Płyta muzyczna: Różnice pomiędzy wersjami
| [wersja nieprzejrzana] | [wersja nieprzejrzana] |
dNie podano opisu zmian |
Nie podano opisu zmian |
||
| Linia 54: | Linia 54: | ||
=== Wydobywanie [[Pędzel|pędzlem]] === | === Wydobywanie [[Pędzel|pędzlem]] === | ||
Płytę {{clear}} | Płytę ''Relic'' zdobywa się poprzez wyszczotkowanie pędzlem bloków podejrzanego żwiru w ruinach szlaku. {{clear}} | ||
== Piosenki nagrane na płytach == | ==Piosenki nagrane na płytach== | ||
{| class="wikitable" style="width:100%" | {| class="wikitable" style="width:100%" | ||
! Ikona | !Ikona | ||
! Tytuł | ! Nazwa w grze | ||
! Opis | !Tytuł utworu | ||
! Nagranie | !Opis | ||
! Czas trwania | !Nagranie | ||
!Czas trwania | |||
|- | |- | ||
| [[Plik:Płyta_13.png]] | |[[Plik:Płyta_13.png]] | ||
| ''13'' | |''13'' | ||
| Utwór składający się w większości z szumów jaskini, metalowych dźwięków, odgłosów creepera lub szkieleta. Jest dość niepokojąca; w większości to zbiór muzyki Ambience, która gra w jaskiniach i przy przywoływaczach potworów. Płyta od wersji 1.11 generuje się w skrzyniach w [[Leśna posiadłość|leśnych posiadłościach]]. | |„Thirteen” | ||
|Utwór składający się w większości z szumów jaskini, metalowych dźwięków, odgłosów creepera lub szkieleta. Jest dość niepokojąca; w większości to zbiór muzyki Ambience, która gra w jaskiniach i przy przywoływaczach potworów. Płyta od wersji 1.11 generuje się w skrzyniach w [[Leśna posiadłość|leśnych posiadłościach]]. | |||
| [[Plik:Płyty_muzyczne-13.ogg]] | | [[Plik:Płyty_muzyczne-13.ogg]] | ||
| 2:58 | |2:58 | ||
|- | |- | ||
| [[Plik:Płyta_Cat.png]] | |[[Plik:Płyta_Cat.png]] | ||
| ''cat'' | |''cat'' | ||
| Optymistyczna syntetyczna piosenka. W folderze [[.minecraft]] znajduje się ona zatytułowana jako melodia „Dog”. | |„Cat” | ||
| [[Plik:Płyty_muzyczne-Cat.ogg]] | |Optymistyczna syntetyczna piosenka. W folderze [[.minecraft]] znajduje się ona zatytułowana jako melodia „Dog”. | ||
| 3:05 | |[[Plik:Płyty_muzyczne-Cat.ogg]] | ||
|3:05 | |||
|- | |- | ||
| [[Plik:Płyta_Blocks.png]] | |[[Plik:Płyta_Blocks.png]] | ||
| ''blocks'' | | | ||
| Jest to mieszanka dźwięków różnych bloków. | ''blocks'' | ||
| [[Plik:Płyty_muzyczne-Blocks.ogg]] | |„Blocks” | ||
| 5:45 | |Jest to mieszanka dźwięków różnych bloków. | ||
|[[Plik:Płyty_muzyczne-Blocks.ogg]] | |||
|5:45 | |||
|- | |- | ||
| [[Plik:Płyta_Chirp.png]] | |[[Plik:Płyta_Chirp.png]] | ||
| ''chirp'' | |''chirp'' | ||
| Jest to kolejna optymistyczna, chwytliwa melodia. | |„Chirp” | ||
| [[Plik:Płyty_muzyczne-Chirp.ogg]] | |Jest to kolejna optymistyczna, chwytliwa melodia. | ||
| 3:05 | |[[Plik:Płyty_muzyczne-Chirp.ogg]] | ||
|3:05 | |||
|- | |- | ||
| [[Plik:Płyta_Far.png]] | |[[Plik:Płyta_Far.png]] | ||
| ''far'' | |''far'' | ||
|„Far” | |||
| Muzyka uspokajająca. | | Muzyka uspokajająca. | ||
| [[Plik:Płyty_muzyczne-Far.ogg]] | |[[Plik:Płyty_muzyczne-Far.ogg]] | ||
| 2:54 | |2:54 | ||
|- | |- | ||
| [[Plik:Płyta_Mall.png]] | |[[Plik:Płyta_Mall.png]] | ||
| ''mall'' | |''mall'' | ||
| Muzyka kojąca nerwy, cicha i spokojna. | |„Mall” | ||
| [[Plik:Płyty_muzyczne-Mall.ogg]] | |Muzyka kojąca nerwy, cicha i spokojna. | ||
| 3:17 | |[[Plik:Płyty_muzyczne-Mall.ogg]] | ||
|3:17 | |||
|- | |- | ||
| [[Plik:Płyta_Mellohi.png]] | |[[Plik:Płyta_Mellohi.png]] | ||
| ''mellohi'' | |''mellohi'' | ||
| Muzyka przypominająca powolnego walca. | |„Mellohi” | ||
| [[Plik:Płyty_muzyczne-Mellohi.ogg]] | |Muzyka przypominająca powolnego walca. | ||
| 1:36 | |[[Plik:Płyty_muzyczne-Mellohi.ogg]] | ||
|1:36 | |||
|- | |- | ||
| [[Plik:Płyta_Stal.png]] | |[[Plik:Płyta_Stal.png]] | ||
| ''stal'' | |''stal'' | ||
| Chwytliwa, jazzopodobna melodia. | |„Stal” | ||
| [[Plik:Płyty_muzyczne-Stal.ogg]] | |Chwytliwa, jazzopodobna melodia. | ||
| 2:30 | |[[Plik:Płyty_muzyczne-Stal.ogg]] | ||
|2:30 | |||
|- | |- | ||
| [[Plik:Płyta_Strad.png]] | |[[Plik:Płyta_Strad.png]] | ||
| ''strad'' | |''strad'' | ||
| Nieco niepokojąca, ciekawie brzmiąca piosenka, grana na organach syntetycznych. | |„Strad” | ||
| [[Plik:Płyty_muzyczne-Strad.ogg]] | |Nieco niepokojąca, ciekawie brzmiąca piosenka, grana na organach syntetycznych. | ||
| 3:08 | |[[Plik:Płyty_muzyczne-Strad.ogg]] | ||
|3:08 | |||
|- | |- | ||
| [[Plik:Płyta_Ward.png]] | |[[Plik:Płyta_Ward.png]] | ||
| ''ward'' | |''ward'' | ||
| Muzyka komponowana przy użyciu organów oraz dźwięków ośmiobitowych. | |„Ward” | ||
|Muzyka komponowana przy użyciu organów oraz dźwięków ośmiobitowych. | |||
|[[Plik:Płyty_muzyczne-Ward.ogg]] | |[[Plik:Płyty_muzyczne-Ward.ogg]] | ||
|4:11 | |4:11 | ||
| Linia 127: | Linia 139: | ||
|[[Plik:Płyta 11.png]] | |[[Plik:Płyta 11.png]] | ||
|''11'' | |''11'' | ||
|brak oficjalnego tytułu | |||
|Utwór ten zawiera odgłosy [[gracz]]a biegnącego i depczącego różne rodzaje bloków ([[żwir]], [[kamień]]). Pod koniec słychać dziwne hałasy i dźwięki, a także szczekanie, kiedy nagle utwór się ucina. W całym utworze towarzyszą dziwne dźwięki, oddechy gracza i hałasy, które dają płycie najbardziej mroczny klimat ze wszystkich. | |Utwór ten zawiera odgłosy [[gracz]]a biegnącego i depczącego różne rodzaje bloków ([[żwir]], [[kamień]]). Pod koniec słychać dziwne hałasy i dźwięki, a także szczekanie, kiedy nagle utwór się ucina. W całym utworze towarzyszą dziwne dźwięki, oddechy gracza i hałasy, które dają płycie najbardziej mroczny klimat ze wszystkich. | ||
|[[Plik:Płyty_muzyczne-11.ogg]] | |[[Plik:Płyty_muzyczne-11.ogg]] | ||
| Linia 133: | Linia 146: | ||
|[[Plik:Płyta_Wait.png]] | |[[Plik:Płyta_Wait.png]] | ||
|''wait'' | |''wait'' | ||
|„Wait” | |||
|Jest to melodia o nazwie „where are we now”, która była od dłuższego czasu w plikach gry. Nazwa tego pliku powodowała problemy w grze z powodu użycia spacji w nazwie. Później nazwa została poprawiona. Jest to spokojna i relaksująca muzyka. | |Jest to melodia o nazwie „where are we now”, która była od dłuższego czasu w plikach gry. Nazwa tego pliku powodowała problemy w grze z powodu użycia spacji w nazwie. Później nazwa została poprawiona. Jest to spokojna i relaksująca muzyka. | ||
|[[Plik:Płyty_muzyczne-Where_are_we_now.ogg]] | |[[Plik:Płyty_muzyczne-Where_are_we_now.ogg]] | ||
| Linia 139: | Linia 153: | ||
|[[Plik:Płyta_muzyczna_Pigstep.png|16px]] | |[[Plik:Płyta_muzyczna_Pigstep.png|16px]] | ||
|''Pigstep'' | |''Pigstep'' | ||
|Jest to utwór stworzony specjalnie dla aktualizacji [[Nether Update]], który można znaleźć jedynie w ruinach bastionów. Jest to mocna, trochę niepokojąca muzyka, która tak naprawdę nie przedstawia nic w Minecrafcie. | |„Pigstep - Mono Mix” | ||
|Jest to utwór stworzony specjalnie dla aktualizacji [[Nether Update]], który można znaleźć jedynie w ruinach bastionów. Jest to mocna, trochę niepokojąca muzyka, przypominająca muzykę techno, która tak naprawdę nie przedstawia nic w Minecrafcie. | |||
|[[Plik:Płyty_muzyczne-Pigstep.ogg]] | |[[Plik:Płyty_muzyczne-Pigstep.ogg]] | ||
|2:28 | |2:28 | ||
| Linia 145: | Linia 160: | ||
|[[Plik:Płyta_muzyczna_(Otherside).png|16px]] | |[[Plik:Płyta_muzyczna_(Otherside).png|16px]] | ||
|''otherside'' | |''otherside'' | ||
|Utwór muzyczny wpasowany idealnie do nowych gór dodanych w wersji [[1.18]] oraz pasujący również do [[Bujne jaskinie|bujnych jaskiń]]. | |„otherside” | ||
|Utwór muzyczny wpasowany idealnie do nowych gór dodanych w wersji [[1.18]] oraz pasujący również do [[Bujne jaskinie|bujnych jaskiń]]. | |||
| | | | ||
|3:15 | |||
|- | |- | ||
| [[Plik:Płyta_muzyczna_(5).png|16px]] | |[[Plik:Płyta_muzyczna_(5).png|16px]] | ||
|''5'' | |''5'' | ||
|„Five” | |||
|Kolejny utwór zawierający różne odgłosy z gry. Tym razem przedstawia on historię [[Gracz|gracza]] eksplorującego [[pradawne miasto]]. Można tu usłyszeć m.in. huczenie portalu, [[Nietoperz|nietoperza]], [[Lawa|lawę]] oraz [[skulkowy czujnik|sculkowy czujnik]], który aktywuje [[sculkowe wrzeszczydło]], co przyzywa [[Nadzorca|nadzorcę]]. W tym momencie utwór się urywa i kończy. Warty uwagi jest fakt, że w okolicach środka utworu dźwięki zaczynają się psuć i zmieniać w spokojną muzykę, która znów po jakimś czasie zamienia się z powrotem w niepokojące dźwięki. | |Kolejny utwór zawierający różne odgłosy z gry. Tym razem przedstawia on historię [[Gracz|gracza]] eksplorującego [[pradawne miasto]]. Można tu usłyszeć m.in. huczenie portalu, [[Nietoperz|nietoperza]], [[Lawa|lawę]] oraz [[skulkowy czujnik|sculkowy czujnik]], który aktywuje [[sculkowe wrzeszczydło]], co przyzywa [[Nadzorca|nadzorcę]]. W tym momencie utwór się urywa i kończy. Warty uwagi jest fakt, że w okolicach środka utworu dźwięki zaczynają się psuć i zmieniać w spokojną muzykę, która znów po jakimś czasie zamienia się z powrotem w niepokojące dźwięki. | ||
| | |||
|2:58 | |||
|- | |||
| | |||
|''Relic'' | |||
|„Relic” | |||
| Jest to wesoły utwór muzyczny skomponowany z dźwięków ośmiobitowych. | |||
| | | | ||
| | | | ||
| Linia 191: | Linia 215: | ||
==Ciekawostki== | ==Ciekawostki== | ||
[[Plik:Widmo plyty 11.png|thumb|250px|Widmo płyty ''11'']] | [[Plik:Widmo plyty 11.png|thumb|250px|Widmo płyty ''11'']] | ||
* Jeden z dysków nazywa się ''stal'', co po szwedzku znaczy ukraść. Szwedzkie „stål” oznacza natomiast to samo, co stal w języku polskim. | *Jeden z dysków nazywa się ''stal'', co po szwedzku znaczy ukraść. Szwedzkie „stål” oznacza natomiast to samo, co stal w języku polskim. | ||
*Płyta ''11'', według [[ID|informacji w danych]], jest jedenastą płytą muzyczną w grze, jest jedyną połamaną płytą, która kończy się nagle, trwa minutę i jedenaście sekund, a siła sygnału wychodząca z [[szafa grająca|grającej płyty]] poprzez [[komparator]] wynosi 11. | *Płyta ''11'', według [[ID|informacji w danych]], jest jedenastą płytą muzyczną w grze, jest jedyną połamaną płytą, która kończy się nagle, trwa minutę i jedenaście sekund, a siła sygnału wychodząca z [[szafa grająca|grającej płyty]] poprzez [[komparator]] wynosi 11. | ||
*W [[Console Edition|edycji konsolowej]] po zagraniu utworu „Cat”, włączy się „Dog”, który jest remiksem pierwszego, stworzonym przez C418. Jest to także część [[Tom Alpha|ścieżki dźwiękowej Alpha]]. | *W [[Console Edition|edycji konsolowej]] po zagraniu utworu „Cat”, włączy się „Dog”, który jest remiksem pierwszego, stworzonym przez C418. Jest to także część [[Tom Alpha|ścieżki dźwiękowej Alpha]]. | ||
*Jeśli plik | *Jeśli plik OGG utworu „11” zostanie przekonwertowany na spektrogram w edytorze dźwięku, statyczne dźwięki na końcu przedstawiają twarz [[Gracz|podstawowej skórki]] oraz liczbę 12418. | ||
**Liczby to forma cyfrowego podpisu. 12 to [[wikipedia:Szesnastkowy system liczbowy|szesnastkowe]] C, w połączeniu z pozostałymi liczbami odczytać to można jako [[C418]]. Jest to pseudonim wykonawcy większości utworów muzycznych do Minecrafta. | ** Liczby to forma cyfrowego podpisu. 12 to [[wikipedia:Szesnastkowy system liczbowy|szesnastkowe]] C, w połączeniu z pozostałymi liczbami odczytać to można jako [[C418]]. Jest to pseudonim wykonawcy większości utworów muzycznych do Minecrafta. | ||
*ID płyt muzycznych przypisane są do liczb 2256–2267, podczas gdy wszystkie inne bloki i przedmioty zostają przypisane do pierwszej wolnej wartości. | * ID płyt muzycznych przypisane są do liczb 2256–2267, podczas gdy wszystkie inne bloki i przedmioty zostają przypisane do pierwszej wolnej wartości. | ||
*„Chirp” używa próbki dźwięku z płyty „Bossa Nova Style” z syntezatora Optigan. Utwór jest również bardzo podobny do „The Orb Of Dreamers” z gry LittleBigPlanet. | *„Chirp” używa próbki dźwięku z płyty „Bossa Nova Style” z syntezatora Optigan. Utwór jest również bardzo podobny do „The Orb Of Dreamers” z gry LittleBigPlanet. | ||
*Początek utworu na płycie ''ward'' to marsz pogrzebowy F. Chopina<ref>{{YT|link=kyFyAqLtHq8|opis=Classical - Chopin - Funeral March}}</ref>. | *Początek utworu na płycie ''ward'' to marsz pogrzebowy F. Chopina<ref>{{YT|link=kyFyAqLtHq8|opis=Classical - Chopin - Funeral March}}</ref>. | ||
*Płyta ''5'' podobna jest do płyty ''11''. Również w spektrogramie widnieją ciekawe rzeczy | *Płyta ''5'' podobna jest do płyty ''11''. Również w spektrogramie widnieją ciekawe rzeczy: https://www.youtube.com/watch?v=-fbT9pFXo8k (film użytkownika @Phoenix SC) lub https://www.youtube.com/shorts/mO6L4724oog (film użytkownika @Jam jest Jakub). | ||
==Przypisy== | ==Przypisy== | ||
Wersja z 19:57, 27 kwi 2023
| Ten artykuł dotyczy płyty muzycznej. Zobacz też inne znaczenia tego pojęcia. |
| Typ |
Przybory |
| Wytrzymałość |
N/A |
| Odnawialne |
Tak, oprócz płyt „Pigstep”, „otherside”, „5” i „Relic” |
| Możliwość grupowania |
Nie |
| Rzadkość |
Rzadkie |
Płyta muzyczna (dawniej Nagranie) − przedmiot dodany w wersji Alpha, który może zostać odtworzony w szafie grającej. Odtwarzają muzykę wykonaną przez C418.
Są skompilowane do formatu OGG. Istnieje możliwość modyfikowania odtwarzanych piosenek poprzez paczki zasobów.
Otrzymywanie
Naturalne generowanie
Płyty 13 i cat mogą być znalezione w skrzyniach w lochach i leśnych dworach. Szansa ta wynosi 21,8% (w edycji Bedrock skrzynie w leśnych dworach mają 21,5% szansy na zawieranie płyty).
W edycji Bedrock płyty mellohi i wait pojawiają się w skrzyniach generowanych jako zakopany skarb; szansa jest równa 18,9%.
Istnieje 5,6% (w Bedrock Edition 3%) szansy na znalezienie płyty Pigstep w skrzyni w ruinach bastionu.
Płyta muzyczna 5 jest pierwszą płytą, którą aby pozyskać, trzeba wytworzyć w stole rzemieślniczym. Potrzeba do tego celu 9 fragmentów płyty.
Creeper
Creeper zastrzelony przez szkieleta lub tułacza upuszcza wraz z prochem jedną przypadkową płytę muzyczną (nie ma szansy na płytę Pigstep, otherside czy 5).
Wydobywanie pędzlem
Płytę Relic zdobywa się poprzez wyszczotkowanie pędzlem bloków podejrzanego żwiru w ruinach szlaku.
Piosenki nagrane na płytach
| Ikona | Nazwa w grze | Tytuł utworu | Opis | Nagranie | Czas trwania |
|---|---|---|---|---|---|
| 13 | „Thirteen” | Utwór składający się w większości z szumów jaskini, metalowych dźwięków, odgłosów creepera lub szkieleta. Jest dość niepokojąca; w większości to zbiór muzyki Ambience, która gra w jaskiniach i przy przywoływaczach potworów. Płyta od wersji 1.11 generuje się w skrzyniach w leśnych posiadłościach. | 2:58 | ||
| cat | „Cat” | Optymistyczna syntetyczna piosenka. W folderze .minecraft znajduje się ona zatytułowana jako melodia „Dog”. | 3:05 | ||
|
blocks |
„Blocks” | Jest to mieszanka dźwięków różnych bloków. | 5:45 | ||
| chirp | „Chirp” | Jest to kolejna optymistyczna, chwytliwa melodia. | 3:05 | ||
| far | „Far” | Muzyka uspokajająca. | 2:54 | ||
| mall | „Mall” | Muzyka kojąca nerwy, cicha i spokojna. | 3:17 | ||
| mellohi | „Mellohi” | Muzyka przypominająca powolnego walca. | 1:36 | ||
| stal | „Stal” | Chwytliwa, jazzopodobna melodia. | 2:30 | ||
| strad | „Strad” | Nieco niepokojąca, ciekawie brzmiąca piosenka, grana na organach syntetycznych. | 3:08 | ||
| ward | „Ward” | Muzyka komponowana przy użyciu organów oraz dźwięków ośmiobitowych. | 4:11 | ||
| 11 | brak oficjalnego tytułu | Utwór ten zawiera odgłosy gracza biegnącego i depczącego różne rodzaje bloków (żwir, kamień). Pod koniec słychać dziwne hałasy i dźwięki, a także szczekanie, kiedy nagle utwór się ucina. W całym utworze towarzyszą dziwne dźwięki, oddechy gracza i hałasy, które dają płycie najbardziej mroczny klimat ze wszystkich. | 1:11 | ||
| wait | „Wait” | Jest to melodia o nazwie „where are we now”, która była od dłuższego czasu w plikach gry. Nazwa tego pliku powodowała problemy w grze z powodu użycia spacji w nazwie. Później nazwa została poprawiona. Jest to spokojna i relaksująca muzyka. | 3:58 | ||
| Pigstep | „Pigstep - Mono Mix” | Jest to utwór stworzony specjalnie dla aktualizacji Nether Update, który można znaleźć jedynie w ruinach bastionów. Jest to mocna, trochę niepokojąca muzyka, przypominająca muzykę techno, która tak naprawdę nie przedstawia nic w Minecrafcie. | 2:28 | ||
| otherside | „otherside” | Utwór muzyczny wpasowany idealnie do nowych gór dodanych w wersji 1.18 oraz pasujący również do bujnych jaskiń. | 3:15 | ||
| 5 | „Five” | Kolejny utwór zawierający różne odgłosy z gry. Tym razem przedstawia on historię gracza eksplorującego pradawne miasto. Można tu usłyszeć m.in. huczenie portalu, nietoperza, lawę oraz sculkowy czujnik, który aktywuje sculkowe wrzeszczydło, co przyzywa nadzorcę. W tym momencie utwór się urywa i kończy. Warty uwagi jest fakt, że w okolicach środka utworu dźwięki zaczynają się psuć i zmieniać w spokojną muzykę, która znów po jakimś czasie zamienia się z powrotem w niepokojące dźwięki. | 2:58 | ||
| Relic | „Relic” | Jest to wesoły utwór muzyczny skomponowany z dźwięków ośmiobitowych. |
Historia
+| kwiecień 2010 | C418 opublikował wideo w serwisie YouTube. Zawiera ono fragmenty niektórych utworów muzycznych, które potem zostały dodane jako płyty muzyczne. | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Java Edition Alpha | |||||
| 1.0.14 | Płyty muzyczne 13 oraz cat zostały dodane do gry jako pierwsze. | ||||
| Ścieżka z utworu 13 była w grze jeszcze przed tą wersją jako utwór muzyki ambience grającej wtedy, gdy gracz był w pobliżu dużej, nieoświetlonej jaskini. | |||||
| Płyty muzyczne zostały dodane jako potencjalny łup w skrzyniach w lochach. | |||||
| Beta | |||||
| 1.2_02 | Przed tą aktualizacją częściej można było znaleźć płytę 13, niż płytę cat. Od teraz jest na odwrót. | ||||
| 1 sierpnia 2011 | C418 ogłosił, że do gry zagoszczą nowe płyty. | ||||
| Pełna wersja | |||||
| 1.0.0 | Beta 1.9-pre2 | Do gry dodano 9 nowych płyt, jednak nie było możliwości ich zdobycia. | |||
| Przed tą aktualizacją w plikach gry było aż 10 nieużywanych nagrań, teraz pozostało tylko jedno pod tytułem Where are we now. Płyta ta nie została dodana z resztą płyt ze względu na użycie spacji w nazwie, co powodowało problemy w grze.[1] | |||||
| 1.1 | Wszystkie płyty (poza płytą 11) można uzyskać, gdy creeper zostanie zabity przez szkieleta. | ||||
| 1.4.4 | 1.4.3-pre | Płyta Where are we now została przemianowana na wait i teraz jest dostępna w grze. | |||
| Płyta 11 jest dostępna w trybie przetrwania. Upuszczana jest przez creepery jak w przypadku innych płyt. | |||||
| 1.5 | 13w04a | Aktywna szafa grająca podłączona do komparatora wysyła sygnał poprzez redstone. Siła sygnału zależy od ID włożonej płyty. | |||
| 1.6.1 | 13w24a | Niestandardowe nagrania mogą być teraz używane w paczkach zasobów. | |||
| 1.9 | 15w44a | Zmniejszono średnie występowanie płyt w lochach. | |||
| 1.11 | 16w39a | Płyta 13 generuje się teraz w skrzyniach w leśnych dworach. | |||
| 1.14 | 18w43a | Płyty są upuszczane przez creepery także po zabiciu przez tułacza. | |||
| 1.16 | 20w16a | Dodano płytę muzyczną Pigstep. | |||
| 1.18 | 21w42a | Dodano płytę muzyczną otherside. | |||
| Może ona zostać znaleziona w skrzyniach w korytarzach twierdzy oraz rzadko w skrzyniach lochów. | |||||
| 1.19 | 22w16a | Dodano płytę muzyczną 5. | |||
| Nadchodzące zmiany | |||||
| 1.20 | 23w17a | Dodano płytę Relic. | |||
| Jest ona możliwa do zdobycia przez wyszczotkowanie pędzlem bloków podejrzanego żwiru w ruinach szlaku. | |||||
| Bedrock Edition | |||||
| 1.2.0 | beta 1.2.0.2 | Dodano płyty muzyczne. | |||
| Wszystkie poza 11 są upuszczane przez creepery. | |||||
| ? | Płyty 11 są teraz upuszczane przez creepery. | ||||
| 1.4.0 | beta 1.2.14.2 | Mellohi i wait można teraz znaleźć w zakopanym skarbie. | |||
| 1.10.0 | beta 1.10.0.3 | Płyty są upuszczane przez creepery także po zabiciu przez tułacza. | |||
| 1.16.0 | Dodano płytę muzyczną Pigstep. | ||||
| Console Edition | |||||
| TU1 | CU1 | 1.00 | Dodano płyty muzyczne 13 i cat. | ||
| TU5 | Dodano pozostałe 10 płyt. | ||||
Ciekawostki

- Jeden z dysków nazywa się stal, co po szwedzku znaczy ukraść. Szwedzkie „stål” oznacza natomiast to samo, co stal w języku polskim.
- Płyta 11, według informacji w danych, jest jedenastą płytą muzyczną w grze, jest jedyną połamaną płytą, która kończy się nagle, trwa minutę i jedenaście sekund, a siła sygnału wychodząca z grającej płyty poprzez komparator wynosi 11.
- W edycji konsolowej po zagraniu utworu „Cat”, włączy się „Dog”, który jest remiksem pierwszego, stworzonym przez C418. Jest to także część ścieżki dźwiękowej Alpha.
- Jeśli plik OGG utworu „11” zostanie przekonwertowany na spektrogram w edytorze dźwięku, statyczne dźwięki na końcu przedstawiają twarz podstawowej skórki oraz liczbę 12418.
- Liczby to forma cyfrowego podpisu. 12 to szesnastkowe C, w połączeniu z pozostałymi liczbami odczytać to można jako C418. Jest to pseudonim wykonawcy większości utworów muzycznych do Minecrafta.
- ID płyt muzycznych przypisane są do liczb 2256–2267, podczas gdy wszystkie inne bloki i przedmioty zostają przypisane do pierwszej wolnej wartości.
- „Chirp” używa próbki dźwięku z płyty „Bossa Nova Style” z syntezatora Optigan. Utwór jest również bardzo podobny do „The Orb Of Dreamers” z gry LittleBigPlanet.
- Początek utworu na płycie ward to marsz pogrzebowy F. Chopina[2].
- Płyta 5 podobna jest do płyty 11. Również w spektrogramie widnieją ciekawe rzeczy: https://www.youtube.com/watch?v=-fbT9pFXo8k (film użytkownika @Phoenix SC) lub https://www.youtube.com/shorts/mO6L4724oog (film użytkownika @Jam jest Jakub).














