Hełm: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Wycofano ostatnią zmianę treści (wprowadzoną przez 46.238.120.202) i przywrócono wersję 154744 autorstwa Nadświetlny Niepotrzebne usunięcie treści
Dereczeq (dyskusja | edycje)
dopracowanie sekcji, głównie zastosowania
Linia 15: Linia 15:
|idsłowne=Patrz [[#Wartości_danych|Wartości danych]]
|idsłowne=Patrz [[#Wartości_danych|Wartości danych]]
}}
}}
'''Hełm''' (ang. ''Helmet'') – część [[zbroja|zbroi]]. Jest jednym ze słabszych jej elementów. Zapewnia ochronę [[mob]]om i [[gracz]]om.
'''Hełm''' (ang. ''Helmet'') – część [[zbroja|zbroi]]. Jest jednym ze słabszych jej elementów. Zapewnia ochronę [[mob]]om i [[gracz]]om oraz daje efekty (Skorupa żółwia).


==Otrzymywanie==
==Otrzymywanie==
Linia 21: Linia 21:
Hełm tworzony jest za pomocą jednego z pięciu materiałów - skóry, żelaza, diamentu, tarczek lub złota.
Hełm tworzony jest za pomocą jednego z pięciu materiałów - skóry, żelaza, diamentu, tarczek lub złota.
{| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee; width: 354px" cellpadding="5"
{| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee; width: 354px" cellpadding="5"
! width="150" |Składniki
! width="150" | Składniki
! width="204" |Wejście » Wyjście
! width="204" |Wejście » Wyjście
|- align="center"
|- align="center"
|5 '''[[skóra|Skór]]''' lub<br />'''[[sztabka złota|Sztabek złota]]''' <br />'''[[sztabka żelaza|Sztabek żelaza]]''' lub<br />'''[[Diament]]ów'''
|5 '''[[skóra|Skór]]''' lub<br />'''[[sztabka złota|Sztabek złota]]''' <br />'''[[sztabka żelaza|Sztabek żelaza]]''' <br />'''[[Diament]]ów''' lub<br />'''[[Tarczka|Tarczek]]'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1=  |B1=      |C1=  
|A1=  |B1=      |C1=  
|A2= Skóra; Sztabka złota; Sztabka żelaza; Diament  
|A2= Skóra; Sztabka złota; Sztabka żelaza; Diament; Tarczka
|B2= Skóra; Sztabka złota; Sztabka żelaza; Diament  
|B2= Skóra; Sztabka złota; Sztabka żelaza; Diament; Tarczka
|C2= Skóra; Sztabka złota; Sztabka żelaza; Diament
|C2= Skóra; Sztabka złota; Sztabka żelaza; Diament; Tarczka
|A3= Skóra; Sztabka złota; Sztabka żelaza; Diament  |B3=   
|A3= Skóra; Sztabka złota; Sztabka żelaza; Diament; Tarczka |B3=   
|C3= Skóra; Sztabka złota; Sztabka żelaza; Diament
|C3= Skóra; Sztabka złota; Sztabka żelaza; Diament; Tarczka
|Output= Skórzana czapka; Złoty hełm; Żelazny hełm; Diamentowy hełm
|Output= Skórzana czapka; Złoty hełm; Żelazny hełm; Diamentowy hełm; Skorupa żółwia
}}
}}
|}
|}


=== [[Ulepszanie]] ===
===[[Ulepszanie]]===
{{Ulepszanie
{{Ulepszanie
|składniki='''[[Hełm|Diamentowy hełm]]''',<br>'''[[Sztabka netherytu]]
|składniki='''[[Hełm|Diamentowy hełm]]''',<br>'''[[Sztabka netherytu]]
Linia 46: Linia 46:
Żelazny hełm może pojawić się w skrzyniach w twierdzach (szansa 12.2%), a także w wioskowych kuźniach (26% szansy). Zaklęte żelazne i diamentowe hełmy pojawiają się w miastach Kresu (szansa wynosi 13.4%), zawsze pojedynczo.
Żelazny hełm może pojawić się w skrzyniach w twierdzach (szansa 12.2%), a także w wioskowych kuźniach (26% szansy). Zaklęte żelazne i diamentowe hełmy pojawiają się w miastach Kresu (szansa wynosi 13.4%), zawsze pojedynczo.


===Handel===
===Handel ===
Kolczuga może zostać pozyskana od osadnika o profesji zbrojmistrza.
Kolczuga może zostać pozyskana od osadnika o profesji zbrojmistrza.


===Łup===
===Łup===
Zombie i szkielety czasem tworzą się, mając na sobie hełm. Istnieje mała szansa, że po zabiciu takiego moba przez gracza hełm zostanie upuszczony. Zombie, szkielety, witherowe szkielety i świnie zombie zawsze upuszczają zbroję nałożoną na nie przez dozownik.
Zombie, szkielety i pigliny czasem tworzą się, mając na sobie hełm. Istnieje mała szansa, że po zabiciu takiego moba przez gracza hełm zostanie upuszczony. Zombie, szkielety, witherowe szkielety i świnie zombie zawsze upuszczają zbroję nałożoną na nie przez dozownik.


==Zastosowanie==
==Zastosowanie==
Hełm pochłania więcej obrażeń niż [[buty]], lecz jest mniej wytrzymały. Szkielety i zombie również mogą nosić hełmy - od wersji 12w32a chroni je to przed [[słońce]]m.
Hełm pochłania więcej obrażeń niż [[buty]], lecz jest mniej wytrzymały. [[Szkielet|Szkielety]] i [[zombie]] również mogą nosić hełmy - chroni je to przed [[słońce]]m.


*skórzana czapka - {{armorbar|1}}, wytrzymałość 56
*skórzana czapka - {{armorbar|1}},  
*złoty, kolczuga, żelazny hełm - {{armorbar|2}}, wytrzymałość 78, 166
*złoty, kolczuga, żelazny hełm, skorupa żółwia - {{armorbar|2}},  
*diamentowy hełm - {{armorbar|3}}, wytrzymałość 364
*diamentowy hełm - {{armorbar|3}},  
*netherytowy hełm - {{armorbar|3}}, wytrzymałość 407
*netherytowy hełm - {{armorbar|3}},  


Skórzana czapka, tak jak inne skórzane elementy zbroi, może być barwiona.
Skórzana czapka, tak jak inne skórzane elementy zbroi, może być barwiona.
===Skorupa żółwia===
Skorupa żółwia jest wyjątkowym hełmem. Dosyć, że daje {{armorbar|2}} do pancerza, to jeszcze daje graczowi efekt [[Efekty#Oddychanie pod wodą|Oddychania pod wodą]] na 10 sekund, który resetuje się z każdym wynurzeniem się gracza z [[Woda|wody]].
Dodatkowo, może ona posłużyć w tworzeniu mikstur.
{| border="1" style="border-collapse: collapse; border-color: #555; background-color: #eee; width: 404px" cellpadding="5"
|- align="center"
!Mikstura
! width="200" |Składniki
! width="204" |Ustawienie
|-
|[[Mikstury|'''Mikstura żółwiego mistrza''']]
| align="center" |'''Skorupa żółwia<br>+<br>[[Mikstury|Klarowna mikstura]]'''
|{{Grid/Brewing Stand
|Input= Skorupa żółwia
|Output2= Mikstura żółwiego mistrza
}}
|}


===Wytrzymałość===
===Wytrzymałość===
Linia 68: Linia 86:
{| class="wikitable" data-description="Helmet durability"
{| class="wikitable" data-description="Helmet durability"
|-
|-
!Materiał
!'''Materiał'''
!
!'''Punkty'''
|-
|-
! scope="row" |Skórzany
! scope="row" |{{ItemSprite|426}} Skórzany
|55
|55
|-
|-
! scope="row" |Złoty
! scope="row" |{{ItemSprite|417}} Złoty
|77
|77
|-
|-
! scope="row" |Kolczy
! scope="row" |{{ItemSprite|64}} Kolczy
| rowspan="2" |165
| rowspan="2" |165
|-
|-
! scope="row" |Żelazny
! scope="row" |{{ItemSprite|422}} Żelazny
|-
|-
! scope="row" |Skorupa żółwia
! scope="row" |{{ItemSprite|341}} Skorupa żółwia
|275
|275
|-
|-
! scope="row" |Diamentowy
! scope="row" | {{ItemSprite|411}} Diamentowy
|363
|363
|-
|-
! scope="row" |Netherytowy
! scope="row" |{{ItemSprite|680}} Netherytowy  
|407
|407
|}
|}


==Wartości danych==
== Wartości danych==
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
!Przedmiot
!Przedmiot
Linia 98: Linia 116:
!Id numeryczne<sup>[<i>Tylko [[Bedrock Edition]]</i>]</sup>
!Id numeryczne<sup>[<i>Tylko [[Bedrock Edition]]</i>]</sup>
|-
|-
|{{ItemSprite|leather-helmet}} Skórzana czapka
|{{ItemSprite|leather-helmet}} Skórzana czapka  
|<code>leather_helmet</code>
|<code>leather_helmet</code>  
|298
| 298
|-
|-
|{{ItemSprite|chainmail-helmet}} Hełm kolczy
| {{ItemSprite|chainmail-helmet}} Hełm kolczy
|<code>chainmail_helmet</code>
|<code>chainmail_helmet</code>
|302
|302
Linia 110: Linia 128:
|306
|306
|-
|-
|{{ItemSprite|diamond-helmet}} Diamentowy hełm
|{{ItemSprite|diamond-helmet}} Diamentowy hełm  
|<code>diamond_helmet</code>
|<code>diamond_helmet</code>
|310
|310  
|-
|-
|{{ItemSprite|gold-helmet}} Złoty hełm
|{{ItemSprite|gold-helmet}} Złoty hełm

Wersja z 13:36, 10 sty 2023

Hełm

Kolczuga (hełm)




Typ

Zbroja

Wytrzymałość

Patrz Wytrzymałość

Odnawialne

Tak (oprócz kolczugowego i netherytowego)

Możliwość grupowania

Nie

Rzadkość

Pospolita


Hełm (ang. Helmet) – część zbroi. Jest jednym ze słabszych jej elementów. Zapewnia ochronę mobom i graczom oraz daje efekty (Skorupa żółwia).

Otrzymywanie

Wytwarzanie

Hełm tworzony jest za pomocą jednego z pięciu materiałów - skóry, żelaza, diamentu, tarczek lub złota.

Składniki Wejście » Wyjście
5 Skór lub
Sztabek złota
Sztabek żelaza
Diamentów lub
Tarczek












Tarczka




Tarczka




Tarczka




Tarczka





Tarczka

Ulepszanie

Składniki Receptura ulepszania
Diamentowy hełm +
Diamentowy hełm,
Sztabka netherytu
Ulepsz sprzęt





Naturalne generowanie

Żelazny hełm może pojawić się w skrzyniach w twierdzach (szansa 12.2%), a także w wioskowych kuźniach (26% szansy). Zaklęte żelazne i diamentowe hełmy pojawiają się w miastach Kresu (szansa wynosi 13.4%), zawsze pojedynczo.

Handel

Kolczuga może zostać pozyskana od osadnika o profesji zbrojmistrza.

Łup

Zombie, szkielety i pigliny czasem tworzą się, mając na sobie hełm. Istnieje mała szansa, że po zabiciu takiego moba przez gracza hełm zostanie upuszczony. Zombie, szkielety, witherowe szkielety i świnie zombie zawsze upuszczają zbroję nałożoną na nie przez dozownik.

Zastosowanie

Hełm pochłania więcej obrażeń niż buty, lecz jest mniej wytrzymały. Szkielety i zombie również mogą nosić hełmy - chroni je to przed słońcem.

  • skórzana czapka - ,
  • złoty, kolczuga, żelazny hełm, skorupa żółwia - ,
  • diamentowy hełm - ,
  • netherytowy hełm - ,

Skórzana czapka, tak jak inne skórzane elementy zbroi, może być barwiona.

Skorupa żółwia

Skorupa żółwia jest wyjątkowym hełmem. Dosyć, że daje do pancerza, to jeszcze daje graczowi efekt Oddychania pod wodą na 10 sekund, który resetuje się z każdym wynurzeniem się gracza z wody.

Dodatkowo, może ona posłużyć w tworzeniu mikstur.

Mikstura Składniki Ustawienie
Mikstura żółwiego mistrza Skorupa żółwia
+
Klarowna mikstura




Wytrzymałość

Poniższa tabela przedstawia ile punktów obrażeń może przyjąć zbroja, zanim się zniszczy.

Materiał Punkty
ItemCSS.png/426 Skórzany 55
ItemCSS.png/417 Złoty 77
ItemCSS.png/64 Kolczy 165
ItemCSS.png/422 Żelazny
ItemCSS.png/341 Skorupa żółwia 275
ItemCSS.png/411 Diamentowy 363
ItemCSS.png/680 Netherytowy 407

Wartości danych

Przedmiot Id słowne Id numeryczne[Tylko Bedrock Edition]
ItemCSS.png/384 Skórzana czapka leather_helmet 298
ItemCSS.png/384 Hełm kolczy chainmail_helmet 302
ItemCSS.png/384 Żelazny hełm iron_helmet 306
ItemCSS.png/384 Diamentowy hełm diamond_helmet 310
ItemCSS.png/384 Złoty hełm golden_helmet 314
ItemCSS.png/384 Netherytowy hełm netherite_helmet 748
Gracz w hełmie

Historia

Indev
9 lutego 2010Dodano zbroję, a wraz z nią hełmy.
18 lutego 2010Dodano możliwość tworzenia hełmów.
Pełna wersja
1.0.0Beta 1.9-pre1Przed tą wersją wszystkie rodzaje hełmy miały taki sam poziom ochrony (). Teraz wydajność hełmów zależy od tego, z jakiego materiału zostały wykonane.
1.4.212w34aSkórzana czapka może być barwiona.
1.915w50aDodano nowe dźwięki zbroi.
1.11.116w50aZłoty oraz żelazny hełm może zostać przepalony w piecu, aby uzyskać odpowiednio złoty i żelazny samorodek
Pocket Edition Alpha
0.6.0Dodano zbroję, a wraz z nią hełmy.
0.9.0Żelazne buty mogą generować się w wioskach.
0.14.0Skórzana czapka może być barwiona.
Console Edition
TU1CU11.03Dodano zbroję, a wraz z nią hełmy.