'''Rozgrywka w Minecraft''' polega w głównej mierze na budowaniu i niszczeniu bloków (sześcianów) na mapie. Istnieje kilkanaście różnych typów bloków, niektóre z nich posiadają dodatkowe funkcje, takie jak rozlewanie się, czy spadanie w dół z powodu grawitacji.
[[Plik:NowaGra.png|400px|right|thumb|Nowy, świeżo stworzony świat w [[tryb przetrwania|trybie przetrwania]].]]
[[Plik:Level.dat - GameType.png|400px|right|thumb|Wartość <code>GameType</code> w pliku ''level.dat'' określająca tryb gry na danym świecie - w tym wypadku jest to tryb kreatywny. Kilka linijek niżej można natomiast znaleźć wartość <code>hardcore</code> odpowiadającą za aktywowanie trybu Hardcore - na tym świecie jest on wyłączony.]]
Z tych bloków gracze mogą tworzyć duże konstrukcje takie jak zamki, drogi, budynki, wieżowce i inne kształty, jak np. szachownica, obraz, rzeźba. Użytkownicy nie tylko mogą projektować budynki, dzieła sztuki, czy jaskinie, ale także mini-sporty jak np. [[spleef]].
'''Rozgrywka w Minecraft''' polega w głównej mierze na budowaniu i niszczeniu [[bloki|bloków]] (sześcianów) na [[ziarno generatora|losowo]] generowanej mapie. Gracze mają do dyspozycji kilkadziesiąt różnych bloków, niektóre z nich posiadają dodatkowe funkcje, takie jak rozlewanie się, emitowanie światła, czy spadanie w dół z powodu grawitacji.
[[Notch|Twórca]] dodał tryb [[Survival]] (ang. przetrwanie, poprzedzony przez [[Survival Test]]), a później [[kreatywny]], następnie tryb [[Adventure]] (ang. przygoda) oraz tryb [[tryb widza|widza]]. Minecraft jest obecnie uważany za grę czysto edytorską. Użytkownicy, którzy zakupili grę mają dostęp do [[pełna wersja|pełnej wersji]]. Wcześniej były dostępne tylko wersje rozwojowe: [[Beta]], [[Alpha]], [[Infdev]] oraz [[Indev]]. Ta wersja może zawierać (i zawiera) błędy, ale dodaje do gry nowe możliwości, takie jak dynamiczne oświetlenie, [[crafting]], [[rolnictwo]], nowe [[bloki]] i bardziej konfigurowalny generator [[mapa|map]].
Gracze za ich pomocą mogą tworzyć różne konstrukcje, budowle, mechanizmy, wzory, czy mini-sporty jak np. [[spleef]].
Tylko wersja [[Classic]] oraz wersja demonstracyjna (na 5 minecraftowych [[cykl dnia i nocy|dni]]) są dostępne dla każdego za darmo. Wersja pełna jest dostępna po zakupie gry.
Aby dodatkowo urozmaicić, oraz ułatwić/utrudnić rozgrywkę, gracz może wybrać, na jakim '''trybie gry''' chce grać na danym świecie.
==Główne tryby gry==
== Tryby gry ==
W grze aktualnie są następujące tryby:
Obecnie w grze znajduje się 5 trybów gry: tryb przetrwania, tryb kreatywny, tryb przygodowy, tryb widza, oraz tryb Hardcore.
*[[Tryb kreatywny|Kreatywny]] – nieskończona ilość bloków, brak paska zdrowia,
*[[Tryb przetrwania|Przetrwania]] – jest pasek zdrowia, należy zbierać surowce, aby budować i [[crafting|tworzyć]] przedmioty,
W pliku ''level.dat'', tryb przetrwania jest określony jako <code>GameType:0</code>, tryb kreatywny jako <code>GameType:1</code>, tryb przygodowy jako <code>GameType:2</code>, a tryb widza jako <code>GameType:3</code>. Tryb Hardcore to odmiana trybu przetrwania z wartością <code>hardcore</code> ustawioną na <code>1</code> (dla trybu kreatywnego i trybu przetrwania wartość ta jest ustawiona <code>0<code>).
*[[Hardcore]] - tryb podobny do przetrwania, ale na zablokowanym poziomie trudnym, a po śmierci nie ma możliwości respawnu.
*[[Adventure|Przygodowy]] (stare ''Dungeons and Levers'') – jest pasek zdrowia, nie można stawiać ani niszczyć bloków, można tylko używać [[przedmioty|przedmiotów]].
Tryby gry można zmieniać poprzez edycję pliku ''level.dat'' np. za pomocą programu NBTExplorer. Do tego celu gracz może także użyć komendy {{cmd|gamemode}}. Przykład: komenda {{cmd|gamemode 1}} zmieni tryb gry na tryb kreatywny. Jedyny tryb, który nie może zostać aktywowany poprzez użycie tej komendy, to tryb Hardcore.
*[[Tryb widza|Widza]] – pozwala obserwować świat, ale nie można weń ingerować.
W tym trybie gracz zaczyna od zera, musi zbierać surowce, [[wytwarzanie|wytwarzać]] [[przedmioty]], [[narzędzia]], [[blok]]i, oraz zdobywać punkty [[doświadczenie|doświadczenia]]. Tryb ten wzbogacony jest o różne elementy rodem z gier RPG - [[życie|zdrowie]], [[głód]], pasek [[zbroja|pancerza]], [[ekwipunek]], oraz pasek powietrza (pod wodą). Po [[śmierć|śmierci]], gracz wraca do swojego punktu [[spawn|odrodzenia]].
Do przełączenia się na tryb przetrwania gracz może użyć komendy {{cmd|gamemode survival}}, {{cmd|gamemode s}} lub {{cmd|gamemode 0}}.
Gracz ma dostęp do nieskończonej ilości praktycznie wszystkich przedmiotów i bloków dostępnych w grze, oraz potrafi je natychmiastowo niszczyć, bez potrzeby używania narzędzi. Jest on nieśmiertelny, nie posiada życia, paska zbroi, paska głodu, oraz potrafi latać.
Do przełączenia się na tryb kreatywny gracz może użyć komendy {{cmd|gamemode creative}}, {{cmd|gamemode c}} lub {{cmd|gamemode 1}}.
=== Tryb przygodowy ===
{{Main|Tryb przygody}}
Tryb ten jest podobny do trybu przetrwania, posiada jednak pewne różnice. Gracze mogą wchodzić w interakcję z obiektami takimi jak [[dźwignia|dźwignie]], [[przycisk]]i i [[moby]], jednakże [[blok]]i mogą niszczyć tylko narzędziami posiadającymi tag <code>CanDestroy</code>, a kłaść mogą tylko te, które posiadają tag <code>CanPlaceOn</code>, co czyni ten tryb idealnym do tworzenia map przygodowych.
Do przełączenia się na tryb przygodowy gracz może użyć komendy {{cmd|gamemode adventure}}, {{cmd|gamemode a}} lub {{cmd|gamemode 2}}.
[[Plik:SerduchoHardcore.png|150px|thumb|right|Punkty życia w trybie Hardcore wyglądają inaczej]]
{{Main|Hardcore}}
Tryb ten jest prawie identyczny jak tryb przetrwania, posiada jednak dwie ważne różnice - poziom trudności jest na stałe ustawiony na "Trudny", a po śmierci gracza ten otrzymuje dwie opcje do wyboru - może usunąć swój świat, albo odrodzić się jako widz i móc przeglądać załadowane [[chunk]]i.
Na serwerze multiplayer, jeżeli gracz zginie, zostanie automatycznie zbanowany. Jeżeli wszyscy gracze na serwerze zginą, świat zostanie usunięty.
Trybu Hardcore nie można aktywować za pomocą komendy {{cmd|gamemode}}.
=== Tryb widza ===
{{Main|Tryb widza}}
W tym trybie gracz jest niewidzialny dla wszystkich, z wyjątkiem innych graczy w trybie widza, może przenikać przez bloki, oraz "wnikać" w inne byty klikając na nie LPM. Może także użyć kółka na myszce do zwiększenia prędkości swojego lotu. Nie może jednak wchodzić w interakcję z blokami, bytami, oraz ze swoim ekwipunkiem. W trybie trzecioosobowym wygląda jak przezroczysta, lewitująca głowa bez ciała.
Do przełączenia się na tryb widza gracz może użyć komendy {{cmd|gamemode spectator}}, {{cmd|gamemode sp}} lub {{cmd|gamemode 3}}.
| {{tc|częściowo|Do rozgrywki wieloosobowej}}<ref>W [[tryb demo|trybie demo]] gracz może bez konieczności posiadania konta premium grać przez ograniczony czas w trybie przetrwania, jednak tylko w trybie jednoosobowym.</ref>
| {{tc|częściowo}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
Linia 42:
Linia 84:
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|częściowo}}<ref>Mimo, że w trybie wieloosobowym gracz może zmienić tryb gry na tryb Hardcore, to podczas konfiguracji świata w trybie LAN nie ma możliwości wybrania trybu Hardcore jako domyślnego trybu gry. Jest to spowodowane najprawdopodobniej przez błąd.</ref>
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
|-
|-
! [[Crafting]]
! [[Wytwarzanie]]
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
Linia 52:
Linia 94:
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
|-
|-
! [[Ekwipunek]]
! [[Przetapianie]]
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|nie}}
|-
! [[Alchemia]]
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
|-
! [[Życie|Pasek zdrowia]]
| {{tc|nie}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
Linia 66:
Linia 108:
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
|-
|-
! [[Cykl dnia i nocy]]
! [[Zaklinanie]]
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|nie}}
|-
|-
! Nieskończona wielkość mapy
! [[Ekwipunek]]
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|częściowo}}
|-
|-
! [[Biomy]]
! [[Życie]]
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|częściowo|Ukryte}}<ref name="Życie">W trybie kreatywnym i w trybie widza życie jest ciągle obecne, jest ono jednak ukryte. Można się o tym przekonać wpadając do próżni, gracz wtedy zginie.</ref>
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|częściowo|Ukryte}}<ref name="Życie" />
|-
|-
! [[Lochy]]
! [[Spawn|Odrodzenie]] po [[śmierć|śmierci]]
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|częściowo}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
|-
|-
! Ustawianie pozycji [[spawn|respawn]]u
! Umieszczanie/niszczenie [[blok]]ów
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|częściowo}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
|-
|-
! [[spawn|Respawn]] po [[Życie#Śmierć|śmierci]]
! [[Moby]]
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
|-
! Nieskończona ilość bloków
| {{tc|częściowo}}<ref name="Bloki">W trybie przetrwania istnieją sposoby pozyskiwania nieograniczonych ilości konkretnych [[zasoby odnawialne|zasobów odnawialnych]], takich jak [[drewno]], [[bruk]], czy [[woda]]. Ponadto obszerna mapa umożliwia zgromadzenie wystarczająco dużej ilości zasobów potrzebnych do rozgrywki. W trybie przygodowym jest to również możliwe, jednakże gracz musi najpierw zdobyć niezbędne narzędzia.</ref>
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|częściowo}}<ref name="Bloki" />
| {{tc|częściowo}}<ref name="Bloki" />
| {{tc|nie}}
|-
|-
! [[Moby]]
! [[Cykl dnia i nocy]]
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
Linia 115:
Linia 164:
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
|-
|-
! [[Woda]]
! [[Komendy]]
| {{tc|częściowo|Można włączyć/wyłączyć}}
| {{tc|częściowo|Domyślnie włączone,<br>lecz można je wyłączyć}}
| {{tc|częściowo|Można włączyć/wyłączyć}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|częściowo|Można włączyć/wyłączyć}}
|-
! Ustalony [[poziomy trudności|poziom trudności]]
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|nie}}
|-
! [[Głód]]
| {{tc|częściowo}}<ref name="Głód">Głód nie wpływa na graczy w trybie pokojowym, a może zabić, tylko, jeżeli [[poziomy trudności|poziom trudności]] jest ustawiony na "Trudny".</ref>
| {{tc|nie}}
| {{tc|częściowo}}<ref name="Głód" />
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|nie}}
|-
! Dostępność w [[Pocket Edition]]
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|nie}}
|-
|-
! [[Nether]]
! Przenikanie przez bloki
| {{tc|tak}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|nie}}
| {{tc|tak}}
| {{tc|tak}}
|}
|}
{{Przypisy}}
{{Rozgrywka}}
[[Kategoria:Rozgrywka]]
[[Kategoria:Tryby gry]]
[[Kategoria:Tryby gry]]
{{Rozgrywka}}
[[de:Minecraft#Gameplay]]
[[de:Minecraft#Gameplay]]
Wersja z 14:14, 13 lip 2017
Nowy, świeżo stworzony świat w trybie przetrwania.Wartość GameType w pliku level.dat określająca tryb gry na danym świecie - w tym wypadku jest to tryb kreatywny. Kilka linijek niżej można natomiast znaleźć wartość hardcore odpowiadającą za aktywowanie trybu Hardcore - na tym świecie jest on wyłączony.
Rozgrywka w Minecraft polega w głównej mierze na budowaniu i niszczeniu bloków (sześcianów) na losowo generowanej mapie. Gracze mają do dyspozycji kilkadziesiąt różnych bloków, niektóre z nich posiadają dodatkowe funkcje, takie jak rozlewanie się, emitowanie światła, czy spadanie w dół z powodu grawitacji.
Gracze za ich pomocą mogą tworzyć różne konstrukcje, budowle, mechanizmy, wzory, czy mini-sporty jak np. spleef.
Aby dodatkowo urozmaicić, oraz ułatwić/utrudnić rozgrywkę, gracz może wybrać, na jakim trybie gry chce grać na danym świecie.
Obecnie w grze znajduje się 5 trybów gry: tryb przetrwania, tryb kreatywny, tryb przygodowy, tryb widza, oraz tryb Hardcore.
W pliku level.dat, tryb przetrwania jest określony jako GameType:0, tryb kreatywny jako GameType:1, tryb przygodowy jako GameType:2, a tryb widza jako GameType:3. Tryb Hardcore to odmiana trybu przetrwania z wartością hardcore ustawioną na 1 (dla trybu kreatywnego i trybu przetrwania wartość ta jest ustawiona 0).
Tryby gry można zmieniać poprzez edycję pliku level.dat np. za pomocą programu NBTExplorer. Do tego celu gracz może także użyć komendy /gamemode. Przykład: komenda /gamemode 1 zmieni tryb gry na tryb kreatywny. Jedyny tryb, który nie może zostać aktywowany poprzez użycie tej komendy, to tryb Hardcore.
Gracz ma dostęp do nieskończonej ilości praktycznie wszystkich przedmiotów i bloków dostępnych w grze, oraz potrafi je natychmiastowo niszczyć, bez potrzeby używania narzędzi. Jest on nieśmiertelny, nie posiada życia, paska zbroi, paska głodu, oraz potrafi latać.
Do przełączenia się na tryb kreatywny gracz może użyć komendy /gamemode creative, /gamemode c lub /gamemode 1.
Tryb ten jest podobny do trybu przetrwania, posiada jednak pewne różnice. Gracze mogą wchodzić w interakcję z obiektami takimi jak dźwignie, przyciski i moby, jednakże bloki mogą niszczyć tylko narzędziami posiadającymi tag CanDestroy, a kłaść mogą tylko te, które posiadają tag CanPlaceOn, co czyni ten tryb idealnym do tworzenia map przygodowych.
Do przełączenia się na tryb przygodowy gracz może użyć komendy /gamemode adventure, /gamemode a lub /gamemode 2.
Tryb Hardcore
Opis trybu HardcorePunkty życia w trybie Hardcore wyglądają inaczej
Tryb ten jest prawie identyczny jak tryb przetrwania, posiada jednak dwie ważne różnice - poziom trudności jest na stałe ustawiony na "Trudny", a po śmierci gracza ten otrzymuje dwie opcje do wyboru - może usunąć swój świat, albo odrodzić się jako widz i móc przeglądać załadowane chunki.
Na serwerze multiplayer, jeżeli gracz zginie, zostanie automatycznie zbanowany. Jeżeli wszyscy gracze na serwerze zginą, świat zostanie usunięty.
Trybu Hardcore nie można aktywować za pomocą komendy /gamemode.
W tym trybie gracz jest niewidzialny dla wszystkich, z wyjątkiem innych graczy w trybie widza, może przenikać przez bloki, oraz "wnikać" w inne byty klikając na nie LPM. Może także użyć kółka na myszce do zwiększenia prędkości swojego lotu. Nie może jednak wchodzić w interakcję z blokami, bytami, oraz ze swoim ekwipunkiem. W trybie trzecioosobowym wygląda jak przezroczysta, lewitująca głowa bez ciała.
Do przełączenia się na tryb widza gracz może użyć komendy /gamemode spectator, /gamemode sp lub /gamemode 3.
Tabela trybów gry
Poniżej znajduje się krótkie podsumowanie różnych dostępnych funkcji w każdym trybie gry.
Poniżej znajduje się lista przypisów na tej stronie.
↑W trybie demo gracz może bez konieczności posiadania konta premium grać przez ograniczony czas w trybie przetrwania, jednak tylko w trybie jednoosobowym.
↑Mimo, że w trybie wieloosobowym gracz może zmienić tryb gry na tryb Hardcore, to podczas konfiguracji świata w trybie LAN nie ma możliwości wybrania trybu Hardcore jako domyślnego trybu gry. Jest to spowodowane najprawdopodobniej przez błąd.
↑ 3,03,1W trybie kreatywnym i w trybie widza życie jest ciągle obecne, jest ono jednak ukryte. Można się o tym przekonać wpadając do próżni, gracz wtedy zginie.
↑ 4,04,14,2W trybie przetrwania istnieją sposoby pozyskiwania nieograniczonych ilości konkretnych zasobów odnawialnych, takich jak drewno, bruk, czy woda. Ponadto obszerna mapa umożliwia zgromadzenie wystarczająco dużej ilości zasobów potrzebnych do rozgrywki. W trybie przygodowym jest to również możliwe, jednakże gracz musi najpierw zdobyć niezbędne narzędzia.
↑ 5,05,1Głód nie wpływa na graczy w trybie pokojowym, a może zabić, tylko, jeżeli poziom trudności jest ustawiony na "Trudny".