Wysokości: Różnice pomiędzy wersjami
| [wersja nieprzejrzana] | [wersja nieprzejrzana] |
d Faktyczny limit to 319 na obu edycjach gry |
Zmiany w artykule „Wysokości” |
||
| Linia 1: | Linia 1: | ||
[[File:TabelaWarstw.png|right|Tabela warstw|410x410px]] | [[File:TabelaWarstw.png|right|Tabela warstw|410x410px]] | ||
'''Wysokość''' to określenie oznaczające odległość od podłoża wyrażoną w warstwach bloków. | '''Wysokość''' to określenie oznaczające odległość od podłoża wyrażoną w warstwach bloków. Najniższa warstwa to to warstwa nr −64, a im wyżej, tym numer warstwy wzrasta. Poziom morza to warstwa 62., a najwyższa warstwa w świecie gry ma numer 383. Poziom na którym stoi gracz można sprawdzić naciskając klawisz F3<sup>(tylko [[Java Edition]])</sup> lub włączyć opcję pokaż współrzędne przy tworzeniu świata<sup>(tylko [[Bedrock Edition]])</sup> i sprawdzając współrzędną Y. Pokazuje ona wysokość wzroku postaci, a więc o 1,6 bloku wyżej niż znajduje się podłoże. Przykładowo gracz stojący na brzegu morza ujrzy współrzędną Y=64,6. Jedna kratka odpowiada długości jednego metra. | ||
== Zależność zasobów od wysokości == | == Zależność zasobów od wysokości == | ||
Różne elementy środowiska występują na różnych wysokościach, co pokazuje poniższy wykres: | Różne elementy środowiska występują na różnych wysokościach, co pokazuje poniższy wykres (przed wersją 1.18): | ||
[[Plik:Block layers overworld 1.5.svg|857x857px]] | [[Plik:Block layers overworld 1.5.svg|857x857px]] | ||
Zwróć uwagę na skalę: mała różnica we współrzędnej Y oznacza duży wzrost ilości występowania danego bloku. <!-- Powyżej wysokości 124 nie występują żadne naturalne bloki. - a jednak --> Tutaj znajduje się czytelniejszy | Zwróć uwagę na skalę: mała różnica we współrzędnej Y oznacza duży wzrost ilości występowania danego bloku. <!-- Powyżej wysokości 124 nie występują żadne naturalne bloki. - a jednak --> Tutaj znajduje się czytelniejszy wykres: http://www.digital-trauma.de/mc.html (ang.) | ||
Poniższa tabela przedstawia poziomy występowania poszczególnych minerałów wraz z najefektywniejszym narzędziem do ich wydobycia. | Poniższa tabela przedstawia poziomy występowania poszczególnych minerałów wraz z najefektywniejszym narzędziem do ich wydobycia. | ||
{| class="wikitable" border="1" | {| class="wikitable" border="1" | ||
|- | |- | ||
! Element przyrody | !Element przyrody | ||
! Powszechnie | !Powszechnie w zakresie | ||
! Rzadko między | ! Rzadko między | ||
! Brak powyżej | !Brak powyżej | ||
! Potrzebne do wydobycia | !Potrzebne do wydobycia | ||
|- | |- | ||
| [[ | |[[Złoże węgla]] | ||
| | |Warstwy 0–256 | ||
| Warstwy | |Warstwy ?–?<ref name="maximum">Te miejsca są powyżej maksymalnej wysokości mapy, są ekstrapolowane według wzoru (2^n, [2^n]+1 to [2^n]+3, [2^n]+4). Lawa, która była niekiedy widziana na powierzchni nie podlega tej zasadzie.</ref> | ||
| Warstwa | |Warstwa 256<ref name="maximum" /> | ||
| Drewniany lub lepszy [[kilof]] | |Drewniany lub lepszy [[kilof]] | ||
|- | |- | ||
| [[Żwir]] | |[[Żwir]] | ||
| Warstwa | |Warstwy −59–128 | ||
| Warstwy | |Warstwy ?–?<ref name="maximum" /> | ||
| Warstwa | |Warstwa 132<ref name="maximum" /> | ||
|Nic | |||
|- | |||
|[[Ziemia]] | |||
|Warstwy 0–147 | |||
|Warstwy ?–?<ref name="maximum" /> | |||
|Warstwa 150<ref name="maximum" /> | |||
| Nic | | Nic | ||
|- | |- | ||
| [[ | |[[Piasek]] | ||
| Warstwa | |Warstwy ?–80 | ||
| Warstwy | |Warstwy 81–112 | ||
| | |Warstwa 113 | ||
| | |Nic | ||
|- | |||
|[[Woda]] | |||
|Warstwy ?–64 | |||
|n/a | |||
|n/a | |||
|[[Wiadro]] | |||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Złoże miedzi|Ruda miedzi]] | ||
| | |Warstwy −16–96 | ||
| | |? | ||
| | |112 | ||
| | |Kamienny lub lepszy [[kilof]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Złoże żelaza|Ruda żelaza]] | ||
| | |Warstwy −63–72; warstwy 80–256 | ||
| | |Warstwy ?–? | ||
| | |Warstwa 256 | ||
| [[ | |Kamienny lub lepszy [[kilof]] | ||
|- | |- | ||
| [[Złoże | |[[Złoże złota|Ruda złota]]<ref>W biome mesa złoto pojawia się dużo częściej i dużo wyżej (nawet ponad poziom morza).</ref> | ||
| | |Warstwy −63–32 | ||
| Warstwy | |Warstwy 33–256 | ||
| Warstwa | |Warstwa 256 | ||
| | |Żelazny lub lepszy [[kilof]] | ||
|- | |- | ||
| [[Złoże | |[[Złoże lazurytu]] | ||
| | |Warstwy −63–64 | ||
| Warstwy | |Warstwy ?–? | ||
| Warstwa 36 | |Warstwa 36 | ||
| | |Kamienny lub lepszy [[kilof]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | | | ||
| | [[Lawa]] | ||
| Warstwy | |Warstwy −62–16 | ||
| Warstwa | |Warstwy 17–68 | ||
| | |Warstwa 69 | ||
|[[Wiadro]] | |||
|- | |- | ||
| [[ | |[[Obsydian]] | ||
| | |Warstwy ?–16 | ||
| Warstwy | |Warstwy 17–64 | ||
| Warstwa | |Warstwa 65 | ||
| [[ | |Diamentowy [[kilof]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | |[[Złoże diamentu]] | ||
|Warstwy −63–16 | |||
|Warstwy ?–? | |||
| Warstwa 16 | | Warstwa 16 | ||
| | |Żelazny lub lepszy [[kilof]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | |[[Złoże szmaragdu]] | ||
| | |Warstwy −16–256 | ||
| Warstwy | |Warstwy −63–0 | ||
| Warstwa | |Warstwa 256 | ||
| Żelazny lub lepszy [[kilof]] | |Żelazny lub lepszy [[kilof]] | ||
|- | |- | ||
| [[Złoże redstone]]<ref>Czerwony kamień ma te same wartości wysokości występowania co diament, lecz jest generowany ośmiokrotnie na chunk w porównaniu do jednego diamentu.</ref> | |[[Złoże redstone]]<ref>Czerwony kamień ma te same wartości wysokości występowania co diament, lecz jest generowany ośmiokrotnie na chunk w porównaniu do jednego diamentu.</ref> | ||
| | |Warstwy −63–14 | ||
| Warstwy | |Warstwy 15–16 | ||
| Warstwa | |Warstwa 16 | ||
| Żelazny lub lepszy [[kilof]] | | Żelazny lub lepszy [[kilof]] | ||
|- | |- | ||
| [[Skała macierzysta]] | |[[Skała macierzysta]] | ||
| Warstwa | |Warstwa −64 | ||
| Warstwy | |Warstwy −63–−59 | ||
| Warstwa | |Warstwa −58 | ||
| Kula o sile ponad 18 milionów | |Kula o sile wynoszącej ponad 18 milionów, tylko w trybie [[Tryb kreatywny|kreatywnym.]] | ||
|} | |} | ||
<references/> | <references /> | ||
Inne naturalnie występujące składniki przyrody zależne od wysokości takie jak [[trawa]], [[kwiaty]], [[glina]] | Inne naturalnie występujące składniki przyrody zależne od wysokości takie jak [[trawa]], [[kwiaty]], [[glina]] czy [[obsydian]], potrzebują spełnienia dodatkowych warunków do pojawienia się. | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|- | |- | ||
! Element | !Element | ||
! | !Wymagania | ||
|- | |- | ||
| [[Trawa]] | |[[Trawa]] | ||
| [[Ziemia]] i [[ | |[[Ziemia]] i [[światło]] | ||
|- | |- | ||
| [[Trzcina cukrowa]] | |[[Trzcina cukrowa]] | ||
| [[Ziemia]] i [[ | |[[Ziemia]] i [[woda]] | ||
|- | |- | ||
| [[Drzewo|Drzewa]] | |[[Drzewo|Drzewa]] | ||
| [[Ziemia]] i [[ | |[[Ziemia]] i [[światło]] | ||
|- | |- | ||
| [[Kaktus]] | |[[Kaktus]] | ||
| [[Piasek]] | |[[Piasek]] | ||
|- | |- | ||
| [[Kwiaty]] | |[[Kwiaty]] | ||
| [[Ziemia]] i [[ | |[[Ziemia]] i [[światło]] | ||
|- | |- | ||
| [[Grzyby]] | |[[Grzyby]] | ||
| Suchy ląd i ciemności | |Suchy ląd i ciemności | ||
|- | |- | ||
| [[Glina]] | |[[Glina]] | ||
| [[Piasek]] | |[[Piasek]] | ||
|- | |- | ||
| [[Obsydian]] | |[[Obsydian]] | ||
| [[Lawa]] i [[ | |[[Lawa]] i [[woda]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | |[[Bruk]] | ||
| [[Lawa]] i [[ | |[[Lawa]] i [[woda]] bądź [[lochy]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | |[[Zamszony bruk]] | ||
| [[Lochy]] | |[[Lochy]] | ||
|} | |} | ||
== Nether == | ==Nether== | ||
Poniższy wykres przedstawia występowanie bloków w | Poniższy wykres przedstawia występowanie bloków w Netherze: | ||
[[Plik:Block layers nether 1.5.svg]] | [[Plik:Block layers nether 1.5.svg]] | ||
| Linia 144: | Linia 157: | ||
{| class="wikitable" border="1" | {| class="wikitable" border="1" | ||
|- | |- | ||
! Blok | !Blok | ||
! Występowanie | !Występowanie | ||
! Powszechnie | !Powszechnie | ||
! Potrzebne do wydobycia | !Potrzebne do wydobycia | ||
|- | |- | ||
| [[Netherrack]] | |[[Netherrack]] | ||
| Warstwy | |Warstwy 1–126 | ||
| Warstwy | |Warstwy 4–123 | ||
| Drewniany lub lepszy [[kilof]] | |Drewniany lub lepszy [[kilof]] | ||
|- | |- | ||
| [[Piasek dusz]] | |[[Piasek dusz]] | ||
| Warstwy | | Warstwy 14–81 | ||
| Warstwy | |Warstwy 58–64 | ||
| Nic | |Nic | ||
|- | |- | ||
| [[Jasnogłaz]] | |[[Jasnogłaz]] | ||
| Warstwy | |Warstwy 2–120 | ||
| Warstwy | |Warstwy 98–106 | ||
| Nic | |Nic | ||
|- | |- | ||
| [[ | |[[Blok netherowej cegły]] | ||
| Warstwy | |Warstwy 19–86 | ||
| Warstwy | |Warstwy 48–66 | ||
| Drewniany lub lepszy [[kilof]] | |Drewniany lub lepszy [[kilof]] | ||
|- | |- | ||
| [[ | |[[Złoże kwarcu]] | ||
| Warstwy | |Warstwy 7–117 | ||
| Warstwy | |Warstwy 9–115 | ||
| Drewniany lub lepszy [[kilof]] | |Drewniany lub lepszy [[kilof]] | ||
|} | |} | ||
== Ciekawostki == | == Ciekawostki== | ||
[[File:Darkening at the top layer.png|thumb|Przyciemnienie występujące podczas stania na ostatniej warstwie | [[File:Darkening at the top layer.png|thumb|Przyciemnienie występujące podczas stania na ostatniej warstwie|312x312px]] | ||
* Przed wersją gry 1.2 można było budować na wysokość jedynie 126 bloków. | *Przed wersją gry 1.2 można było budować na wysokość jedynie 126 bloków. | ||
* Od wersji Beta 1.6, solidne bloki nie mogły być umieszczone w warstwie 127, co jest możliwe w przypadku łóżek, znaków czy innych półprzezroczystych bloków. | *Od wersji Beta 1.6, solidne bloki nie mogły być umieszczone w warstwie 127, co jest możliwe w przypadku łóżek, znaków czy innych półprzezroczystych bloków. | ||
* Gdy znajdujemy się na najwyższym poziomie mapy, krańce ekranu będą ciemniejsze, co symuluje mniejsze ciśnienie powietrza. | *Gdy znajdujemy się na najwyższym poziomie mapy, krańce ekranu będą ciemniejsze, co symuluje mniejsze ciśnienie powietrza. | ||
* Tryb [[kreatywny]] umożliwia także dostanie się na duże wysokości. Gdy gracz znajdzie się zbyt wysoko, świat znika nagle z zasięgu wzroku, pozostawiając błękit widzialny jako próżnia. Lot w dół bądź upadek pozwoli wrócić normalny widok. | *Tryb [[kreatywny]] umożliwia także dostanie się na duże wysokości. Gdy gracz znajdzie się zbyt wysoko, świat znika nagle z zasięgu wzroku, pozostawiając błękit widzialny jako próżnia. Lot w dół bądź upadek pozwoli wrócić normalny widok. | ||
* W edycji konsolowej limit wysokości budowania jest większy, bo wynosi 512 bloki. | *W edycji konsolowej limit wysokości budowania jest większy, bo wynosi 512 bloki. | ||
{{-}} | {{-}} | ||
Wersja z 10:58, 26 lut 2023

Wysokość to określenie oznaczające odległość od podłoża wyrażoną w warstwach bloków. Najniższa warstwa to to warstwa nr −64, a im wyżej, tym numer warstwy wzrasta. Poziom morza to warstwa 62., a najwyższa warstwa w świecie gry ma numer 383. Poziom na którym stoi gracz można sprawdzić naciskając klawisz F3(tylko Java Edition) lub włączyć opcję pokaż współrzędne przy tworzeniu świata(tylko Bedrock Edition) i sprawdzając współrzędną Y. Pokazuje ona wysokość wzroku postaci, a więc o 1,6 bloku wyżej niż znajduje się podłoże. Przykładowo gracz stojący na brzegu morza ujrzy współrzędną Y=64,6. Jedna kratka odpowiada długości jednego metra.
Zależność zasobów od wysokości
Różne elementy środowiska występują na różnych wysokościach, co pokazuje poniższy wykres (przed wersją 1.18):
Zwróć uwagę na skalę: mała różnica we współrzędnej Y oznacza duży wzrost ilości występowania danego bloku. Tutaj znajduje się czytelniejszy wykres: http://www.digital-trauma.de/mc.html (ang.)
Poniższa tabela przedstawia poziomy występowania poszczególnych minerałów wraz z najefektywniejszym narzędziem do ich wydobycia.
| Element przyrody | Powszechnie w zakresie | Rzadko między | Brak powyżej | Potrzebne do wydobycia |
|---|---|---|---|---|
| Złoże węgla | Warstwy 0–256 | Warstwy ?–?[1] | Warstwa 256[1] | Drewniany lub lepszy kilof |
| Żwir | Warstwy −59–128 | Warstwy ?–?[1] | Warstwa 132[1] | Nic |
| Ziemia | Warstwy 0–147 | Warstwy ?–?[1] | Warstwa 150[1] | Nic |
| Piasek | Warstwy ?–80 | Warstwy 81–112 | Warstwa 113 | Nic |
| Woda | Warstwy ?–64 | n/a | n/a | Wiadro |
| Ruda miedzi | Warstwy −16–96 | ? | 112 | Kamienny lub lepszy kilof |
| Ruda żelaza | Warstwy −63–72; warstwy 80–256 | Warstwy ?–? | Warstwa 256 | Kamienny lub lepszy kilof |
| Ruda złota[2] | Warstwy −63–32 | Warstwy 33–256 | Warstwa 256 | Żelazny lub lepszy kilof |
| Złoże lazurytu | Warstwy −63–64 | Warstwy ?–? | Warstwa 36 | Kamienny lub lepszy kilof |
| Warstwy −62–16 | Warstwy 17–68 | Warstwa 69 | Wiadro | |
| Obsydian | Warstwy ?–16 | Warstwy 17–64 | Warstwa 65 | Diamentowy kilof |
| Złoże diamentu | Warstwy −63–16 | Warstwy ?–? | Warstwa 16 | Żelazny lub lepszy kilof |
| Złoże szmaragdu | Warstwy −16–256 | Warstwy −63–0 | Warstwa 256 | Żelazny lub lepszy kilof |
| Złoże redstone[3] | Warstwy −63–14 | Warstwy 15–16 | Warstwa 16 | Żelazny lub lepszy kilof |
| Skała macierzysta | Warstwa −64 | Warstwy −63–−59 | Warstwa −58 | Kula o sile wynoszącej ponad 18 milionów, tylko w trybie kreatywnym. |
- ↑ 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Te miejsca są powyżej maksymalnej wysokości mapy, są ekstrapolowane według wzoru (2^n, [2^n]+1 to [2^n]+3, [2^n]+4). Lawa, która była niekiedy widziana na powierzchni nie podlega tej zasadzie.
- ↑ W biome mesa złoto pojawia się dużo częściej i dużo wyżej (nawet ponad poziom morza).
- ↑ Czerwony kamień ma te same wartości wysokości występowania co diament, lecz jest generowany ośmiokrotnie na chunk w porównaniu do jednego diamentu.
Inne naturalnie występujące składniki przyrody zależne od wysokości takie jak trawa, kwiaty, glina czy obsydian, potrzebują spełnienia dodatkowych warunków do pojawienia się.
| Element | Wymagania |
|---|---|
| Trawa | Ziemia i światło |
| Trzcina cukrowa | Ziemia i woda |
| Drzewa | Ziemia i światło |
| Kaktus | Piasek |
| Kwiaty | Ziemia i światło |
| Grzyby | Suchy ląd i ciemności |
| Glina | Piasek |
| Obsydian | Lawa i woda |
| Bruk | Lawa i woda bądź lochy |
| Zamszony bruk | Lochy |
Nether
Poniższy wykres przedstawia występowanie bloków w Netherze:
| Blok | Występowanie | Powszechnie | Potrzebne do wydobycia |
|---|---|---|---|
| Netherrack | Warstwy 1–126 | Warstwy 4–123 | Drewniany lub lepszy kilof |
| Piasek dusz | Warstwy 14–81 | Warstwy 58–64 | Nic |
| Jasnogłaz | Warstwy 2–120 | Warstwy 98–106 | Nic |
| Blok netherowej cegły | Warstwy 19–86 | Warstwy 48–66 | Drewniany lub lepszy kilof |
| Złoże kwarcu | Warstwy 7–117 | Warstwy 9–115 | Drewniany lub lepszy kilof |
Ciekawostki

- Przed wersją gry 1.2 można było budować na wysokość jedynie 126 bloków.
- Od wersji Beta 1.6, solidne bloki nie mogły być umieszczone w warstwie 127, co jest możliwe w przypadku łóżek, znaków czy innych półprzezroczystych bloków.
- Gdy znajdujemy się na najwyższym poziomie mapy, krańce ekranu będą ciemniejsze, co symuluje mniejsze ciśnienie powietrza.
- Tryb kreatywny umożliwia także dostanie się na duże wysokości. Gdy gracz znajdzie się zbyt wysoko, świat znika nagle z zasięgu wzroku, pozostawiając błękit widzialny jako próżnia. Lot w dół bądź upadek pozwoli wrócić normalny widok.
- W edycji konsolowej limit wysokości budowania jest większy, bo wynosi 512 bloki.
| Geografia | |||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Niebo | |||||||||||||||||
| Wymiary | |||||||||||||||||
| Typy świata |
| ||||||||||||||||
| Układy generowane |
| ||||||||||||||||
| Stworzone | |||||||||||||||||
| Materia | |||||||||||||||||
| Muzyka | |||||||||||||||||
| Pogoda | |||||||||||||||||
| Usunięte |
| ||||||||||||||||
