Węgiel: Różnice pomiędzy wersjami

Z Minecraft Wiki Polska
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Thn70 (dyskusja | edycje)
Nie podano opisu zmian
usunięto sekcję o zgłaszaniu błędów; drobne poprawki/standaryzacja
 
(Nie pokazano 5 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
{{DisambigR|normalnego węgla|Węgiel (ujednoznacznienie)}}
{{DisambigR|normalnego węgla|Węgiel (ujednoznacznienie)}}
{{Przedmiot
{{Przedmiot
|nazwa=Węgiel
|wygląd=Węgiel.png
|wygląd1=Węgiel.png
|invwygląd=Węgiel
|typ=Materiał
|typ=Materiał
|wytrzymałość=1
|odnawialne=Tak
|odnawialne=Tak
|łączenie=Tak, 64
|łączenie=Tak, 64
|wersja=Indev 0.31 (29 stycznia 2010)
}}
|data=263
'''Węgiel''' (ang. ''Coal'') – materiał, którego głównym zastosowaniem jest używanie jako paliwo w [[piec]]ach. Otrzymywany jest ze [[Złoże węgla|złoża węgla]], po zniszczeniu go [[kilof]]em. Jest on również zdobywany po zabiciu [[Witherowy szkielet|witherowego szkieleta]].
|idsłowne=coal}}
 
'''Węgiel''' (ang. ''Coal'') – materiał, którego głównym zastosowaniem jest używanie jako paliwo w [[piec|piecach]]. Otrzymywany jest ze [[Złoże węgla|złoża węgla]], po zniszczeniu go [[kilof]]em. Służy również do tworzenia [[pochodnia|pochodni]]. Jeśli wypalimy [[drewno]] w [[piec]]u, to uzyskamy [[węgiel drzewny]]. Jest on również zdobywany po zabiciu [[Witherowy szkielet|witherowego szkieletu]]. Bryłki węgla nie można łączyć z węglem drzewnym.


<br />
Jeśli wypalimy [[pień]] lub [[drewno]] w [[piec]]u, to uzyskamy [[węgiel drzewny]]. Bryłki węgla nie można łączyć z węglem drzewnym.


== Otrzymywanie ==
== Otrzymywanie ==
=== Generowanie w strukturach ===
=== Generowanie w strukturach ===
{| class="wikitable sortable"
{| class="wikitable sortable"
Linia 27: Linia 19:
! Szansa [w %]
! Szansa [w %]
|-
|-
|{{EnvLink|Lochy|id=43}}
|{{EnvLink|Lochy}}
|Skrzynia
|Skrzynia
|1–4
|1–4
|26,6
|26,6
|-
|-
|{{EnvLink|Opuszczona kopalnia|id=44}}
|{{EnvLink|Opuszczona kopalnia}}
|Skrzynia
|Skrzynia
|3–8
|3–8
Linia 42: Linia 34:
|46,5
|46,5
|-
|-
|{{EnvLink|Igloo|id=42}}
|{{EnvLink|Igloo}}
|Skrzynia
|Skrzynia
|1–4
|1–4
Linia 56: Linia 48:
|13,3
|13,3
|-
|-
|{{EnvLink|Wrak statku|id=85}}
|{{EnvLink|Wrak statku}}
|Skrzynia z zaopatrzeniem
|Skrzynia z zaopatrzeniem
|2–8
|2–8
Linia 71: Linia 63:
|2,2
|2,2
|-
|-
| rowspan="2" |{{EnvLink|Podwodne ruiny|id=83}}
| rowspan="2" |{{EnvLink|Podwodne ruiny}}
| Mała skrzynia z ruin
|Mała skrzynia z ruin
|1–4  
|1–4  
|84,2
|84,2
Linia 94: Linia 86:
|-
|-
|Skrzynia w śnieżnym domu
|Skrzynia w śnieżnym domu
| 1–4
|1–4
|41,2
|41,2
|-
|-
|{{EnvLink|Leśny dwór|id=80}}
|{{EnvLink|Leśny dwór}}
|Skrzynia
|Skrzynia
| 1–4
|1–4
|26,6
|26,6
|}
|}
Linia 110: Linia 102:
! Szansa [w %]
! Szansa [w %]
|-
|-
|{{EnvLink|Lochy|id=43}}
|{{EnvLink|Lochy}}
|Skrzynia
|Skrzynia
| 1–4
|1–4
|26,6
|26,6
|-
|-
|{{EnvLink|Opuszczona kopalnia|id=44}}
|{{EnvLink|Opuszczona kopalnia}}
|Skrzynia
|Skrzynia
|3–8
|3–8
Linia 125: Linia 117:
|46,5
|46,5
|-
|-
|{{EnvLink|Igloo|id=42}}
|{{EnvLink|Igloo}}
| Skrzynia
|Skrzynia
|1–4
|1–4
|70,4
|70,4
Linia 139: Linia 131:
|13,3
|13,3
|-
|-
|{{EnvLink|Wrak statku|id=85}}
|{{EnvLink|Wrak statku}}
|Skrzynia z zaopatrzeniem
|Skrzynia z zaopatrzeniem
|2–8  
|2–8  
Linia 149: Linia 141:
|28,5
|28,5
|-
|-
| rowspan="2" |{{EnvLink|Podwodne ruiny|id=83}}
| rowspan="2" |{{EnvLink|Podwodne ruiny}}
|Mała skrzynia z ruin
|Mała skrzynia z ruin
|1–4  
|1–4  
|84,2
|84,2
|-
|-
| Wielka skrzynia z ruin
|Wielka skrzynia z ruin
|1–4
|1–4
|81
|81
Linia 164: Linia 156:
|-
|-
|Skrzynka narzędziarza
|Skrzynka narzędziarza
|1–3
|1–3
|9,9
|9,9
Linia 172: Linia 163:
|41,2
|41,2
|-
|-
|{{EnvLink|Leśny dwór|id=80}}
|{{EnvLink|Leśny dwór}}
|Skrzynia
|Skrzynia
|1–4
|1–4
Linia 179: Linia 170:


=== Niszczenie bloku ===
=== Niszczenie bloku ===
Po wykopaniu [[Złoże węgla|złoża węgla]] kilofem dostajemy 1 bryłkę węgla. Jeśli kilof jest zaklęty na ''Szczęście'', to może upuścić o 1 dodatkową bryłkę więcej. Po zaklęciu kilofu na ''Szczęście III'' mamy szansę na aż 4 bryłki węgla.
Po wykopaniu [[Złoże węgla|złoża węgla]] kilofem wypada 1 bryłka węgla. Jeśli kilof jest zaklęty na ''Szczęście'', to może upuścić o 1 dodatkową bryłkę więcej za każdy poziom zaklęcia. Po zaklęciu kilofu na ''Szczęście III'' jest więc szansa na aż 4 bryłki węgla.


Po zniszczeniu [[Ognisko|ogniska]] bez narzędzia z zaklęciem ''Jedwabnego dotyku'' upuści on 2 bryłki węgla.<br />
Po zniszczeniu [[Ognisko|ogniska]] bez narzędzia z zaklęciem ''Jedwabnego dotyku'' upuści ono 2 bryłki węgla.


=== Łup ===
=== Łup ===
[[Witherowy szkielet|Witherowe szkielety]] mają szanse <sup>1</sup>⁄<sub>3</sub> na upuszczenie 1 bryłki węgla. Maksymalna ilość węgla jest zwiększana o 1 na każdy poziom ''Grabieży''. W ten sposób mamy szansą na aż 4 bryłki węgla.
[[Witherowy szkielet|Witherowe szkielety]] mają szansę {{frac|1|3}} na upuszczenie 1 bryłki węgla. Maksymalna ilość węgla jest zwiększana o 1 na każdy poziom ''Grabieży''. W ten sposób jest więc szansa na aż 4 bryłki węgla.
<br />


=== [[Wytwarzanie]] ===
=== [[Wytwarzanie]] ===
{| style="border-collapse: collapse; border-color: #555; border-collapse: collapse; background-color: #eee" cellpadding="5" border="1"
{| class="wikitable"  
|- align="center"
|- align="center"
! Składniki
! Składniki
Linia 196: Linia 186:
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|nieokreślona=1
|nieokreślona=1
|A1=  |B1=  |C1=
|B2= Blok węgla
|A2=  |B2= Blok węgla |C2=
|A3=  |B3=  |C3=
|Output= Węgiel, 9
|Output= Węgiel, 9
}}
}}
Linia 204: Linia 192:


=== [[Przetapianie]] ===
=== [[Przetapianie]] ===
{| style="border-collapse: collapse; border-color: #555; border-collapse: collapse; background-color: #eee" cellpadding="5" border="1"
{| class="wikitable"  
|- align="center"
|- align="center"
! Składniki
! Składniki
Linia 211: Linia 199:
![[Złoże węgla]]/łupkowe złoże węgla
![[Złoże węgla]]/łupkowe złoże węgla
|{{Grid/Furnace
|{{Grid/Furnace
|Input= Złoże węgla; Łupkowe złoże węgla |IA=
|Input= Złoże węgla; Łupkowe złoże węgla
|Output= Węgiel
|Output= Węgiel
|Fuel=  Węgiel, Dębowe deski, Drewno dębu, Sadzonka, Patyk, Wiadro z lawą  |FA= 1,1,1,2,2,1
}}
}}
|}
|}


== Zastosowania ==
== Zastosowania ==
Węgiel w połączeniu z [[patyk]]iem daje 4 [[Pochodnia|pochodnie]]. Węgiel również może zasilać [[wagonik z piecem]] oraz służy jako paliwo do wypalania w [[piec]]u. Jedna bryłka węgla może przepalić 8 [[Przedmioty|przedmiotów]].
=== [[Wytwarzanie]] ===
=== [[Wytwarzanie]] ===
{| style="border-collapse: collapse; border-color: #555; border-collapse: collapse; background-color: #eee" cellpadding="5" border="1"
{| class="wikitable" style="text-align:center"
|- align="center"
|-
! Nazwa
! Nazwa
! Składniki
! Składniki
Linia 228: Linia 213:
|-
|-
![[Pochodnia]]
![[Pochodnia]]
| align="center" |'''Węgiel'''<br> +<br> [[Patyk]]
|'''Węgiel'''<br> +<br> [[Patyk]]
|{{Grid/Crafting Table
|B2= Węgiel
|B3= Patyk
|Output= Pochodnia,4
}}
|-
![[Pochodnia dusz]]
|'''Węgiel'''<br> +<br> [[Patyk]]<br> +<br> [[Gleba dusz]] lub<br> [[piasek dusz]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1=  |B1=             |C1=
|B1= Węgiel
|A2=  |B2= Węgiel      |C2=
|B2= Patyk
|A3=  |B3= Patyk      |C3=
|B3= Gleba dusz; Piasek dusz
|Output= Pochodnia,4}}
|Output= Pochodnia dusz,4
}}
|-
|-
![[Pochodnia|Eteryczna pochodnia]]
![[Miedziowa pochodnia]]
| align="center" |'''Węgiel'''<br> +<br> [[Patyk]]<br> +<br> [[Gleba dusz]]
|'''Węgiel'''<br> +<br> [[Patyk]]<br> +<br> [[Bryłka miedzi]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1=  |B1=Węgiel            |C1=
|B1= Bryłka miedzi
|A2=  |B2= Patyk      |C2=
|B2= Węgiel
|A3=  |B3= Gleba dusz      |C3=
|B3= Patyk
|Output= Eteryczna pochodnia,4}}
|Output= Miedziowa pochodnia,4
}}
|-
|-
![[Blok węgla]]
![[Blok węgla]]
| align="center" |'''9 × węgiel'''
|'''9 × węgiel'''
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= Węgiel |B1= Węgiel |C1= Węgiel
|A1= Węgiel |B1= Węgiel |C1= Węgiel
|A2= Węgiel |B2= Węgiel |C2= Węgiel
|A2= Węgiel |B2= Węgiel |C2= Węgiel
|A3= Węgiel |B3= Węgiel |C3= Węgiel
|A3= Węgiel |B3= Węgiel |C3= Węgiel
|Output= Blok węgla,1}}  
|Output= Blok węgla
}}  
|-
|-
![[Ognista kula]]
![[Ognista kula]]
| align="center" |[[Płomienny proszek]]<br> +<br> '''Węgiel'''<br> +<br> [[Proch]]
|[[Płomienny proszek]]<br> +<br> '''Węgiel'''<br> +<br> [[Proch]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= |B1= Płomienny proszek |C1=
|B1= Płomienny proszek
|A2= |B2= Węgiel |C2=
|B2= Węgiel
|A3= |B3= Proch |C3=
|B3= Proch
|Output= Ognista kula,3
|Output= Ognista kula,3
|nieokreślona=1
}}
}}
|-
|-
![[Ognisko]]
![[Ognisko]]
| align="center" |3 x [[patyk]]<br> +<br> '''Węgiel'''<br> +<br> 3 × [[Drewno|drewno (dowolne)]] lub 3 × [[pień|pień (dowolny)]]
|3 x [[patyk]]<br> +<br> '''Węgiel'''<br> +<br> 3 × [[Drewno|drewno (dowolne)]] lub 3 × [[pień|pień (dowolny)]]
|{{Grid/Crafting Table
|{{Grid/Crafting Table
|A1= |B1= Patyk |C1=
|B1=Patyk
|A2=Patyk |B2= Węgiel |C2=Patyk  
|A2=Patyk |B2= Węgiel |C2=Patyk  
|A3=Drewno |B3=Drewno |C3=Drewno
|A3=Dowolny ze zwykłego drewna (pień) |B3=Dowolny ze zwykłego drewna (pień) |C3=Dowolny ze zwykłego drewna (pień)
|Output= Ognisko
|Output= Ognisko
}}
}}
Linia 300: Linia 297:


{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
|+ [[Bedrock Edition|Bedrock Edition:]]
|+ [[Bedrock Edition]]:
! Nazwa  
! Nazwa  
! ID słowne
! ID słowne
Linia 317: Linia 314:


== Historia ==
== Historia ==
{{Historia|Classic}}
{{Historia|Classic}}
{{Historia||21 maja 2009|link=https://notch.tumblr.com/post/110762705/my-list-on-tile-types-so-far|[[Markus Persson|Notch]] wykazuje zainteresowanie dodaniem węgla do gry, komentując, że może być on połączony z rudą żelaza w celu wytworzenia stali.}}
{{Historia||21 maja 2009|link=https://notch.tumblr.com/post/110762705/my-list-on-tile-types-so-far|[[Markus Persson|Notch]] wykazuje zainteresowanie dodaniem węgla do gry, komentując, że może być on połączony z rudą żelaza w celu wytworzenia stali.}}
{{Historia|Indev}}
{{Historia|Indev}}
{{Historia||0.31|snap=28 stycznia 2010|[[Plik:Stary węgiel.png|32px]] Dodano węgiel.|Z bloków [[Złoże węgla|złoża węgla]] wypada 1–3 bryłek węgla.|100 bryłek węgla dostępne jest w [[dom]]u.}}
{{Historia||0.31|snap=28 stycznia 2010|[[Plik:Stary węgiel.png|32px]] Dodano węgiel.
{{Historia|||snap=29 stycznia 2010|Węgiel można wykorzystać do wytworzenia [[Pochodnia|pochodni]].|Za pomocą [[ogień|ognia]] można przepalić [[złoże węgla]] na 1–3 bryłek węgla.|Usunięto wszystkie przedmioty ze [[skrzynia|skrzyń]] w [[dom]]u, w tym węgiel.}}
|Z bloków [[Złoże węgla|złoża węgla]] wypada 1–3 bryłek węgla.
|100 bryłek węgla dostępne jest w [[dom]]u.}}
{{Historia|||snap=29 stycznia 2010|Węgiel można wykorzystać do wytworzenia [[Pochodnia|pochodni]].
|Za pomocą [[ogień|ognia]] można przepalić [[złoże węgla]] na 1–3 bryłek węgla.
|Usunięto wszystkie przedmioty ze [[skrzynia|skrzyń]] w [[dom]]u, w tym węgiel.}}
{{Historia|||snap=1 lutego 2010|Z wydobycia oraz przepalania złoża węgla wypada teraz 1 kawałek węgla zamiast 1–3.}}
{{Historia|||snap=1 lutego 2010|Z wydobycia oraz przepalania złoża węgla wypada teraz 1 kawałek węgla zamiast 1–3.}}
{{Historia||Minecraft Indev|snap=19 lutego 2010|Zmieniono teksturę węgla z [[Plik:Stary węgiel.png|32px]] na [[Plik:Drugi węgiel.png|32px]].|Usunięto możliwość przepalenia [[Złoże węgla|złoża węgla]] na węgiel.|Węgiel używany jest do [[przetapianie|przetapiania]] w [[piec]]u.}}
{{Historia||Minecraft Indev|snap=19 lutego 2010|Zmieniono teksturę węgla z [[Plik:Stary węgiel.png|32px]] na [[Plik:Drugi węgiel.png|32px]].
{{Historia|Beta}}
|Usunięto możliwość przepalenia [[Złoże węgla|złoża węgla]] na węgiel.
|Węgiel używany jest do [[przetapianie|przetapiania]] w [[piec]]u.}}
{{Historia|b}}
{{Historia||1.8|snap=Beta 1.8-pre|Węgiel można teraz znaleźć w skrzyniach [[Opuszczona kopalnia|opuszczonych kopalni]] i skrzyniach w [[Twierdza|twierdzy]].}}
{{Historia||1.8|snap=Beta 1.8-pre|Węgiel można teraz znaleźć w skrzyniach [[Opuszczona kopalnia|opuszczonych kopalni]] i skrzyniach w [[Twierdza|twierdzy]].}}
{{Historia|w}}
{{Historia|w}}
Linia 338: Linia 340:
{{Historia|||snap=15w44a|Zmniejszono średnie występowanie węgla ze skrzyń szybów kopalnianych i dodano ją do skrzyń lochów.}}
{{Historia|||snap=15w44a|Zmniejszono średnie występowanie węgla ze skrzyń szybów kopalnianych i dodano ją do skrzyń lochów.}}
{{Historia||1.11|snap=16w39a|Węgiel można znaleźć w skrzyniach w leśnej posiadłości.}}
{{Historia||1.11|snap=16w39a|Węgiel można znaleźć w skrzyniach w leśnej posiadłości.}}
{{Historia||1.13|snap=17w47a|Różne wartości danych dla identyfikatora węgla zostały podzielone na własne identyfikatory.|Przed The Flatteningiem numer identyfikacyjny tego przedmiotu to 263.}}
{{Historia||1.13|snap=17w47a|Różne wartości danych dla identyfikatora węgla zostały podzielone na własne identyfikatory.
|Przed The Flatteningiem numer identyfikacyjny tego przedmiotu to 263.}}
{{Historia|||snap=18w09a|Węgiel można teraz znaleźć w skrzyniach w [[Podwodne ruiny|podwodnych ruinach]].}}
{{Historia|||snap=18w09a|Węgiel można teraz znaleźć w skrzyniach w [[Podwodne ruiny|podwodnych ruinach]].}}
{{Historia|||snap=18w11a|Węgiel teraz można znaleźć w skrzyniach [[Wrak statku|wraków statków]].}}
{{Historia|||snap=18w11a|Węgiel teraz można znaleźć w skrzyniach [[Wrak statku|wraków statków]].}}
Linia 347: Linia 350:
{{Historia||1.20|snap=23w12a|Węgiel może być wydobyty [[Pędzel|pędzlem]] z [[Podejrzany blok|podejrzanego żwiru lub podejrzanego piasku]] w chłodnych lub ciepłych podwodnych ruinach, a także w ruinach szlaku.}}
{{Historia||1.20|snap=23w12a|Węgiel może być wydobyty [[Pędzel|pędzlem]] z [[Podejrzany blok|podejrzanego żwiru lub podejrzanego piasku]] w chłodnych lub ciepłych podwodnych ruinach, a także w ruinach szlaku.}}
{{Historia|foot}}
{{Historia|foot}}
== Błędy ==
Błędy związane z „węglem” są obsługiwane w narzędziu do śledzenia błędów. Zgłaszaj [https://bugs.mojang.com/browse/MCPE-101305?jql=project%20in%20(MC%2C%20MCPE)%20and%20(resolution%20is%20empty%20or%20resolution%20in%20(1%2C%202%2C%206))%20and%20(summary%20~%20%22Coal%22)%20order%20by%20resolution%20desc tam problemy].


== Galeria ==
== Galeria ==
<gallery>
<gallery>
Plik:WiegielPrz.png|Po zniszczeniu [[Złoże węgla|złoża węgla]] uzyskamy węgiel.
WiegielPrz.png|Po zniszczeniu [[Złoże węgla|złoża węgla]] uzyskamy węgiel.
</gallery>
</gallery>



Aktualna wersja na dzień 19:47, 24 paź 2025

Ten artykuł dotyczy normalnego węgla. Zobacz też inne znaczenia tego pojęcia.
Węgiel

Typ

Materiał

Odnawialne

Tak

Możliwość grupowania

Tak, 64

Rzadkość

Pospolita


Węgiel (ang. Coal) – materiał, którego głównym zastosowaniem jest używanie jako paliwo w piecach. Otrzymywany jest ze złoża węgla, po zniszczeniu go kilofem. Jest on również zdobywany po zabiciu witherowego szkieleta.

Jeśli wypalimy pień lub drewno w piecu, to uzyskamy węgiel drzewny. Bryłki węgla nie można łączyć z węglem drzewnym.

Otrzymywanie

Generowanie w strukturach

Występowanie węgla w wersji Java Edition
Struktura Miejsce występowania Ilość Szansa [w %]
EnvCSS.png/43 Lochy Skrzynia 1–4 26,6
EnvCSS.png/44 Opuszczona kopalnia Skrzynia 3–8 27,3
EnvCSS.png/110 Pradawne miasto Skrzynia 6–15 46,5
EnvCSS.png/42 Igloo Skrzynia 1–4 70,4
EnvCSS.png/83 Podwodne ruiny Podejrzany piasek z ciepłych ruin 1 13,3
Podejrzany żwir z chłodnych ruin 1 13,3
EnvCSS.png/85 Wrak statku Skrzynia z zaopatrzeniem 2–8 37,3
EnvCSS.png/45 Twierdza Skrzynia w spiżarni 3–8 34,3
EnvCSS.png/112 Ruiny szlaku Podejrzany żwir 1 2,2
EnvCSS.png/83 Podwodne ruiny Mała skrzynia z ruin 1–4 84,2
Wielka skrzynia z ruin 1–4 81
EnvCSS.png/47 Wioska Skrzynia rzeźnika 1–3 27,9
Skrzynka narzędziarza 1–3 9,9
Skrzynia rybaka 1–3 43
Skrzynia w śnieżnym domu 1–4 41,2
EnvCSS.png/80 Leśny dwór Skrzynia 1–4 26,6
Występowanie węgla w wersji Bedrock Edition
Struktura Miejsce występowania Ilość Szansa [w %]
EnvCSS.png/43 Lochy Skrzynia 1–4 26,6
EnvCSS.png/44 Opuszczona kopalnia Skrzynia 3–8 27,3
EnvCSS.png/110 Pradawne miasto Skrzynia 6–15 46,5
EnvCSS.png/42 Igloo Skrzynia 1–4 70,4
EnvCSS.png/83 Podwodne ruiny Podejrzany piasek z ciepłych ruin 1 13,3
Podejrzany żwir z chłodnych ruin 1 13,3
EnvCSS.png/85 Wrak statku Skrzynia z zaopatrzeniem 2–8 37,3
EnvCSS.png/45 Twierdza Skrzynia do przechowywania 3–8 28,5
EnvCSS.png/83 Podwodne ruiny Mała skrzynia z ruin 1–4 84,2
Wielka skrzynia z ruin 1–4 81
EnvCSS.png/47 Wioska Skrzynia rzeźnika 1–3 27,9
Skrzynka narzędziarza 1–3 9,9
Skrzynia w śnieżnym domu 1–4 41,2
EnvCSS.png/80 Leśny dwór Skrzynia 1–4 26,6

Niszczenie bloku

Po wykopaniu złoża węgla kilofem wypada 1 bryłka węgla. Jeśli kilof jest zaklęty na Szczęście, to może upuścić o 1 dodatkową bryłkę więcej za każdy poziom zaklęcia. Po zaklęciu kilofu na Szczęście III jest więc szansa na aż 4 bryłki węgla.

Po zniszczeniu ogniska bez narzędzia z zaklęciem Jedwabnego dotyku upuści ono 2 bryłki węgla.

Łup

Witherowe szkielety mają szansę 13 na upuszczenie 1 bryłki węgla. Maksymalna ilość węgla jest zwiększana o 1 na każdy poziom Grabieży. W ten sposób jest więc szansa na aż 4 bryłki węgla.

Wytwarzanie

Składniki Wejście → Wyjście
Blok węgla




9






Przetapianie

Składniki Wejście → Wyjście
Złoże węgla/łupkowe złoże węgla







2

2

Zastosowania

Wytwarzanie

Nazwa Składniki Wejście → Wyjście
Pochodnia Węgiel
+
Patyk




4






Pochodnia dusz Węgiel
+
Patyk
+
Gleba dusz lub
piasek dusz




4







Miedziowa pochodnia Węgiel
+
Patyk
+
Bryłka miedzi




4






Blok węgla 9 × węgiel










Ognista kula Płomienny proszek
+
Węgiel
+
Proch




3






Ognisko 3 x patyk
+
Węgiel
+
3 × drewno (dowolne) lub 3 × pień (dowolny)


































Przetapianie

Węgiel może zostać użyty jako paliwo w piecu, gdzie możemy przepalić 8 przedmiotów przez 80 sekund; w piecu hutniczym i wędzarce, gdzie 8 przedmiotów można przepalić przez 40 sekund.

Transport

Węgiel można używać w napędzanych wagonikach.

Handel

Mieszkańcy wioski o profesji rybaka na poziomie początkującym mają 50% szansy na zakup 10 bryłek węgla za szmaragd.

W Java Edition osadnik płatnerz na poziomie początkującym i osadnicy-narzędziarze mają 40% szans na zakup 15 bryłek węgla za jeden szmaragd. Osadnicy-kowale na poziomie nowicjusza i osadnicy-rzeźnicy na poziomie ucznia mają 2⁄3 szansy na zakup 15 bryłek węgla za jeden szmaragd.

W Bedrock Edition osadnicy o profesjach płatnerza, narzędziarza i zbrojmistrza na poziomie początkującym oraz osadnicy-rzeźnicy na poziomie ucznia kupują 15 węgla za szmaragd.

Wartości danych

Java Edition:
Nazwa Identyfikator Tag przedmiotu Forma Klucz nazwy
ItemCSS.png/556 Węgiel coal coals Przedmiot item.minecraft.coal
Bedrock Edition:
Nazwa ID słowne ID aliasu Numeryczne ID Forma Klucz nazwy
ItemCSS.png/556 Węgiel coal coal / 0 263 Przedmiot item.coal.name

Historia

Classic
21 maja 2009Notch wykazuje zainteresowanie dodaniem węgla do gry, komentując, że może być on połączony z rudą żelaza w celu wytworzenia stali.
Indev
0.3128 stycznia 2010 Dodano węgiel.
Z bloków złoża węgla wypada 1–3 bryłek węgla.
100 bryłek węgla dostępne jest w domu.
29 stycznia 2010Węgiel można wykorzystać do wytworzenia pochodni.
Za pomocą ognia można przepalić złoże węgla na 1–3 bryłek węgla.
Usunięto wszystkie przedmioty ze skrzyń w domu, w tym węgiel.
1 lutego 2010Z wydobycia oraz przepalania złoża węgla wypada teraz 1 kawałek węgla zamiast 1–3.
Minecraft Indev19 lutego 2010Zmieniono teksturę węgla z na .
Usunięto możliwość przepalenia złoża węgla na węgiel.
Węgiel używany jest do przetapiania w piecu.
Beta
1.8Beta 1.8-preWęgiel można teraz znaleźć w skrzyniach opuszczonych kopalni i skrzyniach w twierdzy.
Pełna wersja
1.0.0Beta 1.9-pre4Węgiel można teraz ponownie uzyskać poprzez przepalanie złoża węgla.
1.2.112w04aWęgiel może być teraz używany do tworzenia ognistych kul.
1.3.112w21aOsadnicy: kowale i rzeźnicy, kupują teraz 16–23 bryłki węgla lub węgla drzewnego za 1 szmaragd.
1.3Zmieniono teksturę węgla z na .
1.4.212w36aWęgiel jest teraz upuszczany przez witherowe szkielety, dzięki czemu jest odnawialny.
1.6.113w18aWęgiel może być teraz używany do tworzenia bloków węgla.
1.814w02aOsadnicy: rybak, płatnerz, narzędziowiec, kowal i rzeźnicy kupują teraz 16–24 węgla za 1 szmaragd.
1.915w43aWęgiel można teraz znaleźć w skrzyniach piwnicznych igloo.
15w44aZmniejszono średnie występowanie węgla ze skrzyń szybów kopalnianych i dodano ją do skrzyń lochów.
1.1116w39aWęgiel można znaleźć w skrzyniach w leśnej posiadłości.
1.1317w47aRóżne wartości danych dla identyfikatora węgla zostały podzielone na własne identyfikatory.
Przed The Flatteningiem numer identyfikacyjny tego przedmiotu to 263.
18w09aWęgiel można teraz znaleźć w skrzyniach w podwodnych ruinach.
18w11aWęgiel teraz można znaleźć w skrzyniach wraków statków.
1.1418w43aTekstura węgla została zmieniona z na .
19w02aWęgla można teraz używać do tworzenia ognisk.
Zniszczenie ogniska daje 2 bryłki węgla.
1.1620w06aZ węgla można stworzyć eteryczne pochodnie.
1.1922w13aMożna znaleźć węgiel w skrzyniach w pradawnych miastach.
1.2023w12aWęgiel może być wydobyty pędzlem z podejrzanego żwiru lub podejrzanego piasku w chłodnych lub ciepłych podwodnych ruinach, a także w ruinach szlaku.

Galeria

Zobacz też