Leśny dwór: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Wycofano ostatnie 2 zmiany treści (wprowadzone przez Agnieszkaxd) i przywrócono wersję 159073 autorstwa Thn70: Nie dość, że powtórzone to jeszcze źle, poza tym zła wiki (angielski język).
aktualizacja do wersji Spring to Life. Sprzątanie, upraszczanie itp.
Linia 4: Linia 4:
|wygląd1=Leśny dwór.png
|wygląd1=Leśny dwór.png
|rozmiar=290px
|rozmiar=290px
|biom=[[Puszcza]]
|biom=[[Gęsty las]]
|wersja=16w39a|moby={{EntityLink|Obrońca}}
|moby={{EntityLink|Obrońca}}
<br>{{EntityLink|Przywoływacz}}
<br>{{EntityLink|Przywoływacz}}
<br>{{EntityLink|Dręczyciel}}
<br>{{EntityLink|Dręczyciel}}
<br>{{EntityLink|Otuszek}}}}
<br>{{EntityLink|Otuszek}}
'''Leśny dwór''' (ang. ''Woodland Mansion,'' pot. ''Mansion'') – duża, występująca niezwykle rzadko, [[Układy generowane|struktura]] generująca się w [[biom#Puszcza|puszczy]]. Pojawia się w niej wiele [[Moby|mobów]], m.in. [[przywoływacz]]e, [[dręczyciel]]e, [[Otuszek|otuszki]] i [[Obrońca|obrońcy]].
}}
'''Leśny dwór''' lub '''leśna posiadłość''' (ang. ''Woodland Mansion,'' pot. ''Mansion'') – duża, występująca niezwykle rzadko, [[struktura]] generująca się w [[Gęsty las|gęstym lesie]]. Pojawia się w niej wiele [[mob]]ów, m.in. [[przywoływacz]]e, [[dręczyciel]]e, [[Otuszek|otuszki]] i [[Obrońca|obrońcy]].


== Generowanie ==
== Generowanie ==
Leśne dwory generują się bardzo rzadko w [[Puszcza|puszczy]]. Możliwe jest ich zlokalizowanie m.in. poprzez [[Mapa eksploracyjna|lądową mapę eksploracyjną]] oraz komendę {{Cmd|locate}}. Znalezienie leśnego dworu przez przypadek wiąże się z dużym szczęściem. Średnio występuje w odległościach od 10000 do 15000 bloków od pierwotnego miejsca odradzania.
Leśne dwory generują się bardzo rzadko w [[Gęsty las|gęstym lesie]] oraz [[Blady ogród|bladym ogrodzie]]. Możliwe jest ich zlokalizowanie m.in. poprzez [[Mapa eksploracyjna|lądową mapę eksploracyjną]] oraz komendę {{Cmd|locate}}. Znalezienie leśnego dworu przez przypadek wymaga dużo szczęścia. Średnio występuje w odległościach od 10000 do 15000 bloków od pierwotnego miejsca odradzania.


Leśne dwory mogą mieć różne rozmiary ze względu na różnicę w liczbie pokoi.
Leśne dwory mogą mieć różne rozmiary ze względu na różnicę w liczbie pokoi.
Linia 27: Linia 28:
|-
|-
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Nić}}
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Nić}}
|1–8
| 1–8
| rowspan="4" |57,8%
| rowspan="4" |57,8%
|-
|-
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Zgniłe mięso}}
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Zgniłe mięso}}
|1–8
| 1–8
|-
|-
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Proch}}
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Proch}}
|1–8
| 1–8
|-
|-
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Kość}}
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Kość}}
|1–8
| 1–8
|-
|-
| style="text-align:left" |Nic<ref name=":0">„Nic” nie odwołuje się do szansy na pustą skrzynię. Zamiast tego odwołuje się do szansy na to, że generator losowego łupu nie dodaje łupu w pojedynczym losie.</ref>
| style="text-align:left" |Nic<ref name=":0">„Nic” nie odwołuje się do szansy na pustą skrzynię. Zamiast tego odwołuje się do szansy na to, że generator losowego łupu nie dodaje łupu w pojedynczym losie.</ref>
Linia 44: Linia 45:
|-
|-
| style="text-align:left" |[[Szablon kowalski]] ze zdobieniem „Dręczyciel”
| style="text-align:left" |[[Szablon kowalski]] ze zdobieniem „Dręczyciel”
|1
| 1
|-
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Pszenica}}
| 1–4
| rowspan="2" |34,1%
|-
|-
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Chleb}}
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Gruda żywicy}}
|1
| 2–4
| 44,5%
|-
|-
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Znacznik}}
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Znacznik}}
|1
| 1
| rowspan="2" |28,3%
| rowspan="2" |28,3%
|-
|-
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Smycz}}  
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Smycz}}  
|1
| 1
|-
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Redstone|Sproszkowany redstone}}
|1–4
| rowspan="2" |26,6%
|-
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Węgiel}}
|1–4
|-
|-
| style="text-align:left" |{{ItemLink|złota-płyta|Płyta muzyczna (złota)}}
| style="text-align:left" |{{ItemLink|płyta-muzyczna-13|Płyta muzyczna}} (13)
|1
| 1
| rowspan="4" |21,8%
| rowspan="4" |21,8%
|-
|-
| style="text-align:left" | {{ItemLink|242|Płyta muzyczna (zielona)}}
| style="text-align:left" |{{ItemLink|płyta-muzyczna-cat|Płyta muzyczna}} (cat)
|1
| 1
|-
|-
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Złote jabłko}}  
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Złote jabłko}}  
|1
| 1
|-
|-
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Diamentowa motyka}}
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Diamentowa motyka}}
|1
| 1
|-
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Pszenica}}
| 1–4
| rowspan="2" |20,3%
|-
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Chleb}}
| 1
|-
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Sproszkowany redstone}}
| 1–4
| rowspan="2" |15,6%
|-
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Węgiel}}
| 1–4
|-
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Zaklęta książka}}
| 1
| rowspan="2" |14,9%
|-
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Kolczy napierśnik}}
| 1
|-
|-
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Nasiona buraka}}
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Nasiona buraka}}
|2–4
| 2–4
| rowspan="5" |18,5%
| rowspan="5" |10,6%
|-
|-
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Nasiona dyni}}
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Nasiona dyni}}
|2–4
| 2–4
|-
|-
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Nasiona arbuza}}
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Nasiona arbuza}}
|2–4
| 2–4
|-
|-
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Sztabka żelaza}}
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Sztabka żelaza}}
|1–4
| 1–4
|-
|-
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Wiadro}}
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Wiadro}}
|1
| 1
|-
|-
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Zaklęta książka}}
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Diamentowy napierśnik}}
|1
| 1
| rowspan="2" |14,9%
| 7,7%
|-
| style="text-align:left" |{{ItemLink|napierśnik-kolczy|Zbroja|Napierśnik kolczy}}
|1
|-
|-
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Sztabka złota}}
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Sztabka złota}}
|1–4
| 1–4
|9,6%
| 5,4%
|-
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Diamentowy napierśnik}}
|1
|7,7%
|-
|-
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Zaklęte złote jabłko}}
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Zaklęte złote jabłko}}
|1
| 1
|3,1%
| 3,1%
|}
|}


Linia 144: Linia 149:
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Pszenica}}
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Pszenica}}
| 1–4
| 1–4
| rowspan="2" |34,1%
| rowspan="2" |30%
|-
|-
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Chleb}}
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Chleb}}
Linia 156: Linia 161:
|1
|1
|-
|-
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Redstone|Sproszkowany redstone}}
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Sproszkowany redstone}}
|1–4
|1–4
| rowspan="2" |26,6%
| rowspan="2" |23,3%
|-
|-
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Węgiel}}
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Węgiel}}
|1–4
|1–4
|-
|-
| style="text-align:left" |{{ItemLink|złota-płyta|Płyta muzyczna (złota)}}
| style="text-align:left" |{{ItemLink|płyta-muzyczna-13|Płyta muzyczna}} (13)
|1
|1
| rowspan="4" |21,5%
| rowspan="4" |21,5%
|-
|-
| style="text-align:left" | {{ItemLink|242|Płyta muzyczna (zielona)}}
| style="text-align:left" |{{ItemLink|płyta-muzyczna-cat|Płyta muzyczna}} (cat)
|1
|1
|-
|-
Linia 175: Linia 180:
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Diamentowa motyka}}
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Diamentowa motyka}}
|1
|1
|-
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Zaklęta książka}}
|1
|17,5%
|-
|-
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Nasiona buraka}}
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Nasiona buraka}}
|2–4
|2–4
| rowspan="5" |18,5%
| rowspan="6" |16,1%
|-
|-
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Nasiona dyni}}
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Nasiona dyni}}
Linia 192: Linia 201:
|1
|1
|-
|-
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Zaklęta książka}}
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Gruda żywicy}}
|1
| 2–4
|17,5%
|-
|-
| style="text-align:left" |{{ItemLink|napierśnik-kolczy|Zbroja|Napierśnik kolczy}}
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Kolczy napierśnik}}
|1
|1
|14,7%
|14,7%
Linia 202: Linia 210:
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Sztabka złota}}
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Sztabka złota}}
|1–4
|1–4
|9,6%
|8,3%
|-
|-
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Diamentowy napierśnik}}
| style="text-align:left" |{{ItemLink|Diamentowy napierśnik}}
Linia 212: Linia 220:
|3,1%
|3,1%
|}
|}
Co ciekawe, skrzynie z skarbami są w ten czy inny sposób ukryte. Można znaleźć na przykład skrzynie ze skarbem w ukrytym pokoju lub w posągu.


Co ciekawe, skrzynie z skarbami są w ten czy inny sposób ukryte. Można znaleźć na przykład skrzynie ze skarbem w ukrytym pokoju lub w posągu.
=== Pokoje ===
===Pokoje===
{{main|Leśny dwór/Pokoje}}
{{main|Leśny dwór/Pokoje}}


W leśnym dworze znajduje się wiele różnych pokoi. Nie wszystkie mają wejście i nie zawsze wszystkie się w niej pojawiają. Niektóre mogą być ukryte za ścianami. Często pojawiają się sypialnie.
W leśnym dworze znajduje się wiele różnych pokoi. Nie wszystkie mają wejście i nie zawsze wszystkie się w niej pojawiają. Niektóre mogą być ukryte za ścianami. Często pojawiają się sypialnie.


===[[Bloki]]===
=== [[Bloki]] ===
Bloków składających się na leśny dwór jest naprawdę dużo, jest to struktura zawierającą najwięcej ich rodzajów.
Bloków składających się na leśny dwór jest naprawdę dużo, jest to struktura zawierającą najwięcej ich rodzajów.


*{{BlockLink|Deski|id=428}} (dębowe, brzozowe, ciemne dębowe)
*{{BlockLink|Deski|id=428}} (dębowe, brzozowe, ciemne dębowe)
*{{BlockLink|Drewno ciemnego dębu|id=1187}}
*{{BlockLink|Ciemnodębowe drewno}}
*{{BlockLink|Drewniane schody|Schody|id=1389}} (dębowe, brzozowe, ciemne dębowe)
*{{BlockLink|Drewniane schody|Schody|id=1389}} (dębowe, brzozowe, ciemnodębowe)
*{{BlockLink|Drewniane płotki|Płot|id=513}} (dębowe, brzozowe, ciemne dębowe)
*{{BlockLink|Drewniane płotki|Płot|id=513}} (dębowe, brzozowe, ciemnodębowe)
*{{BlockLink|Drewniane płyty|Płyta|id=1367}} (dębowe, brzozowe, ciemne dębowe)
*{{BlockLink|Drewniane płyty|Płyta|id=1367}} (dębowe, brzozowe, ciemnodębowe)
*{{BlockLink|Ciemna dębowa furtka|Furtka|id=536}}
*{{BlockLink|Ciemnodębowa furtka}}
*{{BlockLink|Bruk}}
*{{BlockLink|Bruk}}
*{{BlockLink|Schody z bruku}}
*{{BlockLink|Brukowe schody}}
* {{BlockLink|Brukowa płyta}}
*{{BlockLink|Brukowa płyta}}
*{{BlockLink|Brukowy murek}}
*{{BlockLink|Brukowy murek}}
*{{BlockLink|Gładka kamienna płyta}}
*{{BlockLink|Gładka kamienna płyta}}
*{{BlockLink|Podwójna gładka kamienna płyta|Gładka kamienna płyta|id=6}}
*{{BlockLink|Podwójna gładka kamienna płyta|Gładka kamienna płyta|id=6}}
*{{BlockLink|Wypolerowany andezyt}}
*{{BlockLink|Wypolerowany andezyt}}
* {{BlockLink|Doniczka|id=275}}
*{{BlockLink|Doniczka}}
*{{BlockLink|Kwiat|id=89}} ({{BlockLink|czosnek}}, {{BlockLink|niebieska orchidea}}, {{BlockLink|houstonia błękitna}}, {{BlockLink|margaretka}}, {{BlockLink|czerwony tulipan}}, {{BlockLink|biały tulipan}}, {{BlockLink|mniszek lekarski}}, {{BlockLink|mak}} )
*{{BlockLink|Kwiat|id=89}} ({{BlockLink|czosnek}}, {{BlockLink|niebieska orchidea}}, {{BlockLink|houstonia błękitna}}, {{BlockLink|margaretka}}, {{BlockLink|czerwony tulipan}}, {{BlockLink|biały tulipan}}, {{BlockLink|mniszek lekarski}}, {{BlockLink|mak}})
*{{BlockLink|Grzyby}}
*{{BlockLink|Grzyby}}
*{{BlockLink|Łodyga dyni|Dynia}}
*{{BlockLink|Łodyga dyni|Dynia}}
*{{BlockLink|Łodyga arbuza|Arbuz}}
*{{BlockLink|Łodyga arbuza|Arbuz}}
*{{BlockLink|Dynia|id=175}}
*{{BlockLink|Dynia}}
*{{BlockLink|Wykrawana dynia}}
*{{BlockLink|Wykrawana dynia}}
*{{BlockLink|Arbuz}}
*{{BlockLink|Arbuz}}
*{{BlockLink|Pszenica}}  
*{{BlockLink|Pszenica}}  
*{{BlockLink|Lilia wodna}}
*{{BlockLink|Lilia wodna}}
* {{BlockLink|Pnącze}}
*{{BlockLink|Pnącza}}
*{{BlockLink|Ciemne dębowe liście|Liście|id=1623}}
*{{BlockLink|Ciemnodębowe liście}}
*{{BlockLink|Sadzonka ciemnego dębu}}
*{{BlockLink|Sadzonka ciemnego dębu}}
*{{BlockLink|Sadzonka brzozy}}
*{{BlockLink|Sadzonka brzozy}}
*{{BlockLink|Woda}}
*{{BlockLink|Woda}}
* {{BlockLink|Lawa}}  
*{{BlockLink|Lawa}}  
*{{BlockLink|Ziemia}}
*{{BlockLink|Ziemia}}
*{{BlockLink|Twarda ziemia}}
*{{BlockLink|Twarda ziemia}}
Linia 264: Linia 272:
*{{BlockLink|Skrzynia-pułapka}}
*{{BlockLink|Skrzynia-pułapka}}
*{{BlockLink|Pochodnia}}
*{{BlockLink|Pochodnia}}
*{{BlockLink|Ciemne dębowe drzwi|Drzwi|id=1105}}
*{{BlockLink|Ciemnodębowe drzwi}}
*{{BlockLink|Żelazne drzwi|id=1106}}
*{{BlockLink|Żelazne drzwi}}
*{{BlockLink|Uszkodzone kowadło|Kowadło|id=259}}
*{{BlockLink|id=kowadło|Uszkodzone kowadło}}
*{{BlockLink|Kocioł}} (z [[Woda|wodą]])
*{{BlockLink|Kocioł}} (z [[Woda|wodą]])
*{{BlockLink|Kraty}}
*{{BlockLink|Kraty}}
*{{BlockLink|Dźwignia}}
*{{BlockLink|Dźwignia}}
*{{BlockLink|Sproszkowany redstone|id=246|Redstone}}
*{{BlockLink|Redstone}}
*{{BlockLink|TNT}}
*{{BlockLink|TNT}}
*{{BlockLink|Szkło}}
*{{BlockLink|Szkło}}
*{{BlockLink|Szyba}}
*{{BlockLink|Szyba}}
*{{BlockLink|Pajęczyna}}
*{{BlockLink|Pajęczyna}}
*{{BlockLink|Spawner potworów}}
*{{BlockLink|Przyzywacz potworów}}
* {{BlockLink|Obsydian}}
*{{BlockLink|Obsydian}}
*{{BlockLink|Blok lazurytu}}
*{{BlockLink|Blok lazurytu}}
*{{BlockLink|Blok diamentu}}
*{{BlockLink|Blok diamentu}}


===[[Moby]]===
=== [[Moby]] ===
W leśnej posiadłości można spotkać następujące moby:
W leśnej posiadłości można spotkać następujące moby:


Linia 294: Linia 302:
*moby pasywne (na dachu).
*moby pasywne (na dachu).


==Historia==
== Historia ==
{{Historia||25 września 2016|link=none|Nowa struktura – leśna posiadłość – została oficjalnie zapowiedziana na [[MineCon]]ie 2016.}}
{{Historia||25 września 2016|link=none|Nowa struktura – leśna posiadłość – została oficjalnie zapowiedziana na [[MineCon]]ie 2016.}}


Linia 302: Linia 310:
{{Historia||1.18|snap=unknown|Leśne dwory są teraz znacznie bardziej częstsze.}}
{{Historia||1.18|snap=unknown|Leśne dwory są teraz znacznie bardziej częstsze.}}
{{Historia||1.19|snap=22w13a|[[Otuszek|Otuszki]] czasami pojawiają się w celach więziennych.}}
{{Historia||1.19|snap=22w13a|[[Otuszek|Otuszki]] czasami pojawiają się w celach więziennych.}}
{{Historia||1.19.4|snap=23w04a|W [[Skrzynia|skrzyniach]] w leśnych posiadłościach można znaleźć [[Szablon kowalski|szablony kowalskie]] ze zdobieniem „Dręczyciel”.}}
{{Historia||1.19.4|snap=23w04a|W [[skrzynia]]ch w leśnych posiadłościach można znaleźć [[Szablon kowalski|szablony kowalskie]] ze zdobieniem „Dręczyciel”.<sup>[''tylko z eksperymentalną paczką danych "Update 1.20"'']</sup>}}
{{Historia|||snap=23w05a|Zwiększono szansę znalezienia w skrzyniach szablonów kowalskich ze zdobieniem „Dręczyciel” z 4,7% do 50%.}}
{{Historia|||snap=23w05a|Zwiększono szansę znalezienia w skrzyniach szablonów kowalskich ze zdobieniem „Dręczyciel” z 4,7% do 50%.}}
{{Historia||1.21.4|snap=24w44a|[[Gruda żywicy]] i [[żywicowa cegła]] mogą pojawiać się w skrzyniach w leśnych dworach.}}
{{Historia|||snap=24w45a|Żywicowa cegła nie pojawia się już w skrzyniach w leśnych dworach.}}
{{Historia||1.21.5|snap=25w02a|Leśne dwory mogą generować się w bladych ogrodach.}}


{{Historia|pe}}
{{Historia|pe}}
{{Historia||1.1.0|snap=alpha 1.1.0.0|Dodano leśne dwory.|Podłoga w leśnym dworze składa się z dębowych desek zamiast z brzozowych desek.}}
{{Historia||1.1.0|snap=alpha 1.1.0.0|Dodano leśne dwory.
|Podłoga w leśnym dworze składa się z dębowych desek zamiast z brzozowych desek.}}


{{Historia|Bedrock}}
{{Historia|Bedrock}}
{{Historia||1.2.0|snap=beta 1.2.0.2|Podłoga w leśnym dworze składa się w brzozowych desek.|W leśnych posiadłościach występują [[Sztandar|sztandary]].}}
{{Historia||1.2.0|snap=beta 1.2.0.2|Podłoga w leśnym dworze składa się w brzozowych desek.
{{Historia||Wild Update (eksperymentalne)|snap=beta 1.18.30.22|[[Otuszek|Otuszki]] czasem pojawiają się w celach więziennych.}}
|W leśnych posiadłościach występują [[sztandar]]y.}}
{{Historia||1.18.30|snap=beta 1.18.30.22|[[Otuszek|Otuszki]] czasem pojawiają się w celach więziennych, jako element eksperymentu "Wild Update".}}
{{Historia||1.19.80|snap=Preview 1.19.80.21|W [[skrzynia]]ch w leśnych posiadłościach można znaleźć [[Szablon kowalski|szablony kowalskie]] ze zdobieniem „Dręczyciel”.<sup>[''tylko z eksperymentem "Next Major Update"'']</sup>}}
{{Historia||1.21.50|snap=Preview 1.21.50.25|[[Gruda żywicy]] i [[żywicowa cegła]] mogą pojawiać się w skrzyniach w leśnych dworach.}}
{{Historia||1.21.60|snap=Preview 1.21.60.24|Żywicowa cegła nie pojawia się już w skrzyniach w leśnych dworach.}}
{{Historia|||snap=Preview 1.21.60.25|Leśne dwory mogą generować się w bladych ogrodach.}}


{{Historia|console}}
{{Historia|console}}
Linia 319: Linia 336:
{{Historia|foot}}
{{Historia|foot}}


==Ciekawostki==
== Ciekawostki ==
 
*W edycjach konsolowych leśny dwór generuje się o wiele częściej.
*W edycjach konsolowych leśny dwór generuje się o wiele częściej.
*Czasem może się zdarzyć, że gracz ujrzy płonący leśny dwór. Wynikiem takiego zjawiska jest najprawdopodobniej uderzenie pioruna w dach budynku podczas burzy.
*Czasem może się zdarzyć, że gracz ujrzy płonący leśny dwór. Wynikiem takiego zjawiska jest najprawdopodobniej uderzenie pioruna w dach budynku podczas burzy.


==Galeria==
== Galeria ==
<gallery>
<gallery>
Plik:Woodland_Mension2.png
Woodland_Mension2.png
Plik:Woodland_Mension3.png
Woodland_Mension3.png
Plik:Leśny_dwór.png|alt=Z zewnątrz
Leśny_dwór.png|alt=Z zewnątrz
Plik:Leśny_dwór_1x1_b5.png
Leśny_dwór_1x1_b5.png
Plik:Leśny_dwór_1x2_a4.png
Leśny_dwór_1x2_a4.png
Plik:Leśny_dwór_1x2_a8.png
Leśny_dwór_1x2_a8.png
Plik:Leśny_dwór_1x2_d_schody.png
Leśny_dwór_1x2_d_schody.png
Plik:Leśny_dwór_1x2_a6.png
Leśny_dwór_1x2_a6.png
Plik:Leśny_dwór_1x2_b1.png
Leśny_dwór_1x2_b1.png
Plik:Leśny_dwór_1x2_d1.png
Leśny_dwór_1x2_d1.png
Plik:Leśny_dwór_2x2_a1.png
Leśny_dwór_2x2_a1.png
Plik:Leśny_dwór_1x1_a4.png
Leśny_dwór_1x1_a4.png
Plik:Leśny_dwór_1x2_a9.png
Leśny_dwór_1x2_a9.png
Plik:Leśny_dwór_1x1_a2.png
Leśny_dwór_1x1_a2.png
Plik:Leśny_dwór_1x2_a7.png
Leśny_dwór_1x2_a7.png
Plik:Leśny_dwór_2x2_b4.png
Leśny_dwór_2x2_b4.png
Plik:Leśny_dwór_2x2_b5.png
Leśny_dwór_2x2_b5.png
Plik:Leśny_dwór_1x1_as2.png|alt=Spawner pająków w jednym z pokoi
Leśny_dwór_1x1_as2.png|alt=Przyzywacz pająków w jednym z pokoi
</gallery>
</gallery>



Wersja z 19:44, 4 kwi 2025

Artykuł Leśny dwór jest krótki.
Możesz pomóc, poszerzając go.


Leśny dwór lub leśna posiadłość (ang. Woodland Mansion, pot. Mansion) – duża, występująca niezwykle rzadko, struktura generująca się w gęstym lesie. Pojawia się w niej wiele mobów, m.in. przywoływacze, dręczyciele, otuszki i obrońcy.

Generowanie

Leśne dwory generują się bardzo rzadko w gęstym lesie oraz bladym ogrodzie. Możliwe jest ich zlokalizowanie m.in. poprzez lądową mapę eksploracyjną oraz komendę /locate. Znalezienie leśnego dworu przez przypadek wymaga dużo szczęścia. Średnio występuje w odległościach od 10000 do 15000 bloków od pierwotnego miejsca odradzania.

Leśne dwory mogą mieć różne rozmiary ze względu na różnicę w liczbie pokoi.

Struktura

Leśna posiadłość jest jedną z największych, najrzadszych i najcenniejszych struktur w grze. Jest zbudowana głownie z ciemnych dębowych desek, ciemnych dębowych pni i bruku. Ma 2 lub 3 piętra, które zawierają wiele różnych pokoi, w tym czasami ukryte.

Zawartość skrzyń

Tabela poniżej przedstawia zawartość skrzyń w edycji Java.

Przedmiot Ilość
w stacku
Szansa
ItemCSS.png/582 Nić 1–8 57,8%
ItemCSS.png/515 Zgniłe mięso 1–8
ItemCSS.png/566 Proch 1–8
ItemCSS.png/552 Kość 1–8
Nic[1] 1 50%
Szablon kowalski ze zdobieniem „Dręczyciel” 1
ItemCSS.png/961 Gruda żywicy 2–4 44,5%
ItemCSS.png/531 Znacznik 1 28,3%
ItemCSS.png/530 Smycz 1
ItemCSS.png/241 Płyta muzyczna (13) 1 21,8%
ItemCSS.png/242 Płyta muzyczna (cat) 1
ItemCSS.png/502 Złote jabłko 1
ItemCSS.png/459 Diamentowa motyka 1
ItemCSS.png/589 Pszenica 1–4 20,3%
ItemCSS.png/489 Chleb 1
ItemCSS.png/578 Sproszkowany redstone 1–4 15,6%
ItemCSS.png/556 Węgiel 1–4
ItemCSS.png/524 Zaklęta książka 1 14,9%
ItemCSS.png/48 Kolczy napierśnik 1
ItemCSS.png/586 Nasiona buraka 2–4 10,6%
ItemCSS.png/62 Nasiona dyni 2–4
ItemCSS.png/63 Nasiona arbuza 2–4
ItemCSS.png/568 Sztabka żelaza 1–4
ItemCSS.png/456 Wiadro 1
ItemCSS.png/410 Diamentowy napierśnik 1 7,7%
ItemCSS.png/564 Sztabka złota 1–4 5,4%
ItemCSS.png/501 Zaklęte złote jabłko 1 3,1%

Tabela poniżej przedstawia zawartość skrzyń w edycji Bedrock.

Przedmiot Ilość
w stacku
Szansa
ItemCSS.png/582 Nić 1–8 57,8%
ItemCSS.png/515 Zgniłe mięso 1–8
ItemCSS.png/566 Proch 1–8
ItemCSS.png/552 Kość 1–8
Nic[1] 1 50%
Szablon kowalski ze zdobieniem „Dręczyciel” 1
ItemCSS.png/589 Pszenica 1–4 30%
ItemCSS.png/489 Chleb 1
ItemCSS.png/531 Znacznik 1 27,9%
ItemCSS.png/530 Smycz 1
ItemCSS.png/578 Sproszkowany redstone 1–4 23,3%
ItemCSS.png/556 Węgiel 1–4
ItemCSS.png/241 Płyta muzyczna (13) 1 21,5%
ItemCSS.png/242 Płyta muzyczna (cat) 1
ItemCSS.png/502 Złote jabłko 1
ItemCSS.png/459 Diamentowa motyka 1
ItemCSS.png/524 Zaklęta książka 1 17,5%
ItemCSS.png/586 Nasiona buraka 2–4 16,1%
ItemCSS.png/62 Nasiona dyni 2–4
ItemCSS.png/63 Nasiona arbuza 2–4
ItemCSS.png/568 Sztabka żelaza 1–4
ItemCSS.png/456 Wiadro 1
ItemCSS.png/961 Gruda żywicy 2–4
ItemCSS.png/48 Kolczy napierśnik 1 14,7%
ItemCSS.png/564 Sztabka złota 1–4 8,3%
ItemCSS.png/410 Diamentowy napierśnik 1 7,6%
ItemCSS.png/501 Zaklęte złote jabłko 1 3,1%

Co ciekawe, skrzynie z skarbami są w ten czy inny sposób ukryte. Można znaleźć na przykład skrzynie ze skarbem w ukrytym pokoju lub w posągu.

Pokoje

 Osobny artykuł: Leśny dwór/Pokoje.

W leśnym dworze znajduje się wiele różnych pokoi. Nie wszystkie mają wejście i nie zawsze wszystkie się w niej pojawiają. Niektóre mogą być ukryte za ścianami. Często pojawiają się sypialnie.

Bloki

Bloków składających się na leśny dwór jest naprawdę dużo, jest to struktura zawierającą najwięcej ich rodzajów.

Moby

W leśnej posiadłości można spotkać następujące moby:

Historia

25 września 2016Nowa struktura – leśna posiadłość – została oficjalnie zapowiedziana na MineConie 2016.
Pełna wersja
1.1116w39aDodano leśne dwory.
16w43aDodano pokój z lawą w szkle i obsydianem.
1.18?Leśne dwory są teraz znacznie bardziej częstsze.
1.1922w13aOtuszki czasami pojawiają się w celach więziennych.
1.19.423w04aW skrzyniach w leśnych posiadłościach można znaleźć szablony kowalskie ze zdobieniem „Dręczyciel”.[tylko z eksperymentalną paczką danych "Update 1.20"]
23w05aZwiększono szansę znalezienia w skrzyniach szablonów kowalskich ze zdobieniem „Dręczyciel” z 4,7% do 50%.
1.21.424w44aGruda żywicy i żywicowa cegła mogą pojawiać się w skrzyniach w leśnych dworach.
24w45aŻywicowa cegła nie pojawia się już w skrzyniach w leśnych dworach.
1.21.525w02aLeśne dwory mogą generować się w bladych ogrodach.
Pełna wersja Pocket Edition
1.1.0alpha 1.1.0.0Dodano leśne dwory.
Podłoga w leśnym dworze składa się z dębowych desek zamiast z brzozowych desek.
Bedrock Edition
1.2.0beta 1.2.0.2Podłoga w leśnym dworze składa się w brzozowych desek.
W leśnych posiadłościach występują sztandary.
1.18.30beta 1.18.30.22Otuszki czasem pojawiają się w celach więziennych, jako element eksperymentu "Wild Update".
1.19.80Preview 1.19.80.21W skrzyniach w leśnych posiadłościach można znaleźć szablony kowalskie ze zdobieniem „Dręczyciel”.[tylko z eksperymentem "Next Major Update"]
1.21.50Preview 1.21.50.25Gruda żywicy i żywicowa cegła mogą pojawiać się w skrzyniach w leśnych dworach.
1.21.60Preview 1.21.60.24Żywicowa cegła nie pojawia się już w skrzyniach w leśnych dworach.
Preview 1.21.60.25Leśne dwory mogą generować się w bladych ogrodach.
Console Edition
TU54CU441.52Patch 24Dodano leśne dwory.
New Nintendo 3DS Edition
1.9.19Dodano leśne dwory.

Ciekawostki

  • W edycjach konsolowych leśny dwór generuje się o wiele częściej.
  • Czasem może się zdarzyć, że gracz ujrzy płonący leśny dwór. Wynikiem takiego zjawiska jest najprawdopodobniej uderzenie pioruna w dach budynku podczas burzy.

Galeria

  1. 1,0 1,1 „Nic” nie odwołuje się do szansy na pustą skrzynię. Zamiast tego odwołuje się do szansy na to, że generator losowego łupu nie dodaje łupu w pojedynczym losie.