Zasoby odnawialne: Różnice pomiędzy wersjami
Przejdź do nawigacji
Przejdź do wyszukiwania
| [wersja nieprzejrzana] | [wersja nieprzejrzana] |
uzupełniono przedmioty |
uzupełniono przedmioty |
||
| Linia 75: | Linia 75: | ||
| align="center"| — | | align="center"| — | ||
|| Upuszczane przez każdego [[mob]]a (poza [[Mieszkaniec wioski|wieśniakami]], [[bałwan]]em, [[Żelazny golem|żelaznym golemem]] oraz małymi zwierzętami) zabitego przez gracza. Wypada również po zabiciu innego [[gracz]]a w trybie [[multiplayer]] tylko wtedy, jeśli ten uzbierał przed śmiercią jakąś ilość kul doświadczenia. | || Upuszczane przez każdego [[mob]]a (poza [[Mieszkaniec wioski|wieśniakami]], [[bałwan]]em, [[Żelazny golem|żelaznym golemem]] oraz małymi zwierzętami) zabitego przez gracza. Wypada również po zabiciu innego [[gracz]]a w trybie [[multiplayer]] tylko wtedy, jeśli ten uzbierał przed śmiercią jakąś ilość kul doświadczenia. | ||
|- | |||
| align="center"| [[Kula szlamu]]<br>{{/image|Kula szlamu}} | |||
| align="center"| {{/image|Lepki tłok}}{{/image|Smycz}}{{/image|Magmowy krem}}{{/image|Mikstura odporności na ogień}} | |||
|| Upuszczane po zabiciu [[slime]]'a. | |||
|- | |- | ||
| align="center"| [[Kwiaty]]<br>{{/image|Mniszek lekarski}}{{/image|Róża}}<br> | | align="center"| [[Kwiaty]]<br>{{/image|Mniszek lekarski}}{{/image|Róża}}<br> | ||
| align="center"| {{/image|Żółty barwnik}}{{/image|Pomarańczowy barwnik}}{{/image|Czerwony barwnik}}{{/image|Różowy barwnik}}<br>{{/image|Żółta wełna}}{{/image|Pomarańczowa wełna}}{{/image|Czerwona wełna}}{{/image|Różowa wełna}} | | align="center"| {{/image|Żółty barwnik}}{{/image|Pomarańczowy barwnik}}{{/image|Czerwony barwnik}}{{/image|Różowy barwnik}}<br>{{/image|Żółta wełna}}{{/image|Pomarańczowa wełna}}{{/image|Czerwona wełna}}{{/image|Różowa wełna}} | ||
|| Po użyciu [[Mączka kostna|mączki kostnej]] na trawie mogą utworzyć się kwiaty. [[Róża|Róże]] czasami są upuszczane po zabiciu [[Żelazny golem|żelaznego golema]]. | || Po użyciu [[Mączka kostna|mączki kostnej]] na trawie mogą utworzyć się kwiaty. [[Róża|Róże]] czasami są upuszczane po zabiciu [[Żelazny golem|żelaznego golema]]. | ||
|- | |||
| align="center"| [[Lilia]]<br>{{/image|Lilia}} | |||
| align="center"| — | |||
|| Możliwe do zdobycia poprzez wyłowienie. | |||
|- | |- | ||
| align="center"| [[Lód]]<br>{{/image|Lód}} | | align="center"| [[Lód]]<br>{{/image|Lód}} | ||
| Linia 96: | Linia 104: | ||
| align="center"| {{/image|Mikstura odporności na ogień}}{{/image|Miotana mikstura odporności na ogień}} | | align="center"| {{/image|Mikstura odporności na ogień}}{{/image|Miotana mikstura odporności na ogień}} | ||
|| Upuszczane po zabiciu [[kostka magmy|kostki magmy]]. | || Upuszczane po zabiciu [[kostka magmy|kostki magmy]]. | ||
|- | |||
| align="center"| [[Marchewka]]<br>{{/image|Marchewka}} | |||
| align="center"| {{/image|Złota marchewka}}{{/image|Mikstura widzenia w ciemności}}{{/image|Miotana mikstura widzenia w ciemności}}{{/image|Mikstura niewidzialności}}{{/image|Miotana mikstura niewidzialności}} | |||
|| Otrzymywane z upraw marchewek. | |||
|- | |- | ||
| align="center"| [[Mleko]]<br>{{/image|Mleko}} | | align="center"| [[Mleko]]<br>{{/image|Mleko}} | ||
| Linia 114: | Linia 126: | ||
|- | |- | ||
| align="center"| [[Nić]]<br>{{/image|Nić}} | | align="center"| [[Nić]]<br>{{/image|Nić}} | ||
| align="center"| {{/image|Biała wełna}}{{/image|Jasnoszara wełna}}{{/image|Szara wełna}}{{/image|Czarna wełna}}{{/image|Brązowa wełna}}{{/image|Różowa wełna}}<br>{{/image|Czerwona wełna}}{{/image|Pomarańczowa wełna}}{{/image|Żółta wełna}}{{/image|Limonkowa wełna}}{{/image|Zielona wełna}}<br>{{/image|Łuk}}{{/image|Wędka}}{{/image|Obraz}}{{/image|Łóżko}} | | align="center"| {{/image|Biała wełna}}{{/image|Jasnoszara wełna}}{{/image|Szara wełna}}{{/image|Czarna wełna}}{{/image|Brązowa wełna}}{{/image|Różowa wełna}}<br>{{/image|Czerwona wełna}}{{/image|Pomarańczowa wełna}}{{/image|Żółta wełna}}{{/image|Limonkowa wełna}}{{/image|Zielona wełna}}<br>{{/image|Łuk}}{{/image|Wędka}}{{/image|Obraz}}{{/image|Łóżko}}{{/image|Smycz}} | ||
|| Upuszczane po zabiciu [[pająk]]a. | || Upuszczane po zabiciu [[pająk]]a. | ||
|- | |- | ||
| Linia 168: | Linia 180: | ||
| align="center"| {{/image|Skórzana czapka}}{{/image|Skórzana tunika}}{{/image|Skórzane spodnie}}{{/image|Skórzane buty}}<br>{{/image|Książka}}{{/image|Książka z piórem}}{{/image|Zapisana książka}}{{/image|Biblioteczka}}{{/image|Ramka}} | | align="center"| {{/image|Skórzana czapka}}{{/image|Skórzana tunika}}{{/image|Skórzane spodnie}}{{/image|Skórzane buty}}<br>{{/image|Książka}}{{/image|Książka z piórem}}{{/image|Zapisana książka}}{{/image|Biblioteczka}}{{/image|Ramka}} | ||
|| Upuszczane po zabiciu [[krowa|krowy]] lub konia. | || Upuszczane po zabiciu [[krowa|krowy]] lub konia. | ||
|- | |- | ||
| align="center"| [[Strzały]]<br>{{/image|Strzała}} | | align="center"| [[Strzały]]<br>{{/image|Strzała}} | ||
| Linia 198: | Linia 206: | ||
|- | |- | ||
| align="center"| [[Sztabka żelaza]]<br>{{/image|Sztabka żelaza}} | | align="center"| [[Sztabka żelaza]]<br>{{/image|Sztabka żelaza}} | ||
| align="center"| {{/image|Blok żelaza}}{{/image|Żelazne drzwi}}{{/image|Żelazny hełm}}{{/image|Żelazny napierśnik}}{{/image|Żelazne nogawice}}{{/image|Żelazne buty}}{{/image|Wiadro}}{{/image|Wiadro z wodą}}{{/image|Mleko}}{{/image|Ciasto}}{{/image|Nożyce}}{{/image|Kocioł}}<br>{{/image|Wagonik}}{{/image|Wagonik z piecem}}{{/image|Wagonik ze skrzynią}}{{/image|Tory}}{{/image|Kraty}}<br>{{/image|Żelazny miecz}}{{/image|Żelazny kilof}}{{/image|Żelazna łopata}}{{/image|Żelazny topór}}{{/image|Żelazna motyka}} | | align="center"| {{/image|Blok żelaza}}{{/image|Żelazne drzwi}}{{/image|Żelazny hełm}}{{/image|Żelazny napierśnik}}{{/image|Żelazne nogawice}}{{/image|Żelazne buty}}{{/image|Lej}}{{/image|Wiadro}}{{/image|Wiadro z wodą}}{{/image|Mleko}}{{/image|Ciasto}}{{/image|Nożyce}}{{/image|Kocioł}}<br>{{/image|Wagonik}}{{/image|Wagonik z piecem}}{{/image|Wagonik ze skrzynią}}{{/image|Wagonik z lejem}}{{/image|Tory}}{{/image|Kraty}}<br>{{/image|Żelazny miecz}}{{/image|Żelazny kilof}}{{/image|Żelazna łopata}}{{/image|Żelazny topór}}{{/image|Żelazna motyka}} | ||
|| Upuszczane po zabiciu [[Żelazny golem|Żelaznego golema]] bądź [[zombie]] (rzadko). | || Upuszczane po zabiciu [[Żelazny golem|Żelaznego golema]] bądź [[zombie]] (rzadko). | ||
|- | |- | ||
| Linia 212: | Linia 220: | ||
| align="center" | {{/image|Jasnoszara wełna}}{{/image|Szara wełna}}{{/image|Czarna wełna}}{{/image|Brązowa wełna}}{{/image|Różowa wełna}}{{/image|Zielona wełna}}{{/image|Limonkowa wełna}}{{/image|Czerwona wełna}}{{/image|Pomarańczowa wełna}}{{/image|Żółta wełna}}{{/image|Obraz}}{{/image|Łóżko}} | | align="center" | {{/image|Jasnoszara wełna}}{{/image|Szara wełna}}{{/image|Czarna wełna}}{{/image|Brązowa wełna}}{{/image|Różowa wełna}}{{/image|Zielona wełna}}{{/image|Limonkowa wełna}}{{/image|Czerwona wełna}}{{/image|Pomarańczowa wełna}}{{/image|Żółta wełna}}{{/image|Obraz}}{{/image|Łóżko}} | ||
|| Uzyskanie po zabiciu lub ostrzyżeniu [[owca|owcy]]; po połączeniu czterech nici metodą craftingu; poprzez rozmnożenie dwóch takich owiec, dzięki czemu mała owca uzyska kolor jednego z rodziców. Sześć pokazanych kolorów (biała, jasnoszara, szara, czarna, brązowa i różowa) naturalnie występują jako zabarwienie owcy; zielona, limonkowa, czerwona, pomarańczowa i żółta wełna wymaga odnawialnych [[barwnik]]ów do produkcji. | || Uzyskanie po zabiciu lub ostrzyżeniu [[owca|owcy]]; po połączeniu czterech nici metodą craftingu; poprzez rozmnożenie dwóch takich owiec, dzięki czemu mała owca uzyska kolor jednego z rodziców. Sześć pokazanych kolorów (biała, jasnoszara, szara, czarna, brązowa i różowa) naturalnie występują jako zabarwienie owcy; zielona, limonkowa, czerwona, pomarańczowa i żółta wełna wymaga odnawialnych [[barwnik]]ów do produkcji. | ||
|- | |||
| align="center"| [[Węgiel]]<br>{{/image|Węgiel}} | |||
| align="center"| {{/image|Blok węgla}}{{/image|Pochodnia}} | |||
|| Upuszczane po zabiciu [[Mroczny szkielet|mrocznego szkieleta]]. | |||
|- | |- | ||
| align="center"| [[Wysoka trawa]]<br>{{/image|Wysoka trawa}} | | align="center"| [[Wysoka trawa]]<br>{{/image|Wysoka trawa}} | ||
| Linia 220: | Linia 232: | ||
| align="center"| — | | align="center"| — | ||
|| Uzyskane poprzez [[handel]] szmaragdami z [[Mieszkaniec wioski|wieśniakiem]] o profesji kapłana. | || Uzyskane poprzez [[handel]] szmaragdami z [[Mieszkaniec wioski|wieśniakiem]] o profesji kapłana. | ||
|- | |||
| align="center"| [[Ziemniak]] oraz <br> [[Trujący ziemniak]]<br>{{/image|Ziemniak}}{{/image|Trujący ziemniak}} | |||
| align="center"| {{/image|Pieczony ziemniak}} | |||
|| Otrzymywane z upraw ziemniaków. | |||
|- | |- | ||
| align="center"| [[Zgniłe mięso]]<br>{{/image|Zgniłe mięso}} | | align="center"| [[Zgniłe mięso]]<br>{{/image|Zgniłe mięso}} | ||
Wersja z 17:25, 28 sty 2014
Zasoby odnawialne to surowce, które mogą być odnawiane nieskończoną ilość razy (przeciwnie do surowców nieodnawialnych). Wyczerpujące się surowce mogą stanowić problem na mapach płaskich, gdzie zasoby są mniej obfite.
Wymienione odnawialne produkty są przedmiotami z których mogą być stworzone lub przepalone używając tylko odnawialnych surowców . TNT i strzały są tworzone z kombinacji surowców odnawialnych i nieodnawialnych (piasek i krzemień).
Całkowicie odnawialne surowce
Te surowce nie potrzebują nieodnawialnych przedmiotów w celu zgromadzenia.
Odnawialne, ale potrzebują surowców nieodnawialnych
Te surowce mogą być tworzone nieskończoną ilość razy, ale do tego potrzebują nieodnawialnego surowca lub przedmiotu.
| Surowiec | Częściowo odnawialne produkty | Metoda |
|---|---|---|
| Wełna - Niebieska,Jasnoniebieska, Błękitna, Fioletowa i Karmazynowa Szablon:/imageSzablon:/imageSzablon:/imageSzablon:/imageSzablon:/image |
Szablon:/imageSzablon:/image | Mała owca otrzyma kolor wełny jednego z jej rodziców. Po zabiciu przefarbowanej owcy wypadnie z niej jeden blok wełny. Aby otrzymać więcej wełny należy użyć nożyc.
Wystarczy jedno użycie barwnika lazurytu (nieodnawialny), aby zmienić kolor owcy. |
| Geografia | |||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Niebo | |||||||||||||||||
| Wymiary | |||||||||||||||||
| Typy świata |
| ||||||||||||||||
| Układy generowane |
| ||||||||||||||||
| Stworzone | |||||||||||||||||
| Materia | |||||||||||||||||
| Muzyka | |||||||||||||||||
| Pogoda | |||||||||||||||||
| Usunięte |
| ||||||||||||||||
