Jajo przyzywające: Różnice pomiędzy wersjami
| [wersja nieprzejrzana] | [wersja nieprzejrzana] |
TheTNT1500 (dyskusja | edycje) Historia |
Aktualizacja artykułu, uzupełnienie i poprawki |
||
| Linia 1: | Linia 1: | ||
{{DisambigR|jaja spawnującego|Jajo (ujednoznacznienie)}} | {{DisambigR|jaja spawnującego|Jajo (ujednoznacznienie)}} | ||
{{Przedmiot | {{Przedmiot | ||
|wygląd1=Spawn Mob Eggs.gif | |wygląd1=Spawn Mob Eggs.gif | ||
|invwygląd=Spawn Creeper | |invwygląd=Spawn Creeper | ||
| Linia 29: | Linia 28: | ||
|invwygląd25=Spawn Koń | |invwygląd25=Spawn Koń | ||
|invwygląd26=Spawn Królik | |invwygląd26=Spawn Królik | ||
|invwygląd27=Spawn Niedźwiedź polarny | |invwygląd27=Spawn Mieszkaniec wioski | ||
| | |invwygląd28=Spawn Niedźwiedź polarny | ||
|typ= | |invwygląd29=Spawn Tułacz | ||
|invwygląd30=Spawn Posuch | |||
|typ=Przedmiot, Użytkowe | |||
|inne= | |inne= | ||
|wytrzymałość= | |wytrzymałość= | ||
|łączenie= | |odnawialne=Nie | ||
|łączenie='''Komputer'''<br>Tak, 64<br>'''Edycja konsolowa'''<br>Tak, 16 | |||
|data=383 | |data=383 | ||
|wersja=11w49a | |wersja=11w49a | ||
|idsłowne=spawn_egg | |||
}} | }} | ||
''' | '''Jajo spawnujące''' (ang. ''Spawn Egg'') to przedmiot służący do spawnowania mobów. | ||
== | == Uzyskiwanie == | ||
Jajka spawnujące są niemożliwe do | Jajka spawnujące są niemożliwe do uzyskania w trybie gry [[Survival|przetrwania]]. Można je pozyskać z ekwipunku trybu kreatywnego lub poprzez użycie komendy {{cmd|give}}. | ||
== Zastosowanie == | == Zastosowanie == | ||
Jaja spawnującego można użyć, klikając nim dowolny blok. Agresywne moby utworzone na poziomie [[Poziomy trudności| | Jaja spawnującego można użyć, klikając nim na dowolny blok. Agresywne moby utworzone na poziomie trudności ''[[Poziomy trudności|pokojowym]]'' zaraz po zespawnowaniu znikną. Jajka spawnujące można też włożyć do [[dozownik]]a, który po aktywowaniu utworzy wybrane stworzenie. | ||
Jeśli jajo spawnujące używane jest na innym [[mob]]ie, może utworzyć dziecięcy odpowiednik tegoż stworzenia (jeśli taki odpowiednik istnieje). Jeśli jakieś zwierzę/potwór nie ma takiego odpowiednika, utworzony zostanie pełnowymiarowy mob. | Jeśli jajo spawnujące używane jest na innym [[mob]]ie, może utworzyć dziecięcy odpowiednik tegoż stworzenia (jeśli taki odpowiednik istnieje). Jeśli jakieś zwierzę/potwór nie ma takiego odpowiednika, utworzony zostanie pełnowymiarowy mob. | ||
| Linia 51: | Linia 54: | ||
== Moby == | == Moby == | ||
< | <br><br><br><br> | ||
< | {| class="wikitable" data-description="Spawn eggs and availability" | ||
! Jajo spawnujące | |||
! Mob | |||
! Uwagi | |||
! Komputer | |||
! [[Pocket Edition]] | |||
! [[Console Edition]] | |||
|- | |||
!colspan="6"| Moby pasywne i neutralne | |||
{| | |- | ||
|- align="center" | |align="center"| [[Plik:Grid Spawn Creeper.png|link=Creeper]] | ||
| | | {{EntityLink|Creeper}} | ||
| | | Creepery nie mogą zespawnować się [[Creeper#Naładowane Creepery|naładowane]]. | ||
| | | {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | ||
| | |||
| | |- | ||
| | |align="center"| [[Plik:Grid Spawn Enderman.png|link=Enderman]] | ||
| | | {{EntityLink|Enderman}} | ||
| | | Endermany spawnują się neutralne i bez żadnego bloku w rękach. | ||
| | | {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | ||
| | |||
|- align="center" | |- | ||
| [[ | |align="center"| [[Plik:Grid Spawn Endermite.png|link=Endermite]] | ||
| [[ | | {{EntityLink|Endermite}} | ||
| [[ | | | ||
| [[ | | {{tc|Tak}} || {{tc|Nie}} || {{tc|Tak}} | ||
| [[ | |||
|- | |||
| [[ | |align="center"| [[Plik:Grid Spawn Ghast.png|link=Ghast]] | ||
| [[ | | {{EntityLink|Ghast}} | ||
| [[ | | | ||
| [[ | | {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | ||
|} | |||
|- | |||
|align="center"| [[Plik:Grid Spawn Kostka magmy.png|link=Kostka magmy]] | |||
| {{EntityLink|Kostka magmy}} | |||
| Kostki magmy spawnują się w różnych rozmiarach. | |||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | |||
|- | |||
|align="center"| [[Plik:Grid Spawn Mroczny Szkielet.png|link=Płomyk]] | |||
| {{EntityLink|Mroczny szkielet}} | |||
| | |||
| {{tc|planowane}}<sup>[[1.11]]</sup> || {{tc|Tak}} || {{tc|Nie}} | |||
|- | |||
|align="center"| [[Plik:Grid Spawn Niedźwiedź polarny.png|link=Niedźwiedź polarny]] | |||
| {{EntityLink|Niedźwiedź polarny}} | |||
| | |||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Nie}} || {{tc|Nie}} | |||
|- | |||
|align="center"| [[Plik:Grid Spawn Pająk.png|link=Pająk]] | |||
| {{EntityLink|Pająk}} | |||
| Istnieje 1% szans na zespawnowanie się [[pajęczy jeździec|pajęczego jeźdźca]] | |||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | |||
|- | |||
|align="center"| [[Plik:Grid Spawn Pająk jaskiniowy.png|link=Pająk jaskiniowy]] | |||
| {{EntityLink|Pająk jaskiniowy}} | |||
| | |||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | |||
|- | |||
|align="center"| [[Plik:Grid Spawn Płomyk.png|link=Płomyk]] | |||
| {{EntityLink|Płomyk}} | |||
| | |||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | |||
|- | |||
|align="center"| [[Plik:Grid Spawn Posuch.png|link=Posuch]] | |||
| {{EntityLink|Posuch}} | |||
| Istnieje 5% szans na pojawienie się małego Posucha. Z kolei mały Posuch ma 5% szans na pojawienie się w postaci [[kurzy jeździec|kurzego jeźdźca]]. | |||
| {{tc|planowane}}<sup>[[1.11]]</sup> || {{tc|Tak}} || {{tc|Nie}} | |||
|- | |||
|align="center"| [[Plik:Grid Spawn Rybik cukrowy.png|link=Rybik cukrowy]] | |||
| {{EntityLink|Rybik cukrowy}} | |||
| | |||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | |||
|- | |||
|align="center"| [[Plik:Grid Spawn Shulker.png|link=Shulker]] | |||
| {{EntityLink|Shulker}} | |||
| | |||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Nie}} || {{tc|Nie}} | |||
|- | |||
|align="center"| [[Plik:Grid Spawn Starszy Strażnik.png|link=Starszy Strażnik]] | |||
| {{EntityLink|Starszy strażnik}} | |||
| | |||
| {{tc|planowane}}<sup>[[1.11]]</sup> || {{tc|Nie}} || {{tc|Nie}} | |||
|- | |||
|align="center"| [[Plik:Grid Spawn Strażnik.png|link=Strażnik]] | |||
| {{EntityLink|Strażnik}} | |||
| | |||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Nie}} || {{tc|Tak}} | |||
|- | |||
|align="center"| [[Plik:Grid Spawn Szkielet.png|link=Szkielet]] | |||
| {{EntityLink|Szkielet}} | |||
| | |||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | |||
|- | |||
|align="center"| [[Plik:Grid Spawn Slime.png|link=Szlam]] | |||
| {{EntityLink|Szlam}} | |||
| Szlamy spawnują się w różnych rozmiarach. | |||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | |||
|- | |||
|align="center"| [[Plik:Grid Spawn Tułacz.png|link=Tułacz]] | |||
| {{EntityLink|Stray|Tułacz}} | |||
| | |||
| {{tc|planowane}}<sup>[[1.11]]</sup> || {{tc|Tak}} || {{tc|Nie}} | |||
|- | |||
|align="center"| [[Plik:Grid Spawn Wiedźma.png|link=Wiedźma]] | |||
| {{EntityLink|Wiedźma}} | |||
| | |||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | |||
|- | |||
|align="center"| [[Plik:Grid Spawn Zarażony Osadnik.png|link=Osadnik]] | |||
| {{EntityLink|id=62|Osadnik|Zarażony osadnik}} | |||
| Profesje zarażonych osadników są losowe. | |||
| {{tc|planowane}}<sup>[[1.11]]</sup> || {{tc|Nie}} || {{tc|Nie}} | |||
|- | |||
|align="center"| [[Plik:Grid Spawn Zombie.png|link=Zombie]] | |||
| {{EntityLink|Zombie}} | |||
| | |||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | |||
|- | |||
|align="center"| [[Plik:Grid Spawn Zombie pigman.png|link=Zombie pigman]] | |||
| {{EntityLink|Zombie Pigman}} | |||
| Zombie Pigman spawnuje się neutralny. Istnieje 5% szans na pojawienie się małego Zombie Pigmana. Z kolei mały Zombie Pigman ma 5% szans na pojawienie się w postaci kurzego jeźdźca. | |||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | |||
|- | |||
!colspan="3"| Pasywne i przyjazne moby | |||
! Komputer | |||
! [[Pocket Edition]] | |||
! [[Console Edition]] | |||
|- | |||
|align="center"| [[Plik:Grid Spawn Kałamarnica.png|link=Kałamarnica]] | |||
| {{EntityLink|Kałamarnica}} | |||
| | |||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | |||
|- | |||
|align="center"| [[Plik:Grid Spawn Koń.png|link=Koń]] | |||
| {{EntityLink|Koń}} | |||
| | |||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | |||
|- | |||
|align="center"| [[Plik:Grid Spawn Koń Szkielet.png|link=Nieumarły koń]] | |||
| {{EntityLink|Nieumarły koń|Koń szkielet}} | |||
| | |||
| {{tc|planowane}}<sup>[[1.11]]</sup> || {{tc|Tak}} || {{tc|Nie}} | |||
|- | |||
|align="center"| [[Plik:Grid Spawn Koń Zombie.png|link=Nieumarły koń]] | |||
| {{EntityLink|Nieumarły koń|Koń zombie}} | |||
| | |||
| {{tc|planowane}}<sup>[[1.11]]</sup> || {{tc|Tak}} || {{tc|Nie}} | |||
|- | |||
| | |align="center"| [[Plik:Grid Spawn Krowa.png|link=Krowa]] | ||
| {{EntityLink|Krowa}} | |||
| | | | ||
| | | {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | ||
| | |||
| | |||
| | |||
|} | |||
|- | |||
|align="center"| [[Plik:Grid Spawn Królik.png|link=Królik]] | |||
| {{EntityLink|Królik}} | |||
| Kolory królików występują w zależności od biomu. Isnieje 1/2500% szansy na pojawienie się [[królik#królik zabojca|królika zabójcy]]. | |||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | |||
|- | |||
| | |align="center"| [[Plik:Grid Spawn Kurczak.png|link=Kurczak]] | ||
| {{EntityLink|Kurczak}} | |||
| | |||
| | | | ||
|- align="center" | | {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | ||
| [[ | |||
| | |- | ||
| | |align="center"| [[Plik:Grid Spawn Grzybowa krowa.png|link=Mooshroom]] | ||
| [[ | | {{EntityLink|Mooshroom}} | ||
| | | | ||
| | | {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | ||
| [[ | |||
| | |- | ||
| [[ | |align="center"| [[Plik:Grid Spawn Muł.png|link=Muł]] | ||
| | | {{EntityLink|Muł}} | ||
| | |||
| {{tc|planowane}}<sup>[[1.11]]</sup> || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | |||
|- | |||
|align="center"| [[Plik:Grid Spawn Nietoperz.png|link=Nietoperz]] | |||
| {{EntityLink|Nietoperz}} | |||
| | | | ||
|} | | {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | ||
|- | |||
|align="center"| [[Plik:Grid Spawn Ocelot.png|link=Ocelot]] | |||
| {{EntityLink|Ocelot}} | |||
| Oceloty spawnują się nieoswojone. | |||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | |||
|- | |||
|align="center"| [[Plik:Grid Spawn Mieszkaniec wioski.png|link=Osadnik]] | |||
| {{EntityLink|id=7|Osadnik}} | |||
| Profesja osadnika jest losowa. | |||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | |||
|- | |||
|align="center"| [[Plik:Grid Spawn Osioł.png|link=Osioł]] | |||
| {{EntityLink|Osioł}} | |||
| | |||
| {{tc|planowane}}<sup>[[1.11]]</sup> || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | |||
|- | |||
|align="center"| [[Plik:Grid Spawn Owca.png|link=Owca]] | |||
| {{EntityLink|Owca}} | |||
| Kolor wełny owcy jest losowy. Więcej informacji [[owca#Kolory owiec|tutaj]]. | |||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | |||
|- | |||
|align="center"| [[Plik:Grid Spawn Świnia.png|link=Świnia]] | |||
| {{EntityLink|Świnia}} | |||
| | |||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | |||
|- | |||
| | |align="center"| [[Plik:Grid Spawn Wilk.png|link=Wilk]] | ||
| {{EntityLink|Wilk}} | |||
| | | Wilki spawnują się neutralne. | ||
| {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} || {{tc|Tak}} | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|} | |} | ||
== Historia == | == Historia == | ||
| Linia 169: | Linia 303: | ||
|Tekstury tych przedmiotów są inne, przypominają wyglądy mobów, które są przez nie spawnowane: [[Plik:Stare jaja spawnujące.png|200px]].}} | |Tekstury tych przedmiotów są inne, przypominają wyglądy mobów, które są przez nie spawnowane: [[Plik:Stare jaja spawnujące.png|200px]].}} | ||
{{Historia|||snap=12w01a|Zmieniono tekstury.}} | {{Historia|||snap=12w01a|Zmieniono tekstury.}} | ||
{{Historia|||snap=12w03a|Uruchomienie [[dozownik]]a zawierającego określone jajko spowoduje zespawnowanie przed nim danego moba.}}{{Historia|p}}{{Historia||1.11|W ekwipunku trybu kreatywnego są posortowane alfabetycznie.|snap = 16w32a}} | {{Historia|||snap=12w03a|Uruchomienie [[dozownik]]a zawierającego określone jajko spowoduje zespawnowanie przed nim danego moba.}}{{Historia|p}} | ||
{{Historia||1.11|W ekwipunku trybu kreatywnego są posortowane alfabetycznie.|snap = 16w32a}} | |||
{{Historia|foot}} | {{Historia|foot}} | ||
==Ciekawostki== | ==Ciekawostki== | ||
* Nieumarłe [[moby]] mogą pojawić się w zbroi lub z bronią. | |||
*Nieumarłe [[moby]] mogą pojawić się w zbroi lub z bronią | * Od wersji {{verlink|12w18a}} jaja spawnu [[Mieszkaniec wioski|osadników]] przywołują mieszkańca losowej profesji. | ||
* Gdy klikniemy na moba kółkiem myszy (domyślnie) lub przyciskiem doboru bloku, otrzymamy jego jajo spawnu. | |||
* Moby takie jak [[żelazny golem]], [[Wither]] i [[śnieżny golem]] nie mają jaj spawnu, ponieważ muszą być zbudowane przez gracza. | |||
*Od wersji 12w18a jaja spawnu [[Mieszkaniec wioski|osadników]] przywołują mieszkańca losowej | * Kolor jaja spawnującego w plikach gry jest biały. | ||
** Łaty obecne na jajku znajdują się natomiast w osobnym pliku. | |||
* Jajko spawnujące przywołane komendą {{cmd|give}} bez podania moba jest białe i niczego nie spawnuje. | |||
*Gdy klikniemy na moba kółkiem myszy (domyślnie) lub przyciskiem doboru bloku, otrzymamy jego jajo spawnu | |||
*Moby takie jak [[żelazny golem]], [[Wither]] i [[śnieżny golem]] nie mają jaj | |||
*Kolor jaja spawnującego w plikach | |||
** | |||
{{Przedmioty}} | {{Przedmioty}} | ||
Wersja z 20:41, 19 sie 2016
| Ten artykuł dotyczy jaja spawnującego. Zobacz też inne znaczenia tego pojęcia. |
| Typ |
Przedmiot, Użytkowe |
| Odnawialne |
Nie |
| Możliwość grupowania |
Komputer |
| Rzadkość |
Pospolita |
Jajo spawnujące (ang. Spawn Egg) to przedmiot służący do spawnowania mobów.
Uzyskiwanie
Jajka spawnujące są niemożliwe do uzyskania w trybie gry przetrwania. Można je pozyskać z ekwipunku trybu kreatywnego lub poprzez użycie komendy /give.
Zastosowanie
Jaja spawnującego można użyć, klikając nim na dowolny blok. Agresywne moby utworzone na poziomie trudności pokojowym zaraz po zespawnowaniu znikną. Jajka spawnujące można też włożyć do dozownika, który po aktywowaniu utworzy wybrane stworzenie.
Jeśli jajo spawnujące używane jest na innym mobie, może utworzyć dziecięcy odpowiednik tegoż stworzenia (jeśli taki odpowiednik istnieje). Jeśli jakieś zwierzę/potwór nie ma takiego odpowiednika, utworzony zostanie pełnowymiarowy mob.
Nazwę jajek spawnujących można modyfikować w kowadłach - utworzone za pomocą takiego przedmiotu stworzenie ma swoją nazwę.
Moby
Historia
| Pełna wersja | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 1.1 | 11w49a | Dodano jajka spawnujące. | |||
| Tekstury tych przedmiotów są inne, przypominają wyglądy mobów, które są przez nie spawnowane: | |||||
| 12w01a | Zmieniono tekstury. | ||||
| 12w03a | Uruchomienie dozownika zawierającego określone jajko spowoduje zespawnowanie przed nim danego moba. | ||||
| Nadchodzące zmiany | |||||
| 1.11 | 16w32a | W ekwipunku trybu kreatywnego są posortowane alfabetycznie. | |||
Ciekawostki
- Nieumarłe moby mogą pojawić się w zbroi lub z bronią.
- Od wersji 12w18a jaja spawnu osadników przywołują mieszkańca losowej profesji.
- Gdy klikniemy na moba kółkiem myszy (domyślnie) lub przyciskiem doboru bloku, otrzymamy jego jajo spawnu.
- Moby takie jak żelazny golem, Wither i śnieżny golem nie mają jaj spawnu, ponieważ muszą być zbudowane przez gracza.
- Kolor jaja spawnującego w plikach gry jest biały.
- Łaty obecne na jajku znajdują się natomiast w osobnym pliku.
- Jajko spawnujące przywołane komendą
/givebez podania moba jest białe i niczego nie spawnuje.
