Niestandardowe serwery: Różnice pomiędzy wersjami
| [wersja nieprzejrzana] | [wersja nieprzejrzana] |
Nie podano opisu zmian |
Informacje o statusie projektów, parę nowych silników oraz informacja o wsparciu wielu wersji |
||
| Linia 4: | Linia 4: | ||
Najpopularniejsze silniki to: | Najpopularniejsze silniki to: | ||
* [[Niestandardowe serwery/Bukkit|Bukkit]] - Jedna z najstarszych modyfikacji oficjalnego silnika gry. Umożliwia ona wgrywanie pluginów | * [[Niestandardowe serwery/Bukkit|Bukkit]] - Jedna z najstarszych modyfikacji oficjalnego silnika gry. Umożliwia ona wgrywanie pluginów. Jest on podstawą dla wielu nowszych silników. | ||
** | ** Spigot - Jest on zmodyfikowaną i zaktualizowaną wersją Bukkit. Aktualnie jeden z najpopularniejsze oprogramowanie serwerowe. | ||
** | ** Paper - Jest to zmodyfikowana wersja Spigota. Cechuje się większą ilością opcji oraz poprawkami optymalizującymi. | ||
* Sponge - Najpopularniejszy serwer używany do tworzenia publicznych serwerów z modyfikacjami | |||
= Cechy = | = Cechy = | ||
Własne serwery posiadają szereg funkcji, z których niektóre są wspólne między nimi. Cechy te rozszerzają funkcjonalność rozgrywki, administracji czy nawet wiele innych rzeczy. | Własne serwery posiadają szereg funkcji, z których niektóre są wspólne między nimi. Cechy te rozszerzają funkcjonalność rozgrywki, administracji czy nawet wiele innych rzeczy. | ||
== | == Formatowanie tekstu == | ||
{{main|Formatowanie tekstu}} | {{main|Formatowanie tekstu}} | ||
| Linia 18: | Linia 20: | ||
Serwery, które są tutaj wymienione muszą mieć przynajmniej jeden publicznie dostępną wersję. | Serwery, które są tutaj wymienione muszą mieć przynajmniej jeden publicznie dostępną wersję. | ||
== Wsparcie wielu wersji == | |||
Niestandardowe serwery często wspierają wiele wersji Minecrafta. Najczęściej jest to używane na serwerach typu minigry i innych trybach, które nie wymagają elementów z najnowszej wersji gry. | |||
== Niestandardowe serwery (Java Edition) == | == Niestandardowe serwery (Java Edition) == | ||
| Linia 27: | Linia 32: | ||
!Wersja MC | !Wersja MC | ||
!Język | !Język | ||
!Status | |||
!Licencja | !Licencja | ||
!Platforma | !Platforma | ||
| Linia 32: | Linia 38: | ||
|[https://www.spigotmc.org/ Spigot] | |[https://www.spigotmc.org/ Spigot] | ||
| md_5 i inni | | md_5 i inni | ||
| | | 1.15.2 | ||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | ||
|Aktywny | |||
|[[Wikipedia:GPL#Version 3|GPLv3]] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |{{OS|Win|Linux|Mac}} | ||
|- | |- | ||
|[https://papermc.io/ Paper] | |[https://papermc.io/ Paper] | ||
|aikar i inni | |aikar i inni | ||
| | |1.15.2 | ||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | ||
|Aktywny | |||
|[[Wikipedia:GPL#Version 3|GPLv3]] oraz [[Wikipedia:MIT License|MIT]] | |[[Wikipedia:GPL#Version 3|GPLv3]] oraz [[Wikipedia:MIT License|MIT]] | ||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |{{OS|Win|Linux|Mac}} | ||
| Linia 46: | Linia 54: | ||
|[https://www.spongepowered.org/ Sponge] | |[https://www.spongepowered.org/ Sponge] | ||
|gabizou, bloodmc i inni | |gabizou, bloodmc i inni | ||
| | |1.12.2 | ||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | ||
|Aktywny | |||
|[[Wikipedia:MIT License|MIT]] | |[[Wikipedia:MIT License|MIT]] | ||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |{{OS|Win|Linux|Mac}} | ||
| Linia 58: | Linia 67: | ||
!Wersja MC | !Wersja MC | ||
!Język | !Język | ||
!Status | |||
!Licencja | !Licencja | ||
!Platforma | !Platforma | ||
|- | |||
|[https://github.com/Minestom/Minestom Minestorm] | |||
|TheMode, jglrxavpok | |||
|1.15.2 | |||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |||
|Aktywny | |||
|[[Wikipedia:Apache License|Apache License 2.0]] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |||
|- | |||
|[https://github.com/LanternPowered/Lantern/ Lantern] | |||
|Cybermaxke | |||
|1.15.2 | |||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |||
|Aktywny | |||
|[[Wikipedia:MIT License|MIT]] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |||
|- | |||
|[https://github.com/GoLangMc/minecraft-server GoLangMc] | |||
|Sxtanna | |||
|1.15.2 | |||
|[[Wikipedia:Go (programming language)|Go]] | |||
|Aktywny | |||
|[[Wikipedia:MIT License|MIT]] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |||
|- | |||
|[http://cuberite.org/ Cuberite] | |||
|[https://github.com/cuberite/cuberite/blob/master/CONTRIBUTORS Wielu] | |||
| 1.8 - 1.12 | |||
|[[Wikipedia:C++|C++]] | |||
|Aktywny | |||
|[[Wikipedia:Apache License|Apache License 2.0]] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac|Android}} | |||
|- | |||
|[https://github.com/GlowstoneMC/Glowstone Glowstone] | |||
|[https://github.com/GlowstoneMC/Glowstone/graphs/contributors Wielu] | |||
| 1.12.2 | |||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |||
|Aktywny | |||
|[[Wikipedia:MIT License|MIT]] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |||
|- | |- | ||
|[https://github.com/apotter96/GemsCraft GemsCraft] | |[https://github.com/apotter96/GemsCraft GemsCraft] | ||
| Linia 65: | Linia 115: | ||
|1.13.2 | |1.13.2 | ||
|[[Wikipedia:C Sharp (programming language)|C#]] | |[[Wikipedia:C Sharp (programming language)|C#]] | ||
|Porzucony | |||
|[[Wikipedia:MIT License|MIT]] | |[[Wikipedia:MIT License|MIT]] | ||
|{{OS|Win||}} | |{{OS|Win||}} | ||
| Linia 70: | Linia 121: | ||
|[http://diorite.org/ Diorite] | |[http://diorite.org/ Diorite] | ||
| GotoFinal, NorthPL93 | | GotoFinal, NorthPL93 | ||
| | | 1.8 | ||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | ||
|Porzucony | |||
|[[Wikipedia:MIT License|MIT]] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |{{OS|Win|Linux|Mac}} | ||
|- | |- | ||
|[http://bravoserver.org/ Bravo] | |[http://bravoserver.org/ Bravo] | ||
| C. and others | | C. and others | ||
| | | Beta | ||
|[http://python.org/ Python] 2 | |[http://python.org/ Python] 2 | ||
|Porzucony | |||
|[[Wikipedia:MIT License|MIT]] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |{{OS|Win|Linux|Mac}} | ||
|- | |- | ||
|[ | |[https://github.com/chraft/c-raft C#raft] | ||
| ementalo, spazzarama Smjert, Deniska(Gremlin13) | | ementalo, spazzarama Smjert, Deniska(Gremlin13) | ||
| | | 1.5 | ||
|[[Wikipedia:C Sharp (programming language)|C#]] | |[[Wikipedia:C Sharp (programming language)|C#]] | ||
|Porzucony | |||
|[[Wikipedia:AGPL|AGPL3]] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |{{OS|Win|Linux|Mac}} | ||
|- | |- | ||
|[http://github.com/huin/chunkymonkey Chunky Monkey] | |[http://github.com/huin/chunkymonkey Chunky Monkey] | ||
| huin, agon, nictuku | | huin, agon, nictuku | ||
| | | Beta | ||
|[[Wikipedia:Go (programming language)|Go]] | |[[Wikipedia:Go (programming language)|Go]] | ||
|Porzucony | |||
|[[Wikipedia:MIT License|MIT]] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |{{OS|Win|Linux|Mac}} | ||
|- | |- | ||
|[http://mc.kev009.com/craftd/ craftd] | |[http://mc.kev009.com/craftd/ craftd] | ||
| | | kev009, meh, PrecipiceGames oraz inni | ||
| | | Beta | ||
|[[Wikipedia:C99|C99]] | |[[Wikipedia:C99|C99]] | ||
|Porzucony | |||
|[[wikipedia:Licencje_BSD|Simplified BSD]] | |||
|{{OS|Linux}} | |{{OS|Linux}} | ||
|- | |- | ||
|[https://github.com/clonejo/mc-erl mc-erl] | |[https://github.com/clonejo/mc-erl mc-erl] | ||
| Apiocera, clonejo | | Apiocera, clonejo | ||
| | | 1.4.7 | ||
|[[Wikipedia:Erlang (programming language)|Erlang]] | |[[Wikipedia:Erlang (programming language)|Erlang]] | ||
|Porzucony | |||
|[[Wikipedia:GPL#Version 3|GPL v3]] | |||
|{{OS|Linux}} | |{{OS|Linux}} | ||
|- | |- | ||
|[https://github.com/BizarreCake/hCraft hCraft] | |[https://github.com/BizarreCake/hCraft hCraft] | ||
| BizarreCake | | BizarreCake | ||
| | | 1.7.2 | ||
|[[Wikipedia:C++ (programming language)|C++]] | |[[Wikipedia:C++ (programming language)|C++]] | ||
|Porzucony | |||
|[[Wikipedia:GPL#Version 3|GPLv3]] | |||
|{{OS|Linux}} | |{{OS|Linux}} | ||
|- | |- | ||
|[http://libopencraft.com LibOpenCraft] | |[http://libopencraft.com LibOpenCraft] | ||
| Geramy, Alex, Zahndy | | Geramy, Alex, Zahndy | ||
| | | 1.2.4 | ||
|[[Wikipedia:C Sharp (programming language)|C#]] | |[[Wikipedia:C Sharp (programming language)|C#]] | ||
|Porzucony | |||
|[[Wikipedia:GPL#Version 3|GPL v3]] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |{{OS|Win|Linux|Mac}} | ||
|- | |- | ||
|[http://mineserver.be/ Mineserver] | |[http://mineserver.be/ Mineserver] | ||
| Fador, Nredor, Psoden, deoxxa, ... | | Fador, Nredor, Psoden, deoxxa, ... | ||
| | | 1.5.2 | ||
|[[Wikipedia:C++|C++]] | |[[Wikipedia:C++|C++]] | ||
|Porzucony | |||
|[[Wikipedia:BSD licenses|New BSD]] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |{{OS|Win|Linux|Mac}} | ||
|- | |- | ||
|[http://spoutcraft.org/ Spout]<br>(with [http://github.com/SpoutDev/Vanilla Vanilla] plugin) | |[http://spoutcraft.org/ Spout]<br>(with [http://github.com/SpoutDev/Vanilla Vanilla] plugin) | ||
|[http://spoutcraft.org/team/ SpoutDev] | |[http://spoutcraft.org/team/ SpoutDev] | ||
| | | 1.6.4 | ||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | ||
|Porzucony | |||
|[http://spout.org/SpoutDevLicenseV1.txt SpoutDev v1] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |{{OS|Win|Linux|Mac}} | ||
|} | |} | ||
| Linia 166: | Linia 206: | ||
!Wersja MC | !Wersja MC | ||
!Język | !Język | ||
!Status | |||
!Licencja | !Licencja | ||
!Platforma | !Platforma | ||
| Linia 173: | Linia 214: | ||
| 1.8-1.15.2 | | 1.8-1.15.2 | ||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | ||
|Aktywny | |||
|[[wikipedia:Licencje_BSD|BSD]] | |||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |{{OS|Win|Linux|Mac}} | ||
|- | |- | ||
| Linia 180: | Linia 222: | ||
|1.8-1.15.2 | |1.8-1.15.2 | ||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | ||
|Aktywny | |||
|[[Wikipedia:MIT License|MIT]] | |[[Wikipedia:MIT License|MIT]] | ||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |{{OS|Win|Linux|Mac}} | ||
| Linia 187: | Linia 230: | ||
|1.7-1.15.2 | |1.7-1.15.2 | ||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | ||
|Aktywny | |||
|[[Wikipedia:MIT License|MIT]] | |[[Wikipedia:MIT License|MIT]] | ||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |{{OS|Win|Linux|Mac}} | ||
| Linia 194: | Linia 238: | ||
|1.8-1.15.2 | |1.8-1.15.2 | ||
|[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | |[[Wikipedia:Java (programming language)|Java]] | ||
|Aktywny | |||
|[[Wikipedia:MIT License|MIT]] | |[[Wikipedia:MIT License|MIT]] | ||
|{{OS|Win|Linux|Mac}} | |{{OS|Win|Linux|Mac}} | ||
|} | |} | ||
Wersja z 10:53, 24 maj 2020
| Treść strony Niestandardowe serwery nie jest wspierana przez Mojang Studios ani Minecraft Wiki. Strona opisuje element stworzony przez społeczność gry. |
Niestandardowe serwery - są to wersje plików serwerowych stworzonych poza Mojang. Pozwalają one na wgrywanie pluginów, czyli modyfikacji po stronie serwera, które urozmaicają rozgrywkę lub zabezpieczają serwer przed tzw. grieferami, czyli graczami niszczącymi mapę.
Najpopularniejsze silniki to:
- Bukkit - Jedna z najstarszych modyfikacji oficjalnego silnika gry. Umożliwia ona wgrywanie pluginów. Jest on podstawą dla wielu nowszych silników.
- Spigot - Jest on zmodyfikowaną i zaktualizowaną wersją Bukkit. Aktualnie jeden z najpopularniejsze oprogramowanie serwerowe.
- Paper - Jest to zmodyfikowana wersja Spigota. Cechuje się większą ilością opcji oraz poprawkami optymalizującymi.
- Sponge - Najpopularniejszy serwer używany do tworzenia publicznych serwerów z modyfikacjami
Cechy
Własne serwery posiadają szereg funkcji, z których niektóre są wspólne między nimi. Cechy te rozszerzają funkcjonalność rozgrywki, administracji czy nawet wiele innych rzeczy.
Formatowanie tekstu
Tekst w Minecraft może być formatowany za pomocą paragrafu (§). W normalnym trybie rozgrywki (bez modyfikacji i pluginów) wprowadzenie tego znaku jest możliwe tylko w książce z piórem. Na serwerach używany jest zazwyczaj znak & oraz %.
Multiworld
Multiworld to nazwa cechy klienta Minecraft które może być wykorzystany przez niestandardowy serwer. Pierwszym serwerem na tej funkcji był Myne. Zazwyczaj na tych serwerach może być główny świat i portale przenoszące do innych map lub przez komendę. Mogą także tworzyć nowe światy i przypisać różne właściwości tym światom, na przykład: ograniczenia dotyczące tego, kto może wchodzić na pewne światy. To sprawia, że można pokazać stare światy, tworząc przekierowanie z publicznego świata.
Serwery, które są tutaj wymienione muszą mieć przynajmniej jeden publicznie dostępną wersję.
Wsparcie wielu wersji
Niestandardowe serwery często wspierają wiele wersji Minecrafta. Najczęściej jest to używane na serwerach typu minigry i innych trybach, które nie wymagają elementów z najnowszej wersji gry.
Niestandardowe serwery (Java Edition)
Bazujące na oficjalnym silniku od Mojang
| Nazwa | Twórcy | Wersja MC | Język | Status | Licencja | Platforma |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Spigot | md_5 i inni | 1.15.2 | Java | Aktywny | GPLv3 | |
| Paper | aikar i inni | 1.15.2 | Java | Aktywny | GPLv3 oraz MIT | |
| Sponge | gabizou, bloodmc i inni | 1.12.2 | Java | Aktywny | MIT |
Niebazujące na oficjalnym silniku od Mojang
| Nazwa | Twórcy | Wersja MC | Język | Status | Licencja | Platforma |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Minestorm | TheMode, jglrxavpok | 1.15.2 | Java | Aktywny | Apache License 2.0 | |
| Lantern | Cybermaxke | 1.15.2 | Java | Aktywny | MIT | |
| GoLangMc | Sxtanna | 1.15.2 | Go | Aktywny | MIT | |
| Cuberite | Wielu | 1.8 - 1.12 | C++ | Aktywny | Apache License 2.0 | |
| Glowstone | Wielu | 1.12.2 | Java | Aktywny | MIT | |
| GemsCraft | apotter96 | 1.13.2 | C# | Porzucony | MIT | |
| Diorite | GotoFinal, NorthPL93 | 1.8 | Java | Porzucony | MIT | |
| Bravo | C. and others | Beta | Python 2 | Porzucony | MIT | |
| C#raft | ementalo, spazzarama Smjert, Deniska(Gremlin13) | 1.5 | C# | Porzucony | AGPL3 | |
| Chunky Monkey | huin, agon, nictuku | Beta | Go | Porzucony | MIT | |
| craftd | kev009, meh, PrecipiceGames oraz inni | Beta | C99 | Porzucony | Simplified BSD | |
| mc-erl | Apiocera, clonejo | 1.4.7 | Erlang | Porzucony | GPL v3 | |
| hCraft | BizarreCake | 1.7.2 | C++ | Porzucony | GPLv3 | |
| LibOpenCraft | Geramy, Alex, Zahndy | 1.2.4 | C# | Porzucony | GPL v3 | |
| Mineserver | Fador, Nredor, Psoden, deoxxa, ... | 1.5.2 | C++ | Porzucony | New BSD | |
| Spout (with Vanilla plugin) |
SpoutDev | 1.6.4 | Java | Porzucony | SpoutDev v1 |
Serwery używane do przenoszenia graczy (proxy):
| Nazwa | Twórcy | Wersja MC | Język | Status | Licencja | Platforma |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bungeecord | md_5 i inni | 1.8-1.15.2 | Java | Aktywny | BSD | |
| Waterfall | jamierocks, electronicboy i inni | 1.8-1.15.2 | Java | Aktywny | MIT | |
| Traveltine | jamierocks, electronicboy i inni | 1.7-1.15.2 | Java | Aktywny | MIT | |
| Velocity | astei oraz inni | 1.8-1.15.2 | Java | Aktywny | MIT |