| Tlenek sodu | ||
| Nadtlenek wodoru | ||
| Trójtlenek boru |
Chlorki
| Ikona | Nazwa zwiąku | Składniki |
|---|---|---|
| Sól | ||
| Chlorek wapnia | ||
| Chlorek ceru | ||
| Chlorek rtęci | ||
| Chlorek potasu | ||
| Chlorek wolframu |
Związki naturalne
Związki naturalne to związki, które można uzyskać w grze z (wyjątkiem wody, która można pozyskać, ale nie w tej postaci).
| Ikona | Nazwa | Składniki | Pozyskiwanie w Minecrafcie | Nota |
|---|---|---|---|---|
| Węgiel drzewny | Przepalając bloki drzewa w piecu | |||
| Torbiel z atramentem | Zabijając kałamarnice | |||
| Cukier | Wytwarzając z trzciny cukrowej lub butelek miodu | |||
| Woda |
Zastosowanie
Niektóre związki są używane jako składniki w stole rzemieślniczym lub eksperymentach na stole laboratoryjnym. Związki naturalne mają zastosowania poza chemią, szczegółowo opisane w odpowiednich artykułach:
Wytwarzanie (stół rzemieślniczy)
| Nazwa | Składniki | Wejście >> Wyjście | Zastosowania | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balon | Latek +
Dowolny barwnik + Hel + Smycz |
|
Brak | ||||||||||||
| Świetlik | Polietylen +
Nadtlenek wodoru + Barwnik + Luminol |
|
Świetlik, można aktywować przytrzymując prawy przycisk przez ok. 3 sekundy. Po aktywacji jego tekstura staje się nie wrażliwa na cienie (jak oczy Endermana) Po ok. 5 minutach przedmiot się zużywa i znika. | ||||||||||||
| Wzmocnione szkło | Tlenek glinu (aluminium) +
Szkło + Trójtlenek boru |
|
Szkło z większą wytrzymałością i większą odpornością na wybuchy. | ||||||||||||
| Wzmocnione barwione szkło | Tlenek glinu (aluminium) +
Barwione szkło + Trójtlenek boru |
| |||||||||||||
| Wzmocnione szkło +
Barwnik |
| ||||||||||||||
| Szyba ze wzmocnionego szkła | Tlenek glinu (aluminium) +
Szyba + Trójtlenek boru |
|
Szyba z większą wytrzymałością i większą odpornością na wybuchy. | ||||||||||||
| Wzmocnione szkło |
| ||||||||||||||
| Wzmocniona barwiona szyba | Tlenek glinu (aluminium) +
Barwiona szyba + Trójtlenek boru |
| |||||||||||||
| Wzmocnione barwione szkło |
|
Barwienie chlorkami
Chlorkami metali można farbować pochodnie i zimne ognie.
| Nazwa | Składniki | Wejście >> Wyjście | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Czerwone zimne ognie | Patyk +
Magnez + Chlorek rtęci |
| ||||||||||||
| Zielone zimne ognie | Patyk +
Magnez + Chlorek wolframu |
| ||||||||||||
| Niebieskie zimne ognie | Patyk +
Magnez + Chlorek ceru |
| ||||||||||||
| Fioletowe zimne ognie | Patyk +
Magnez + Chlorek potasu |
| ||||||||||||
| Pomarańczowe zimne ognie | Patyk +
Magnez + Chlorek wapnia |
|
Stół laboratoryjny
| Nazwa | Składniki | Wejście | Wyjście | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Wybielacz | 3x Woda
+ 3x Podchloryn sodu |
|
|||
| Blok ciepła | Żelazo
+ Woda + Węgiel drzewny + Sól |
|
|||
| Bomba lodowa | 4x Octan sodu |
|
|||
| Supernawóz | Amonia
+ Fosfor |
|
Wartości danych
| Nazwa | Wartości danych | Numeryczne ID | Forma | Klucz nazwy |
|---|---|---|---|---|
| Związek chemiczne | compound
|
499
|
Przedmiot | item.compound.aluminumoxide.name
|