Zasoby odnawialne: Różnice pomiędzy wersjami
| [wersja nieprzejrzana] | [wersja nieprzejrzana] |
| Linia 237: | Linia 237: | ||
| align="center"| Diamentowe [[narzędzia]]<br>{{/image|Diamentowy kilof}}{{/image|Diamentowy topór}}{{/image|Diamentowa łopata}}{{/image|Diamentowy miecz}}{{/image|Diamentowa motyka}} | | align="center"| Diamentowe [[narzędzia]]<br>{{/image|Diamentowy kilof}}{{/image|Diamentowy topór}}{{/image|Diamentowa łopata}}{{/image|Diamentowy miecz}}{{/image|Diamentowa motyka}} | ||
| align="center"| — | | align="center"| — | ||
|| Uzyskane poprzez [[handel]] szmaragdami z [[Mieszkaniec wioski|wieśniakiem]] o profesji kowala. | || Uzyskane poprzez [[handel]] szmaragdami z [[Mieszkaniec wioski|wieśniakiem]] o profesji kowala. <br>Upuszczane po zabiciu [[enderman]]a. | ||
|- | |- | ||
| align="center"| Diamentowa [[zbroja]]<br>{{/image|Diamentowy hełm}}{{/image|Diamentowy napierśnik}}{{/image|Diamentowe nogawice}}{{/image|Diamentowe buty}} | | align="center"| Diamentowa [[zbroja]]<br>{{/image|Diamentowy hełm}}{{/image|Diamentowy napierśnik}}{{/image|Diamentowe nogawice}}{{/image|Diamentowe buty}} | ||
| align="center"| — | | align="center"| — | ||
|| Uzyskane poprzez [[handel]] szmaragdami z [[Mieszkaniec wioski|wieśniakiem]] o profesji kowala. | || Uzyskane poprzez [[handel]] szmaragdami z [[Mieszkaniec wioski|wieśniakiem]] o profesji kowala. <br>Upuszczane po zabiciu [[enderman]]a. | ||
|- | |- | ||
| align="center"| [[Glowstone]]<br>{{/image|Glowstone (blok)}} | | align="center"| [[Glowstone]]<br>{{/image|Glowstone (blok)}} | ||
| Linia 249: | Linia 249: | ||
| align="center"| [[Kakao]]<br>{{/image|Kakao}} | | align="center"| [[Kakao]]<br>{{/image|Kakao}} | ||
| align="center"| {{/image|Ciastko}}{{/image|Brązowa wełna}} | | align="center"| {{/image|Ciastko}}{{/image|Brązowa wełna}} | ||
||Można znaleźć w [[Skrzynia]]ch znajdujących się w [[lochy|lochach]], lecz nie mogą być one przesadzane i są tylko jednorazowym przedmiotem. W wersji [[Historia_wersji/Nieoficjalne_wersje#12w18a|12w18a]], Kakao mogło wypadać po zniszczeniu [[liście|liści]] pochodzenia dżunglowego z podobną szansą na wypadnięcie, jak jabłka z ''dębu''. W aktualizacji [[Historia_wersji/Nieoficjalne_wersje#12w19a|12w19a]], [[Roślina kakao|roślinę kakao]] można znaleźć na naturalnie wygenerowanych drzewach dżunglowych. Roślina kakao może być uprawiana poprzez użycie PPM na pień drzewa dżunglowego. Kakao jest odnawialnym surowcem i dlatego prawdopodobnie ono będzie odnawialnym surowcem w kolejnej oficjalnym wydaniu. | ||Można znaleźć w [[Skrzynia]]ch znajdujących się w [[lochy|lochach]], lecz nie mogą być one przesadzane i są tylko jednorazowym przedmiotem. W wersji [[Historia_wersji/Nieoficjalne_wersje#12w18a|12w18a]], Kakao mogło wypadać po zniszczeniu [[liście|liści]] pochodzenia dżunglowego z podobną szansą na wypadnięcie, jak jabłka z ''[[Dąb|dębu]]''. W aktualizacji [[Historia_wersji/Nieoficjalne_wersje#12w19a|12w19a]], [[Roślina kakao|roślinę kakao]] można znaleźć na naturalnie wygenerowanych drzewach dżunglowych. Roślina kakao może być uprawiana poprzez użycie PPM na pień drzewa dżunglowego. Kakao jest odnawialnym surowcem i dlatego prawdopodobnie ono będzie odnawialnym surowcem w kolejnej oficjalnym wydaniu. | ||
|- | |- | ||
| align="center"| [[Kolczuga]]<br>{{/image|Kolczuga (hełm)}}{{/image|Kolczuga (napierśnik)}}{{/image|Kolczuga (nogawice)}}{{/image|Kolczuga (buty)}} | | align="center"| [[Kolczuga]]<br>{{/image|Kolczuga (hełm)}}{{/image|Kolczuga (napierśnik)}}{{/image|Kolczuga (nogawice)}}{{/image|Kolczuga (buty)}} | ||
| Linia 263: | Linia 263: | ||
|| Bloki źródła [[woda|wodnego]] w [[biom]]ie tundry oraz tajgi zamieniają się w lód. | || Bloki źródła [[woda|wodnego]] w [[biom]]ie tundry oraz tajgi zamieniają się w lód. | ||
'''Jednakże''', ulepszenie o jedwabny dotyk wymaga użycia nieodnawialnego [[Stół do zaklęć|stołu do zaklęć]]. | '''Jednakże''', ulepszenie o jedwabny dotyk wymaga użycia nieodnawialnego [[Stół do zaklęć|stołu do zaklęć]]. | ||
|- | |||
| align="center"| [[Obsydian]]<br>{{/image|Obsydian}} | |||
| align="center"| {{/image|Skrzynia Kresu}} | |||
|| Uzyskane po zniszczeniu [[Skrzynia kresu|skrzyni kresu]], znajdującej się w kuźni [[wioska|wioski]]. | |||
|- | |- | ||
| align="center"| [[Pył czerwonego kamienia]]<br>{{/image|Pył czerwonego kamienia}} | | align="center"| [[Pył czerwonego kamienia]]<br>{{/image|Pył czerwonego kamienia}} | ||
| Linia 273: | Linia 277: | ||
|- | |- | ||
| align="center"| [[Szkło]]<br>{{/image|Szkło}} | | align="center"| [[Szkło]]<br>{{/image|Szkło}} | ||
| align="center"| {{/image|Szyba}}{{/image|Szklana butelka}}{{/image|Miotana przyziemna mikstura}}{{/image|Miotana mikstura szkody}}{{/image|Miotana mikstura życia}}{{/image|Miotana mikstura odporności na ogień}}{{/image|Miotana mikstura trucizny}}{{/image|Miotana mikstura regeneracji}}{{/image|Miotana mikstura spowolnienia}}{{/image|Miotana mikstura siły}}{{/image|Miotana mikstura szybkości}}{{/image|Miotana mikstura słabości}} | | align="center"| {{/image|Szyba}}{{/image|Szklana butelka}}{{/image|Butelka z wodą}}{{/image|Przyziemna mikstura}} {{/image|Niezgrabna mikstura}} {{/image|Ciężka mikstura}} {{/image|Mikstura życia}} {{/image|Mikstura odporności na ogień}} {{/image|Mikstura szkody}} {{/image|Mikstura trucizny}} {{/image|Mikstura regeneracji}} {{/image|Mikstura spowolnienia}} {{/image|Mikstura siły}} {{/image|Mikstura szybkości}} {{/image|Mikstura słabości}}{{/image|Miotana przyziemna mikstura}}{{/image|Miotana mikstura szkody}}{{/image|Miotana mikstura życia}}{{/image|Miotana mikstura odporności na ogień}}{{/image|Miotana mikstura trucizny}}{{/image|Miotana mikstura regeneracji}}{{/image|Miotana mikstura spowolnienia}}{{/image|Miotana mikstura siły}}{{/image|Miotana mikstura szybkości}}{{/image|Miotana mikstura słabości}} | ||
|| Uzyskane poprzez [[handel]] szmaragdami z [[Mieszkaniec wioski|wieśniakiem]] o profesji bibliotekarza. | || Uzyskane poprzez [[handel]] szmaragdami z [[Mieszkaniec wioski|wieśniakiem]] o profesji bibliotekarza. | ||
|- | |- | ||
| align="center"| [[Szmaragd]]<br>{{/image|Szmaragd}} | | align="center"| [[Szmaragd]]<br>{{/image|Szmaragd}} | ||
| align="center"| | | align="center"| {{/image|Blok szmaragdu}} | ||
||Uzyskane poprzez [[handel]] odnawialnymi przedmiotami z [[Mieszkaniec wioski|wieśniakiem]] jak np. [[surowy kurczak]]. Te mogą być użyte, by kupić inne rzeczy od wieśniaków, takie jak np. kolczuga, przez użycie szmaragdów uzyskanych z sprzedanych wieśniakom odnawialnych przedmiotów. | ||Uzyskane poprzez [[handel]] odnawialnymi przedmiotami z [[Mieszkaniec wioski|wieśniakiem]] jak np. [[surowy kurczak]]. Te mogą być użyte, by kupić inne rzeczy od wieśniaków, takie jak np. kolczuga, przez użycie szmaragdów uzyskanych z sprzedanych wieśniakom odnawialnych przedmiotów. | ||
|- | |- | ||
Wersja z 23:59, 19 lip 2012
Zasoby odnawialne to surowce, które mogą być odnawiane nieskończoną ilość razy (przeciwnie do surowców nieodnawialnych). Wyczerpujące się surowce mogą stanowić problem na mapach płaskich, gdzie zasoby są mniej obfite.
Wymienione odnawialne produkty są przedmiotami z których mogą być stworzone lub przepalone używając tylko odnawialnych surowców . TNT i strzały są tworzone z kombinacji surowców odnawialnych i nieodnawialnych (piasek i krzemień).
Całkowicie odnawialne surowce
Te surowce nie potrzebują nieodnawialnych przedmiotów w celu zgromadzenia.
Odnawialne, ale potrzebują surowcy nieodnawialnych
Te surowce mogą być tworzone nieskończoną ilość razy, ale do tego potrzebują nieodnawialnego surowca lub przedmiotu.
| Surowiec | Częściowo odnawialne produkty | Metoda |
|---|---|---|
| Butelka z wodą Szablon:/image |
Szablon:/imageSzablon:/imageSzablon:/imageSzablon:/imageSzablon:/imageSzablon:/imageSzablon:/imageSzablon:/imageSzablon:/imageSzablon:/imageSzablon:/image | Do stworzenia tych mikstur nie potrzeba pyłu czerwonego kamienia, czy też pyłu glowstone'a jako składnik odnawialny.
Jednak, w celu stworzenia butelek musisz przepalić piasek (materiał nieodnawialny), aby uzyskać szkło. |
| Lód Szablon:/image |
Szablon:/image | Bloki, które stanowią źródło wody w biomie tundry bądź tajgi zamieniają się w lód.
Jednak, ulepszenie narzędzia o jedwabny dotyk pozwala na zebranie tego bloku. |
| Wełna - Niebieska,Jasnoniebieska, Błękitna, Fioletowa i Karmazynowa Szablon:/imageSzablon:/imageSzablon:/imageSzablon:/imageSzablon:/image |
Szablon:/imageSzablon:/image | Mała owca otrzyma kolor wełny jednego z jej rodziców. Po zabiciu przefarbowanej owcy wypadnie z niej jeden blok wełny. Aby otrzymać więcej wełny należy użyć nożyc.
Wystarczy jedno użycie barwnika Lapis Lazuli (nieodnawialny), aby zmienić kolor owcy. |
| Wielkie grzyby Plik:BrownMushroomCap.pngPlik:RedMushroomCap.pngPlik:MushroomStalk.png |
Szablon:/imageSzablon:/image | Użycie mączki kostnej na normalnym grzybie spowoduje, że ten urośnie do wielkości wielkiego grzyba, a po jego zniszczeniu otrzymamy wielokrotny zwrot tego samego gatunku grzyba.
Jednak, ulepszenie narzędzia o jedwabny dotyk pozwala na zebranie tego bloku. |
Odnawialne, ale wyczerpują nieodnawialne surowce
Te surowce mogą być tworzone nieskończoną ilość razy, ale do uzbierania potrzeba nieodnawialnych przedmiotów z ograniczoną wytrzymałością.
| Surowiec | Częściowo odnawialne produkty | Metoda |
|---|---|---|
| Obsydian Szablon:/image |
— | Sposobem do generacji obsydianu jest użycie wiader lawy i wody. Wylanie wiadra lawy w miejsce wody spowoduje powstanie bloku obsydianu w tymże miejscu.
Jednak, aby wydobyć obsydian potrzebujesz kilofu stworzonego z diamentu. |
Planowane odnawialne surowce
Te surowce są znajdywane w grze, ale nie są całkowicie odnawialne przed przyszłą aktualizacją, aby były odnawialnymi. Te aktualizacje mogą być omawiane na tweeterach, blogach itp.
| Surowiec | Całkowicie odnawialne produkty | Metoda |
|---|---|---|
| Diamentowe narzędzia Szablon:/imageSzablon:/imageSzablon:/imageSzablon:/imageSzablon:/image |
— | Uzyskane poprzez handel szmaragdami z wieśniakiem o profesji kowala. Upuszczane po zabiciu endermana. |
| Diamentowa zbroja Szablon:/imageSzablon:/imageSzablon:/imageSzablon:/image |
— | Uzyskane poprzez handel szmaragdami z wieśniakiem o profesji kowala. Upuszczane po zabiciu endermana. |
| Glowstone Szablon:/image |
Szablon:/imageSzablon:/image | Uzyskane poprzez handel szmaragdami z wieśniakiem o profesji kapłana. |
| Kakao Szablon:/image |
Szablon:/imageSzablon:/image | Można znaleźć w Skrzyniach znajdujących się w lochach, lecz nie mogą być one przesadzane i są tylko jednorazowym przedmiotem. W wersji 12w18a, Kakao mogło wypadać po zniszczeniu liści pochodzenia dżunglowego z podobną szansą na wypadnięcie, jak jabłka z dębu. W aktualizacji 12w19a, roślinę kakao można znaleźć na naturalnie wygenerowanych drzewach dżunglowych. Roślina kakao może być uprawiana poprzez użycie PPM na pień drzewa dżunglowego. Kakao jest odnawialnym surowcem i dlatego prawdopodobnie ono będzie odnawialnym surowcem w kolejnej oficjalnym wydaniu. |
| Kolczuga Szablon:/imageSzablon:/imageSzablon:/imageSzablon:/image |
— | Uzyskane poprzez handel szmaragdami z wieśniakiem o profesji kowala. |
| Krzesiwo Szablon:/image |
— | Uzyskane poprzez handel szmaragdami z wieśniakiem o profesji farmera. |
| Lód Szablon:/image |
Szablon:/image | Bloki źródła wodnego w biomie tundry oraz tajgi zamieniają się w lód.
Jednakże, ulepszenie o jedwabny dotyk wymaga użycia nieodnawialnego stołu do zaklęć. |
| Obsydian Szablon:/image |
Szablon:/image | Uzyskane po zniszczeniu skrzyni kresu, znajdującej się w kuźni wioski. |
| Pył czerwonego kamienia Szablon:/image |
Szablon:/imageSzablon:/imageSzablon:/imageSzablon:/imageSzablon:/imageSzablon:/imageSzablon:/imageSzablon:/imageSzablon:/imageSzablon:/imageSzablon:/imageSzablon:/image | Uzyskane poprzez handel szmaragdami z wieśniakiem o profesji kapłana. |
| Siodło Szablon:/image |
— | Uzyskane poprzez handel szmaragdami z wieśniakiem o profesji rzeźnika. |
| Szkło Szablon:/image |
Szablon:/imageSzablon:/imageSzablon:/imageSzablon:/image Szablon:/image Szablon:/image Szablon:/image Szablon:/image Szablon:/image Szablon:/image Szablon:/image Szablon:/image Szablon:/image Szablon:/image Szablon:/imageSzablon:/imageSzablon:/imageSzablon:/imageSzablon:/imageSzablon:/imageSzablon:/imageSzablon:/imageSzablon:/imageSzablon:/imageSzablon:/image | Uzyskane poprzez handel szmaragdami z wieśniakiem o profesji bibliotekarza. |
| Szmaragd Szablon:/image |
Szablon:/image | Uzyskane poprzez handel odnawialnymi przedmiotami z wieśniakiem jak np. surowy kurczak. Te mogą być użyte, by kupić inne rzeczy od wieśniaków, takie jak np. kolczuga, przez użycie szmaragdów uzyskanych z sprzedanych wieśniakom odnawialnych przedmiotów. |
| Zaklęta butelka Szablon:/image |
— | Uzyskane poprzez handel szmaragdami z wieśniakiem o profesji kapłana. |
| Geografia | |||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Niebo | |||||||||||||||||
| Wymiary | |||||||||||||||||
| Typy świata |
| ||||||||||||||||
| Układy generowane |
| ||||||||||||||||
| Stworzone | |||||||||||||||||
| Materia | |||||||||||||||||
| Muzyka | |||||||||||||||||
| Pogoda | |||||||||||||||||
| Usunięte |
| ||||||||||||||||
